Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Despre zahar, de ce nu se renunta la el ?!

* * - - - 11 votes
  • Please log in to reply
441 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Vreau sa abordez putin tema zahar.

Peste tot pe youtube sau in alte parti vad la dulciuri ca se foloseste tot zaharul. Nu inteleg de ce nu incercam lent sa-l uitam ! Sa folosim Stevia, care si asta e zaharul din Stevia Rebaudiana, sau alti indulcitori noncalorici si nonglicemici, nu Fructoza sau Sorbitol, xilitol care si alea-s calorice chiar daca nu-s glicemice.
Persistam asa in prostii, in loc sa evoluam, nu zic sa nu faci dulciuri, dar nu mai pune zahar acolo, pune Stevia sau Eritritol, dar mai bine stevia, ca aia pui putina si indulceste f tare ca zaharina, eritrirol pui gramada.

Singura sansa sa scapam de el este treptat sa dispara din retete, si mai ales o noua generatie sa nu mai stie ce e ala.
Si sucurile, de ex le-as retrage lent pe toate cele cu zahar.
Pe deoparte blameaza zaharul (si au dreptate), pe de alta parte nu se face nimic in acest sens, si mai rau, daca aia de sus n-ar face, nici femeile simple in casa nu fac nimic desi stiu f bine ce se intampla cu zaharul, ca nu traiesc in padure.

Ma uitam aseara la un clip cu reteta ptr rahat, incepe cu 400 g zahar si amidon nu stiu cat, am inchis clipul.
Acolo trebuie sirop, nu stiu cum s-ar putea face fara zahar totusi.

Ma gandesc eu, si dropsurile alea de le mancam noi cand eram copii prin 1985 sau bomboanele alea cubaneze portocalii, erau 80 % zahar.
De ne distrugeau dantura, eu am facut carii la doua masele din cauza asta, ma splam eu pe dinti seara si dimineata, dar daca mancai o bobo doua la pranz, pana seara zaharul ala ataca zmaltul.
Pana cand am aflat ca trebuie sa ne spalam pe dinti imediat dupa ce am mancat orice. Bine, nici parintii nu ne spuneau.

Cum sa pui pe piata boala ptr copii ? Ma refer si atunci in anii 80.
Si parintii mai sa nu mai zic cum la cap "daca esti cuminte iti dau o bomboana", dar nu ziceau ca-ti dau o banana, un mar sau ceva ce se gasea, un castravete, un morcov.

Si sa vezi coada la otrava, era o coada la bomboane cubaneze de nu se putea. Vaaai sa le dam la copii domne bobo.
Sau caramele, se lipeau alea de dinti, vai. Si sugeai asa la ele..., tineai zaharu ala pe dinti ore intregi, mancai si 7-8-10 una dupa alta.
Acadele tot 80 % zahar, rahat, cogeac, vata de zahar.

Pun acum accent pe dantura, ca aia nu depindea ca faceai miscare si ca nu te ingrasai. Iti distrugeai ceva nepretuit care nu mai creste daca pierdeai dantura dupa o anumita varsta. Aveam cele 2 masele acuma ? Le aveam daca stiam sa ma spal pe dinti imediat dupa masa.
Pai stiu ce era la cabinet la mine in scoala, carii peste carii unii elevi de la clasa 3-a-4-a.

Coada la ciocolata, aaaoleu ce era jos aici la mine la magazinul "Dulciuri", lua lumea cate 10-15, sa nu cumva sa ramana copii fara.

Erau ciocolatelele alea mici (varianta infecta a lui bounty, snickers si mai mici ca volum invelite in poleala argintie), care alea erau full de zahar ars in ele, sau ce era, era alb, nici macar nu era o umplutura ca la bounty si snickers, le mancam si pe alea.
Singura care avea umplutura tot un fel de ciocolata era Emilia, avea hartie verde, alea imi placeau.

Hai sa zic, atunci nu era educatie, nu erau indulcitori okey, dar acuma ?
Ce parere aveti ? De ce oamenii mentin vie folosirea zaharului si la nivel de om de rand (hai sa zici ca aia mari ar avea nu stiu ce interese) ?

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 30.08.2006
Zaharul intensifica gustul si da un boost de energie, ceea ce stevia nu o face. Nu poti pacali creierul cu stevie. Merge indulcitor la un ceai dar la cafea nu mai e la fel.

#3
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013
Gândește-te că ești multi-miliardar/illuminati/mason/sef la lume din ăla. Ce părere ai despre rasa homo sapiens (sapiens?)? Vrei să se perpetueze în continuare în ritmul ăsta? Așa de afară toți suntem „sufletiști” și „miloși”. Dar dacă ai avea datele alea concrete, acces la informații de perspectivă la care nu are nimeni acces? Ai mai iubi așa mult „oamenii”?
Altfel, lăsând la o parte acest „mic detaliu”, ai dreptate. Zahărul procesat este otravă.

 MinettoMatoi, on 18 ianuarie 2023 - 00:53, said:

sau alti indulcitori noncalorici
Un sportiv de performanță sau chiar și amator îți răspunde clar la acest aspect. Mă rog, un nutriționist ce se ocupă de sportivi.

Edited by onisifor12, 18 January 2023 - 01:23.


#4
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 24.09.2017
ca in alte multe lucruri in viata, depinde cum folosesti si cat folosesti. daca bagi 2l pe zi de suc  cu 10 batoane de ciocolata, normal ca e rau. uite, eu de exemplu beau foarte rar suc, iar dulciuri mai mananc, dar nu ceva de speriat. plus ca imi place de exemplu ciocolata cu mult cacao.

#5
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,335
  • Înscris: 24.05.2010
Zaharul e mai dependent decat cocaina si cel mai ieftin conservant = profit
Tu zici de zaharul din dulciuri, eu as spune de zaharul din salam, carnati si mustar.

Apoi zaharul noncaloric are singurul beneficiu nu a nu ingrasa el insa te vei ingrasa daca il mananci intens datorita foamei ce ti-o provoaca variatiile de glicemie. Da, zaharul artificial da cu glicemia de pamant la fel ca si zaharul natural.

Edited by MooF2010, 18 January 2023 - 01:30.


#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011
Zahăr consumat cu moderație, este la fel ca orice altceva, consumat cu moderație.

Dacă nu papi zahăr deloc, dar tragi 20 liniuțe de coca, nu ai făcut nimic.
Lasă zahărul în pace, pentru alții, nu consuma tu.

#7
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022
De doi-trei ani tot observ abnegatia cu care, noua generatie, tot incearca sa ne spuna ca sute de generatii au trait degeaba si ca adevarul este detinut de ea. Nu mai e bun carbunele, nu e bun nici plasticul, nu e buna nici benzina/motorina, nici gazul nu e bun, vacile polueaza, zaharul nu e bun si, ca sa rezum, tot ce e vechie e de porc/naspa. Pe de alta parte ei nu reusesc sa vina cu nimic nou, cu nimic bun in evolutia umanitatii. Parca ma si plictisesc sa tot vad ce nasol traim si ce obiceiuri barbare avem. Fa nene ce vrei, renunta la ce vrei, stai in pestera pe intuneric si mananca stevie si patrunjel, chiar nu-mi pasa. Dar lasati-ne sa traim cum stim si cum am fost invatati de stramosii nostri. Eu nu vream mancare sub forma de pastile, vreau sa ma bucur de o bucatia de ciocolata si sa-mi fumez tigara la cafea indulcita cu zahar. Renuntati odata sa ne mai dirijati viata. Consumul moderat nu dauneaza, doar excesele.

#8
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,414
  • Înscris: 15.12.2009

 P-I-G, on 18 ianuarie 2023 - 06:30, said:

De doi-trei ani tot observ abnegatia cu care, noua generatie, tot incearca sa ne spuna ca sute de generatii au trait degeaba si ca adevarul este detinut de ea. Nu mai e bun carbunele, nu e bun nici plasticul, nu e buna nici benzina/motorina, nici gazul nu e bun, vacile polueaza, zaharul nu e bun si, ca sa rezum, tot ce e vechie e de porc/naspa.

Nu, nu asta spune ¨noua generatie¨. Atat intelegi tu.

Edited by Ann0nyym0us, 18 January 2023 - 07:01.


#9
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,472
  • Înscris: 04.05.2006

 MooF2010, on 18 ianuarie 2023 - 01:26, said:

Zaharul e mai dependent decat cocaina si cel mai ieftin conservant = profit
Tu zici de zaharul din dulciuri, eu as spune de zaharul din salam, carnati si mustar.

Apoi zaharul noncaloric are singurul beneficiu nu a nu ingrasa el insa te vei ingrasa daca il mananci intens datorita foamei ce ti-o provoaca variatiile de glicemie. Da, zaharul artificial da cu glicemia de pamant la fel ca si zaharul natural.
Ce înțelegi prin zahăr artificial? Sau non caloric? Îmi poți da un exemplu?

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 MinettoMatoi, on 18 ianuarie 2023 - 00:53, said:

.... De ce oamenii mentin vie folosirea zaharului ...?

uite d'asta:

 MinettoMatoi, on 18 ianuarie 2023 - 00:19, said:

Am vazut pe youtube aseara un tutorial pentru jeleuri facute acasa, reteta era asa:.....trei lingurite de gelatina si miere, dar eu am pus stevia....
......cand sa mananc dezamagire,  nu se compara deloc cu alea din comert, parca n-are gust......


#11
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Daca trendul este de renuntare la fumat va fi si la celalate vicii, dar in timp.
De la o generatie la alta exista o preocupare mai mare pentru sanatate dar efectele in societate se vor vedea in multe secole nu in cateva decenii.

#12
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Sa dea, maica, o lege. Zahar tos - amenda. Zahar candel: puscarie. Zahar pudra: ghilotina.
Ce-i lipseste chelului?

#13
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,926
  • Înscris: 02.02.2007
uite, mie nu-mi place cafeaua cu miere!
si fac efort, sa-mi cultiv gustul! asa ca o cafea o beau cu zahar si una cu miere.
si vorbesc de miere de la albinele mele!

#14
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

 Don_Costica, on 18 ianuarie 2023 - 08:37, said:

Sa dea, maica, o lege.
pai au dat, tva marit la sucuri.

#15
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,947
  • Înscris: 15.04.2019

 P-I-G, on 18 ianuarie 2023 - 06:30, said:

De doi-trei ani tot observ abnegatia cu care, noua generatie, tot incearca sa ne spuna ca sute de generatii au trait degeaba si ca adevarul este detinut de ea. [...] Eu nu vream mancare sub forma de pastile, vreau sa ma bucur de o bucatia de ciocolata si sa-mi fumez tigara la cafea indulcita cu zahar. Renuntati odata sa ne mai dirijati viata. Consumul moderat nu dauneaza, doar excesele.
Ai uitat-o pe aia cu mancatul de greieri. Dragos Patraru - 45 ani - e tot din noua generatie? Promovarea descoperirilor biologiei si medicinei nu se face doar pentru tine, ci si pentru cei care nu vor sa inghita pastile cu pumnul  sau sa defecheza printr-o colostoma dupa 50.

#16
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002

 richelieu, on 18 ianuarie 2023 - 07:41, said:


Ce înțelegi prin zahăr artificial? Sau non caloric? Îmi poți da un exemplu?
O chestie care s-o poata manca in cantitati industriale fara sa pateasca nimic.

#17
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007

 richi_e, on 18 ianuarie 2023 - 08:41, said:

uite, mie nu-mi place cafeaua cu miere!
si fac efort, sa-mi cultiv gustul! asa ca o cafea o beau cu zahar si una cu miere.
si vorbesc de miere de la albinele mele!
te chinui singur degeaba, mierea e tot zahar, de ce sa nu bei cafeaua cum iti place si sa savurezi mierea asa cum e?

#18
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 19.06.2018

 __Dan__, on 18 ianuarie 2023 - 08:49, said:

Ai uitat-o pe aia cu mancatul de greieri. Dragos Patraru - 45 ani - e tot din noua generatie? Promovarea descoperirilor biologiei si medicinei nu se face doar pentru tine, ci si pentru cei care nu vor sa inghita pastile cu pumnul  sau sa defecheza printr-o colostoma dupa 50.
Ai uitat o pe aia cu excesele. Daca tot citezi omul, macar citeste ce citezi. Daca un idiot are 45 de ani nu inseamna ca toti cei de 45 de ani sunt idioti. Pastilele reprezinta insusi progresul medicinei, si dupa o anumita varsta reprezinta singura solutie pentru o anumita calitate si prelungirea vietii. Daca vrei sa inlocuiesti medicina cu nutritia, nu ai decat sa o faci pe pielea ta desi, oricat ai fi de atent, daca ai habar de anatomie si fiziologie intelegi procesul de imbatranire si procesul deformat de regenerare al celulelor. Deci progresul medicinei tot in pastile sta, doar de o calitate mai buna.

La chestiune, initiatorului. Cofetaria si patiseria au in centru zaharul, pana acum nu s a gasit un inlocuitor care sa produca aceeasi chimie cu aceleeasi rezultate. Cheia sta, cum s a mai spus, in lipsa exceselor. Nu neg ca nici nu se fac mari eforturi in directia cautarii unui substitut atat timp cat zaharul e ieftin dar vom vedea ce aduce viitorul.  Deci de aia nu se renunta la zahar pentru ca e o data indispensabil in bucatarie si a doua oara ca e ieftin.

Ca sa mai spun ceva, ca idee. Nu zaharul e vinovat de excese ci combinatia zahar-grasime (creme, glazuri, etc). Nu mananca nimeni zahar in exces, nici cobaii de laborator. Nici grasime. Mananca pana se satura apoi se opresc. La fel grasime. Insa in combinatia zahar -grasime mananca pana crapa. Si comportamentul uman e acelasi, nu se poate opri.

Doua concluzii aici. In primul rand ar trebui sa ne mai documentam pe problema, in al doilea sa cautam solutia corecta, legata de reglementare, politici publice de sanatate si nutritie si chiar fiscalitate. Cum fac alte natiuni care pot coexista armonios cu zaharul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate