Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Despre zahar, de ce nu se renunta la el ?!

* * - - - 11 votes
  • Please log in to reply
441 replies to this topic

#433
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,612
  • Înscris: 15.06.2007
Bravo pe dracu.. nici miere sa nu le dea?  Las ca se fac mari si nu mai pun botu pe dulce, direct la cocaina..

#434
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Apropopos de depdenţe, faţă de alte chestii, zahărul face mai puţin rău celor din jur faţă de alte dependenţe.
Mierea e scumpă, că altfel ar putea fi folosită mai mult.
Zahărul de trestie e un pic mai natural, dar e mai scump. Am folosit la un moment dat, dar la 10 lei kilu' sau cât s-a făcut acuma...

#435
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View Postdjl, on 09 noiembrie 2023 - 08:51, said:

Apropopos de depdenţe, faţă de alte chestii, zahărul face mai puţin rău celor din jur faţă de alte dependenţe.


Depinde cum privesti problema.  Daca tu ajungi la 60 de ani (sau mai mult), diabetic si cu tot felul de probleme asociate unei vieti in care ai consumat zahar la greu.... o sa faci rau celor din jur fara sa vrei in sensul ca ii vei obliga sa aiba grija de tine pana la moarte. Nu le faci rau omorandu-i insa le faci rau prin faptul ca trebuie sa te inrijeasca. Sau daca nu o fac ei, o va face statul, atat cat se va putea, luand din banii pentru altii si dandu-ti tie pentru tratamente. Nu mai bine incerci sa te abtii cat esti inca in putere ?

#436
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,612
  • Înscris: 15.06.2007

View Postdjl, on 09 noiembrie 2023 - 08:51, said:


Mierea e scumpă, că altfel ar putea fi folosită mai mult.

nu mi se pare scumpa mierea. In fine, eu primesc de la socri cate o galeata mica de "tiffel" de 8 kg, la cativa ani, sau borcane cu miere de la niste cunostinte care se ocupa cu apicultura.
Chestia cu mierea este ca e "incomoda" si are arome, miros, gust. Nu poti pune miere in cafea, sau in alte aplicatii unde se foloseste zahar.  
Face cineva tuica cu miere?
Poti pune gem de caise sau de capsuni cu miere in loc de zahar? Sau visinata, compot?

Edited by tfmercedez, 09 November 2023 - 12:12.


#437
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View Posttfmercedez, on 09 noiembrie 2023 - 12:11, said:

Nu poti pune miere in cafea, sau in alte aplicatii unde se foloseste zahar.


Ba tocmai ca poti. Eu am la birou o cutie intreaga cu pliculete de miere si lumea isi pune in ceai sau cafea, majoritatea in cafea. Ii da chiar un gust bun.

#438
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,612
  • Înscris: 15.06.2007

View PostBogotta, on 10 noiembrie 2023 - 07:38, said:




Ba tocmai ca poti. Eu am la birou o cutie intreaga cu pliculete de miere si lumea isi pune in ceai sau cafea, majoritatea in cafea. Ii da chiar un gust bun.
in ceai pun doar miere. Cafea nu beau. Acuma sa ne zici cum faci gem cu miere, visinata,  compot de fructe.

#439
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007
Poti sa faci gem fara zahar daca vrei neaparat. Poti sa faci compot fara zahar daca vrei neaparat.

#440
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View Posttfmercedez, on 10 noiembrie 2023 - 13:18, said:

Acuma sa ne zici cum faci gem cu miere,


Iaca-șa   https://garden-ro.de...ne/na-medu.html

#441
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,612
  • Înscris: 15.06.2007

View PostBogotta, on 14 noiembrie 2023 - 08:56, said:

ah, pai daca iti caut pe internet, iti gasesc si scatofili.
Am crezut ca tu manci gem cu miere.  Si eu pot sa fac "retete".  


https://youtu.be/DEB...C6dSBMq2JiZH_Mk

#442
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
A fost prezentata si la TV o afacere familiala care facea gem doar cu miere si obtinuse si brevet de inventie pentru treaba asta.  Nu inteleg ce vrei de la mine ? Sa iti arat cum fac eu gem sau visinata ? Esti pe bune ? Eu nu mananc gem, nu beau alcool.  Pun miere in cafea, atunci cand beau. Nu pun in ceai niciun fel de indulcitor. Apropos, degeaba pui miere in ceaiul fierbinte, isi pierde toate proprietatile.

Vad ca esti anti-Google si (probabil) anti-conspiratii.  Fa cum te taie pe tine capul atunci si o sa fie bine. Foarte bine.

Edited by Bogotta, 14 November 2023 - 09:45.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate