Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Reținere permis pt alcoolemie

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
443 replies to this topic

#55
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021

View PostDon_Costica, on 15 ianuarie 2023 - 14:01, said:

De la o bomboana cu coniac iese ceva in rasuflare, dar nu ajunge nimic in sange.
iese dar atunci pe loc, nu cred ca sa nimeni cu bomboanele in gura sau cu apa de gura langa el in masinsa si fix cand il opreste gaboru le foloseste.
pana cere politaiu actele, pana vine cu aparatul dureza 2-3 minute timp in care se duc aburi de alcool

asta cu muraturi, bomboane si alte vrajeli nu prea merge.

#56
Costel2223

Costel2223

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 29.11.2021

View PostVaronul, on 15 ianuarie 2023 - 13:53, said:

clasicele scuze, muraturi, otet, spirt etc
Da aparatul poate da rezultat pozitiv la unele produse apa de gura, bomboane cu alcool etc dar atunci pe loc, adica imediat ce ai dat cu apa de gura sa vina politaiu sa te testeze
Nu cred ca te-ai dat cu spirt pe maini si in 10 secunde te-a testat politaiu.
Ce treaba are mainile cu vapori de alcool din gura?

Politia m a oprit la vreo 2 , 3 minute după ce m am dat cu spirt în mașină. Am turnat efectiv spirt pe mana dreapta apoi pe mâna stângă. Spirt a căzut și pe jos în mașină. Spirtul acela s a evaporat in mașină, geamurile fiind inchise.

#57
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
E foarte posibil ca etilotestul să fie decalibrat. Dacă nu iese in sânge rămâne deranjul și banii pe analize. Care ar trebui plătite de stat in cazul in care analiza arată că n-ai alcool in sânge. Totuși care e procedura in cazul in care analiza e pe zero? Trebuie hotărâre judecătorească?
Si ca fapt divers, nevastă-mea are obiceiul să șteargă pe jos pe lângă găleata de gunoi cu un șervețel cu spirt. Începe senzorul de gaz aproape instant să urle. In cazul gazului, durează mai mult��! Soră-mea face friptură cu vin. La fel incepe să piuie!

#58
Costel2223

Costel2223

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 29.11.2021
Mi am făcut o idee, s ar putea sa scap. Vă mulțumesc pt răspunsuri.

Daca mă credeți sau nu că nu am consumat alcool e treaba voastră.
Celor care m au contestat poate or sa aibe și ei acest "noroc".

Totuși nimeni nu zis nimic, despre cine a promulgat aceasta lege... A cui inițiativa a fost ? A PNL ului că e la guvernare? A vreunui deputat ce are imunitate și șofer personal ?

#59
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006

View PostCostel2223, on 15 ianuarie 2023 - 12:46, said:

Duci discuția altundeva, nu am băut alcool pe gura ! Eventual doar daca a intrat în mine prin vapori sau prin pielea mâinilor.

Nu duc discutia niciunde. Iti raspund strict si punctual la intrebarea pusa, adica acolo unde TU duci discutia. Si n-am afirmat niciunde ca ai baut alcool pe gura sau pe altundeva Posted Image

#60
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006

View PostCostel2223, on 15 ianuarie 2023 - 14:33, said:

Totuși nimeni nu zis nimic, despre cine a promulgat aceasta lege

care lege? Eu de cand ma stiu niciodata nu a fost toleranta la alcool, a fost numai 0, doar ca sunt praguri modificate in timp intre contraventie si infractiune

#61
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

View PostCostel2223, on 15 ianuarie 2023 - 14:26, said:



Politia m a oprit la vreo 2 , 3 minute după ce m am dat cu spirt în mașină. Am turnat efectiv spirt pe mana dreapta apoi pe mâna stângă. Spirt a căzut și pe jos în mașină. Spirtul acela s a evaporat in mașină, geamurile fiind inchise.
Cam începe să nu prea semene prima ceea ce ai scris inițial cu ce scrii acuma.
Mai un pic și zici că ai făcut baie în spirt și ai spălat și mașina la interor cu spirt.
Oricum dacă nu ai băut spirtul nu o să îți iasă la analizele de sânge.

#62
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020
Si eu acum 2 ani l-am avut luat pentru o valoare asemanatoare, doar ca pe buna dreptate, bausem.
Legea spune clar ca sub 0.40 e contraventie, adica, 90 de zile pieton + amenda, in cazul asta poti cere tu testarea la sange daca te consideri nevinovat, eu nu am cerut fiindca ... chiar bausem.
Daca iti iasa si la sange si ramai sub 0.40, mai mult ca sigur, ai dreptul ca in prima luna din cele 3 sa faci cerere ca sa dai redobandirea la politie, DOAR in prima luna, daca trece, ramai cu pedeapsa completa. ATENTIE, esti eligibil pentru redobandire cu conditia ca in ultimii 3 ani sa nu il mai fi avut luat si sa ai mai mult de un an de permis, testul nu se da la DRPCIV ca atunci cand il iei prima data, ci, la politia rutiera. La testele de redobandire este o zi special alocata in saptamana, te interesezi cand e la tine in judet. E 13/15 si ai intrebari precum cele de la examenul de prima data, eu l-am dat pe foaie, nu pe calculator. Asta in cazul in care iasa ceva si la sange. Daca nu iti iasa si ti-l dau inapoi, drumuri bune.

Edited by Rares95, 15 January 2023 - 15:00.


#63
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Multi ati cam ramas in urma cu codul rutier...

#64
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postbimmer90f30, on 15 ianuarie 2023 - 13:22, said:

Du-te si te culca. Bine ca nu mai ai dreptul de a conduce.Ma bucur.
Nu stii ce vorbesti, colegule.....

#65
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdan1980_25, on 15 ianuarie 2023 - 13:11, said:

Eu zic sa mai citesti legea.
Ca sa nu mai spun ca la 0,06 numai beat nu esti.
Eu zic sa nu mai intrii beat pe forum.

#66
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,997
  • Înscris: 09.05.2009

View Postbimmer90f30, on 15 ianuarie 2023 - 12:54, said:

1 an de zile sau mai mult,depinde, nu mai ai dreptul de a conduce deloc.Fiindca ai permisul retinut.
Bravo!
Pentru 0.06 la mie are 90 de zile suspendare nu un an sau ce mai aberezi tu pe acolo!

View Postbimmer90f30, on 15 ianuarie 2023 - 15:20, said:

Eu zic sa nu mai intrii beat pe forum.
Eu zic sa citesti legea pentru ca te faci de cacao...

Edited by DannyMC, 15 January 2023 - 15:33.


#67
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
S-a facut deja, cu scrisul.

#68
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,386
  • Înscris: 28.10.2018
Testele de sange ce au relevat?

#69
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 17.12.2019
Având în vedere că suntem pe Legis, eu cred că principala problemă a inițiatorului e „toleranța 0 la alcoole în România” și mai puțin cum a ajuns alcooltestul să dea cu plus. Ca posesor de permis fără vreo testare pozitivă în cei 30 ani de conducere pot spune că oricine poate să respecte această prevedere.
Mai mult decât atât, dacă ar fi după mine, conducătorii auto care s-au urcat la volan sub influența alcoolului și au produs accident ar avea mult timp să mediteze la ceea ce au făcut circulând cu transportul în comun iar dacă ar fi o combinație de stare de ebrietate și deces al vreunei persoane din accidentul produs pedeapsa să fie echivalată cu cea de la omorul deosebit de grav.

Edited by exqusit_drunk, 15 January 2023 - 15:37.


#70
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 06.10.2008

View Postradunic, on 15 ianuarie 2023 - 12:47, said:

Sper că nu putem. Sper că majoritatea nici nu vrem.


Stati putin ca gresiti cu totii care sustineti prostia asta !

A nu se intelege gresit, nici eu nu consum bauturi de nici un fel de mult multi ani. Si chiar i-as baga la inchisoare direct pe aia prinsi cu bautura la volan. Nu vorbim aici despre mincinosi care defapt au baut si ar vrea sa scape.


Dar "Boss" da-i posibilitatea, pe loc, unuia sa treaca peste eroarea de aparat, peste posibila coruptie a lucratorilor din politie, peste posibile intamplari nefericite(muraturi, otet, vapori, pahare neclatite din care s-a servit alcool) lasand acolo o marja mica mica de tot, exemplu 0,02 sau 0,01. Nu ma pricep sa calculez asta, dar sa fie un procent care sa insemne cat alcoolul dintr-un mililitru de vin.

Si asta fara sa favorizeze infractorul, fara sa abuzeze lumea de chestia asta sa zica ca a luat o gura de vin. Ai luat o gura de vin predai carnetul. Dar daca s-a intamplat ceva, lasa o mica marja acolo. De ce tre sa pui omul pe drumuri sa-si dovedeasca nevinovatia, cand omul chiar e nevinovat? Eu care nu consum alcool nu mi-ar conveni sa-mi zica ala ca am 0,01 si ca ori dau carnetu ori ma duc la laborator. Ce p*m e asta?


View Postradunic, on 15 ianuarie 2023 - 12:47, said:

Bei, chemi taxiul, te sui în autobuz sau o iei pe jos. Trebuie să conduci? Nu bei. E simplu.

Corect!

Edited by sandu222, 15 January 2023 - 15:43.


#71
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View PostCostel2223, on 15 ianuarie 2023 - 14:33, said:

Totuși nimeni nu zis nimic, despre cine a promulgat aceasta lege... A cui inițiativa a fost ? A PNL ului că e la guvernare? A vreunui deputat ce are imunitate și șofer personal ?
"legea" asta este de pe vremea lui 'Nea Nicu! te poti certa cu el, daca mai greu...

View PostKarhu, on 15 ianuarie 2023 - 12:48, said:

Totuși in majoritatea țărilor europene e permis:

https://etsc.eu/issu...-across-europe/

asta nu insemana automat ca e ceva benefic pentru societate.

Edited by strongsss, 15 January 2023 - 15:45.


#72
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,252
  • Înscris: 29.12.2006

View PostCostel2223, on 15 ianuarie 2023 - 12:54, said:

Este o absurditate sa ceri alcoolemie 0.

E o absurditate să fie altfel. Cine e prins conducând o maşină pe drumuri publice, având orice alcoolemie în afară de 0 %, i-aş anula dreptul de a conduce ! Cine nu se poate abţine, nici să nu conducă !

Edited by lupini, 15 January 2023 - 15:53.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate