Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Reținere permis pt alcoolemie

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
443 replies to this topic

#37
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,172
  • Înscris: 03.08.2010

 dtd234, on 15 ianuarie 2023 - 12:54, said:

Singurul scop al acestei legi este sa jecmaneasca cetateanul, nu sa previna accidente. De aceea limita e 0.
Logic ca in sange nu o sa iasa nimic dar te pune pe drumuri aiurea si creeaza inconveniente.
Ai uitat partea cu “recoltarea este platita de solicitant”, si nu-i o suma derizorie.

#38
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 Ann0nyym0us, on 15 ianuarie 2023 - 13:12, said:


Eu cred ca tu te-ai urcat beat pe Softpedia. Care-i treaba cu un an? Un an sa ce? Sa vina rezultatele?

Doar cu dosar penal cand e alcolemie mare dureaza pana se clarifica treaba, in cazul lui ar trebui sa se rezolve rapid. El are momentan contraventie.

#39
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,885
  • Înscris: 29.06.2006

 leomagic44, on 15 ianuarie 2023 - 13:18, said:

clar nu ne urcam la volan cu urme de alcool in nas.
aici te contrazic....eu lucrez cu cash si mereu imi dau cu alcool pe maini si ma sterg in nari, deci alcool in nas am mai mereu, dar nu iese la etilotest nimic, sau cel putin nu mi-a iesit pana acum, sper sa nu zic cu pacat :)

#40
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009

 dtd234, on 15 ianuarie 2023 - 13:14, said:

Normal ca suntem fruntasi la accidente pentru ca avem drumuri barosane, sau mai bine zis nu le avem.
Cate accidente au avut ca si cauza reala alcoolul?

Quote

  In Romania, the main cause of road traffic accidents was speeding. At the same time, drinking among drivers and pedestrians who were jaywalking was still an important concern in 2019. As a consequence, there were 1,452 male car drivers under the influence of alcohol involved in car accidents in which at least one person was injured.

In 2019 au avut loc 25,341 de accidente rutiere. Si daca le iei doar pe cele cu victime, iti rezulta ca 4% au fost cauzate de alcool. Nu gasesc statistica pentru toate accidentele, dar cred ca e clar ca numarul creste.

Edited by Ann0nyym0us, 15 January 2023 - 13:23.


#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 Costel2223, on 15 ianuarie 2023 - 13:18, said:

Numai trola tataie :)). Eu cred că tu ești la fel că aia că au dat legea asta. Ori și șofer personal ori nu conduci :))
Du-te si te culca. Bine ca nu mai ai dreptul de a conduce.Ma bucur.

#42
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 13.11.2011
Etilotestele funcționează pe baza analizei halenei alcoolice , dacă ar fi sa ne luăm dupa ce spun unii pe aici,cu murături si dezinfectat mâini ,ar însemna și dacă unu beat mangă care a suflat cu 5 minute înaintea ta ,a contaminat aparatul, senzorii din interior.
Deci îți va ieși si ție (care nu ai băut) alcoolemie.


#43
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021

 Ann0nyym0us, on 15 ianuarie 2023 - 13:22, said:

In 2019 au avut loc 25,341 de accidente rutiere. Si daca le iei doar pe cele cu victime, iti rezulta ca 4% au fost cauzate de alcool. Nu gasesc statistica pentru toate accidentele, dar cred ca e clar ca numarul creste.
Nu e adevarat. Rezulta ca 4% din soferii implicati in acele accidente aveau alcoolemie mai mare de 0. Si aia nu demonstreaza neaparat ca au facut accidentul din cauza alcoolului. Mai e cand politia face controale fara motiv, gen opresc aleator mai multe masini intr-o anume zona si fac pariu ca daca le-ar lua alcoolemia la toti ai obtine fix acelasi procent de 4% care au alcoolemie peste 0, majoritatea 0.0x

#44
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009

 dtd234, on 15 ianuarie 2023 - 13:29, said:

Nu e adevarat. Rezulta ca 4% din soferii implicati in acele accidente aveau alcoolemie mai mare de 0. Si aia nu demonstreaza neaparat ca au facut accidentul din cauza alcoolului.

Ce vrei tu nu se poate demonstra in niciuna dintre directii, asa ca argumentul nu sta in picioare. Asa cum propui ca nu demonstreaza neaparat ca accidentul a fost cauzat de alcool, la fel nu demonstreaza ca accidentul nu a fost cauzat de alcool.

#45
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,653
  • Înscris: 05.02.2012

 dtd234, on 15 ianuarie 2023 - 12:54, said:

Singurul scop al acestei legi este sa jecmaneasca cetateanul, nu sa previna accidente. De aceea limita e 0.

Clar , totul e o conspiratie, chiar si faptul ca suntem pe primul loc in Europa la numarul de morti pe sosele

#46
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,815
  • Înscris: 22.02.2014
Stai linistit, nu iese nimic la analize.

#47
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005

 dtd234, on 15 ianuarie 2023 - 12:54, said:

Singurul scop al acestei legi este sa jecmaneasca cetateanul, nu sa previna accidente. De aceea limita e 0.
Și cine te jecmănește dacă nu calci pe bec?

 Costel2223, on 15 ianuarie 2023 - 12:54, said:

Este o absurditate sa ceri alcoolemie 0.
Poate o sa o trăiești pe propria piele și o să înțelegi ce înseamnă o valoare de "toleranta".
Nu, nu e. Valoarea de toleranță a românului e maaare. Dacă limita ar fi 0,5 ai găsi destui cu "toleranța" spre 1 la mie...

 xcit, on 15 ianuarie 2023 - 12:56, said:

nu toate creierele se comporta la fel la aceeasi alcoolemie, unul la 0,4 poate sa fie recalcitrant si zmeu, altul la 0,8 sa fie calm si lucid, depinde de individ si constructia lui
Și amîndoi au reflexele încetinite și nu-și dau seama.

 dtd234, on 15 ianuarie 2023 - 13:14, said:

Normal ca suntem fruntasi la accidente pentru ca avem drumuri barosane, sau mai bine zis nu le avem.
Right. Eterna scuză - nu avem drumuri deci conducem nesăbuit, cu pedala la podea.
Avem un drum cu o bandă pe sens în loc de autostradă? O călcăm cu 160. Trece drumul prin sate? Trecem și noi cu 90.
Și după aia drumurile sînt de vină...

#48
tranzistor21

tranzistor21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 02.01.2010
Anul trecut am fost oprit de politie pentru in control de rutina , eu fiind cu un crosant 7 day in gura , mestecand la el.
Mi-au pus aparatul in gura si stiind ca nu a pus picatura de alcool de cateza zile , am suflat cu incredere , iar  surpriza........ 0.14 in aerul expirat.
Am fost la analize ,iar rezultatul a fost 0.

Dupa aceea am citit eticheta acelui crosanat si am inteles de ce am ajuns in aceea situatie sa iese alcool la aparat.

#49
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
clasicele scuze, muraturi, otet, spirt etc
Da aparatul poate da rezultat pozitiv la unele produse apa de gura, bomboane cu alcool etc dar atunci pe loc, adica imediat ce ai dat cu apa de gura sa vina politaiu sa te testeze
Nu cred ca te-ai dat cu spirt pe maini si in 10 secunde te-a testat politaiu.
Ce treaba are mainile cu vapori de alcool din gura?

#50
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Muraturile nu au alcool. Otetul e un acid, nu un alcool. Daca nu ai baut, nu are ce alcool sa iasa in etilotest.
Concluzia: ai baut ceva cu X ore inainte, ai crezut ca s-a dus, ai plecat la drum, te-au prins.
Iti urez sa-ti iasa 0 la analize, dar nu cred ca ai norocul ala. Sa scrii aici cat iti va fi iesit, sunt curios.
In functie de X: ori e mic si minciunesti, ori e mare si ai o problema de sanatate.

PS. Efectele psihomotorii nu sunt date de alcool, ci de un derivat al acestuia: aldehida acetica. Dupa ce asta se transforma in otet, mintea devine limpede si nu mai exista nici tulburari de reflexe, dar e posibil sa mai existe alcool netransformat in organism.

#51
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021

 tranzistor21, on 15 ianuarie 2023 - 13:52, said:

Dupa aceea am citit eticheta acelui crosanat si am inteles de ce am ajuns in aceea situatie sa iese alcool la aparat.
m-ai facut curios, ce scrie pe eticheta lui?
zahat, grasimi,sare, ulei vegetal, faina etc
de la ce a venit alcolul?

#52
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,680
  • Înscris: 08.10.2004
pai ca sa alunece croasantul pe gat a dat si cu o bere mica :)))

#53
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
De la o bomboana cu coniac iese ceva in rasuflare, dar nu ajunge nimic in sange.

#54
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Este un motiv în plus pentru a cere direct probe biologice, te scutesc de acest stres.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate