Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Reținere permis pt alcoolemie

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
443 replies to this topic

#73
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Postxcit, on 15 ianuarie 2023 - 12:56, said:

nu toate creierele se comporta la fel la aceeasi alcoolemie, unul la 0,4 poate sa fie recalcitrant si zmeu, altul la 0,8 sa fie calm si lucid, depinde de individ si constructia lui

Eu am impresia ca unii faceti confuzie intre 0,04 si 0,4.  Initiator nu avea 0,6 ci 0,06 adica nici macar 0,1 care e 25% din 0.4.

View Postlupini, on 15 ianuarie 2023 - 15:52, said:

E o absurditate să fie altfel. Cine e prins conducând o maşină pe drumuri publice, având orice alcoolemie în afară de 0 %, i-aş anula dreptul de a conduce ! Cine nu se poate abţine, nici să nu conducă !

Si eu sunt de acord cu tine, dar sa fie 0,01 nu 0 fix. Sau 0.005. Intelegi ideea, da? Daca nu.....

#74
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
corect 0.04, eu am scris ca sa fiu in ton cu initiatorul...am zis sa nu corectez exprimarea ca nu acolo era problema lui

#75
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
E o intreaga poveste cu scuzele astea pentru care ar putea sa iasa alcoolemia aerul expirat din cauze nevinovate (bomboane, otet, muraturi, sters cu spirt...etc).
Toate sunt povesti nemuritoare.

Daca ai alcool in aerul expirat, atunci ai baut alcool. O parte din acel alcool o neutralizeaza ficatul, ce ramane neprocesat ajunge in sange si in aerul expirat.
Nu ai cum sa ai alcoolemie de la pahare murdare si alte povesti indrugate pe aici.

Exista o singura exceptie, foarte rara - ceva boala de ficat in care ficatul proceseaza gresit zaharul si il transforma in alcool - nu cred ca e cazul initiatorului, insa daca ar fi, partea buna e ca a descoperit din timp.

Deci da, si eu sunt de acord cu 0 toleranta la alcool/droguri la volan.

PS. Totusi sunt curios despre testul de sange - dar as paria ca nu o sa ne spuna aici adevarul cand primeste rezultatul.

Edited by florinel, 15 January 2023 - 16:08.


#76
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018

View PostCostel2223, on 15 ianuarie 2023 - 12:26, said:

alcoolemie 0 la volan ?
când o pun  unu vrem doi.când este doi vrem trei așa ca zero  ESTE BINE

#77
mihai_mc

mihai_mc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 31.12.2008

View Postdtd234, on 15 ianuarie 2023 - 13:14, said:

Normal ca suntem fruntasi la accidente pentru ca avem drumuri barosane, sau mai bine zis nu le avem.
Cate accidente au avut ca si cauza reala alcoolul? Dar asa is romanii vor sa fie mai catolici decat papa si sa se prefaca ca rezolva probleme aplicand solutii de ochii lumii care nu au nici un efect. Daca erati la fel de vehementi pentru o banda in plus pe sens ca si pentru alcoolemia 0 poate alta era situatia cu accidentele
Din 3 accidente pe care le-am avut 2 au fost din cauza celuilalt sofer baut , unul avea 0.8 si altul 1.26 (asta abia mai statea in picioare)
Cel dea-l treilea a fost cand am oprit la trecere si a intrat unul cu viteza in mine , tot el cu gura mare ca "de ce am oprit? ca daca vedea pietonul ca nu opresc nu trecea strada"

#78
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postflorinel, on 15 ianuarie 2023 - 16:05, said:

Daca ai alcool in aerul expirat, atunci ai baut alcool.
Nu.
Mai citeste.

View PostEMPP, on 15 ianuarie 2023 - 16:11, said:

așa ca zero  ESTE BINE
Nu, nu e bine.

#79
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018

View Postdtd234, on 15 ianuarie 2023 - 13:14, said:

avem drumuri barosane, sau mai bine zis nu le avem.

SINCER când mergi cu 50km/h în oraș?

View Postmissionnad, on 15 ianuarie 2023 - 13:29, said:

suflat cu 5 minute înaintea ta ,a contaminat aparatul,
de ce crezi că te pune să sufli mult și să nu te oprești?

View Postbenis, on 15 ianuarie 2023 - 14:07, said:

Este un motiv în plus pentru a cere direct probe biologice, te scutesc de acest stres.
și ești automat pieton cum ,,ceri direct,,

#80
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Nici cei care cer ghilotina si nici cei care bagatelizeaza problema nu au dreptate 100%. Eu am fost multi ani in prima categorie, mai ales ca mie nu mi se poate intampla, dintr-un motiv foarte simplu.
Hai sa incerc sa luminez niste capete intunecate:

Alcoolul, intr-o anume cantitate, afecteaza capacitatea de a conduce o masina.
Cantitatea statistica de la care incepe afectarea e de 0,4 la mie in sange. Motiv pentru care, in unele tari, ai voie sa lingi o bere mica.
Intoxicatia este vizibila clar incepand cu 0.8 la mie in sange.
Concentratia alcoolica in sange este, statistic, dubla fata de cea din rasuflare.
Aceasta concentratie se refera la un organism sanatos, care metabolizeaza alcoolul asa cum zice statistica.
Concluzia:
Daca esti prins cu mai putin de 0.4 la mie in rasuflare, se presupune ca ai pana in 0.8 in sange, deci esti "in mintile tale". Si atunci e contraventie, o chestie educativa prin amenda si mers pe jos timp de 3 luni.Pleci acasa pe jos.
De la 0.4 la mie, militianul e obligat sa te duca la prelevare de sange (statul plateste) ca sa constate daca e contraventie sau infractiune. Se preleva doua probe, la interval de 30 minute, ca sa se poata estima daca esti pe urcare sau pe coborare. Asta conteaza la proces.
Initiatorul nostru a uzat de dreptul de a folosi probele biologice (si va plati recoltarea acestora indiferent de rezultat). In opinia mea, rezultatul va fi de 0.09-0.11 la mie, caz in care militienii vor fi avut dreptate.
Starea de ameteala este irelevanta, legea se ghideaza dupa un rezultat masurat in mod obiectiv. Fiolele de pe vremuri masurau aldehida, etilotestul de azi masoara concentratia de alcool. Nu stiu daca e corect sau nu, dar sigur are logica. Daca nu bei, e foarte improbabil sa te imbeti.

#81
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018

View Postsanderoalex, on 15 ianuarie 2023 - 14:31, said:

E foarte posibil
imposibil

View PostCostel2223, on 15 ianuarie 2023 - 14:33, said:

cine a promulgat aceasta lege.
de pe vremea lui ceaușescu-i această lege.poate chiar a lui dej

#82
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005

View PostCostel2223, on 15 ianuarie 2023 - 12:26, said:


Cine naibii și cum naibii putem scăpa de legea asta cu alcoolemie 0 la volan ?

Off topic sper că nu vom scăpa niciodată de această decizie. Din contra sper să fie înăsprite pedepsele ca să descurajeze pe oricine. Totodată să fie și controale mai dese ca să epurăm rândurile colegilor conducători auto care pleacă la drum "întăriți" cu un păhărel. Șoselele noastre sunt o junglă populată de maimuțe, să nu uităm asta!

În ceea ce te privește inițiator au fost și articole în presă, dacă cauți, referitor la dezinfecția mâinilor cu alcool sanitar iar ulterior etilotestul a raportat alcool în aerul expirat, este normal, este totuși alcool de 65 - 70 grade. Nicio grijă, dacă ești corect va ieși la probele de sânge.



#83
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018

View Postviotl, on 15 ianuarie 2023 - 16:26, said:

Nu, nu e bine.
ești drojdier?

#84
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
am fost curios sa vad mai exact ce poate cauza false pozitive la un test de alcoolemie in aer. uite ce zic niste surse care par documentate:

https://www.columbus...athalyzer-test/
https://www.philadel...a-breathalyzer/
https://www.nealdavi...eathalyzer.html

mi s-a parut interesanta faza cu keto diet...teoretic asa ar fi ca iti creste nivelul de ketone, ca au compozitie similara cu unele tipuri de alcool..deci probabil depinde si de aparatul de masura ?

#85
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
https://adevarul.ro/...cu-2054693.html

"
Dezinfectantul folosit în maşină poate să vă lase fără permis. O spune un poliţist orădean care aduce şi dovada: un experiment video, în care s-a şters pe mâini cu un dezinfectant pe bază de spirt, în timp ce era în autoturism, după care a suflat în etilotest.
Subcomisarul Octavian Perţea, fostul adjunct al Poliţiei Municipiului Beiuş, acum ofiţer în cadrul Biroului Rutier din Oradea şi proaspăt vlogger, a făcut experimentul la cererea fanilor care îi urmăresc postările.
Înainte de a se urca în autoturism, a suflat în etilotest care a indicat "0", după care, urcat deja la volan, s-a şters pe mână cu dezinfectat cu spirt medicinal şi i-a cerut unui coleg să-l testeze.
Pentru realizarea testului, Perţea a făcut atât testare pasivă, suflând spre aparat, dar şi testarea activă, suflând efectiv în etilotest. Rezultatul a fost o surpriză pentru ambii poliţişti, care nu au crezut că aparatul poate indica astfel de valori în situaţii de acest fel: la primul test activ, etilotestul indica o alcoolemie în aer de 0,26, ca şi când "şoferul" ar fi băut în timp ce la al doilea test a fost de 0,16.

"

#86
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View PostEMPP, on 15 ianuarie 2023 - 16:50, said:

ești drojdier?
campion!

#87
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Parerea mea e ca militianul Pertea e un bou a carui parere nu conteaza, indiferent daca e sau nu reala.

#88
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Posticename, on 15 ianuarie 2023 - 16:59, said:

https://adevarul.ro/...cu-2054693.html

"
Dezinfectantul folosit în maşină poate să vă lase fără permis.
qed

#89
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
După împărtășanie ai voie să conduci? Iese ceva?

#90
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,375
  • Înscris: 28.10.2018

View PostEMPP, on 15 ianuarie 2023 - 16:50, said:

ești drojdier?


Cum sa pui astfel de intrebari?

Romanii sunt in top 10 mondial la consum de acolool pe cap de locuitor.


Vezi si topicul de oferte si reduceri de aici de pe Softpedia. E plin de oferte la spirtoase.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate