Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 

Reținere permis pt alcoolemie

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
443 replies to this topic

#109
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008
A pus un coleg de forum un video de la Tavi Perțea, trebuia sa puna si acest video, sa mai termine unii cu minciunile!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZuBh-fFPsW4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#110
pepino88

pepino88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 26.12.2015

View PostXman_ghio, on 15 ianuarie 2023 - 18:16, said:


Tu citesti ce a scris initiatorul sau comentezi degeaba! I-a iesit 0.04 nu 0.4 Uite ca un 0 face o mare face o mare diferenta! ;-)
Probabil ne povestea din experienta personala!

#111
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,301
  • Înscris: 06.07.2007
Mai este si de la berea fara alcool uneori
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vgMvJnCRvn4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#112
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumãtor înrãit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
Ptr bomboane cu lichior niciun test? Ar trebui ca producătorii să scrie câte bomboane poți mânca și să poți conduce pe urmă!

#113
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Poststrongsss, on 15 ianuarie 2023 - 19:17, said:

daca voiai sa ne impresionezi, .
Nu. Doar un exemplu.

View Poststrongsss, on 15 ianuarie 2023 - 19:17, said:

ne spuneai marca,
K-Nox

View Poststrongsss, on 15 ianuarie 2023 - 19:17, said:

nu standard militar, .
O traducere poate nu tocmai potrivita

#114
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,301
  • Înscris: 06.07.2007

View Postsanderoalex, on 15 ianuarie 2023 - 19:46, said:

Ptr bomboane cu lichior niciun test? Ar trebui ca producãtorii sã scrie câte bomboane poți mânca și sã poți conduce pe urmã!
Este si pentru bomboane, ciocolata rom si apa de gura
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Wghkufxvylc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
In cazul ciocolatei rom si a bomboanelor cu lichir, chiar daca alcoolemia aparea la testarea imediata de dupa degustare, la 15 minute devenea zero.
La apa de gura e mai problematica treaba.

Edited by dan1980_25, 15 January 2023 - 20:04.


#115
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Poststrongsss, on 15 ianuarie 2023 - 19:17, said:

legende urbane.
daca zici...
Doar ca, datorita multelor incidente ca urmare a  abuzului de alcool, cu pierderi financiare serioase, compania a decis sa investeasca in aceste aparate. Multi bani. Pierderi nu numai materiale directe sau accidente de personal, ci si probleme de reputatie, contracte, asigurari... Si corpul directoral a decis: no merci.
Chimia ta nu face doi bani in fata lor. Out, scurt. Si iarasi, chimia ta are niste fisuri - aparatul chiar indica alcool fara sa fi fost consumat.
Sunt extrem de iritati de aceste 0.02, pentru ca nu se respecta instructiunile: sa nu fi mancat de cel putin jumatate de ora, nu pasta de dinti, Listerina sau alte de astea.

Nici pe mine nu ma impresioneaza sarcasmul tau.

#116
mihai_mc

mihai_mc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 31.12.2008

View Postsanderoalex, on 15 ianuarie 2023 - 19:46, said:

Ptr bomboane cu lichior niciun test? Ar trebui ca producătorii să scrie câte bomboane poți mânca și să poți conduce pe urmă!
Nu e mai simplu sa nu mananci bomboane cu lichior daca stii ca o sa conduci?
Alcolul poate fi baut dar si mancat , tras pe nas (cel  mai eficent), absorbit prin piele (probabil cel mai putin eficent)
Efectul e acelasi , pierzi coordonarea  si asta nu e bine cand conduci

#117
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,366
  • Înscris: 27.10.2007

viotl, on 15 ianuarie 2023 - 20:08, said:

Chimia ta nu face doi bani in fata lor. Out, scurt. Si iarasi, chimia ta are niste fisuri - aparatul chiar indica alcool fara sa fi fost consumat.
Sunt extrem de iritati de aceste 0.02, pentru ca nu se respecta instructiunile: sa nu fi mancat de cel putin jumatate de ora, nu pasta de dinti,
Aparatul detecteaza alcoolul in aerul expirat, in baza unor procese fizice, nu chimice.
Asa cum ai spus, e o problema de educatie!

#118
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022

View Postmihai_mc, on 15 ianuarie 2023 - 20:08, said:

Nu e mai simplu sa nu mananci bomboane cu lichior daca stii ca o sa conduci?
Alcolul poate fi baut dar si mancat , tras pe nas (cel  mai eficent), absorbit prin piele (probabil cel mai putin eficent)
Efectul e acelasi , pierzi coordonarea  si asta nu e bine cand conduci
Aici te inseli. Numai alcoolul care trece prin ficat iti afecteaza coordonarea, cand e transformat in altceva (acetaldehida) care, la randul sau, se transforma in otet si apa. Alcoolul liber care a trecut in sange sau creier nu afecteaza conducerea masinii. Dar prezenta alcoolului in sange arata cu certitudine ca organismul a fost sau va fi afectat de acetaldehida, cu toate efectele ei.
Singura metoda de a evita asta este... abstinenta. Apa nu produce mahmureala si nici nu lasa urme de alcool in corp ;)

#119
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Poststrongsss, on 15 ianuarie 2023 - 20:17, said:

Aparatul detecteaza alcoolul in aerul expirat, in baza unor procese fizice, nu chimice.
Asa cum ai spus, e o problema de educatie!
Mersi de atras atentia. As recomanda sa citesti totusi cu ceva mai multa atentie.

Attached File  knox 1.jpg   210.01K   34 downloadsAttached File  knox 2 .jpg   190.79K   36 downloadsAttached File  knox 3 .jpg   149.12K   36 downloadsAttached File  knox 4 .jpg   269.08K   37 downloadsAttached File  knox 5.jpg   242.46K   35 downloads

da, am gresit... military style, military strenght... se intampla

#120
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 18.08.2021
Sapte pagini pentru aproape nimic. Initiator, e simplu, n-ai baut, analiza sangvina va fi zero. Da, platesti testul daca l-ai solicitat personal, dar poti da pe garcea in judecata pentru interpretare eronata a aparatului si solicit sa plateasca institutia testul. Again, asta daca iti iese zero. Acum sincer, nu stiu multi care s-au judecat cu politia si au castigat. Tata a facut asta de vreo doua ori, dar ca sa amane suspendarea permisului sub auspicii mai bune, pana cand a putut lua CO ca era sofer la baza. Bine, i s-a retinut permisul pentru neacordare de prioritate, are macar atita minte sa nu bea cand stie ca urmeaza sa se urce la volan.
Restul e cancan. Acum 17 ani am comis-o si eu, dimineata am agatat cu masina personala aripa spate la papuc de marfa - vina mea ca nu am belit ochii si nu m-am incadrat corespunzator - si la politie mi-a cam tremurat feng-shui-ul, cu o seara inainte bausem ceva cu nasul meu. Dar a iesit zero, si la mine si la cel pe care l-am lovit. eram mai tanar, procesam altfel alcoolul. Acum ma tin departe de el cand stiu ca iau volanul in mana, la diferente sub 24 de ore. Preventiv...

#121
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,100
  • Înscris: 15.08.2005

View PostCostel2223, on 15 ianuarie 2023 - 12:26, said:

Salut, recent mi a fost reținut permisul pentru o alcoolemie de 0.06 in aerul expirat. Nu am consumat alcool, înainte cu vreo 2 ore am mâncat ceca cu murături, oțet etc.

Însă în mașină folosesc spirt medicinal pentru a mă dezinfecta pe mâini după ce ies din mall sau alte locuri aglomerate, etc.
In etilotest am suflat din mașină iar cu câteva minute înainte tocmai plecasem din mall și îmi dădusem cu spirt medicinal pe mâini, posibil sa fi prins etilotestul vapori de alcool din mașină...

  Normal am făcut contestație și recoltat sânge, acum aștept rezultatul probelor de sânge.

  Ce părere aveți poate ieși alcoolemie în sânge după aplicarea de spirt medicinal pe mâini ?
Cine naibii și cum naibii putem scăpa de legea asta cu alcoolemie 0 la volan ?
0.6 la mie in aerul expirat inseamna cam 1.2 la mie in sange ce inseamna clar dosar penal
pana se termina procesul, primesti sentinta si o sa mai poti conduce din nou dureaza cam 2 ani

#122
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Poststrongsss, on 15 ianuarie 2023 - 20:17, said:

Aparatul detecteaza alcoolul in aerul expirat, in baza unor procese fizice, nu chimice.
Asa cum ai spus, e o problema de educatie!
Repet, colegu', obosesti degeaba, nu ma impresionezi. Sunt prea batran, am vazut prea multe... si sunt deja foarte plictisit de diferenta dintre teorie si practica.
Mie nu trebuie sa-mi demonstrezi nimic. Doar ca ma irita Toma Alimosi ca tine care rezolva problemele lumii pe softpedia. Daca chiar iti pasa de problema asta faceai ceva palpabil, nu dadeai din tastatura doar asa ca iti place sa te auzi. Si ca speri sa impresionezi pe cineva.

Daca .... pot sa pun si pagina cu calibrarea dispozitivului. desi mi-e cam lene.

#123
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,366
  • Înscris: 27.10.2007
Eu n-am ce fac,  consider ca legea e OK.
Zero alcool la volan, mai simplu si mai clar nu exista.

#124
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Poststrongsss, on 15 ianuarie 2023 - 19:17, said:

legende urbane. am mancat 3 mere, am suflat in etilotest. zero!
Ai suflat in altceva   Posted Image

#125
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,301
  • Înscris: 06.07.2007

View Postrexx, on 15 ianuarie 2023 - 21:00, said:


0.6 la mie in aerul expirat inseamna cam 1.2 la mie in sange ce inseamna clar dosar penal
pana se termina procesul, primesti sentinta si o sa mai poti conduce din nou dureaza cam 2 ani
0.06 la mie

#126
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Poststrongsss, on 15 ianuarie 2023 - 19:17, said:

Aici iti dau dreptate. educatia e deficitara rau. daca invatau ceva chimie, ar fi stiut ce fel de alcool se degaja din mere cand sunt depozitate, care e diferenta din dintre un alcool si un acid organic si alte prostii din astea. iar la fizica ar fi aflat ca in din placinta coapta, alcoolul se evapora.
Analiza superficiala. Mai e implicata si un pic de medicina aici....  :D
Eu cred ca daca citesti citatul asta de cateva ori vei intelege ce iti scapa, unde gresesti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate