Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Robotul martian european, revigor...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...
 Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 Smart Switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 

Scuze pentru trecut

* * * - - 5 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
122 răspunsuri în acest subiect

#73
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 737
  • Înscris: 16.07.2022
De cand s-a inventat Mastercard, scuzele nu-si mai au rostul.

#74
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.188
  • Înscris: 17.01.2012
observ că sunt foarte mulți care nu au o părere bună despre aceste „scuze”
vă anunț că din cauza acestei opinii, nu vom avea niciodată un politician rumân care să demisioneze pt că a fost prins cu mâța-n sac!

știți de ce? pt că ei sunt votați/aleși de noi, iar „cum e turcu' și pistolu' ”, „cin'se aseamănă s-adună” ETC

howgh! :(

Vizualizare mesajEMPP, pe 11 ianuarie 2023 - 20:02, a scris:

nu te obosi.daca in 50 de ani au ajuns ca limba rusa sa le fie mai la indemana atunci.....

ești prost... informat!
moldovenii sunt sub ocupație rusească din 1812
ei încă vorbesc română, au tradiții românești și aspirații de revenire în țara natală.

prietenul tău, fotbalistu' lu' pește, după 6 luni în italia: „comme se dice la voi? ”

#75
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 41.874
  • Înscris: 28.06.2006
Una este să-ți asumi responsabilitatea pentru ce ai comis TU personal în timpul vieții TALE și cu totul altceva este să ți se pretindă "responsabilitatea" pentru chestii comise de indivizi întâmplător din aceeași nație cu câteva secole în urmă...

#76
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.626
  • Înscris: 13.06.2005
"Conducătorii" noștri de acum nu au de ce să-și ceară scuze că se trag din neam de securisti- nomenclaturiști... :)

#77
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.252
  • Înscris: 22.11.2009

Vizualizare mesajgarett, pe 12 ianuarie 2023 - 11:27, a scris:

Una este să-ți asumi responsabilitatea pentru ce ai comis TU personal în timpul vieții TALE și cu totul altceva este să ți se pretindă "responsabilitatea" pentru chestii comise de indivizi întâmplător din aceeași nație cu câteva secole în urmă...
Pana acum sustineai ca oricum toti au furat, de-asta scuzele sunt futile. Ceea ce spune multe, ca si conceptie asupra lumii si justitiei, in general.
Si da, exista o foarte mare legatura intre tipul asta de gandire si ce zice colegii de mai sus cu nomenclaturistii si securistii sau cu "demisia".

Editat de Cr1spy, 12 ianuarie 2023 - 13:49.


#78
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 41.874
  • Înscris: 28.06.2006

Vizualizare mesajCr1spy, pe 12 ianuarie 2023 - 13:37, a scris:

Pana acum sustineai ca oricum toti au furat, de-asta scuzele sunt futile.
La fel de adevărată afirmația ca și cea de mai sus, una nu o exclude pe cealaltă.
Da, TOATE națiile au fost într-un moment ISTORIC în conflict!
Da, istoria este ISTORIE și atât, noi trăim în PREZENT!
P.S. Nu mai încerca șopârlițe referitoare la principiile mele morale, habar n-ai cine sunt în RL... ;)

#79
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.252
  • Înscris: 22.11.2009
Draga, aici iti expui voluntar ideile. Deci restul, care te citesc, au idee despre modul in care gandesti.
A, ca nu avem de unde sa stim ce conflicte ai tu cu vecinii, ce iti "ureaza" ei si te afectează pe tine,  este alta poveste.
Neinteresanta.

Si comunistii au trait in prezent si au desfiintat istoria si multe care nu le-au convenit.

Vino cu un argument solid.

Editat de Cr1spy, 12 ianuarie 2023 - 14:45.


#80
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.011
  • Înscris: 16.07.2015
Argumentului solid e să avem coloană cerebrală și să nu stăm în genunchi, atâta tot. Repet, omului de rând nu-i pasă de astfel de mizilicuri, are multe alte probleme pe cap.

Colega, nu mai folosi termeni de adresare precum "dragă", că nu ești apropiată de alții, nu ne cunoaștem.

Sau lasă pe fiecare să decidă "scuzele" sau nu, că dacă bagi cu forța pe gât, deja avem o problemă.

#81
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.252
  • Înscris: 22.11.2009
Cine vorbeste, tot ala care mereu incearca sa impuna.
Si insistent.
Subiectul l-ai inteles? Se vede ca nu, fiindca nu era vorba de a impune scuze Tu ai treaba cu mine.
Zat!

Editat de Cr1spy, 12 ianuarie 2023 - 15:07.


#82
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.011
  • Înscris: 16.07.2015
Opinia personală pe subiect, se poate regăsi cu câteva pagini în urmă. Nu am vreo treabă cu tine, dar ai un patern al comentariilor, unde ai impresia că opiniile tale sunt mai importante decât ale celorlalți. Nu decizi tu care argument e solid au ba, nu ești vreun factor de decizie.

Anyway, eu nu-mi voi cere scuze pentru nimic, ah, că președintele, guvernul, primarul o vor face, alegerea lor, dar tot din rațiuni de diplomație și tot declarativ. Dacă rușii ar începe ca de mâine să-și ceară scuze pentru atrocitățile comise în Ukr, ar avea vreo valoare spusele lor? Știm că sunt genul de popor, care și ca aliat, te toacă, dar apoi dacă au ceva cu tine... Spun una, fac alta. Ori americanii în Irak, Afganistan, Siria sau NATO în Kosovo în anii '90.

Editat de Vlad_22, 12 ianuarie 2023 - 15:15.


#83
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.252
  • Înscris: 22.11.2009
Serios? Este asa de greu de inteles, ca argumentul "daca majoritatea fura sunt inutile scuzele (nemaivorbind de pedepse)"... nu se poate numi argument?
Pfff...
A, tu erai factor de decizie cand spuneai ca eu nu ar trebui sa mai postez sau ca nu-ti plac tie postarile mele...
Jenant. SUPER JENANT si ENEVANT!

Editat de Cr1spy, 12 ianuarie 2023 - 15:21.


#84
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.011
  • Înscris: 16.07.2015
Pedepsele le decide cine, în prezent, pe baza căror legi? Au existat tribunale, de pildă la Nurnberg după Al Doilea Război.

#85
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.252
  • Înscris: 22.11.2009

Vizualizare mesajgarett, pe 12 ianuarie 2023 - 14:07, a scris:


La fel de adevărată afirmația ca și cea de mai sus, una nu o exclude pe cealaltă.
Da, TOATE națiile au fost într-un moment ISTORIC în conflict!
Da, istoria este ISTORIE și atât, noi trăim în PREZENT!
P.S. Nu mai încerca șopârlițe referitoare la principiile mele morale, habar n-ai cine sunt în RL... ;)
De precizat ca modul de a gandi este diferit de notiunea de moralitate. Moralitatea poate sta in picioare, in timp ce gandirea poate fi gresita. Pur si simplu. Doh. Aspect surprins  in zicala "iadul este pavat numai cu bune intentii" (Asa ca, nu ma acuza de ceva de care nu te-am acuzat, ca nu este frumos si arata a falsa victimizare sau a altceva).
Mai mult, se poate mosteni o gandire comunista in mod inconstient. Despre asta este vorba si despre asta este vorba cand ne referim la greselile trecutului si la necesitatea de a le repara, de a nu le "mosteni" si "lasa mostenire" mai departe.

Editat de Cr1spy, 12 ianuarie 2023 - 15:42.


#86
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.787
  • Înscris: 08.11.2009

Vizualizare mesajMatrix40, pe 11 ianuarie 2023 - 17:56, a scris:

Eu as vrea sa imi cer scuze fata de cetatenii din Republica Moldova pentru ca statul roman i-a abandonat cand rusii ne-au amenintat sa renuntam la acel teritoriu.
Romania de atunci nu a avut curajul Ucrainei de azi sa se opuna bullyingului Rusiei.
De asemenea mi-e rusine cu romanii care ii privesc de sus pe moldoveni spunand ca ei profita de noi cand cer redobandirea cetateniei romane, neintelegand ca cetatenia romana e un drept al lor pe care l-au pierdut datorita lasitatii statului roman, nu e un favor pe care il facem.
Eu zic ca strabunicii nostri si-au cerut scuze 2 ani mai tarziu cand au intrat peste rusi ca sa-i elibereze si si-au lasat oasele pe-acolo. De exemplu strabunicul meu nu s-a mai intors nici macar mort de-acolo. De cate ori zici ca trebuie sa ne cerem scuze?

#87
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.787
  • Înscris: 08.11.2009

Vizualizare mesajBursul, pe 11 ianuarie 2023 - 20:13, a scris:

Bunastarea turceasca pe ce se bazeaza? Pe jafurile si crimele a sute de ani? Aia mongoleza? Germania dupa WW2 a fost jefuita, de rusi, iar americanii au luat toate mintile luminate. A ramas practic in curul gol. Dupa 80 de ani, Polonia cere daune Posted image


Si pana la urma la cati ani in trecut se poate merge, ca sa se poata cere scuze. Putem sa le cerem daune turcilor? Dar italienilor ca au atacat Dacia?
Ha, ha, bunastarea turceasca si mongoleza nici nu exista. aia si dupa ce au jefuit sute de ani pe altii, tot nu au ajuns la bunastare.
Da, ironia sortii este ca, dupa razboi,  Germania ( o parte mare din ea) a fost lasata sa aiba democratie si a avut o sansa la dezvoltare. Polonia, in schimb,  a avut parte de comunism desi nu si-l dorea si n-a avut niciosansa de dezvoltare. E oarecum normal ca Polonia sa nu accepte tratatul ala de pace de dupa al doilea razboi mondial si sa ceara o compensare. In fine, nu cred ca polonezii se asteapta sa primeasca ceva dar macar le arata nemtilor ca n-au uitat si ca ar fi cazul sa lase nasul mai jos. E usor sa le impui altora valorile tale de o moralitate impresionanta dupa ce ai pus foarte tare umarul la distrugerea lor in trecut.

Ma uitam zilele trecute la un Video pe youtube despre faptul ca n-am fost acceptati in Schengen si-am urmarit apoi si comentariile.  Era acolo un austriac care spunea ca austriecii s-au saturat sa vina romanii sa le fure portofelele. M-am gandit imediat, uite ce usor le e astora sa ne pedepseasca pe toti la gramada, chit ca majoritatea romanilor nu se duc  acolo la furat ci la munca calificandu-ne pe toti drept hoti de portofele dar uita ca sute de ani  au furat si sclavagit toate popoarele din jur.

Stiu ca n-ar trebui sa-l judec pe el pentru ce au facut inintasii lui dar nu ma pot abtine sa nu observ ca datorita faptului ca au tras resurse sclavagindu-i pe altii au avut acces la educatie mult mai buna atat ei cat si urmasii lor si ca asta ii ajuta destul de mult acum. Atat timp cat esti mandru ca l-ai dat lumii pe Mozzart nu crezi c-ar trebui sa-ti fie si rusine pentru ca stramosii tai au sclavagit pe altii? Nu crezi ca ar trebui sa le intinzi o mana ca sa-i ajuti sa iasa din rahatul in care se afla tinand cont ca si inaintasii tai au pus mana la starea asta de fapt?

#88
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.011
  • Înscris: 16.07.2015

Vizualizare mesajcipri1981, pe 12 ianuarie 2023 - 16:24, a scris:


Ha, ha, bunastarea turceasca si mongoleza nici nu exista. aia si dupa ce au jefuit sute de ani pe altii, tot nu au ajuns la bunastare.
Da, ironia sortii este ca, dupa razboi,  Germania ( o parte mare din ea) a fost lasata sa aiba democratie si a avut o sansa la dezvoltare. Polonia, in schimb,  a avut parte de comunism desi nu si-l dorea si n-a avut niciosansa de dezvoltare. E oarecum normal ca Polonia sa nu accepte tratatul ala de pace de dupa al doilea razboi mondial si sa ceara o compensare. In fine, nu cred ca polonezii se asteapta sa primeasca ceva dar macar le arata nemtilor ca n-au uitat si ca ar fi cazul sa lase nasul mai jos. E usor sa le impui altora valorile tale de o moralitate impresionanta dupa ce ai pus foarte tare umarul la distrugerea lor in trecut.

Ma uitam zilele trecute la un Video pe youtube despre faptul ca n-am fost acceptati in Schengen si-am urmarit apoi si comentariile.  Era acolo un austriac care spunea ca austriecii s-au saturat sa vina romanii sa le fure portofelele. M-am gandit imediat, uite ce usor le e astora sa ne pedepseasca pe toti la gramada, chit ca majoritatea romanilor nu se duc  acolo la furat ci la munca calificandu-ne pe toti drept hoti de portofele dar uita ca sute de ani  au furat si sclavagit toate popoarele din jur.

Stiu ca n-ar trebui sa-l judec pe el pentru ce au facut inintasii lui dar nu ma pot abtine sa nu observ ca datorita faptului ca au tras resurse sclavagindu-i pe altii au avut acces la educatie mult mai buna atat ei cat si urmasii lor si ca asta ii ajuta destul de mult acum. Atat timp cat esti mandru ca l-ai dat lumii pe Mozzart nu crezi c-ar trebui sa-ti fie si rusine pentru ca stramosii tai au sclavagit pe altii? Nu crezi ca ar trebui sa le intinzi o mana ca sa-i ajuti sa iasa din rahatul in care se afla tinand cont ca si inaintasii tai au pus mana la starea asta de fapt?
Păi, stai așa, atunci o dăm în whataboutisme nu? Dacă aia au avut Imperiu, secole la rând și au făcut chestii bune și mai puțin bune, unii dintre ai noștri sunt îndreptățiți să fure și să facă alte fărădelegi în țările alea?

Nu știu, că legea nu ține cont de ce au făcut aia, secole la rând, când comiți o infracțiune, na.

#89
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.787
  • Înscris: 08.11.2009

Vizualizare mesajVlad_22, pe 12 ianuarie 2023 - 16:29, a scris:

Păi, stai așa, atunci o dăm în whataboutisme nu? Dacă aia au avut Imperiu, secole la rând și au făcut chestii bune și mai puțin bune, unii dintre ai noștri sunt îndreptățiți să fure și să facă alte fărădelegi în țările alea?

Nu știu, că legea nu ține cont de ce au făcut aia, secole la rând, când comiți o infracțiune, na.
Nu sunt îndreptățiți sub nicio formă să fure. Măsura corecta este sa-i bagi pe aia in pușcărie, nu sa califici un popor intreg drept hoti de portofel. Ei, in loc sa judece poliția austriacă pentru ca nu-i prinde pe aia, catalogheaza un popor intreg drept hoti de portofele.

#90
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.252
  • Înscris: 22.11.2009
Oricum era nedrept sa fure prin Romania, ultimii bani ai unor saraci. Si asta poate fi de multe ori o "despagubire" "naturala".
Incorecta, dar totusi una care are loc.

Editat de Cr1spy, 12 ianuarie 2023 - 19:32.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate