Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

Wokismul, turnesolul rasismului

* * - - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
914 replies to this topic

#325
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,035
  • Înscris: 31.07.2007

View Postasiodf, on 22 martie 2023 - 00:48, said:

Zici tu?  

Ce iasa acum pe ecrane sunt chestii incepute acum vreo 4 ani. Bob Iger regele la woke, a taiat masiv banutu' la productii si a zis recent ca se va concentra pe calitate vs. contitate. Oricum nu ma mai intereseaza, atata timp cat Netflix mai scoate cate un "All quiet on the western front", un "1899", un "Dark" sau un "1917" eu sunt multumit.

#326
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,687
  • Înscris: 07.02.2003

View Postedy_wheazel, on 21 martie 2023 - 23:48, said:

Problema ii ca lumea merge la film pentru entertainment, nu pentru mesaje din alea.
Asa si romanii mergeau la Colosseum pentru entertainment... pana la urma conteaza si ce definesti prin entertainment, de ex promovarea violentei sau discriminarii sa nu mai zis a rasismului o fi pentru unii ceva funny dar e gresit Posted Image

Edited by andreic, 22 March 2023 - 01:09.


#327
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,444
  • Înscris: 28.07.2008

View Postedy_wheazel, on 22 martie 2023 - 00:25, said:



Sincer, personal am renuntat sa ma mai uit la ce scoate Hollywood-u', iar asta la nivelu' la care nici macar nu ma obosesc sa le piratez. Si ca mine sunt multi. Nu ma intereseaza noul Pinocchio (probabil o sa ma uit pe Netflix la ala a lui Guillermo del Toro), nu ma intereseaza sirene negre si alte asemenea. Personal nu ma deranjeaza intr-un film sa apara personaje gay, da' in momentu' in care totu' se invarte doar in juru' orientarii sexuale & stuff, pe mine m-au pierdut. Hollywood-u' pierde bani mai ceva ca Mitru la pacanele, si incet incet au cam tras frana la chestiile woke. Problema ii ca din inertie lumea nu se va duce la cinema sau va face abonamente pe platforme, raul e deja facut.



Ia random orice mizerie in care actorii si producatorii in loc sa-ti povesteasca despre actiune in interviuri iti spun de inclusivitate & shit.
Ai facut varza totala, zici de entertaiment pentru care merge lumea la film, viciat cu nu stiu ce, cand intreb de un exemplu imi zici sa ma uit la interviuri.
Boss, tocmai pt ca lumea merge la entertaiment, exact pentru asta nu, se uita la interviuri, ca alea nu sunt entertaiment.
Asa, ca da tu, exemplu random de productie la care se duce lumea pt entertaiment, nu  interviu making of

View Postasiodf, on 22 martie 2023 - 00:48, said:



Zici tu?  Am vazut acu' cateva zile, o comedie cu fantome, deci fictiune sa fim intelesi 100%... doooaaaar cu O mica exceptie....din senin, fara nici un motiv, fara nici un context, un personaj ataca un SENATOR din viata reala, desigur republican, cu nume si prenume.

CE PLM !?  picura otrava woke mililitru cu mililitru si apoi se mira ca ii injura lumea.....

BAAA deci COMEDIE cu FANTOME....chiar asa va impinge religia voastra sa bagati soparlite pana si in comedii ?

PS: mentionez ca in film fraza e pusa in gura unei fete de ~15 ani. Pentru ca stim toti ca fetele de liceu urmaresc activitatea politica la nivel de senator, deci nici macar Presedinte de tara....
Grija nr 1 a fetelor de liceu este viata politica a tarii.....se stie.  Nu cosurile de pe fatza, nu baietii, nu cura de slabire, nu machiajul pe tiktok..... nu nu.....POLITICA !!!!!

Total credibil baieti, total credibil.....
Nice, pana si fata mea de 12 ani, daca s-ar uita la o comedie cu fsntome care ataca o anumita extrem de vocala si corpolenta senatoare română, ar prinde imediat gluma, sensul ideea, si i s-ar părea foarte funny.
Pentru ca unele personaje publice sunt atat de notorii prin propriul ridicol au intrat pana si in constientul colectiv si folclorul copiilor. Atat de caricaturali pot fi unii. Caricaturali si sustinatorii acestors, care nu vad nimic de gluma, dar fac copii sa se tina cu mainile de burta de râs

#328
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,035
  • Înscris: 31.07.2007

View Postandreic, on 22 martie 2023 - 01:07, said:

Asa si romanii mergeau la Colosseum pentru entertainment... pana la urma conteaza si ce definesti prin entertainment, de ex promovarea violentei sau discriminarii sa nu mai zis a rasismului o fi pentru unii ceva funny dar e gresit Posted Image

Cine promoveaza discriminarea sau rasismul? Si da, violenta este entertaining.

View PostAtreides7, on 22 martie 2023 - 01:26, said:

Ai facut varza totala, zici de entertaiment pentru care merge lumea la film, viciat cu nu stiu ce, cand intreb de un exemplu imi zici sa ma uit la interviuri.
Boss, tocmai pt ca lumea merge la entertaiment, exact pentru asta nu, se uita la interviuri, ca alea nu sunt entertaiment.

N-ai inteles nimic. Da' nu-i nimic, iti explic: mi-ai cerut exemple, iar eu nu am vrut sa enumar gunoaie ci doar ti-am specificat trendul dupa care poti identifica usor aceste  gunoaie, care inainte sa apara iti iasa actorii in fata sa-ti spuna ca daca nu vei merge la cinema sa vezi filmu' esti rasist sau homofob. Da, sunt rasist si homofob ca nu vreau sa vad Woman King, ultimele mizerii Disney (inclusiv din seria Marvel) sau rom-com cu gay.

#329
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,444
  • Înscris: 28.07.2008
Cel care nu a inteles pentru ca nu vrea sa înțeleagă esti tu
Eu te întreb care filme
Tu imi raspunzi uita-te la interviuri despre filme
Filmele sunt entertaiment, mainstream
Interviurile sunt nișă restransa
Ai nevoie de desene cu segătuțe?
Tu te uiti mai intai la making of inainte sa te uiti la productie?
Bravo, daca ai o facultate inseamna ca tu faceai seminarii inainte de curs

Edited by Atreides7, 22 March 2023 - 01:49.


#330
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,035
  • Înscris: 31.07.2007

View PostAtreides7, on 22 martie 2023 - 01:46, said:

Cel care nu a inteles pentru ca nu vrea sa înțeleagă esti tu
Eu te întreb care filme
Tu imi raspunzi uita-te la interviuri despre filme
Filmele sunt entertaiment, mainstream
Interviurile sunt nișă restransa
Ai nevoie de desene cu segătuțe?
Tu te uiti mai intai la making of inainte sa te uiti la productie?
Bravo, daca ai o facultate inseamna ca tu faceai seminarii inainte de curs

Vrei sa vezi un film care urmeaza sa apara la cinema peste 3 luni/1 an/whatever. Ai auzit de el si esti interesat intr-o oarecare masura, asa ca intri pe youtube si cauti un trailer. Sub trailer, youtube-u' iti recomanda niste interviuri sau filmulete cu actorii din film si dai click pe el ca dureaza doar 3 minute. "Dom'le, e un film misto, merita sa-l vezi, e cu incluzine & shit". Ok, speram totusi ceva legat de film, da-i ok si asa pentru ca incluziunea n-o omorat pe nimeni (ma rog, aia din filme). Peste doua zile intri iarasi pe youtube sa cauti o reteta cu pastai de la Jamila, si algoritmu' iti sugereaza un filmulet cu titlu' "producatorul filmului X sustine ca cei care nu vor merge la filmu' lui sunt niste rasisti/homofobi/misogini toxici". Stai si te gandesti (dupa ce ai vazut reteta de la Jamila) ca n-are cum sa zica asa ceva, sunt doar rautati, si dai click. Da, chiar spune asta. Pentru ca asa s-au invatat dupa Ghostbusteru' ala din 2016 sa atraga atentia, sa creeze controverse on-line. Apare filmu' la cinema si nu mergi in prima saptamana, ca ai alt program. Intre timp apar review-uri pe rotten tomatoes si imdb, plus youtube-u' iti recomanda review-uri. Si ii nasol, adica ... nasol. Si te razgandesti, mai bine mergi la o bere. Acuma, sper sa intelegi la ce ma refer, astfel incat situatia mea academica sa nu mai reprezinte un punct focal al discutiei. Vrei lista cu mizerii la cinema? Ia lista cu filmele care au aparut anu' trecut si pastreaza degetele de la o mana sa numeri exceptiile. Se intampla sa-mi para rau ulterior? Da, de exemplu ultimu' Predator cu fatuca aia o fost relativ ok, mi-a parut rau ca nu m-am dus sa-l vad la cinema.

#331
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 12.09.2011

View PostAtreides7, on 22 martie 2023 - 01:26, said:

Nice, pana si fata mea de 12 ani, daca s-ar uita la o comedie cu fsntome care ataca o anumita extrem de vocala si corpolenta senatoare română, ar prinde imediat gluma, sensul ideea, si i s-ar părea foarte funny.

Religia ta predica ca Nu e ok body shaming man. Posted Image  Pai ce facem aici ?


Curios cum tot timpul e vorba de "glume" negative exclusiv pe seama numai unuia dintre partidele americane. O coincidenta, cu siguranta. Ceilalti fiind puritatea si perfectiunea incarcate.

Si nici nu era vorba de un senator caricatural. Nici macar putin. Era vorba de unul din aia seriosi. Oare de ce? Poate pt ca tocmai ala trebuia decredibilizat.

Sa nu vezi ca e ceva in neregula cu rafuieli politice intr-o COMEDIE cu FANTOME, e semn de niste fenomene serioase la mansarda. Mai diplomat de atat nu pot sa fiu.


Astept noile desene animate in care Bugs Bunny il injura pe Trump si Daffy Duck pe oricine nu va mai convine. S doar glume dom'le.....ce......

View PostAtreides7, on 22 martie 2023 - 01:26, said:

Caricaturali si sustinatorii acestors, care nu vad nimic de gluma

Exact. Pentru ca Nu e nimic de gluma. Pentru ca nu e o gluma. A iti dezumaniza oponentii politici prin bataie de joc constanta, fara absolut nici o explicatie, aia e de plans, nu de ras.



Aia sunt rai, merita sa fie bantuiti de fantome, punct. Deci votati cu noi, dragi copii. Nu se zice de ce aia sunt rai. Asa sunt ei, rai, rasisti. De la natura. E gresit ce sustin ei? Nu stim, ca nici nu stim ce sustin, stim doar ca sunt rai.

#332
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,284
  • Înscris: 08.01.2021
E foarte bună scena aia. Retarzii de stânga se râd și aplaudă ca focile, retarzii de dreapta se smiorcaie și își consolidează convingerile că-s victimile unui complot, iar afacerile merg.

#333
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,938
  • Înscris: 12.03.2010
Dudes, entertainment-ul nu e mindless fun (ma rog, nu ala de calitate), ca asa te uiti doar la Jackass si Borat... doar ca Borat e un caz exact pe felia threadului astuia: cind a facut misto abject de kazahstanezi (ca nu-s cazaci, fyi) americanii s-au distrat, oh no ce comedie curajoasa. Cind in partea a doua s-a luat de republicani, toata lumea ptiu-ptiu, ce-i asta. Chestia e ca AMINDOUA filmele-s de cacat, doar ca astora de care zic eu le-a displacut numai de unul.

Chestia pe care vreau eu s-o scot in evidenta aici e ca si in prezent si in continuare se fac filme proaste, doar ca dintr-o data s-a gasit vinovatul universal: wokismul, si problema si mai mare e ca la judecata prin lentila anti-woke pica si filme care nu au alta vina decit distributia respectiva, in rest filmul sau serialul (episodul) fiind solid. Un exemplu cum nu se poate mai clar e episodul de saptamina trecuta al Mandalorianului, absolut perfect pe partea de actiune (zici ca e dintr-un film) si lore, i-a basicat pe multi ca 3/4 din el a fost c-un pakistanez (sau ce-o fi ala). Doar ca actiunea si story-arc-ul cu el e perfect justificat daca vor sa faca din serialul asta un prequel la sequel (cum au aparut Snoke si Palpatine din nou). Or, we cannot let them make sense of the sequels, can we?

#334
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017

View Posthellmarvel, on 21 martie 2023 - 21:49, said:

Cit despre fatuca de 45 de kile, de cind s-au inventat armele si tehnica de lupta, greutatea si muschii nu mai conteaza.
Aș posta niște video-uri din Ucraina cu niște fătuci din astea curajoase care ar ține să te contrazică dacă ar mai avea (literalmente) capul pe umeri. Dar nu cred că mi-ar șade bine tag-ul de Banned.

#335
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 12.09.2011
daca ar fi fost adevarat ca e vorba doar de glumite nevinovate, atunci nu ar fi existat 7000 de banuri cand a fost cazul de glumite cu Covid.


noi putem sa zicem rautati garla la adresa voastra, voi sa nu indrazniti sa ziceti ceva despre COVID pt ca banned instant. Deci lilieci daaaaaaa!!!!!!???? or else....!Posted Image

#336
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,938
  • Înscris: 12.03.2010

View Postserban57, on 22 martie 2023 - 10:35, said:

Aș posta niște video-uri din Ucraina cu niște fătuci din astea curajoase care ar ține să te contrazică dacă ar mai avea (literalmente) capul pe umeri. Dar nu cred că mi-ar șade bine tag-ul de Banned.
Tot pe-acolo am zis ca femeile nu se pot pune cu barbatii din alte motive, si acolo ma refeream ca n-au mentalul necesar, ca daca l-ar avea, ti-ar smulge fata si ochii cu ghearele inainte sa se lase impuscate, decapitate samd (am vazut si eu vide-uri de prin Mexic, Rusia, samd, Brazilia). Dar fiind strict vorba despre greutate, sint si barbati de 45 de kile si nu cred ca te-ai pune cu un taliban care are o custura de castrat berbecii.

#337
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 12.09.2011
singurul motiv pt care eu nu ma iau de alde Mike Tyson sau Catalin Morosanu este mental. Mentalul imi lipseste mie.....altfel suntem la fel.....

#338
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,938
  • Înscris: 12.03.2010

View Postasiodf, on 22 martie 2023 - 11:40, said:

singurul motiv pt care eu nu ma iau de alde Mike Tyson sau Catalin Morosanu este mental. Mentalul imi lipseste mie.....altfel suntem la fel.....
Mentalul... si o caramida. Problem?

#339
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 12.09.2011
nu a comentat nimeni despre femeile de 45 de kile cu pistol, pusca sau caramida. nu o da in diverse.

#340
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,938
  • Înscris: 12.03.2010
Tu vorbeai de femeile din filmele care nu-ti plac tie, ca de filmele in care Liam Neeson la 70 de ani ii bate pe toti pe rind si laolalta n-ai nimic de obiectat. E mai rau.

Dar hai si despre alea, in tot mai multe filme vad femei prinzind barbatii in headlock intre coapse. Crezi ca scapi din asa ceva?

#341
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,938
  • Înscris: 12.03.2010

View Posthellmarvel, on 22 martie 2023 - 12:53, said:

headlock intre coapse.
In caz ca nu e clar ce-am vrut sa zic
Attached File  KBPhB.gif   982.23K   16 downloads

Edited by hellmarvel, 22 March 2023 - 13:24.


#342
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 12.09.2011

View Posthellmarvel, on 22 martie 2023 - 13:16, said:

In caz ca nu e clar ce-am vrut sa zic
Attachment 200w.gif

Ma doare ca trebuie sa fiu eu care iti da vestea asta..... wresting-ul NU E REAL.......

U ai 12 ani btw ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate