Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Linie audio TECHNICS 1980-1990

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
201 replies to this topic

#91
vasileversace

vasileversace

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 28.12.2022
Cred ca ma voi orienta pe un set de SB-M500! Am timp sa le caut!

#92
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Daca tot ne distram pe topicul asta cu baleala dupa vintage-uri

O idee, pt initiator sau pentru cineva de pe-aici care vrea experiente puternice la bani putini:

- Yamaha A720 la 400 Ron !!!! (Ala care merge in clasa A pana la 15-20W ceva de genul dar poate si 2x105W in 8ohmi in AB)
- MB Quart 980 S la 1200 Ron dar doar cu ridicare personala din Sibiu....

Nu cred ca se poate ceva mai bun la 1600 Ron pt a reasculta muzica anilor 90 (chiar si la nivel sonor de party)

Combinatie nesimtit de buna Yamaha cu MB Quart, verificat de mine :D.

Pt a avea acelasi lucru, dai pe Technics-uri x3 bani datorita fanclubului romanesc.

#93
euxirius

euxirius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 15.08.2007
Eu nu inteleg isteria asta cu Technics la noi cand sunt o gramada de alte firme care au produs si unele inca produc scule audio, cum ar fi: Yamaha, Marantz, Denon, Pioneer, Sony, Kenwood, Akai, Sansui, Sanyo, Luxman si lista poate continua.  
  Varul de care am pomenit anterior m-a capiat cu niste boxe Meloman romanesti si niste JBL nu stiu de care. Dar treaba e ca asta si face bani din ele, a luat acum cateva saptamani o pereche de Focal, Chora parca, cu 600 de lei si le-a dat cu 1000 de lei.
  Intr-adevar, unele aparate Technics arata foarte bine, imi plac, dar cam atat.
  Si in loc sa dau atatia bani pe o linie Technics, cum e cea postata de mine anterior la 4600€, sau cum am mai vazut alta la 5000€, prefer sa iau un amp nou la 10000 de lei si de restul boxe.

#94
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012

View PostTzur, on 18 ianuarie 2023 - 23:12, said:

Daca tot ne distram pe topicul asta cu baleala dupa vintage-uri

O idee, pt initiator sau pentru cineva de pe-aici care vrea experiente puternice la bani putini:

- Yamaha A720 la 400 Ron !!!! (Ala care merge in clasa A pana la 15-20W ceva de genul dar poate si 2x105W in 8ohmi in AB)
- MB Quart 980 S la 1200 Ron dar doar cu ridicare personala din Sibiu....

Nu cred ca se poate ceva mai bun la 1600 Ron pt a reasculta muzica anilor 90 (chiar si la nivel sonor de party)

Combinatie nesimtit de buna Yamaha cu MB Quart, verificat de mine Posted Image.

Pt a avea acelasi lucru, dai pe Technics-uri x3 bani datorita fanclubului romanesc.
Denon Pma 920 am eu, merge in clasa A pana la o anumita putere, dupa trece automat in AB, se aude binisor.
Inainte de craciun am pus mana pe un Visonik VSA 1000, fabricat in 78, imperecheat cu boxe Visonik Ambasador fabricate in 82, e sunet adevarat la care nu am visat, nici odata.
Vinilul  cu Diana Krall se aude cristal, pe Visonik.
Visonik e o firma germana, au facut scule si boxe in editie limitata, nu multi au auzit de ei.
Posibil si Technics sa aiba scule bune, nu pot sa ma pronunt pentru ca nu am ascultat.

#95
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 19.06.2018

View Posteuxirius, on 19 ianuarie 2023 - 00:57, said:

Eu nu inteleg isteria asta cu Technics la noi ...
Nu e isterie, e nostalgie. Cu ceva ani pe forumul asta pot spune ca initiatorul nu e singur, sunt n postari trase la indigo legate de brandul asta. Eu nu descurajez initiativa, daca omul simte o implinire prin asta, foarte bine, sa si faca damblaua. In limite financiare rezonabile, evident. Daca si cand o sa vrea un upgrade de sunet, va intreba si i se va raspunde. Prefer oricand un coleg care cauta Technics decat unul care vrea recomandare de cutie muzicala (soundbar) sau boxa portabila pentru speriat gainile vecinului.

Edited by audiofidell, 19 January 2023 - 08:57.


#96
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007

View Postaudiofidell, on 19 ianuarie 2023 - 08:56, said:

sau boxa portabila pentru speriat gainile vecinului.

Absolut, jos portabilele. Sa isi ia DBR10 la priza. Si eu sunt contra 'gainariilor'. Daca boxa aia nu baga spaima macar intr-un vitel, e teapa :)

#97
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 19.06.2018
La vitei le place mult Vita de vie.  Holstein asculta Ramstein, firesc. Baltata romaneasca da mai mult lapte pe Tzanca Uraganu. Iar Kobe prefera K-Pop.

#98
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,372
  • Înscris: 23.05.2003
Un nostalgic și aici.
Chestiile din poză mi le-am cumpărat în 1993 din primele două salarii.

Attached File  IMG_20230119_180241.jpg   281.25K   49 downloads

Fast forward 30 ani mai târziu încă își fac treaba ca în prima zi.
Acu' 7 ani le-am împerecheat cu niște boxe Mission MX-3 și e perfect pentru pretențiile/bugetul meu ceea ce vă doresc și vouă. :D


#99
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Su-V500 e bunisor, numai ca e cu integrat pe final, 2x30W.
Am fugit de amplificatoarele cu partea finala pe circuit integrat.

Edited by leomagic44, 19 January 2023 - 18:18.


#100
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 06.11.2005

View Posteuxirius, on 18 ianuarie 2023 - 18:33, said:

Am vazut un anunt extraordinar. Cineva vinde o linie Technics.
Pe toate aparatele astea cere 4600€ fix. Da, da, euro:
Preamplificare Su-c1000
Putere Se-a 1000 Reference
Deck Rs-bx 747
Deck Az-7
Cd player Sl-Ps7
Procesor Digital Sh-Ge90
Egalizator Grafic Sh-Ge70
Boxe Klipsch KF-28 Icon 200w RMS

da, dar pret mult exagerat.
uite aici un deck RS BX-828. si am si telecomanda originala, si manualul si cutia.
si cat despre RS AZ-7... nu mi-l doresc.

Attached Files


Edited by r-bruce, 19 January 2023 - 18:42.


#101
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,674
  • Înscris: 24.10.2015

View Postleomagic44, on 19 ianuarie 2023 - 18:18, said:

Su-V500 e bunisor, numai ca e cu integrat pe final, 2x30W.
Am fugit de amplificatoarele cu partea finala pe circuit integrat.

De ce?

Avand in vedere ca multi se plang de naduri, cambrige audio, Harman Kardon de diverse problème la aparate relative tinere... Technicsurile se tin foarte bine.

#102
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Nu compara SU-v500 cu Technicsul pe care il ai tu , mult mai vechi si mai bine facut.
Am avut si eu vreo 3 amplifictoare din astea cu IC pe finali , Technics din anii '90-2000.
Am rasuflat usurat cand am scapat de ele.

#103
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006

View Postedigee, on 19 ianuarie 2023 - 22:36, said:

Nu compara SU-v500 cu Technicsul pe care il ai tu , mult mai vechi si mai bine facut.
Am avut si eu vreo 3 amplifictoare din astea cu IC pe finali , Technics din anii '90-2000.
Am rasuflat usurat cand am scapat de ele.

Da, confirm si eu.

Parca de la tine am aflat prima oara. Si da, asa e!

Technics-ul cu integrate suna curat, stie inalte si niscai medii, ar n-are cohones ca un amplificator cu tranzistori.

Si ma refer la unul banal cu tranzistori, gen Yamaha A-520, Rotel entry, Onkyo non-integra, NAD. Adica 8kg, 4 tranzistori finali obisnuiti nu oversize.

Unde mai pui ca Technics-ul meu SU-VX500 s-a mai si stricat. Din vina mea, de nefolosire probabil, abandonat la o proprietate a cuiva din familie unde nu merg decat de 1-2 ori pe an. Dar, tot nu-mi mai e simpatic.

Noroc cu pickup-ul meu Technics de acasa la care ascult des si de care sunt multumit. Ca altfel extrapolam la tot brandul.

#104
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Circuitele integrate pe final si lampile nu m-au dat pe spate, am vreo 35 ani de cand ascult la ele, cu lampile am terminat-o prin 97.
Asa ca parerea mea tot tranzistorii raman la baza, daca mai sunt si mos-fet-uri, mai bine.

#105
vasileversace

vasileversace

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 28.12.2022

View PostTzur, on 20 ianuarie 2023 - 13:32, said:


Pentru necunoscatori, cum stiu daca un amplificator este cu tranzistori?

View PostTzur, on 18 ianuarie 2023 - 21:04, said:


Am cautat si nu-s de lepadat nici boxele SB-X3. Au specificatii super ok. Multumesc de sugestie! Posted Image

Edited by Dany_Darke, 20 January 2023 - 14:57.


#106
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Cauti schema electrica, sau daca se poate dai capacul jos, e nevoie de cunostinte minime de eletronica.

#107
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006

View Postvasileversace, on 20 ianuarie 2023 - 13:58, said:

Pentru necunoscatori, cum stiu daca un amplificator este cu tranzistori?
Am cautat si nu-s de lepadat nici boxele SB-X3. Au specificatii super ok. Multumesc de sugestie! Posted Image

Cel mai simplu cauti pe goole dupa numele amplificatorului la care adagi "inside"

De exemplu "Onkyo A 8250 inside"

Vezi radiatorul din aluminium, mare, si de el, prinse cu suruburi + pasta termica gasesti:
A) 2 piese negre mari (chip-uri audio) cu mai mult de 3 picioare. Posibil sa scrie STK blabla pe ele.
B) 4 piese negre sau 2 negre + 2 verzi, medii (Toshiba) sau chiar maricele  (SanKen) care au fiecare 3 picioare. Aia sunt tranzistori finali 4x.
C) 8 piese negre cu 3 picioare. Sunt tranzistori finali 8x.

Cazurile B si C sunt dezirabile, A-ul nu ca nu e pe tranzistori.

De obicei cazul C e cel mai dezirabil.

Exista si alte cazuri, cu FET-uri in loc de tranzistori, sau cu 12 sau 16 tranzistori, si alte variatiuni, dar 95% din ele se inscriu in A, B, C.

Ca idee, de obicei Yamaha-urile A sau AX de la 5xx in sus, sunt pe 4 tranzistori. Si uneori de la 7xx 8xx in sus sunt cu 8.

Onkyo simplu, sunt cam toate cu 4 tranzistori, Onkyo Integra cu 4 tranzistori mari sau 8 normali.

Rotel cu 4 sau mai rar 8. Cambridge cu 4 de obicei.

Denon, 4 sau 8, depinde de model, marime, greutate.

Nad, de obicei 4.

Pioneer, de la 4xx in sus, 4, de la 7xx sau 8xx in sus parca au 8 sau chiar 12.

Technics, cele ieftine (inclusiv SH) sunt cu STK-uri (cazul A - nedorit). Technics scumpe mari si grele, pe tranzistori, 4 sau 8. Astea merita luate doar ca dai triplu fata de unele similare ca si calibru, de la Yamaha, Denon, Onkyo etc.

In fine, sunt o gramada, nu doar nr de tranzistori e totul, conteaza dimensiunea transformatorului, dimensiunea condensatorilor de filtraj (cei mari, 2 sau 4 buc), si bineinteles, implementarea, modelul, starea tehnica, potrivirea cu boxele.

In principiu, pt boxe dintr-alea mari cum sunt MB Quart-urile alea sau SB-M500, vrei un amplificator cu minim 4 tranzistori si incepand de la 8-9kg in sus (transformator mai mare).

Ieftin gasesti Onkyo Integra care e mai coios dar nu f detaliat, Denon PMA 860 sau pe-acolo, care are medii misto si e ok si cu restul, Yamaha gen A720 sau AX870, pe-acolo, care e mai detaliat, cu medii bune, dar bass-ul o idee sub celelalte, (posibil sa nu fie ce cauti pt muzica anilor 90) si tot asa, e mult de povestit, nu toate de la un brand suna cu aceeasi amprenta, sunt variatii.

Decide-te, fie unul de-asta la 600-800 Ron, fie un Technics SU-V9 SU-V7 sau de calibrul ala, la cel putin dublu daca nu mai mult.

Daca ma intrebi pe mine, mai degraba focusati banii in boxe SB-M500 si un amplif de la alt brand mai ieftin.

Si-i pui un Pickup Tehnics ca sunt bune, chiar si banalele SL-BD20,21,22, pus frumos deasupra ca ala se vede, capac polishat, doza noua AudioTechnica si aia e.

Eventual un CD Player Technics mai scump, macar cu 4 in fata. Desi aici sunt mai apreciate la bani normali Philips, Denon cu 4 cifre, si la limita Sony EX.

Hai, ca vrem sa vedem ce-ti iei!!!

#108
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,238
  • Înscris: 24.11.2006
@vasileversace: Tot voiai o linie Technics, ia de arunca o privire: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/V97CINjHwpw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Din punctul meu de vedere, au fost, inca mai exista, dar vremea lor a cam trecut. Sa zicem ca raman pentru pasionati, slava Domnului ca sunt destui, in momentul de fata nu merita, spun lucrul asta cu riscul de a-mi pune de unul singur cenusa in cap. :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate