Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incarcator PB 3.0

Radu Mazare, eliberat conditionat...

Permis suspendat din cauze medicale

Presiune apa fluctuanta pompa sub...
 Revizie auto la Bucuresti

identificare component defect

Recomandare tableta

Ansamblul Neofort Rezidenția...
 Caderea in apostazie a Bisericii ...

Inselatoria secolului!

Problema soft samsung galaxy watc...

Recomandare tastatura compatibila...
 Sfat legat de achizitonarea unui ...

Festivalul de Film Cannes 2024

Scaun auto

La mulți ani @ranit6996!
 

Cum accesez prizele inaccesibile ?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
53 răspunsuri în acest subiect

#1
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Am vreo 2 prize, aproape 3 in care nu pot baga nimic deoarece e prea mic spatiu deoarece e blocat de un corp de mobilier accesul. Mobila nu poate sa fie reordonata deoarece efectiv nu se poate. Ma intrebam daca exsita ceva solutie de prelungire a prizei in lateral, gen sa bag un dispozitiv in priza subire evident ca sa incapa intre mobilea si priza si sa fie deplasat putin in lateral cu posibilitate de a ma cupla la curent acolo. Ideea e ca toate cele 3 prize sunt cam in ceeasi pozitie, la margine de mobila incat un pic daca as muta mobila ar fi loc (dar nu se poate). Deci 2 prize as vrea sa fie deplasate mai la stangasi una mai sus putin. Exista vreun fel de adaptor care sa ma ajute in sensul asta ? Ms (mentionez ca peretii is beton armat, nu am de gand sa sparg peretii acum)

Editat de alexandersch, 17 decembrie 2022 - 22:20.


#2
tartorul

tartorul

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 853
  • Înscris: 24.01.2006
Exista un adaptor cu un stecher plat. Au in Leroy Merlin (am vazut zilele trecute) dar probabil in gasesti in alte magazine de bricolaj.

Editat de tartorul, 17 decembrie 2022 - 22:32.


#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.092
  • Înscris: 28.10.2006
Google a gasit ASTA
Adica stecher la care pui cablul corespunzator ca sectiune si lungime, plus priza simpla sa multipla, dupa nevoi.
O sa "atarne" sub/langa mobila, dar asta e! Alta solutie e sa folosesti "mangealacul" de mai sus si sa pui o priza aplicata, pe tencuiala, dar mie mi se pare mai "de porc", ca tot e sezonu'!

Uite Plat cu tot cu cablu

Editat de viceroy56, 17 decembrie 2022 - 22:32.


#4
dev2000

dev2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 200
  • Înscris: 27.09.2016
Montare priza dubla? Daca diferenta de pozitie este de maxim 2 cm ar trebui sa faca accesibila una dintre cele 2 intrari (sa o scoata in afara mobilei)

#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.349
  • Înscris: 05.06.2002
stecher plat, multipriza, cablu, apoi cauti un electrician sa-ti confectioneze un prelungitor cu lungimea cablului dorita.

#6
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.427
  • Înscris: 01.10.2005

View Posttartorul, on 17 decembrie 2022 - 22:27, said:

...un stecăr plat...
https://www.dedeman....-alba/p/1035034

Fișiere atașate


Editat de Mircel, 17 decembrie 2022 - 22:32.


#7
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.594
  • Înscris: 10.01.2019
Le muti intr-o zona acesibila, adica le demontezi, pui un canal de cablu/jgheab pana intr-o zona convenabila la care ai acces, tragi un cablu din vechea priza pana in locul respectiv unde pui o priza pe tencuiala, de obicei se pune una multipla

#8
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.420
  • Înscris: 06.01.2007
Schimbi prizele duble cu simple si folosesti stecker plat.
Pentru dozele vechi, nu exista priza dubla cu dizain plat deoarece nu incap 2 stekere shuko intr-o asemenea doza, de aia priza are un profil mai ridicat pentru ca stecherul sa nu intre in doza.
La prize simple, exista modele in care stecherul intra in doza. Nu toate modelele, insa exista.
Exista variante priza + stecher plat in care profilul total in afara peretelui sa nu depaseasca 1cm, cam cat e si grosimea unei plinte si doar un pic mai mult decat grosimea unui cablu.. Deci ar afecta in aceiasi masura in care afecteaza si plinta.
Am avut si eu aceasta tematica acasa. Acum am  doua prize cu profil redus din care una era nevoie sa fie dubla. Si fiindca am vazut ca nu se poate, am montat doua cabluri pe acelasi stecher plat. Oricum, nu umblu la el sa ma incurce acel stecher cu doua cabluri. Un cablu pleaca in stanga, celalalt in dreapta, ambele pleaca din acelasi stecher modificat iar patul ramane lipit de perete. Si la stecherul ala oricum nu umblu ca oricum nu se poate fara sa trag patul. Consumatorii pusi pe el nu depasesc acei 16A pentru care e garantata o priza.. Asta-i solutia pe care am gasit-o.

Editat de maccip, 18 decembrie 2022 - 00:21.


#9
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.707
  • Înscris: 16.03.2007
eu am bagat stecherul in priza si apoi l-am strivit cu mobila. cred ca l-am facut mai plat ca alea plate...

Editat de laffin, 18 decembrie 2022 - 08:12.


#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.546
  • Înscris: 05.06.2009
Triplu ștecher plat.
https://electrotimli...-plat-fara-c-p/

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 48.591
  • Înscris: 01.12.2001
Ai mobila lipita de perete chiar? Nicio plinta jos?
Macar 8 mm sa ai să poți trece cu un cablu.
Daca e lipita: nu prea ai soluții.
Daca ai totuși 3 mm, tragi un cablu plat din acea doza de aparat spre un priza multipla. O poți lipi pe perete cu banda dublu adeziva.

#12
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.471
  • Înscris: 06.06.2006

View Postcorinadaniela, on 18 decembrie 2022 - 08:49, said:

Nu as risca unul fara impamantare, ca acesta.

#13
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 523
  • Înscris: 08.09.2019

View Postalexandersch, on 17 decembrie 2022 - 22:19, said:

Am vreo 2 prize, aproape 3 in care nu pot baga nimic deoarece e prea mic spatiu deoarece e blocat de un corp de mobilier accesul.

Asta mi se pare tare, tu ai acolo aproape 3 prize... deci vreo 2 si trei sferturi ?

Gandeste out of the box, acceseaza-le prin interiorul mobilierului...

Asa am eu de exemplu la priza de unde se alimenteaza hota de la bucatarie.

#14
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.173
  • Înscris: 06.04.2020

View Postcorinadaniela, on 18 decembrie 2022 - 08:49, said:

Cred ca sunt de putere mai mica si se pare ca n-au impamantare.

#15
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.237
  • Înscris: 25.04.2016
Varianta simpla si rapida, un prelungitor cu mai multe prize. Cablul prelungitoarelor e (destul de) solid si stecheru e destul de plat, poate fi si presat de mobiier desi nu e recomandabil. Cablul prelungitorului, eventual poate fi prins de perete sau plinta sau parchet cu cleme din loc in loc sau bagat in canal de cablu.

#16
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.237
  • Înscris: 22.11.2022
Da' de ce nu dai gaura in mobila?!
Presupun ca ai ceva in mobila aia, gen carti, pahare, farfurii, bibelouri... care sa mascheze gaura si cablul.
Si aia e, pui un prelungitor obisnuit sau ce aparate vrei tu sa bagi in priza aia.

#17
dev2000

dev2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 200
  • Înscris: 27.09.2016
Eu as evita folosirea unui prelungitor. In principiu prizele inaccesibile din cauza mobilei nu ar trebui folosite - trebuie sa ai access intotdeauna ca sa poti scoate stecherul din priza daca se intampla ceva rau - plus ca fiind inaccesibile nici nu poti vedea / verifica din timp daca priza se incalzeste prea tare / face arc electric etc. Ca sa nu mai zic ca un prelungitor de obicei este multi-priza si indeamna la folosirea mai multor consumatori.

Vorbesc din experienta - am folosit ani de zile o priza ascunsa dupa mobila si la un moment dat a facut scurt - din fericire au sarit sigurantele, dar a trebuit sa dau mobila la o parte si sa o demontez, pentru ca ramanea permanent in scurt (facuse arc electric si stecherul prelungitorului se topise in interiorul prizei). Initial m-am gandit sa o inlocuiesc, pana la urma m-am hotarat sa o desfiintez cu totul - m-am gandit ca riscul de incendiu este prea mare.

#18
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.420
  • Înscris: 06.01.2007

View Postlaffin, on 18 decembrie 2022 - 08:12, said:

eu am bagat stecherul in priza si apoi l-am strivit cu mobila. cred ca l-am facut mai plat ca alea plate...
haha
Mertoda getodaca!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate