Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 

Problema fluctuație internet

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
stteven

stteven

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 12.02.2022
Va salut domnilor. De 3 zile, pe PC sunt notificat din 30 in 30 de secunde aproximativ ( zona Cluj ) ca sunt deconectat/reconectat la internet. O fluctuatie deranjanta.
Poate fi de la mine din apartament problema ? Am vreo posibilitate de remediere a acestei probleme deranjante ?
Cu multumiri....

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,479
  • Înscris: 01.12.2001
Pe wifi merge bine?

#3
stteven

stteven

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 12.02.2022
Nu ma pricep. De pe casa scarii imi intra in apartament un fir intr-un router cred ca se numeste. Din care ies trei fire , unul de alimentare cu energie electrica, unul pt TV, sin inca unul pt PC......

#4
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006
ai abonament? l-ai platit? ai discutat cu suportul de la digi?
daca da, o solutie ar fi sa pui dns-ul lor la blacklist temportar.

#5
1000FPS

1000FPS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 29.12.2016
Nu mai bine suni la ei si vezi care e problema?
Eu primeam deconectari de la ei cand mai aveam 2-3 zile pana la plata facturii

Edited by 1000FPS, 13 November 2022 - 16:27.


#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,479
  • Înscris: 01.12.2001

 stteven, on 13 noiembrie 2022 - 15:49, said:

Nu ma pricep...
Din care ies trei fire , unul de alimentare cu energie electrica,
Clar că nu te pricepi.
Ai fi singurul ce primește energie electrică prin fibra optica.

Cheamă pe unul care se pricepe și îți va spune cauza. Apoi iei măsurile ce se impun. Daca e "de la ei" suni și rezolva "ei".
Daca e de la tine: chemi pe unul priceput sa te rezolve.

#7
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,026
  • Înscris: 24.04.2013
@stteven: Da, poate fi si de la tine. De fapt daca reconectarea e foarte rapida dupa o deconectare cel mai probabil e de la tine.

Daca pe chestia de la RDS cu 1-fir-venit-de-afara-si-trei-care-ies-din-el exista un led langa care scrie ‘LOS’, acela trebuie sa fie stins. Daca clipeste sau sta aprins atunci ii chemi ca e de la ‘ei’.

Conexiunea de retea a PC-ului in cauza este pe fir? Firul de net de care zici ca iese din router ajunge direct in PC sau mai trece prin vreun device? Ma gandesc ca poate vreo mufa de la acel cablu joaca in locasul in care e introdusa sau firele cablului fac contact intermitent cu lamelele din mufa. Infige cablurile sa stea bine fixate si daca poti incearca cu alt cablu sa vezi daca face la fel.

Daca PC-ul nu e conectat pe fir ci prin WiFi, poate fi de la semnal prost (prea slab/ prea multi pereti intre PC si router/ access point) sau retea prea congestionata (cum se intampla in mod uzual la bloc in banda de 2,4GHz - ai multi vecini si toti au WiFi).

#8
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Si eu am aceeasi problema, intru pe youtube, derulez un minut doua, pac, cade 5 secunde, de la 1gb/s spre 0, iar isi revine cateva minute, iar derulez, iar buf. eu zic ca e de la porcaria lor de ont f660 v2
Am incercat si cu alt desktop, alt laptop, alt cablu, same shit.

Edited by Ythrixium, 13 November 2022 - 17:25.


#9
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,237
  • Înscris: 05.01.2006

 stteven, on 13 noiembrie 2022 - 15:31, said:

De 3 zile, pe PC sunt notificat din 30 in 30 de secunde aproximativ ( zona Cluj ) ca sunt deconectat/reconectat la internet.
Cum ești notificat? Pe calculator, pe mobil, pe mail/sms, etc? Poți pune o poză cu acea notificare (și să ne menționezi unde apare dacă nu se vede clar)?
Cum ai deschis acest subiect pe aria W10 presupun că are ceva treabă și cu Windows 10... și astfel ai încercat și pe telefon sau pe un alt device?

 Ythrixium, on 13 noiembrie 2022 - 17:24, said:

Si eu am aceeasi problema
Și tu la fel, detaliile contează... Deschide un alt subiect cu toate detaliile despre cazul tău

#10
stteven

stteven

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 12.02.2022

 sags, on 13 noiembrie 2022 - 17:02, said:

@stteven: Da, poate fi si de la tine. De fapt daca reconectarea e foarte rapida dupa o deconectare cel mai probabil e de la tine.

Daca pe chestia de la RDS cu 1-fir-venit-de-afara-si-trei-care-ies-din-el exista un led langa care scrie ‘LOS’, acela trebuie sa fie stins. Daca clipeste sau sta aprins atunci ii chemi ca e de la ‘ei’.

Conexiunea de retea a PC-ului in cauza este pe fir? Firul de net de care zici ca iese din router ajunge direct in PC sau mai trece prin vreun device? Ma gandesc ca poate vreo mufa de la acel cablu joaca in locasul in care e introdusa sau firele cablului fac contact intermitent cu lamelele din mufa. Infige cablurile sa stea bine fixate si daca poti incearca cu alt cablu sa vezi daca face la fel.

Daca PC-ul nu e conectat pe fir ci prin WiFi, poate fi de la semnal prost (prea slab/ prea multi pereti intre PC si router/ access point) sau retea prea congestionata (cum se intampla in mod uzual la bloc in banda de 2,4GHz - ai multi vecini si toti au WiFi).
Tocmai incepe sa-si revina. Deconectarile/reconectarile sunt mai rare. Da, e pe fir, nimic nu joaca, nu trece prin alt device, ledul LOS e stins permanent , cel putin de cand mi-ai zis, il urmaresc. Tind sa cred ca a fost totusi de la ”ei” . Eu nu m-am atins de nimic.
Oricum, mare om , mare caracter !!

 Ravy, on 13 noiembrie 2022 - 18:36, said:

Cum ești notificat? Pe calculator, pe mobil, pe mail/sms, etc? Poți pune o poză cu acea notificare (și să ne menționezi unde apare dacă nu se vede clar)?
Cum ai deschis acest subiect pe aria W10 presupun că are ceva treabă și cu Windows 10... și astfel ai încercat și pe telefon sau pe un alt device?

Și tu la fel, detaliile contează... Deschide un alt subiect cu toate detaliile despre cazul tău
In coltul de stanga jos apare o fereastra.

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,479
  • Înscris: 01.12.2001

 stteven, on 13 noiembrie 2022 - 19:01, said:

In coltul de stanga jos apare o fereastra.
Bine ai zis ca nu te pricepi, dar chiar asa? Stânga, dreapta, nici asta nu le știi?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate