Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 

Simona Halep suspendata provizoriu pentru dopaj

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
781 replies to this topic

#757
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008
Eu sunt curios cum o sa fie primita de public la Miami si de celelalte competitoare.
Sa vedem.

#758
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,786
  • Înscris: 03.02.2009

View PostMoinesti72, on 09 martie 2024 - 16:49, said:

Apreciezi deci omul SH,nu sportivul SH.
Da, clar. Ba chiar spun ca cea mai mare parte din performantele sportivei SH vine din calitatile de om. Putine mi se par restul. Ce ar fi? Faptul ca are un simt de geometrie/orientare in spatiu foarte bun, caci alearga in toate directiile, o prinde si cu capul in jos, si stie/simte exact unde-i terenul fara sa intoarca capul. E o calitate, dar cred ca-i o cerinta oarecum de baza pt sportul asta. Si altceva.. faptul ca-i scunda? "Mare" calitate.. Asta in schimb se pupa cu calitatile ei din sfera "de om" si anume ca trage de ea si are un prag inalt fata de suferinta (ceea ce e o calitate a marilor sportivi indiferent de sport), iar corpul o ajuta caci fiind scunda (deci si mai usoara) nu-i creste pulsul prea mult, deci ii ramane mintea limpede. Caci degeaba ai vointa de fier, daca esti ditamai namila de om si ti-a ajuns pulsul la 170 si corpul si-a pierdut orientarea..
E, compara asta cu calitatile altora, care nu tin de calitatea umana, precum viteza de serva (si de a lovi in general), instinctul de atac la fileu, simtul pt a pune scurte, etc. Astea-i lipsesc Simonei.. Daca le avea, era de neintrecut.

View PostpexCom, on 11 martie 2024 - 14:32, said:

înainte să își facă reducere la sâni tot așa copil o vedeai?
Iarasi spun ca n-are legatura una cu alta (deci n-o mai continuati pe asta, ca nu reprezinta opinia mea/ce-am spus eu). Eu spuneam ca exista tipul/genul asta, care tarziu au deschis ochii la relatia masc-fem, au un stil copilaros de a se face placuti - practic de a seduce. Simona nu-i chiar 100% in categoria asta, caci ea a spus pe un ton de repros faptul ca tenisul i-a mancat tineretea/copilaria. Insa are stilul ala de a se face placuta. Nu confundati ce ziceam ca genul ramane nedezvoltat in materie de seductie, cu dorinta/nevoia de imperechere..Sau imperecherea (cu un iubit) cu lipsa moralitatii. In mod ironic, e mai aproape de moralitate, inclusiv ce spunea Bob ca m-ar oripila sa aflu c-a facut. Genul asta te poate trezi dimineata din somn cu asa ceva. Si e un raspuns empatic (fata de nevoia corpului barbatesc spre dimineata). Si iarasi, stilul fara seductie de a cere sex ca de la barbat la barbat, din perspectiva morala, desi n-are ce cauta moralitatea aici dupa cum ziceam, ar fi cel mai moral/onest. Cred ca-n cultura de dreapta de azi, cel putin la nivel declarativ, ar fi foarte apreciat. Asta pana cand ti se intampla si-ti dai seama ca femeia e altceva decat un barbat cu corp de femeie.. In fine.

Edited by bursucelu_viesel, 12 March 2024 - 08:37.


#759
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,177
  • Înscris: 30.07.2006

View Postjohnnickelby, on 11 martie 2024 - 18:09, said:

Eu sunt curios cum o sa fie primita de public la Miami si de celelalte competitoare.
Sa vedem.

Cum sunt primiti dopatii de obicei, Sharapova style.
Alea care iau si ele "cocktailuri"" Muratoglu se uita cu "uite-o si pe naiva asta, cum a fost prinsa'"
Alea care nu iau se uita cu "uite-o si pe trisoarea asta care s-a inteles cu Muratoglu""

Ai vazut ca o felicita cineva pe SH ca s-a intors?

Spre deosebire de Ion Ainocentei din Vatra Dornei care se uita la Gadea si Badea si crede sincer la Halep nu a stiut ce ia
si ca aia de la Academia Muratoglu nu au stiut ce ii dau, sportivii stiu ca roxadustatul nu are cum sa ajunga in corp fara stirea celui dopat.
Aia nu pun botul la scenarite cu "suplimente"" contaminate.

Edited by Moinesti72, 12 March 2024 - 09:48.


#760
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostMoinesti72, on 12 martie 2024 - 09:41, said:

Spre deosebire de Ion Ainocentei din Vatra Dornei care se uita la Gadea si Badea si crede sincer la Halep nu a stiut ce ia si ca aia de la Academia Muratoglu nu au stiut ce ii dau, sportivii stiu ca roxadustatul nu are cum sa ajunga in corp fara stirea celui dopat.
Aia nu pun botul la scenarite cu "suplimente"" contaminate.

Am mai zis asta, dar s-a trecut peste: spui că Simona & echipa știau că suplimentul e contaminat cu substanță dopantă și de-aia l-au folosit. Am înțeles corect?

#761
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,541
  • Înscris: 18.10.2011

View PostAlexD2, on 08 martie 2024 - 17:57, said:

Treaba asta ca Simona ar fi luat substanta roxadustat intentionat este dupa opinia mea o mare prostie. Nu asa se dopeaza sportivii, cel putin nu la nivelul ei, adica nu cu substante de genul asteia care se depisteaza usor. Sportivii care o fac se dopeaza cu substante noi care nu pot fi depistate, ca nu sunt pe lista antidrog sau se dopeaza mascat fiind acoperiti de tot felul de tratamente recomandate de medici. Daca s-ar fi dopat cu adevarat concentratia in roxadustat ar fi fost mult mai mare. La concentratiile gasite la ea nu-i ajuta cu nimic. De asta avocatii Simonei au si apelat la analizele din firul de par ca acolo substanta se acumuleaza timp indelungat si au putut demonstra ca Simona nu a intrat in contact cu substanta anterior contaminarii, adica nu asa cum sugera ITIA avand ca argument pasaportul biologic.
In ceea ce priveste pedeapsa de 9 luni, neglijenta se plateste mai ales atunci cand e vorba de o suspendare mare, ca trebuie oarecum sa dai dreptate si partii adverse, altfel se duce pe rapa tot sistemul si ITIA ar ajunge sa fie desfintat.
Eu ma intreb ce au de zis unii comentatori [de editat linkul] - https://www__dcnews_...ier_892297.html

Si pe ce se bazau cand comentau atat de siguri pe ei.

Edited by aaaa4567, 12 March 2024 - 13:09.


#762
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,842
  • Înscris: 09.05.2008

View PostBob493, on 09 martie 2024 - 14:47, said:


Wtf... Dude, tu ai probleme. Eu cred ca tu ai fi mai dezamagit daca ai afla ca Simona a practicat sexul oral decat daca ai afla ca s-a dopat cu intentie.
Mvaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaai, maica, ce litere ai putut sa apesi?!
Asa cevaaaaaaaaaaaa!

View PostMoinesti72, on 09 martie 2024 - 16:49, said:

Bursucule, postările domniei tale alaturi de interviurile lui Gică Hagi pot fi considerate material terapeutic,ar scoate omul din cea mai neagră depresie.

Apreciezi deci omul SH,nu sportivul SH.
Poți să îi scrii și biografia sau un scenariu de film, ți-ar da Netflix bani buni daca pui faza cu neprihănirea când ajungi la capitolul dopaj.

Iar postările cu lui SH i se trece cu vederea că doar și alții se dopează sunt geniale
Io scriu sa ne vedem fiecare diagonala de la divais!
Nu ma tenta!

View Postjohnnickelby, on 11 martie 2024 - 18:09, said:

Eu sunt curios cum o sa fie primita de public la Miami si de celelalte competitoare.
Sa vedem.
Americanosii nu-s prea hateri, mai ales pe sporturi d-astea de nisa.

Despe competitoare, eu, unu' sper la o competitie corecta.
N-o sa se dea nimeni la o parte, iti dai seama, doar ca s-ar putea sa se apese pedala mai mult decat e necesar.
Mizez pe fair-play-u' feminin, nu feminist.

#763
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,786
  • Înscris: 03.02.2009
"Martorii lui Halep sunt o sectă aparte. Rar am văzut atât de multă spălare pe creier".
Cine a spus asta? Unu' Canci.Posted Image Alexandru Canci.Posted Image
E, uite ala chiar ca e un frustrat invidios. Pt ca spre deosebire de cei de pe forum, el chiar se dopeaza, din cate si spune. Doar ca nu suporta ideea ca Simona nu s-a dopat si e campioana. Lui i se pare normal ca absolut toti sportivii sa se dopeze si are ce are cu Simona pt faptul ca nu s-a dopat "inteligent" si-a fost prinsa.
In rest e o analiza facuta parca de un bataus cu capul umflat de pumni, ce-a spus. Noi nu contestam ca avea substanta aia in sange, ci ca s-a dopat cu intentie. Si aici e treaba lui sa arate dovezile pe care se bazeaza. Altfel, stam sa consideram pe toata lumea ca fiind criminala, doar ca n-a fost prinsa? Cand n-ai dovezi nici ca s-a dopat cu intentie nici ca nu s-a dopat cu intentie, de ce pleci de la prezumtia de vinovatie? De-al naibii (invidios) ce esti..

Pe unii de pe forum i-as putea suspecta de alt fenomen, caci invidia e cand te simti oarecum de la egal la egal, deci tre sa fii cu un ego cat casa sa crezi ca esti cam la fel ca Halep ca sportiv.. tu doar comentand pe tastatura.
E posibil ca unii sa fi "abandonat" tara. Avea dr. Andrei o emisiune despre "dezertori", si spunea ca unii care parasesc o echipa (din cauza ei), nu doar ca pleaca, dar ii vrea si raul. E valabil si daca parasesti o prietena, o companie, sau o tara.

Edited by bursucelu_viesel, 12 March 2024 - 15:14.


#764
tudorel2000

tudorel2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 19.07.2022
Sunt convins ca Halep sa dopat pentru ca vrea sa ramana cat mai mult in top.. Halep nu trebuie blamata pentru ca sa dopat. Sunt fericit ca Halep a scapat cu o pedeapsa mai mica. Sa dedem in ce masura  Halep poate sa se apropie de top 10.

#765
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,469
  • Înscris: 02.09.2016
Posted Image Posted Image Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IwBS6QGsH_4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#766
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,786
  • Înscris: 03.02.2009

View Posttudorel2000, on 13 martie 2024 - 19:53, said:

Sunt convins ca Halep sa dopat pentru ca vrea sa ramana cat mai mult in top.. Halep nu trebuie blamata pentru ca sa dopat. Sunt fericit ca Halep a scapat cu o pedeapsa mai mica. Sa dedem in ce masura  Halep poate sa se apropie de top 10.
E interesant cum gasesti pe net tot felul de pareri. A ta e oarecum favorabila pt Halep, ca in cazul meu, doar ca fix invers din perspectiva motivelor.  Daca e vazuta ca o dopata si doar i s-a redus pedeapsa, e ca si cum ar veni un vecin care a iesit din puscarie, cand trebuia sa stea 10ani, a stat doar 10luni. E si mai rau daca-i vazuta asa.

Si-apoi nu stiu ce asteptari poti avea de la ea, din moment ce era pe locul 40 sau ceva de genul cand a fost suspendata. Cum sa ajunga la top10, daca acum nici nu se mai dopeaza? Daca nici dopata (dupa tine) nu era in top10... mai adauga si inca 2 ani de batranete (la stilul ei de tenis care-i dependent de alergare.. deci care merge doar la tinerete)..

O sa traga tare de ea cateva partide/sezoane, o sa fie tot prin locul ~40 in coborare.. n-are ce minune sa se intample. Nici nu mai are antrenor.. baremi atunci il testa pe Mouratoglu, poate ii facea vreo minune. A picat.. Deci n-ai ce asteptari sa ai..Ambitie mereu a avut, deci nu e un factor nou relevant.
E, poate daca o lua inapoi Cahil, si ea sa fie si mai ascultatoare.. Poate asa ar fi un happy ending din perspectiva mea, sa urce in top10 si de-acolo sa se retraga, cat e sus. Asa in schimb.. s-o lungeasca, ca n-are ce face pe-acasa.. sa ajunga ditamai legenda sa fie o jucatoare de locul 80 dupa cativa ani.. mi se pare penibil. Eu n-as fi vrut sa mai joace. Sa traga tare poate poate castiga un trofeu, si merge de-o retragere cu mandrie (un fel de: "Uite ca v-am demonstrat ca am castigat fara niciun doping, cu analize perfect curate")

Edited by bursucelu_viesel, 14 March 2024 - 00:53.


#767
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,786
  • Înscris: 03.02.2009
Azi e? Dupa ora 22:00.. cam tarziu. Cu Paula Badosa. Am cautat cine e,ca n-o stiu, si printre titluri despre ea, apare "Paula Badosa a pozat topless in vacanta din Maldive". Asta apropo de ce ziceam mai devreme de tipuri de oameni..

Edited by bursucelu_viesel, 19 March 2024 - 21:24.


#768
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,786
  • Înscris: 03.02.2009
M-am uitat pana acum la 5-1 pt Simona. Nu stiu ce sa zic.. De castigat pare sa castige, dar era bine daca se pregatea special sa demonstreze ca-i fit dpdv fizic.
Pare ca joaca "matur", adica nu alearga dupa fiecare minge, etc. E ok dpdv al eficientei de tenis, dar era bine si daca facea putin exces de alergat, sa demonstreze ca n-a avut nevoie de doape pt fitness.

#769
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,365
  • Înscris: 05.03.2005
e trist sa vezi o gramada de paduchi lati comentand-o de rau pe Simona in ziarele online de sport. Dar asa e natia asta ....nu stie sa aprecieze pe  cei care au insemnat ceva in lumea sportului. La fel se intampla si cu Hagi sau Cristina Neagu .

La primul meci de la revenire, Simo se descurca admirabil in primul set !

Edited by mccrya, 19 March 2024 - 23:03.


#770
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,254
  • Înscris: 15.01.2014
E cât de cât competentă Tsitsidosa (asta e porecla ei).

Deci în cazul în care pierde Halep, măcar nu pierde rușinos.

#771
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,177
  • Înscris: 30.07.2006

View Postbursucelu_viesel, on 14 martie 2024 - 00:39, said:

E interesant cum gasesti pe net tot felul de pareri. A ta e oarecum favorabila pt Halep, ca in cazul meu, doar ca fix invers din perspectiva motivelor.  Daca e vazuta ca o dopata

Asa o vad colegele din WTA Posted Image
Ca nu poti tu accepta asta, e alta poveste.

"Cât timp a stat pe tușă, suspendată pentru dopaj, Simona Halep (32 de ani) a primit foarte puține mesaje de susținere din partea jucătoarelor care activează acum în circuitul feminin. S-a spus că acest lucru e cauzat de faptul că rivalele ei se tem și nu vor să-și complice viața, arătându-și sprijinul pentru o sportivă care e în război cu un organism puternic, Agenția Internațională pentru Integritatea Tenisului (ITIA). Acum însă, descoperim că, pur și simplu, unele jucătoare n-au susținut-o pe Halep pentru că au considerat că a trișat""

adevarul.ro

"Nu mă refer direct la Simona, dar, dacă cineva trişează intenţionat, dacă cineva a fost testat pozitiv... Înţeleg de ce un turneu vrea un nume mare pe tablou, dar eu cred, şi nu e un atac la cineva anume, că aceşti oameni n-ar trebui să primească wild-card-uri! Dacă vrei să revii şi a fost vorba de o greşeală, înţeleg, dar trebuie să o iei de jos ca să ajungi înapoi în vârf. Asta e părerea mea despre astfel de lucruri“, a spus Wozniacki""

Edited by Moinesti72, 20 March 2024 - 10:34.


#772
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,786
  • Înscris: 03.02.2009

View PostMoinesti72, on 20 martie 2024 - 10:32, said:

Asa o vad colegele din WTA Posted Image
Si vad ca tie-ti convine de minune (faptul ca-i vazuta ca o trisoare). De unde pana unde bucuria asta la tine? Ca romanii sa fie asociati cu hotia? Locuiesti in Romania?

Edited by bursucelu_viesel, 20 March 2024 - 10:39.


#773
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,842
  • Înscris: 09.05.2008
Plus ca ce-a scris el acolo e cica, declarat de coralina, aia care s-a tavallit pe jos cand a castigat contra lu' HALEP. Dupa pauza de vestiar ca nu mai avea solutii tehnico tactice. Fi-mi-ar sila!!!
Asa ceva........
Cin' s-aseamana se-aduna.

#774
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008
A fost un meci normal dupa atata timp de pauza. Serviciu n-a avut, s-a vazut atunci cand a chemat trainerul.
A lasat-o umarul. Badosa a castigat fortand mereu returul la serviciu pe executiile slabe ale Simonei.
Asta este.
Ii mai trebuie vreo 10 meciuri ca sa isi revina.

Au ajuns unii s-o citeze pe wozniacki. Sunt din aia care nu stiu ca woz o linge ori de cate ori poate pe serena.
'ai de capu' meu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate