Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Simona Halep suspendata provizoriu pentru dopaj

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
781 replies to this topic

#1
Reniz

Reniz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 27.12.2016
Am citit azi numeroase stiri despre un lucru la care nu m-as fi asteptat. Simona Halep a fost suspendata provizoriu pentru dopaj cu o substanta numita Roxadustat. Dupa US Open, probele luate Simonei Halep au fost analizate, iar acum doua saptamani ea a fost anuntata ca a fost gasita dopata. Azi a iesit anuntul oficial de la Agentia Mondiala Antidoping, si imediat a reactionat si Simona Halep, scriind pe facebook ca isi va dovedi nevinovatia. Simona Halep nu a avut pana acum nicio problema cu substante interzise, asa ca acest anunt este cu atat mai ciudat. Se vorbeste si de o contaminare accidentala, dar sunt si tot felul de speculatii, una fiind lansata de Ilie Nastase cum ca problema a aparut dupa ce Simona a inceput colaborarea cu Patrick Mouratoglou.
https://ziare.com/si...-dopata-1767764
https://ziare.com/si...idoping-1767748

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Asta e la nivelul ala, un joc de-a șoarecele și pisica. Acum pisica a câștigat.

#3
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,531
  • Înscris: 16.03.2007
iti dai seama ca nu e prima oara...

#4
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,472
  • Înscris: 17.04.2006
I-a pus fostul in bautura?

#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Reniz, on 21 octombrie 2022 - 17:39, said:

dar sunt si tot felul de speculatii, una fiind lansata de Ilie Nastase cum ca problema a aparut dupa ce Simona a inceput colaborarea cu Patrick Mouratoglou.
Năstase a zis așa:
"Ea ştie mai bine, ea a dat o declaraţie şi trebuie respectată. Eu ce să spun, nu am de unde să ştiu ce s-a întâmplat. Este şocant, ea spune că e şocant pentru ea... şi o să explice mai târziu ce s-a întâmplat, pentru că nici ea nu ştie. Eu nu am ce părere să am pentru că nu ajung eu pe la staff-ul ei... cineva care stă lângă ea trebuie să ştie”, a declarat Năstase, aluzie la principalul om din echipa Simonei Halep, Patrick Mouratoglou. (sublinierea mea)”Însă ea e singura care poate să îşi dea cu părerea şi să facă declaraţii pe subiectul ăsta. Noi urmărim ce spune ea. Trebuie să vedem ce s-a întâmplat, poate i-a dat doctorul ceva ce nu avea voie să-i dea, că ea a fost accidentată tot timpul şi la glezne, şi în alte locuri. Şi asta e posibil. Dar nu vreau să comentez, că nu ştiu", a completat Ilie Năstase.  

N-ajunge că ăla de pe ziare.com a băgat de la el chestia cu aluzia, mai vii și tu o șopârlă.

Declarația Simonei:

Quote

Astăzi începe cel mai greu meci al vieții mele. Am fost depistată pozitiv pentru o substanță numită Roxadustat, într-o cantitate extrem de mică, este cel mai mare șoc din viața mea.

În toată carierea mea, ideea de a trișa nu mi-a trecut niciodată prin cap, și este împotriva tuturor valorilor în care cred.

Mă confrunt cu o situație injustă și mă simt confuză și trădată. Mă voi lupta până la final să demonstrez că niciodată nu am folosit cu știință substanțe interzise și am încredere că mai devreme sau mai târziu se va afla adevărul.

Nu este despre bani sau titluri, este despre onoare și despre povestea de dragoste pe care o am cu tenisul de 25 de ani.
https://www.digi24.r...tradata-2125453

Și comunicatul Agenției Internaționale de Integritate în Tenis:

Potrivit agenției, este vorba despre un test pozitiv de la US Open, turneu din care Simona Halep a fost eliminată încă din primul tur de către ucraineanca Daria Snigur.

„Agenția Internațională de Integritate în Tenis (ITIA) a confirmat că Simona Halep, o jucătoare de tenis din România în vârstă de 31 de ani, a fost suspendată provizoriu în temeiul articolului 7.12.1 din Programul antidoping din 2022 (TADP).

ITIA a trimis jucătoarei o notificare cu privire la o încălcare a regulilor anti-doping la 7 octombrie 2022, în conformitate cu articolul 2.1 din Program (prezența unei substanțe interzise) și/sau articolul 2.2 (utilizarea unei substanțe interzise).

Halep a furnizat un eșantion în timp ce a concurat la US Open în august 2022. Eșantionul a fost împărțit în probele A și B, iar analiza ulterioară a constatat că eșantionul A conținea FG-4592 (Roxadustat), care este o substanță interzisă inclusă în Lista interzisă a Agenției Mondiale Antidoping (WADA) din 2022. Rezultatele analitice adverse pentru substanțele nespecificate implică o suspendare provizorie obligatorie”.

https://www.digi24.r...vizoriu-2125409

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
Din cate stiu eu sportivii iau 30.000 de pastile. O mica neatentie din partea doctorului, sau a aluia care se ocupe de boambe si la revedere cariea.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Indiferent de motiv, nu cred ca se mai poate face nimic. Pacat !

#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Da, pare o eroare a celor care trebuie să-i supravegheze tratamentele. Substanța a apărut pe listă anul ăsta.

 Bursul, on 21 octombrie 2022 - 17:55, said:



#9
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008
Adica nu poate fi adaugata o infima cantitate in proba de urina inainte de analize?

#10
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,576
  • Înscris: 11.03.2006
Nu cred ca ar fi luat cu buna stiinta, era clar ca iese la teste.
Daca doctorul i-a dat, ar fi mare neglijenta. Oricum, o substanta ca asta nu se ia accidental, gen te doare capul si iei o pastila de prin dulap. Nu ai acces la asa ceva fara indicatii clare.
Cica nici nu se prescrie Evrenzo in Romania.

Edited by cumparator, 21 October 2022 - 18:03.


#11
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
LOL....nu pot sa cred asa ceva.
Eu aveam impresia ca performanta sportiva de nivel Mondial se face cu piept de pui, salata, spanac si brocolli.



"Am fost depistată pozitiv pentru o substanță numită Roxadustat, într-o cantitate extrem de mică, este cel mai mare șoc din viața mea."

De parca in afara de sportivii performeri si oamenii bolnavi mai are cineva motiv sa se atinga de acea substanta. Cata ipocrizie....
Inteleg ca nu are cum sa recunoasca, ca altfel ar trebui sa dea inapoi toate masinile alea primite cadou.
Bine ca nu reprezinta si vreo firma de nutritie gen Herbalife.

#12
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,891
  • Înscris: 25.12.2016
Jucatorii de tenis aflati la sfarsitul carierei pot fi tentati sa apeleze la substante care sa-i mentina la un nivel sportiv ridicat. Vom vedea ce va fi in cazul lui Halep. Daca suspendarea va ramane, va fi o pata uriasa pe cariera ei.

#13
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008
Man, nu vorbi asa, este prima data in cariera cand i se intampla asta si a facut mii de teste. Nu mai vorbiti aiurea.

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 johnnickelby, on 21 octombrie 2022 - 18:01, said:

Adica nu poate fi adaugata o infima cantitate in proba de urina inainte de analize?
Cred ca este exclus.

Mai curand i s-a servit, din greseala sau intentionat, ceva cu acel continut.

Edited by pasilla, 21 October 2022 - 18:06.


#15
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Acu' eu ma intreb daca insecta aia de la Constanta, Phlebotomus simonahalepae, o fi consumat si ea niste Roxadustat, ca tantarul ala din reclama cu Red Bull.

Caz in care trebuie sa-i schimbe denumirea in insecta Phlebotomus simonahalepae dopatus.

#16
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008
Eu nu cred ca mediul de la academia lui patrick a fost cel mai sanatos pentru ea.
Greseala ei a fost cand a renuntat la staff-ul romanesc.
Imi pare rau pentru ea, ca a fost lucrata. Ceva nu este in regula, dar sigur, nu o sa aflam niciodata adevarul.
Cand i s-a intamplat Serenei, a sarit Comisia medicala WTA cum ca i-a dat scutire.

#17
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 johnnickelby, on 21 octombrie 2022 - 18:03, said:

Man, nu vorbi asa, este prima data in cariera cand i se intampla asta si a facut mii de teste. Nu mai vorbiti aiurea.
Posted Image

Vrei sa zici ca e prima data cand face greseala si o prinde.

#18
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

 sandu222, on 21 octombrie 2022 - 18:07, said:

Posted Image

Vrei sa zici ca e prima data cand face greseala si o prinde.
Nu asta era ideea, nu stiu de unde ai scos-o.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate