Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Simona Halep suspendata provizoriu pentru dopaj

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
780 replies to this topic

#19
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 sandu222, on 21 octombrie 2022 - 18:07, said:

Acu' eu ma intreb daca insecta aia de la Constanta, Phlebotomus simonahalepae, o fi consumat si ea niste Roxadustat, ca tantarul ala din reclama cu Red Bull.

Caz in care trebuie sa-i schimbe denumirea in insecta Phlebotomus simonahalepae dopatus.
Topicul nu e pe Fun și nici problema ei nu e distractivă. Te rog să încetezi cu mesajele de genul ăsta.

#20
Pudu

Pudu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 20.10.2020
Simona Halep este sportiva mea favorita, si datorita ei am inceput sa urmaresc tenis la modul serios. Am ramas intezis citind in presa despre presupusul dopaj. Insa nu pot sa nu spun un lucru: de cand a schimbat stafful si l-a luat pe Muratoglu, ea fost foarte inconstanta din punct de vedere fizic, avand meciuri in care zburda in primele 40-50 de minute, apoi cadea complet. Eu cred ca in acea perioada ei au incercat sa gaseasca ceva care s-o readuca pe Simona la nivel fizic maxim dupa accidentari si avand in vedere si varsta ei care nu-i mai permite acelasi efort ca la 20 de ani. Este doar o ipoteza de-a mea, nu pot sustine ca asa a fost. Dar imi este foarte greu sa cred ca Simona a cerut ea sa primeasca substante interzise.

Sper sa fie o alarma falsa, dar daca se dovedeste ca nu a fost dopata raspunde cineva de la agentia anti drog? nu cred.

Edited by Pudu, 21 October 2022 - 18:16.


#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ce alarma falsa, ca inteleg ca au fost analizate ambele probe de sange ?

#22
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,423
  • Înscris: 10.08.2005

 Reniz, on 21 octombrie 2022 - 17:39, said:

Am citit azi numeroase stiri despre un lucru la care nu m-as fi asteptat. Simona Halep a fost suspendata provizoriu pentru dopaj cu o substanta numita Roxadustat. Dupa US Open, probele luate Simonei Halep au fost analizate, iar acum doua saptamani ea a fost anuntata ca a fost gasita dopata. Azi a iesit anuntul oficial de la Agentia Mondiala Antidoping, si imediat a reactionat si Simona Halep, scriind pe facebook ca isi va dovedi nevinovatia. Simona Halep nu a avut pana acum nicio problema cu substante interzise, asa ca acest anunt este cu atat mai ciudat. Se vorbeste si de o contaminare accidentala, dar sunt si tot felul de speculatii, una fiind lansata de Ilie Nastase cum ca problema a aparut dupa ce Simona a inceput colaborarea cu Patrick Mouratoglou.
https://ziare.com/si...-dopata-1767764
https://ziare.com/si...idoping-1767748
Oameni dragi, nevinovatia este presupusa, nu trebuie dovedita.

#23
Pudu

Pudu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 20.10.2020

 pasilla, on 21 octombrie 2022 - 18:17, said:

Ce alarma falsa, ca inteleg ca au fost analizate ambele probe de sange ?
Suspendarea ei este provizorie in acest moment. Asta inseamna ca procedurile nu sunt complete.

#24
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 Sef-chenko, on 21 octombrie 2022 - 17:48, said:

I-a pus fostul in bautura?

Posibil...ca razbunare...
Lista cu substante interzise e uriasa, poti distruge cariera unui sportiv foarte usor daca ii strecori in mancare sau bautura o pastila dintr-un medicament relativ banal.

#25
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
A vorbit un medic la digi24 despre asta, aici e tot ce a spus:
https://www.digispor...obitoci-1989091

Quote

Pompiliu Popescu îi acuză pe antrenorii Simonei Halep pentru situația creată: ”A vrut să crească performanța prin furt”

Fostul medic al echipei naționale a României, Pompiliu Popescu, este de părere că nu mai există cale de întors pentru Simona Halep, iar sportiva din România trebuie să lupte pentru a demonstra că a ingerat substanța interzisă accidental, la sugestia celor din jurul său.

Medicul sportiv este de părere că astfel de situații sunt provocate în special de antrenori și nu de medici. Acesta consideră că nu există medici ”întregi la cap” care să sugereze utilizarea unei asemenea substanțe, cunoscând riscurile la care se supune jucătorul și chiar el.

”Proba este recoltată cel puțin acum trei săptămâni, o lună. S-au efectuat cele două probe, A și B. Proba B este cea care încheie testul, validează testul. Este definitivă. În această situație, nu mai este nimic de făcut din punct de vedere al sportivei. Este cu certitudine dovedită doparea. Că va merge la TAS sau nu, probabil va merge pe mâna că a fost o greșeală. Ei, nu are cum să fie o greșeală, pentru că acea substanță nu se poate ingera accidental. Nu se găsește în alimente. Ea trebuie doar administrată.

(...)

Nu este o greșeală de ingestie. Nu poate fi găsită în alimentație, că în mod accidental ai mâncat-o. Dar staff-ul da. Se practică acest lucru, în mai multe sporturi, la mai multe nivele. Când antrenorii au astfel de inițiative pentru a-și spori rezultatul muncii lor. Vă spun cu certitudine că nu există niciun medic pe pământ să facă așa ceva. Nu este un prost, un dobitoc, care să nu știe la ce duce așa ceva.

Nu pot să cred că i se întâmplă asta...

Edited by althea, 21 October 2022 - 18:25.


#26
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008

 cumparator, on 21 octombrie 2022 - 18:02, said:

Nu cred ca ar fi luat cu buna stiinta, era clar ca iese la teste.


Noooooooo, clar a fost un "accident", un accident cu o substanta care ajuta la performanta fizica. Da' de ce n-a luat din greseala o substanta care da somnolenta sau ceva de relaxare? nu....Halep ia o substanta care creste productia de EPO.

Baieti(si fete), in sportul asta e nevoie de rezistenta fizica indelungata, sa fii 100% timp de 2-3ore, nu mai zic de incalzire, de antrenamente, dieta. E mai greu decat la fotbal, e aproape ca in ciclism. Care n-ati facut sporturi de nici un fel, sau care v-ati lasat dupa 1-2 ani nu puteti intelege cum e sa te autodepasesti timp de 15-20 de ani , sa fii din ce in ce mai bun chiar si la....30 de ani.

Fiti siguri ca Roxadustat  asta, e doar una din substante, mai sunt si altele, doar ca pe alea le-a mascat corespunzator.
Si fiti siguri ca Simona nu-i singura dopata, e doar cea care a fost prinsa.
Amintiti-va putin de Lance Armstrong, poate intelegeti mai bine cum e cu performanta sportiva.

#27
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 25.12.2016

 sandu222, on 21 octombrie 2022 - 18:24, said:

Si fiti siguri ca Simona nu-i singura dopata, e doar cea care a fost prinsa.
Cum singura prinsa? In fiecare an sunt prinsi jucatori de tenis dopati, anul asta au suspendat-o pe Lepchenko pentru 4 ani. Cel mai probabil si Halep va primi 3 sau 4 ani, ceea ce inseamna ca tenisul este un capitol incheiat pentru ea.

#28
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008

 Pudu, on 21 octombrie 2022 - 18:15, said:


Sper sa fie o alarma falsa, dar daca se dovedeste ca nu a fost dopata raspunde cineva de la agentia anti drog? nu cred.

Daca se dovedeste ca nu a fost dopata, sunt primul care o sa intru aici si o sa imi cer scuze(voua) pentru ca am crezut ca se dopeaza!
Oricum parerea mea nu conteaza.

 pasilla, on 21 octombrie 2022 - 18:17, said:

Ce alarma falsa, ca inteleg ca au fost analizate ambele probe de sange ?

Ce sange vorbesti tu?

#29
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,742
  • Înscris: 05.11.2008
Nu stiu care este procedura in cazuri de acest gen, dar probabil ca exista o comisie care va asculta si ce va spune Simona.
Simona nu poate decat sa nege ca ar fi luat acea substanta sau sa spuna ca nu stie cum a aparaut in organismul ei, sau sa dea vina pe cineva, sau cineva din staff-ul ei sa-si asume vina.
Suntem abia la inceput si nu stim cum se va termina. Dar parca vad ca doar Simona o sa sufere din aceasta cauza.

Edited by johnnickelby, 21 October 2022 - 18:39.


#30
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Dupa parerea mea stia ce se va intampla. Din acest motiv:
- A renuntat la colaborarea cu francezul ala.
- S-a operat sa aiba scuza sa nu mai joace. Pentru cine nu stie, operatia aia nu necesita pauza competitionala de 3 sau 4 luni. Dupa o operatie de sinuzita (cumva similara ca si acolo iti sparge oasele), pleci acasa dupa 2-3 zile si ai CO 1-2 saptamani, functie de medic.
Acum daca a luat constienta sau nu acel medicament, numai ea stie. Parerea mea este ca un medic i l-a dat. Daca stia sau nu ca e interzis, iarasi nu cred. Are contracte de sponsorizare, pierde bani in acest caz... nimeni nu vrea asta.
Am inteles ca ambele probe au iesit pozitive, deci acum trebuie doar sa dea explicatii. Daca ii va convinge sau nu pemembrii comisiei nu avem de unde sti. O sa vedem. Trebuie insa sa renunoastem ca de la nunta, nu a mai performat.

Edited by adip1962, 21 October 2022 - 18:41.


#31
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 25.12.2016

 adip1962, on 21 octombrie 2022 - 18:39, said:

Dupa parerea mea stia ce se va intampla.
Da. Au incercat sa limiteze impactul, Muratoglu a luat rapid distanta spunand ca a fost incurajat de Halep sa-si caute alt sportiv pentru a-l antrena.

#32
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Manasu, articolul e din 15 octombrie. Lucrezi la vreo fițuică online de faci de-astea? Nu cred.

#33
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,141
  • Înscris: 15.05.2008
In ultimu timp nici eu nu am mai suportat tot ce inseamna echipa ei
Nu inteleg de ce se bucura asa mult unii la o astfel de veste,inteleg, a prins-o cu substanta interzisa,va avea de dat explicatii si va suporta eventuale consecinte,ce paula e de bucurat acilea?De parca au jucat cu ea si au pierdut meciuri mari unii colegi

#34
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Fără hate pe topic.
Am șters un mesaj pentru că era scârbos, nu pentru că sunt fan Simona. Puteți avea orice opinie despre ce se întâmplă, dar în limbaj potrivit, nu de maidan.

#35
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 25.12.2016

 althea, on 21 octombrie 2022 - 18:49, said:

Manasu, articolul e din 15 octombrie. Lucrezi la vreo fițuică online de faci de-astea? Nu cred.
Halep stia de doua saptamani ca a fost suspendata.

Cat despre atacul cu "fituica online"... cred ca ar trebui sa te calmezi inainte sa scrii astfel de prostii.

E ca si cum te-as acuza eu ca esti din staff-ul lui Halep.

#36
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Sportul de performanta inseamna in primul rand medicina sportiva. S-a dopat sau nu, a avut o cariera buna, bani gramada, nu datoreaza nimic nimanui si e treaba ei daca a ales sa-si mai prelungeasca cariera cu un pic de ajutor. Chiar si faptul ca in ultimul timp viata ei a fost subiect de showbiz e tot treaba ei, o sa aiba destul succes pe viitor ca antrenoare. Trebuie sa fii ultimul frustrat sa o comentezi cand a castigat mai multi bani si faima decat toata familia ta in istoria ei de la maimuta la robot.

 sandu222, on 21 octombrie 2022 - 18:24, said:

Baieti(si fete), in sportul asta e nevoie de rezistenta fizica indelungata, sa fii 100% timp de 2-3ore, nu mai zic de incalzire, de antrenamente, dieta. E mai greu decat la fotbal, e aproape ca in ciclism. Care n-ati facut sporturi de nici un fel, sau care v-ati lasat dupa 1-2 ani nu puteti intelege cum e sa te autodepasesti timp de 15-20 de ani , sa fii din ce in ce mai bun chiar si la....30 de ani.
Am facut ceva sport si pot spune ca cel mai usor sport este ciclismul. Anduranta, stai la trena, echipa te ajuta. Fotbal, tenis, inseamna sport cu ruperi de ritm frecvente, nu evadare ocazionala din pluton. La amatori o sa vezi destui ciclisti grasani buni pe plat, daca ai forta in picioare te ajuta inertia pana dai de o urcare. Am pedalat mult cu ceva performante de amator si m-a ajutat la cardio, insa la un meci de box dupa 3 minute efectiv nu mai puteam sa trag suficient aer ca sa tin garda sus, cu tot antrenamentul meu de ciclist.

Edited by tomcatsk8, 21 October 2022 - 19:04.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate