Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...
 Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...

Prima condamnare in baza Legii An...
 OKTO

Cum export de pe desktop o conver...

Am facut infarct?

contract de inchiriere obligatii ...
 Panasonic GH7

Comutare rapida setari regionale

impozit chirii 2024

Masina cumparata cu dovada pe mot...
 

Simona Halep suspendata provizoriu pentru dopaj

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
804 replies to this topic

#721
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,981
  • Înscris: 30.10.2003
Daca maine vine Mouratoglu si zice ca el a drogat-o cu buna stiinta, ca vrut sa i-o dea Simonei in freza si mai aduce 50 de dovezi se va spune:
- Halep tot a stiut. Zice doar asa sa o scape basma curata. Daca vine si Isus ca martor, tot e vinovata.

#722
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 10.01.2019
Treaba asta ca Simona ar fi luat substanta roxadustat intentionat este dupa opinia mea o mare prostie. Nu asa se dopeaza sportivii, cel putin nu la nivelul ei, adica nu cu substante de genul asteia care se depisteaza usor. Sportivii care o fac se dopeaza cu substante noi care nu pot fi depistate, ca nu sunt pe lista antidrog sau se dopeaza mascat fiind acoperiti de tot felul de tratamente recomandate de medici. Daca s-ar fi dopat cu adevarat concentratia in roxadustat ar fi fost mult mai mare. La concentratiile gasite la ea nu-i ajuta cu nimic. De asta avocatii Simonei au si apelat la analizele din firul de par ca acolo substanta se acumuleaza timp indelungat si au putut demonstra ca Simona nu a intrat in contact cu substanta anterior contaminarii, adica nu asa cum sugera ITIA avand ca argument pasaportul biologic.
In ceea ce priveste pedeapsa de 9 luni, neglijenta se plateste mai ales atunci cand e vorba de o suspendare mare, ca trebuie oarecum sa dai dreptate si partii adverse, altfel se duce pe rapa tot sistemul si ITIA ar ajunge sa fie desfintat.

#723
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,388
  • Înscris: 12.07.2010

View PostBursul, on 08 martie 2024 - 17:54, said:

Daca maine vine Mouratoglu si zice ca el a drogat-o cu buna stiinta, ca vrut sa i-o dea Simonei in freza si mai aduce 50 de dovezi se va spune:
- Halep tot a stiut. Zice doar asa sa o scape basma curata. Daca vine si Isus ca martor, tot e vinovata.

Asa este, si stii de ce? Pentru ca atunci cand a fost intrebata ce suplimente a folosit, Simona, nu Mouratoglou sau Isus, a uitat sa il mentioneze pe acesta, desi era, aparent, unul nou introdus in dieta ei, si le pusese deja celor din echipa nenumarate intrebari despre el, conform propriilor ei declaratii. Deci Simona e cea care a mintit DE DOUA ORI, nu Mouratoglou sau Isus, asa ca nu prea au cu ce sa o ajute cei doi.

Edited by Bob493, 08 March 2024 - 18:11.


#724
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 15.01.2014

View PostBob493, on 08 martie 2024 - 10:52, said:

O explicatie exista. De fapt, e cam singura explicatie care se potriveste perfect in acest puzzle.

Simona nu a folosit acel supliment niciodata. Suplimentul a aparut ulterior, ca sa poata fi justificata contaminarea accidentala. Sursa de Roxadustat a fost alta.

Cam serioasă acuzația.
Într-adevăr e greu să te menții în top in WTA dar totuși nu cred că s-ar fi dat la așa măgării.

#725
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,424
  • Înscris: 30.07.2006

View PostBursul, on 08 martie 2024 - 17:54, said:

Daca maine vine Mouratoglu si zice ca el a drogat-o cu buna stiinta

a celui dopat.
Faptul  ca SH nu ii intenteaza proces ce iti spune?
ea a avut totul de pierdut, el-teoretic, principalul vinovat- absolut nimic.
Tu in locul ei ce faceai?
TAS nu-ti da inapoi nici puncte, nici banii pierduti, nici timpul si nici reputatia.

Edited by Moinesti72, 08 March 2024 - 18:28.


#726
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,388
  • Înscris: 12.07.2010

View PostpexCom, on 08 martie 2024 - 18:19, said:

Cam serioasă acuzația.
Într-adevăr e greu să te menții în top in WTA dar totuși nu cred că s-ar fi dat la așa măgării.

Nici mie nu mi-a venit sa cred cand am citit raportul acelui tribunal independent si am realizat ca Simonica noastra a mintit . Dupa ce am inteles si acceptat treaba asta, piesa a devenit destul de simplu de potrivit in puzzle, mai ales ca era singura care se potrivea perfect.

#727
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,479
  • Înscris: 06.02.2008
După ce a prins aripi la Gâdea s-a gândit să atace și laboratorul care a prelevat proba. Erau hateri și au vrut s-o sape. Hai, că devine interesantă epopeea :D

Edited by caiuscorneliu, 08 March 2024 - 18:50.


#728
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 03.02.2009
In firele de par ale ei se vede dopajul, iar acesta apare strict atunci, nu inainte. Daca nu iesea in testele parului, atunci puteati specula ca s-a dopat inainte si apoi a reusit sa gaseasca un produs sa dea vina pe el. Dar nu e cazul. Simona deci nu s-a dopat, cel putin nu inainte de aceasta contaminare. Si in perioada de dinainte ar fi trebuit sa apara un dopaj cu o concentrare mai mare decat asta din contaminare, care e te-miri-ce sa aiba efect.

Edited by bursucelu_viesel, 08 March 2024 - 18:58.


#729
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,424
  • Înscris: 30.07.2006

View PostAlexD2, on 08 martie 2024 - 17:57, said:


In ceea ce priveste pedeapsa de 9 luni, neglijenta se plateste mai ales atunci cand e vorba de o suspendare mare, ca trebuie oarecum sa dai dreptate si partii adverse, altfel se duce pe rapa tot sistemul si ITIA ar ajunge sa fie desfintat.

E aberant.
Instanța nu e mediator de pace,fiecare parte să iasă cu ceva de la proces.

Yastremskai i-au anulat suspendarea după 6 luni .
Anulat, nu redus.

SH a fost găsită vinovată de dopaj de 2 instanțe.
Diferența e că prima a sanctionat-o si pentru intenție, iar TAS a anulat această sanctiune,considerând că nu sunt destule probe pentru intenție

Edited by Moinesti72, 08 March 2024 - 19:36.


#730
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,113
  • Înscris: 24.02.2011
S-a dus trișoarea la gâdea ca să-și spele imaginea? Rău a mai ajuns!Posted Image

#731
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,388
  • Înscris: 12.07.2010

View Postalthea, on 08 martie 2024 - 08:48, said:

Declarație proaspătă a Simonei:


https://www.treizeci...junga-la-adevar

Mă gândesc că n-o să spuneți că minte - e declarație publică și verificabilă, totuși.

Haideți iar cu eticheta de fanatism. Și eu o am pe aia de hate, deci n-aș avea ce comenta la asta. Diferența sau asemănarea, că nu mă pot hotărî, e că fiecare a avut de la bun început convingeri de nezdruncinat: eu că nu s-a dopat niciodată cu bună știință, the other side of the moon că da, că a făcut-o dintotdeauna și că în sfârșit a avut ghinion și au prins-o.

Mi-am facut curaj si am urmarit vreo 2 minute din "interviul" de la Antena 3 pe care il pomenesti tu aici. Mai exact, de la minutul 19, cand ajunge la povestea suplimentului. Acum n-o sa ma dau eu vreun expert in limbajul corporal, dar modul in care isi bataie piciorul cand ajunge la partile pe care eu le consider minciuni gogonate, si felul in care isi inghite nodul din gat dupa ce termina povestea, imi zic mai multe decat o fac cuvintele pe care le scoate pe gura.

https://fb.watch/qH2U-6Mbpl/

Edited by Bob493, 08 March 2024 - 20:05.


#732
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 28.05.2004

View PostBob493, on 08 martie 2024 - 20:02, said:

dar modul in care isi bataie piciorul cand ajunge la partile pe care eu le consider minciuni gogonate, si felul in care isi inghite nodul din gat dupa ce termina povestea, imi zic mai multe decat o fac cuvintele pe care le scoate pe gura.

Pe bune?

#733
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,388
  • Înscris: 12.07.2010
Timingul lor mi se pare interesant, ca in rest sta nemiscata. Mie mi-au sarit in ochi. Te-ai uitat la filmare?

Edited by Bob493, 08 March 2024 - 20:17.


#734
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 28.05.2004
N-am reusit sa citesc nimic in gesturile despre care vorbesti. Daca ai urmarit-o pe Simona de-a lungul carierei ai remarcat ca nu a stapanit niciodata arta oratoriei si nu pare in largul ei cand i se ia un interviu. Adauga si emotiile de a fi in prim plan intr-un studio tv intr-un moment critic din viata ei.

#735
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,044
  • Înscris: 11.07.2016

View PostMoinesti72, on 08 martie 2024 - 18:25, said:

a celui dopat.
Faptul  ca SH nu ii intenteaza proces ce iti spune?
ea a avut totul de pierdut, el-teoretic, principalul vinovat- absolut nimic.

Tu in locul ei ce faceai?
TAS nu-ti da inapoi nici puncte, nici banii pierduti, nici timpul si nici reputatia.

Faptul ca nu-l da in judecata pe martalog, mie imi induce o senzatie de "intelegere" intre ei, gen: noi te ajutam (cu avocati, cu intocmirea apararii), declaram ce trebuie ca sa scapi / sa se reduca suspendarea si tu nu ne dai in judecata.

Edited by Malus_Dacus, 08 March 2024 - 20:39.


#736
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,424
  • Înscris: 30.07.2006

View PostMalus_Dacus, on 08 martie 2024 - 20:35, said:



Faptul ca nu-l da in judecata pe martalog, mie imi induce o senzatie de "intelegere" intre ei, gen: noi te ajutam (cu avocati, cu intocmirea apararii), declaram ce trebuie ca sa scapi / sa se reduca suspendarea si tu nu ne dai in judecata.

Asta și a fost.
Fix după un an și jumătate își aduce aminte PM de acel supliment...
Iar ca sa crezi că echipa M a dopat un sportiv fara acceptul lui tine de logica unui copil de 6 ani,care îl așteaptă pe Moș Crăciun.
Nu că noi românii am fi săraci în astfel de inocenti

Edited by Moinesti72, 08 March 2024 - 20:39.


#737
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,388
  • Înscris: 12.07.2010

View PostMalus_Dacus, on 08 martie 2024 - 20:35, said:

Faptul ca nu-l da in judecata pe martalog, mie imi induce o senzatie de "intelegere" intre ei, gen: noi te ajutam (cu avocati, cu intocmirea apararii), declaram ce trebuie ca sa scapi / sa se reduca suspendarea si tu nu ne dai in judecata.

Asta e una din variante. Cealalta e ca nu ii da in judecata pentru ca au facut totul impreuna de la bun inceput.

#738
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 03.02.2009
Citeam stiri despre Halep pe Google, si aici incepi sa vezi cine-i prieten (si vede partea plina a paharului), si cine-i dusman (partea goala a paharului). Adica sunt stiri gen "Veste nemaipomenita pt Halep care-i libera sa joace", si pot fi si mai prietenoase stirile caci ce fel s-a intors verdictul a fost incredibil..
Iar dusmanii au stiri gen "Pedeapsa Simonei i-a fost redusa la 9 luni". Si cam atat aflii din marea parte din textul stirii, parte care-i la inceput.. Daca mai ai rabdarea sa citesti pana la final, abia atunci aflii care-i vestea buna care are semnificatie morala. Adica hotararea ca Simona nu s-a dopat cu intentie.

Caci in rest, ca sta pe bara sa iasa drogul din sistemul ei, sau ca a avut o neglijenta, asta n-are importanta morala, care atunci cand o vezi pe teren pe Simona sa te faca sa zici "A venit asta care a trisat.. si-a venit acum ca i-a expirat pedeapsa..". Asta-i o perceptie ca la un fel de fost-puscarias cu cazier. Cu chiu cu vai il inghiti dar tot un criminal e.
Ei, e cu totul altceva sa stii ca nu-i invinovatita ca s-a dopat cu intentie.. Ca neglijenta, fraiereala, incredere, pauza sa iasa drogul din sistem, astea n-au importanta morala.

Si de ce zic ca-s prieteni vs dusmani, practic facandu-va dusmani ai ei pe cei de-aici care o considerati vinovata moral pt dopaj pe Simona, e o vorba de duh: Prietenul face ce face si-ti vede doar calitatile, iar dusmanul face ce face si-ti vede (arata lumii) defectele tale.



Si citand din decizie:
"The roxadustat, as detected in her sample, came from that contaminated product.
As a result, the Cas Panel determined that Ms Halep had also established, on the balance of probabilities, that her anti-doping rule violations were not intentional.
Although the Cas Panel found that Ms Halep did bear some level of fault or negligence for her violations, as she did not exercise sufficient care when using the Keto MCT supplement, it concluded that she bore no significant fault or negligence.".
Deci paraharul are ditamai partea plina pe care s-o vezi. Numai sa vrei..

Edited by bursucelu_viesel, 08 March 2024 - 22:48.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate