Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!
 zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,

La ce ora se deschid urnele ?
 Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!
 Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...
 

Cea mai buna pepiniera de pomi fructiferi

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
361 replies to this topic

Poll: Care-s cele mai bune pepiniere romanesti? (47 member(s) have cast votes)

De la ce pepiniera ati cumparat cei mai buni pomi pe care-i aveti?

  1. Roman (8 votes [17.02%] - View)

    Percentage of vote: 17.02%

  2. Mitreni (5 votes [10.64%] - View)

    Percentage of vote: 10.64%

  3. Emma (3 votes [6.38%] - View)

    Percentage of vote: 6.38%

  4. Ciumbrud Plant (13 votes [27.66%] - View)

    Percentage of vote: 27.66%

  5. Pomfruct (1 votes [2.13%] - View)

    Percentage of vote: 2.13%

  6. Zdravan (1 votes [2.13%] - View)

    Percentage of vote: 2.13%

  7. Moara (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  8. Sosa (3 votes [6.38%] - View)

    Percentage of vote: 6.38%

  9. Sarusi (5 votes [10.64%] - View)

    Percentage of vote: 10.64%

  10. Szekely (1 votes [2.13%] - View)

    Percentage of vote: 2.13%

  11. Fostele statiuni (Baneasa, Maracineni, Voinesti, Sarca etc.) (7 votes [14.89%] - View)

    Percentage of vote: 14.89%

Vote Guests cannot vote

#343
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,005
  • Înscris: 28.09.2012
In primavara am luat si eu cativa arbusti decorativi de la Veky si am fost foarte multumita. Preturile sunt mici iar plantele au corespuns dimensiunilor indicate pe site si au fost in stare buna.

Edited by claudia313, 20 November 2023 - 10:15.


#344
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,653
  • Înscris: 27.01.2012
Am făcut o comandă la ei și mi-a sosit incredibil de rapid!
Posted Image
Nu credeam ca de la Oradea la București poate ajunge ceva în mai puțin de 36h!!!

Edited by subway_guru, 21 November 2023 - 16:18.


#345
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,005
  • Înscris: 28.09.2012
esti multumit de plantele primite?

#346
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,653
  • Înscris: 27.01.2012
Da, sunt OK

#347
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 28.12.2010
Mi-au venit si mie pomii de la Roman. Incepusem sa cred ca m-a uitat. La prima vedere ambalajul e ok. I-am pus in balcon pana maine pentru ca azi arata ploaie pana dupa-amiaza si plec maine cu ei la razboi. Nefiind sigur daca vin-nu vin nu am facut gropi in prealabil dar nu e nimic le fac maine de-abia s-a mai imuiat pamantul dupa ploaia de zilele trecute. Am comandat :
1. Par Novembra
2. Cais Excelsior
3. Cais Dacia
4. Cais Sulmona
5. Cais Hibrid Elena ( un soi neomologat cred cu care se lauda ca infloreste tarziu si are sanse mai mari sa scape primavara de ingheturi - mai vedem )
Maine daca nu uit fac si niste poze cu pomii

#348
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
N-as fi crezut ca si la tine sunt probleme cu inghetul la caisi.
Interesant soiul ala Elena, sper ca este si gustos.
Bafta!
Poate esti atent in primavara sa vezi si sa ne spui cand infloreste fata de ceilalti.

#349
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 28.12.2010
Am mai scris pe aici dar nu putem fiecare sa tinem minte ce pomi au toti colegii. Am cumparat acum 5 ani 2 caisi de la Praktiker drept Sulmona si Mamaia. S-au dovedit a fi 2 caisi care infloresc foarte devreme si fac niste fructe destul de mici care cad singure din pomi in primele zile din iunie. Alea cateva care leaga. Infloresc abundent undeva in jur de 10 martie si din toate florile raman cateva caise care nici alea nu sunt de doamne ajuta sunt un fel de zarzare cam acrisoare. Deci in nici un caz nu sunt Sulmona sau Mamaia ci doi zarzari sau ce soi tampit or fi care sunt amandoi la fel si vreau sa-i dilesc din curtea mea. Si m-am gandit sa incerc sa fac o jmecherie. Mai am 2 locuri pentru plantat pomi. Pe unul unde e locul mai mic pun Novembra Pentru ca teoretic fiind pe gutui si soi de vigoare mijlocie-mica ar trebui sa se descurce daca il conduc sub forma de fus iar pe al 2-lea loc pun ori Excelsiorul ori Elena ala ca sa ramana definitiv acolo. Pe ceilalti 3 ii plantez provizoriu in niste locatii de unde ulterior ii voi scoate in ideea ca peste 1 an sa pot lua altoi de la ei si sa altoiesc ciomegele astea 2 care imi fac umbra de pomana in curte. Asta e ideea sa vedem ce si cum pentru ca am o oarecare doza de scepticism in ceea ce priveste altoirea unor caisi de 6 ani . Daca nu imi iese ii scot cu totul si ii pun pe astia mici in locul lor. Initial vroiam sa folosesc galeti de constructii de 20 de litri dar m-am razgandit cred ca e mai usor sa-i pun in pamant.

#350
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Gabi, eu nu am uitat de ce-ai scris. Stiu povestea.
Daca nu ma insel, ti-am spus atunci ca la mine, cei 3 caisi, adica SUmona, Sacia si Umberto infloresc toti in aceiasi saptamana, desi perioada lor de coacere este diferita, Umberto trebuind sa fie ultimul.
Astfel:
- Dacia a inflorit in 2022 in 15.04 si-n 2023 in 8.04
- Sulmona a inflorit in 2022 in 15.04 si-n 2023 in 4.04
- Umberto a inflorit in 2022 in 15.04 si-n 2023 in 6.04.
Fiecare an este diferit, precum vezi. SIngura constanta este ca nu am mancat nicio caisa in ultimii 2 ani. Iar daca nici anul viitor nu am nimic... trec pe piersici sau nectarini.

#351
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 28.12.2010
Cam asa arata pomii de la Roman. Mi-a facut cadou un Dacia deci acum am 2 de Dacia. Au fost ambalati bine pe etichete scrie exact ce am comandat eu plus inca un cais Dacia deci una peste alta e ok. Iar m-am sucit. Am pus parul si un cais Dacia in gradina iar pe cei 4 in ciubare de 20. Iii voi tine in balconul deschis iar cand va fi ger ii mut in garaj sau in balconul inchis.

Attached Files



#352
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Culita, om sucit...
Sigur nu esti si primar prin Bucuresti?
:) :) :)

#353
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 28.12.2010
Era bine sa fiu pentru o zi. Luam o spaga de cateva milioane de euro si dispaream. Era un cantec cu dac-as fi pentr-o zi presedinte, v-as amaneta pe toti si nu v-ati prinde. Ca tot injuram politicienii de parca nu tot noi i-am ales ......
By the way parca era Canutza om sucit :)))

Edited by gabiroa, 23 November 2023 - 15:55.


#354
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Off topic.
In fapt, mai nou este baluta. primar la s4...

#355
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,223
  • Înscris: 08.09.2010

View Postgabiroa, on 23 noiembrie 2023 - 14:06, said:

........ plus inca un cais Dacia deci una peste alta e ok.

Salut.
Daca nu-l vrei ti-l cumpar eu.
Merg bine Dacia de la Roman.

Stima.

#356
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 28.12.2010
Salut!
Unul e plantat in gradina iar al doilea intr-o galeata de-aia mare in balcon alaturi de ceilalti 3 frati. Asa ca nu mai am cum sa ti-l dau. Intr-adevar vad ca nu mai e Dacia pe stoc la Roman. In schimb Excelsiorul ba apare ba dispare probabil sunt comenzi anulate de clienti

#357
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Gabi, eu zic Sebi are dreptate. Si la mine Dacia de la Roman merge bine. Ma rog si Umberto este la fel, ba chiar mai dezvoltat o idee. Dar daca vine gerul cand sunt in floare, tot degeaba...
Daca mai iti aduci minte discutiile din anii trecuti, toata lumea lauda calitatea caiselor Dacia.
Poate la anul mananc si eu...

#358
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,223
  • Înscris: 08.09.2010

View Postadip1962, on 25 noiembrie 2023 - 11:28, said:

.................................
Daca mai iti aduci minte discutiile din anii trecuti, toata lumea lauda calitatea caiselor Dacia.
Poate la anul mananc si eu...

O sa mananci Dacia anual, dar depinde cate...Posted Image
Anul asta am mancat vre-o 11...de fapt cred ca 7, celelalte m-am luptat cu furnicile...
Asta e un reper bun, gusturile difera de la om la om, dar cand dau in parga furnicile is deja calare pe Dacia, probabil stiu ele...

Umberto produce ca fraierul si sunt mult mai tarzii decat Dacia, dar Umberto sta mai bine la inflorit, rezista mai bine la inghet, in schimb sta mai prost cu rezistenta la Monillioza. Na, avantaje/dezavantaje, dar merita ambele soiuri de tinut.

Stima.

#359
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Pai eu nu am mancat niciuna! Am si-o Sulmona de 4 sau 5 ani! Si inca nu am mancat caise din curtea mea! Daca nici la anul...
Am cumparat azi niste pere Xenia din Lidl. Romanesti dar cam mici si amarate... Bestiale! Asa ca am cu ce inlocui 3 caisi... Deja am inceput sa fac liste!

#360
ADRYAN1992

ADRYAN1992

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 29.09.2013
Salut a cumparat cineva de aici? https://www.pepinier...reni.ro/par.php

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate