Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...
 Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...
 Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...
 Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...
 

Recomandare bicicleta finuta, subtire, si usoara

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,265
  • Înscris: 12.09.2011
Se cere una bucata bicicleta de oras care sa reuseasca sa nu fie folosita de doua ori si apoi arhivata prin debarale. Pentru a lupta Lupta de clasa contra kilogramelor ce se aduna este imperios necesar ca viitoarea bicicleta sa arate bine si sa se conduca cat mai usor posibil. Nu se duce nimeni la turul Frantei, sa fie clar, nu conteaza deloc viteza maxima, aerodinamicitate, blabla. Ideea e sa fie cat mai neintruziva ca aspect. Fara cosuri, aparatori, brizbriz-uri. Cat mai minimalist.
Cerinte ar fi urmatoarele:

1) corpul metalic/cadrul/furca sa fie cat mai finute/subtiri posibil.
Imi e sila de fatbike-urile de prin oras. Sunt domn, nu copchil.

2) cauciucuri/jante cat mai subtiri, si daca se poate sa fie albe/deschise la culoare ?
Vreau bicicleta alba sau galbena. Sper ca o pot revopsi daca gasesc ceva ok dar care e neagra.

Ca idee vreau ceva gen acest Pegas 2S pe la 10kg (care nu e in stoc):

https://bicicletapeg...rn-54cm-b-alb-2

Attached Files



#2
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,503
  • Înscris: 18.06.2007
Vezi la Decathlon, au niste modele care se potrivesc cerințelor

#3
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,901
  • Înscris: 15.04.2007
https://bicicletapeg...-f-portocaliu-2

#4
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,130
  • Înscris: 06.09.2008
E bine ce spui dar ești conștient că o 'finuță' te zgâlțâie mult mai mult decât ceva cu roti groase, NU zic asta să te descurajez ci doar ca informație...pers merg și pe mtb și pe cursiera.

Ar fi utile și bugetul, pt oraș plat sau ai și urcări,
Sincer nu prea înțeleg ce vrei, una subțire și ușoară doar pt estetică?
Perspectivă superficială dpmdv, dar sigur mai buna vs fatbikerii de oraș :)

Edited by sirgoofy, 09 October 2022 - 07:33.


#5
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,503
  • Înscris: 18.06.2007
Oricum, termenul de "ușoară" și pegas in aceași postare se bat cap in cap

#6
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
la 2000 lei mai bine cauti bine una second cu componente din zilele noastre nu de pe vrema cand bunica era fata mare
furca de 1" de acum 40 ani atata scriu

Ar merge sa cauti o cursiera cu ghidon drept sau de ce nu chiar si o cursiera cu drop bar
asta e numai un exemplu
https://www.olx.ro/d...20-IDg8Ngv.html
Bicicleta se cumpara numai live si adaptata la inaltimea ta.

 asiodf, on 08 octombrie 2022 - 21:30, said:

Sper ca o pot revopsi daca gasesc ceva ok dar care e neagra.

daca nu esti vopsitor de meserie stai in banca ta, ca sa tina vopseaua trebuie data cu grund, vopsea, lacuita + ca trebuie tinuta la cuptor altvel sare vopseaua.

#7
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,424
  • Înscris: 15.12.2009
Esti sigur ca vrei jante si gume cat mai subtiri? Fundul si bratele tale sunt pregatite pentru asta?

#8
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Nu e mai buna o bicicleta medicinala? Sigur e mai ieftina, gasesti una care arata bine... Iti mai trebuie un TV cu ecran mare si gata! Te plimbi pe unde vrei tu. Fara risc de accidente!

#9
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,265
  • Înscris: 12.09.2011

 victord36, on 09 octombrie 2022 - 04:23, said:


Am vazut si eu dar nu prea ma omor dupa ghidonul de cursiera, si prefer cu cadrul ala drept, poate pot sa agat o plasa de el la o adica.

 bobalex18, on 08 octombrie 2022 - 22:28, said:

Vezi la Decathlon, au niste modele care se potrivesc cerințelor

N-am vazut nimic care sa semene.


 sirgoofy, on 09 octombrie 2022 - 07:30, said:

E bine ce spui dar ești conștient că o 'finuță' te zgâlțâie mult mai mult decât ceva cu roti groase, NU zic asta să te descurajez ci doar ca informație...pers merg și pe mtb și pe cursiera.

Ar fi utile și bugetul, pt oraș plat sau ai și urcări,
Sincer nu prea înțeleg ce vrei, una subțire și ușoară doar pt estetică?
Perspectivă superficială dpmdv, dar sigur mai buna vs fatbikerii de oraș Posted Image

Exact, pt estetica, pt ca altfel sunt sigur ca o sa fie evitata. Sigur ca imi dau seama ca te zgaltaie. Oras Bucuresti deci plat, deci pista Aviatorilor -> Calea Victoriei cel putin. Buget max 1k eur zic eu dar sa fie perfecta la banii aia.



 Varonul, on 09 octombrie 2022 - 07:55, said:

la 2000 lei mai bine cauti bine una second cu componente din zilele noastre nu de pe vrema cand bunica era fata mare
furca de 1" de acum 40 ani atata scriu

Ar merge sa cauti o cursiera cu ghidon drept sau de ce nu chiar si o cursiera cu drop bar
asta e numai un exemplu
https://www.olx.ro/d...20-IDg8Ngv.html
Bicicleta se cumpara numai live si adaptata la inaltimea ta.


daca nu esti vopsitor de meserie stai in banca ta, ca sa tina vopseaua trebuie data cu grund, vopsea, lacuita + ca trebuie tinuta la cuptor altvel sare vopseaua.

Total de acord cu tine referitor la ghidonul drept, doar ca nu am gasit pe goog. Nu se poate schimba ghidonul ulterior ? Intreb doar. Iar drop pur nu imi pare confortabil.
Cand zic vopsit vreau sa zic la o vopsitorie nu eu personal cu pensula. Nu exista asa ceva in Romania ?? Intreb.
Nu am inteles ce vrei sa zici cu furca, probabil ai dreptate dar nu stiu ce vrei sa zici.



 Ann0nyym0us, on 09 octombrie 2022 - 07:57, said:

Esti sigur ca vrei jante si gume cat mai subtiri? Fundul si bratele tale sunt pregatite pentru asta?

Da, nu stiu vom vedea. Dar repet e vorba totusi doar de asfalt, nu pietris.

 adip1962, on 09 octombrie 2022 - 08:21, said:

Nu e mai buna o bicicleta medicinala? Sigur e mai ieftina, gasesti una care arata bine... Iti mai trebuie un TV cu ecran mare si gata! Te plimbi pe unde vrei tu. Fara risc de accidente!

Ca aia pe care am aruncat-o anul trecut in perfecta stare de functionare vrei sa zici ? Era buna...la atarnat haine dupa calcare de ghidon (most expensive coathanger ever).

#10
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 04.01.2018

 asiodf, on 08 octombrie 2022 - 21:30, said:

1) corpul metalic/cadrul/furca sa fie cat mai finute/subtiri posibil.
Imi e sila de fatbike-urile de prin oras. Sunt domn, nu copchil.
Pegas-ul ala e din otel, de aia e asa subtire, otelul e mai rezistent si se pot face cadre subtiri, insa nu prea se mai foloseste acum decat in biciclete foarte ieftine sau cele foarte scumpe,de nișă. Mai are avantajul ca este elastic, deci poate absorbi o parte din socuri, insa e mai greu si de-aia s-a renuntat in general la el.

#11
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,265
  • Înscris: 12.09.2011

 Aldulescu, on 09 octombrie 2022 - 19:31, said:

insa e mai greu si de-aia s-a renuntat in general la el.

Si eu care ma gandeam ca 10kg cat scrie acolo nu e asa de rau. Sunt sigur ca alea de fibra de carbon sunt tata de mata dar nu vreau sa imi vand un rinichi inca.

#12
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,482
  • Înscris: 06.02.2008
Te gândeai bine, nu e mult 10kg, o cursieră de competiții e doar cu 2-3 kg mai ușoară și costă de la 10.000 de euro în sus. Eu nu înțeleg mania asta cu greutatea bicicletei când vine vorba de amatori. Mai bine mai dai jos din burtă și scapi de câteva kilograme. Un amic îmi lăuda bicicleta lui ușoară că are vreo 9 kg când el are peste un chintal și e obez :D

#13
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,130
  • Înscris: 06.09.2008
da, acel pegas de sus cu 2 viteze pare ce cauta, calitatea probabil e mediocra, fiindca > Pegas (Posted Image ) si costa 2000lei noua.
Acum depinde si de inaltimea lui, acel cadru tip fixie e mai inalt, .. daca transmisia e potrivita pt el, sunt cateva semne de intrebare.
Angrenajul se poate schimba, probabil si pinionul spate,deci transmisia se poate modifica.

Alternativa
https://www.bikexcs....ic-urban-180-mm (48cm = M, la acest cadru)
Nu e asa finuta fiind aluminiu, oricum latimea bicicletei e data de ghidon si apoi pedale.

Biciclete din astea rapide de oras cu furca fixa se gasesc la SH, pana-n 2000lei.
Ce e prin magazine la 4000-5000lei nu merita dpmdv.

Ori cauti tu si intrebi pe aici... din ce m-am uitat n-am vazut nimic interesant.

Edited by sirgoofy, 10 October 2022 - 09:20.


#14
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,265
  • Înscris: 12.09.2011

 caiuscorneliu, on 10 octombrie 2022 - 00:46, said:

Te gândeai bine, nu e mult 10kg, o cursieră de competiții e doar cu 2-3 kg mai ușoară și costă de la 10.000 de euro în sus. Eu nu înțeleg mania asta cu greutatea bicicletei când vine vorba de amatori. Mai bine mai dai jos din burtă și scapi de câteva kilograme. Un amic îmi lăuda bicicleta lui ușoară că are vreo 9 kg când el are peste un chintal și e obez Posted Image

De acord cu tine dar totusi eu tre sa ma urc cu ea in bloc, eventual si pe scari daca nu merge liftul. Sunt mai multe considerente :D. De adaugat greutate e usor, imi iau un PET la 2 litri si gata, de scos greutate mai greu.

 sirgoofy, on 10 octombrie 2022 - 09:07, said:

da, acel pegas de sus cu 2 viteze pare ce cauta, calitatea probabil e mediocra, fiindca > Pegas (Posted Image ) si costa 2000lei noua.
Acum depinde si de inaltimea lui, acel cadru tip fixie e mai inalt, .. daca transmisia e potrivita pt el, sunt cateva semne de intrebare.

Biciclete din astea rapide de oras cu furca fixa se gasesc la SH, pana-n 2000lei.
Ce e prin magazine la 4000-5000lei nu merita dpmdv.

Ori cauti tu si intrebi pe aici... din ce m-am uitat n-am vazut nimic interesant.

Si eu zic ca costa prea mult la 2k lei dar csf ncsf.
Ce inseamna daca transmisia e potrivita pentru mine ?
Ce inseamna furca fixa ?

Eu am intrebat aici pentru ca nu am nici o treaba cu biciclismul si ma gandeam ca poate stiu altii de unde e bine sa cumperi biciclete.

#15
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,130
  • Înscris: 06.09.2008
Furca rigida vroiam sa zic.
Transmisie potrivita adica sa poti pedala la cadenta ok.

Nu e vreun loc magic de unde cunoscatorii iau biciclete Posted Image, exista doar oferte.
Care au bani cumpara din magazin iar cei cu buget limitat cauta SH.

Edited by sirgoofy, 10 October 2022 - 13:28.


#16
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,503
  • Înscris: 18.06.2007
La ce preturi sunt sh, greu prinzi ceva decent la preț interesant. De cele mai multe ori se găsesc biciclete vechi la preț exagerat sau sh relativ noi la preț de bicicleta nouă.

#17
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,265
  • Înscris: 12.09.2011
Am luat un sh un model din acelea de pegas, nu e exact configuratia pe care o voiam eu dar aia e, o sa mai schimb ghidon, sa etc.

Cine recomanda un atelier ieftin :D ? Pentru demondare si vopsire mi s-au cerut 900 de lei, adica mai mult decat am dat pe bicla :D. Wtf.

#18
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,130
  • Înscris: 06.09.2008
Las-o vopsita cum e, foloseste-o un timp vezi daca e de tine... posibil te obisnuiesti si lasi vopseaua asa Posted Image
Revopsitul e scump, si cel mai probabil nu iese chiar ca din fabrica.

Edited by sirgoofy, 14 October 2022 - 14:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate