Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Intrebare generala cont bancar Ro...

Iesirea din coproprietate
 

Dimensionare calorifere in raport cu marimea camerei?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
AncutaD

AncutaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 12.07.2022
Am nevoie de ajutorul vostru, barbatesc: Trebuie sa montez calorifer intr-o camera neizolata de 3.5 metri latime, 4.5 metri lungime, inaltimea 2.2 metri.
Camera are pus rigips, nu stiu daca conteaza la ceva dar zic dimensiunile astea si precizarea ca are pus rigips, deci teoretic este mai mare cu cativa CM dar practic astea sunt dimensiunile.

Restul casei are calorifere 1.2 metri pe 60cm inaltime.
De cat sa pun caloriferul in camera asta?

Centrala este romstal vision normala, nu este in condensatie, daca conteaza la ceva informatia asta.

#2
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 15.08.2005
la sufragerie la bloc care e asemanatoare cu camera ta am pus 1.2 x 0.6 metri. daca e camera orienta spre nord sau esti mai friguros poti sa pui de 1.4 metri si gata

#3
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,943
  • Înscris: 12.03.2010
Pune cit vrei si cit poti de mare, dar nu mai mic de 1,2m. Nu mai esti la comun sa stea vecinii cu benoclul pe tine ca consumi cit nu platesti. Camerele celelalte sint la fel de mari de ai caloriferele alea?

#4
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017

 AncutaD, on 14 septembrie 2022 - 15:20, said:

Am nevoie de ajutorul vostru, barbatesc: Trebuie sa montez calorifer intr-o camera neizolata de 3.5 metri latime, 4.5 metri lungime, inaltimea 2.2 metri.
Camera are pus rigips, nu stiu daca conteaza la ceva dar zic dimensiunile astea si precizarea ca are pus rigips, deci teoretic este mai mare cu cativa CM dar practic astea sunt dimensiunile.

Restul casei are calorifere 1.2 metri pe 60cm inaltime.
De cat sa pun caloriferul in camera asta?

Centrala este romstal vision normala, nu este in condensatie, daca conteaza la ceva informatia asta.

600 pe 1400 (cu 2 panouri convective). Ideal ar fi unul de 600 pe 1400 și încă unul de 600 pe 1000.. Mai bine să inchizi unul sau să-l dai mai puțin din termostat decât să mai ai nevoie de căldură și să n-ai de unde mai ales dacă camera e la capăt de coloană.

La ce temperatură funcționează centrala ? 70 grade? 80?. Dacă funcționează la peste 70 de grade setată.. și nefiind centrlă nouă iecologică în condensare (care de abi face căldură iarna în condensare în casă) ar fi ok și un calorifer de 600 pe 1400.

Edited by -koss-, 14 September 2022 - 16:05.


#5
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,343
  • Înscris: 24.05.2010

 -koss-, on 14 septembrie 2022 - 16:03, said:

600 pe 1400 (cu 2 panouri convective). Ideal ar fi unul de 600 pe 1400 și încă unul de 600 pe 1000.. Mai bine să inchizi unul sau să-l dai mai puțin din termostat decât să mai ai nevoie de căldură și să n-ai de unde mai ales dacă camera e la capăt de coloană.

La ce temperatură funcționează centrala ? 70 grade? 80?. Dacă funcționează la peste 70 de grade setată.. și nefiind centrlă nouă iecologică în condensare (care de abi face căldură iarna în condensare în casă) ar fi ok și un calorifer de 600 pe 1400.

centrala la 70-80? a mea merge la 55-60 in randament maxim si e ok ca si putere de inalzire....

poate sa aiba si 400x200 caloriferele important e modelul si materialul.

Edited by MooF2010, 14 September 2022 - 16:20.


#6
cetces

cetces

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.08.2022
Daca ai vecini in jur care incalzesc peretii, tavanul si podeaua atunci 1,2m e mai mult decat suficient.
Daca nu as merge spre 1,4 sau 1,6 sau chiar doua bucati, in functie de situatie.
Intai trebuie sa evaluezi camera respectiva cum este, nu exista un standard de dimensiune in functie de suprafata.

Eu am vazut camera de 20mp cu calorifer de 1,2 incalzita mai bine decat cea de 12mp cu calorifer de 1,6... secretul era ca cea de 12mp sub ea avea terasa exterioara, iar 2 pereti erau vecini cu zone neincalzite, plus al treilea, cel cu fereastra care evident era spre exterior neincalzit.

#7
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 18.06.2017

 AncutaD, on 14 septembrie 2022 - 15:20, said:

Am nevoie de ajutorul vostru, barbatesc: Trebuie sa montez calorifer intr-o camera neizolata de 3.5 metri latime, 4.5 metri lungime, inaltimea 2.2 metri.
Camera are pus rigips, nu stiu daca conteaza la ceva dar zic dimensiunile astea si precizarea ca are pus rigips, deci teoretic este mai mare cu cativa CM dar practic astea sunt dimensiunile.

Restul casei are calorifere 1.2 metri pe 60cm inaltime.
De cat sa pun caloriferul in camera asta?

Centrala este romstal vision normala, nu este in condensatie, daca conteaza la ceva informatia asta.
Am gasit pe undeva o formula care zice ca iti trebuie cam 50w pentru fiecare metru cub al camerei.
In cazul tau 3.5*4.5*2.2 ai ~35m3 (volum) x 50w => caloriferul trebuie sa genereze undeva la 1750W.
Vezi ca la fiecare scrie cat kw face in functie de temperatura apei, daca ai centrala, ai control aici, daca esti la sistemul centralizat, dzeu cu mila.

#8
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 23.12.2015
incearca si calculatorul acesta https://www.eradiato...tor-calorifere/

#9
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,559
  • Înscris: 30.07.2007
Eu inteleg ca este o casa "pe pamant". Neizolata.
Daca e asa, eu as monta cel mai lung si lat calorifer care incape, daca vreau confort.
Si as cauta o solutie sa izolez termic la anu'

#10
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,130
  • Înscris: 17.01.2012
2 metri..., ai CT proprie, de ce ai monta unul exact cât necesarul camerei? :o
dacă e mai mare, poți funcționa cu temp mică la agentul termic, deci pierderi mici
dacă e mic, trebe temp mare la agentu' termic => pierderi mari

#11
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 16.07.2022
Cat se poate de mare. Si robinet termostatat pe tur.

#12
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017

 robert23mg, on 14 septembrie 2022 - 16:55, said:

Am gasit pe undeva o formula care zice ca iti trebuie cam 50w pentru fiecare metru cub al camerei.
In cazul tau 3.5*4.5*2.2 ai ~35m3 (volum) x 50w => caloriferul trebuie sa genereze undeva la 1750W.
Vezi ca la fiecare scrie cat kw face in functie de temperatura apei, daca ai centrala, ai control aici, daca esti la sistemul centralizat, dzeu cu mila.

Puterea aia e la o temperatură a agentului de încălzire maximă.. La un t de 50 grade puterea generată e mult mai mică. Dacă centrala e in condensare în veci nu o să genereze un calorifer puterea aia fiindcă în partea de jos o să fie mai rece ca sus.... deci per ansamblu în medie o să funcționeze mult mai rece.

Edited by -koss-, 16 September 2022 - 16:56.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate