Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Somiera cu lamele curbate + saltea arcuri individuale?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
claust

claust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 19.06.2007
Buna seara,
Am un pat de la Ikea cu o somiera cu “lamelele” (sau cum se numesc) curbate. Vreau sa pun pe ea o saltea cu arcuri individuale. Ce ziceti de combinatia asta? Am citit undeva ca nu e recomandat, ca saltelele astea pocket spring au nevoie de o baza dreapta si fara goluri cum sunt intre “lamele”.
Multumesc

Attached Files


Edited by claust, 15 August 2022 - 22:39.


#2
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,704
  • Înscris: 01.12.2018
Intentionezi sa folosesti salteaua mai mult de 15 ani?
Atunci inseamna ca nu-i buna cobinatia.

#3
claust

claust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 19.06.2007
De pe site-ul producatorului:
“ Producatorul recomanda ca salteaua Pocket Spring sa fie asezata pe o suprafata dura, continua si dreapta pentru a preintampina deformarea acesteia. De asemenea, se recomanda sa fie incadrata in cadrul patului minim 8 cm.”


#4
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,399
  • Înscris: 25.08.2009
Si eu am bantuit ultima luna prin ikea dupa un pat, modelul ales de mine (sertare depozitare) nu mai este in oferta, adica nu este somiera respectiva. Care e tot din lamele dar nu sunt curbate, nu sunt din lemn stratificat, sunt din lemn masiv. Interesant este ca ikea nu face recomandarea respectiva, ei iti ofera orice saltea din cele disponibile, tu alegi.
Probabil somiera respectiva s-a vandut bine tocmai din motivul recomandat de producatorul saltelei.

Somiera se numeste LINDBADEN, pret 250 lei, dar nu este disponibila. E disponibila varianta ieftina (LUROY/100 lei) sau varianta din primul mesaj (LONSET/250 lei).

Multumesc initiatorului ca m-a luminat in privinta compatibilitatii saltea-somiera lamele. Nu am avut curiozitatea sa caut detalii despre saltea chiar la producator.

Si eu sunt interesat de saltea cu arcuri impachetate individual(pocket spring), ma intreb daca faimoasa somiera pe lamele nu se poate inlocui cu o banala placa din PAL.  
Am vizitat si centrul de mobila ELITE din Ghencea, vizavi de stadion, am fost la TAMILIA in aceeasi zona, am stat de vorba cu 6 vanzatori, am studiat paturile, toate care aveau spatiu de depozitare tip sertar erau cu blat/placa din PAL pe post de somiera. Mi-au spus ca se numeste fund de pat, nu somiera, Motivul este clar, cost mai mic al fundului de pat. Acum mai stiu si alt motiv, cel al saltelei packet spring. Desi nici vanzatorii de aici nu mi-au pomenit ceva despre saltea, puteam alege ce saltea doream. Toate paturile de aici permiteau saltelei sa fie cca 10cm "ingropata" intre laturile patului.
Recunosc ca la prima vedere, paturile din ikea mi se par mai frumoase, au finisaj bun, sistem de montare simplu, gandit in favoarea consumatorului.
La ELITE, se poate face pat de comanda, pretul este o idee mai mare decat la ikea dar nu asta e ce ma deranjeaza acolo. Garantia e conditionata de montajul (lor), contra cost (normal). Eu am asistat de cateva ori la montatul mobilei de catre "mesteri", am vazut cum in loc sa insurubeze holsurubul, il bat cu ciocanul, alte proceduri asemanatoare care duc la scurtarea timpului de montaj, a manoperei dar duc si la scurtarea vietii mobilei respective. As prefera sa montez un pat de la ikea in 2 zile decat sa-mi fie montat aiurea in 1/2 ora.
Scuze de off topic.
Multumesc initiatorului ca m-a luminat in privinta compatibilitatii saltea-somiera lamele.

Edited by altuser09, 16 August 2022 - 05:58.


#5
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022

 claust, on 15 august 2022 - 22:38, said:

Buna seara,
Am un pat de la Ikea cu o somiera cu “lamelele” (sau cum se numesc) curbate. Vreau sa pun pe ea o saltea cu arcuri individuale. Ce ziceti de combinatia asta? Am citit undeva ca nu e recomandat, ca saltelele astea pocket spring au nevoie de o baza dreapta si fara goluri cum sunt intre “lamele”.
Multumesc
Această combinaţie o am de 2 ani şi e în regulă, adevărat că nu depăşesc 65 kg!

Edited by san62, 16 August 2022 - 06:09.


#6
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,664
  • Înscris: 08.10.2004
ideas e ca arcurile alea au nevoie de o baza solida de sprijin pentru a lucra corect, deformarea e doar un efect secundar pe durata lunga. deci salteau a cu arcuri nu e recomandata pt ca nu o vei simiti asa cum a fost ea gandita...daca are importanta...

#7
claust

claust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 19.06.2007
Nu mai inteleg nimic. Uitati ce zice alt producator / vanzator:
“ Pentru un confort sporit și o ventilare mai bună recomandăm utilizarea unui suport lamelar flexibil (somieră).”

#8
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,664
  • Înscris: 08.10.2004
producatorii fac recomandari generala pt ca tre sa se potriveasca tuturor.

pt aerisire buna iti trebuie un suport ventilat. o saltea cu arcuri se comporta ideal pe un suport fix, deci nu arcuit. poti alege un suport lamelar, dar fix, cu distanta mica intre lamele. acum intervine si ce greutate va suporta patul..daca este mare..poti folosi si ceva lamelar arcuit, ca sa mai preia din efort.

#9
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,399
  • Înscris: 25.08.2009

 smoke, on 16 august 2022 - 08:29, said:

producatorii fac recomandari generala pt ca tre sa se potriveasca tuturor.

pt aerisire buna iti trebuie un suport ventilat. o saltea cu arcuri se comporta ideal pe un suport fix, deci nu arcuit. poti alege un suport lamelar, dar fix, cu distanta mica intre lamele. acum intervine si ce greutate va suporta patul..daca este mare..poti folosi si ceva lamelar arcuit, ca sa mai preia din efort.
Asta ar fi somiera LINDBADEN de la ikea dar acum nu mai este disponibila, am intrebat, nu se stie cand va fi disponibila, daca va fi. La ikeaam vazut ca unele produse apar cu mentiunea final de gama.

#10
claust

claust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 19.06.2007
Nu merge pus pal peste lamele?
Am vorbit acum cu producatorul si mi s-a spus ca nu e o idee buna salteaua lor pocket spring + lamele curbate.
Astea mai jos sunt pe Emag la 200 lei.

Attached Files


Edited by claust, 16 August 2022 - 09:02.


#11
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,399
  • Înscris: 25.08.2009
Din ce stiu, paturile de la ikea au niste stinghii laterale pe care sta somiera. Chiar mi-au placut, arata mai bine decat cele din lemn de la paturile vazute de mine la Elite.
Ma gandesc ca poti renunta la somiera si sa pui placajul direct pe stinghiile/sinele respective. Poti da link cu emag? Sunt curios cum e descris.

#12
claust

claust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 19.06.2007
Se numeste “Suport PAL pentru Saltea 160x200 cm, Somiera, Dolce Dormire”

#13
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,399
  • Înscris: 25.08.2009
De asa ceva pomeneam si eu cand am scris ca vanzatorii din Elite numeau asa ceva fund de pat. Placile fund de pat de acolo arata la fel doar ca nu sunt imbracate, se vede placa din PAL care nu e furniruit.
Atentie, acea panza nontextila e putin rezistenta, dar arata mai bine decat fara.
in cazul ca ma voi orienta spre ikea si nu voi gasi somiera dorita(LINDBADEN) o sa incerc prin magazinele leroy-merlin, dedeman sau hornbach, sa caut placi din PAL pe care sa mi le debiteze la dimensiunile dorite de mine ( ca placile de la emag). Posibil sa ies mai ieftin. Ma gandesc sa imbrac placile din PAL cu autocolant, asta pentru a evita frecarea saltelei si producerea de aschii. Daca  este PAL furniruit nu cred ca mai e nevoie.
Eu cred ca daca alegi  varianta  Suport PAL pentru Saltea 160x200 cm, Somiera, Dolce Dormire, ar fi bine sa renunti la somiera lammelara, sa lasi numai suportul PAL.
Daca le suprapui, posibil sa scartaie, sa se miste, lamelele sa taie acea captuseala din panza nontextila prin frecare.
Poti verifica, alegi ce ti se pare mai bine.
Eu doar am facut presupuneri.
L.E.
Cred ca pretul la emag este bun, am vazut ca pentru 90x200cm costa 109+ 30(transport).

Edited by altuser09, 16 August 2022 - 11:01.


#14
Cezcarino

Cezcarino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 04.03.2007

 claust, on 16 august 2022 - 09:00, said:

Nu merge pus pal peste lamele?
Am vorbit acum cu producatorul si mi s-a spus ca nu e o idee buna salteaua lor pocket spring + lamele curbate.
Astea mai jos sunt pe Emag la 200 lei.

Eu am pus o placă OSB peste suportul lamelar, e mai ușoară decât PAL. Tot saltea pocket springs.

#15
MikeSpike

MikeSpike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,476
  • Înscris: 22.01.2015
Am dormit  ani pe ,lamelare,  cu saltele firmate,. Dar la maica-mea acasa pe saltea(rahat invelit in ,,de firma,,) dedesubt era un plan tare. Si chiar am dormit si visat peste 5 ore!!   Dorm la pranz pe ceva kakatel pe arcuri(canapea extensibila) isi face treaba! Max 3 ore.   Dar am Tv Sat la parter pe Ro.   La etaj rama +blatul de sub saltea e tapan si drept.  Dorm

#16
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,399
  • Înscris: 25.08.2009
Daca are cine sa ti-o taie la dimensiuni, OSB-ul pare cel mai convenabil. De ex, la leroy-merlin, panoul e mult mai mare, ai de unde taia. Nu stiu pretul debitarii, cred ca e destul de mic:

https://www.leroymer...mm-clasa-3/5906
Dar ajungi cam la acelasi pret ca in cazul achizitiei de la emag. Si asta ti-o aduce curierul acasa.

Edited by altuser09, 16 August 2022 - 11:44.


#17
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
Somiera arcuita are avantajul ca va prelua deformarea mai mare de pe mijlocul saltelei (acolo unde dormim), p[e cand palul sau alt material rigid se va deforma invariabil in jos fix tot in aceeasi zona, marind deformarea saltelei.

In plus, intre somierele arcuite de la Ikea (si nu doar acolo) mai gasiti si variante reglabile ca forta (2 arcuri suprapuse, cu verniere pe capete pentru a modifica taria lor individuala).

Iar distranta dintre lamele este de cca 5 cm, suficient de mica chiar si pentru arcurile impachetate.

Personal consider ca indiferent de tipul saltelei, ea trebuie folosita cu somiera lamelara cel putin de aceeasi calitate.

PS puteti verifica la hotelurile de 4-5 stele de afara daca au sau nu somiera, ca saltele super-bune sigur au!

#18
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,664
  • Înscris: 08.10.2004
5 cm intre lamele nu e destul de mic. exista arcuri sub 5 cm diam, ceea ce inseamna ca cel putin 1 rand de arcuri nu pica unde trebuie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate