Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Povestea unui implant dentar

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#73
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007

View PostPuferiu_, on 26 august 2022 - 21:22, said:

Asistenta isi sprijinea sanul drept de urechea mea stanga, ceea ce m-a linistit mai bine decat anestezia in sine.

Imi place foarte mult threadu' asta.
Tipic barbati. Cineva efectiv iti sparge dintii cu dalta, sangerezi, etc., dar totusi, simt o țâță cu urechea, so all is good! :D

Mi se pare ieftina aditia de os. Eu nu am avut nevoie dar am auzit ca e destul de scumpa. Poate conteaza cat de mare e gaura sau chestii de genul.

#74
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021
Ma bag în topic ca cleștele-n gură. Pentru ca vorbesc în cunoștință de cauză. Dar și (mai ales) pentru @Puferiu. Are el povestirile lui și merită citite.
Daca vreți la dințărie, merge și pe sfaturi de la diverși. Ca și cum ai lua brânză de la particulari. Doar ca acolo merge pe gustatelea, la dinți ți-o cam iei în freză. Inves. Vreza o iei. De regulă, în gură.
Daca e de implant, nu prea mai e pe ghicitelea. Ca ai ocazia să ți-o iei și scump și grosolan. Tot în gură.
Ăsta a fost ca să continui tenta asta sexoasa a postarilor.
Cum ar trebui sa facem? Dacă suma nu-i principalul criteriu, cam așa:
Mergem la o clinica all în one, cu vorbe bune. Pe aia pe care o știu n-o sa o numesc ca să nu se înțeleagă ca aș vrea să fac publicitate. Ce se întâmplă acolo și nu știe lumea e că se începe neapărat și cu o radiografie făcută chiar la ei. Părerea medicului care a făcut consultația și radiografia sunt văzute de echipa de chirurgi și se decide de ce se va face, când și cine. Ca și chirurgii ăștia știu fiecare care e talentul lui. Apoi, când ești programat, odată cu tine mai sunt programați și altii care au probleme de rezolvat, asemănătoare cu a ta. Și în diferite săli, se apucă băieții de treabă. Iar dacă unul are probleme sau găsește ceva deosebit, repede vin și cei din echipa și ajuta, intervin etc. Tu ești la somn, nu ai idee ca la un moment dat la gura ta au fost 3-4 băieți de băieți. Și treaba iese mai bine ca la alții.
Din băieții ăștia, unii mai au și colaborări cu cabinetele alea de care ziceți, pe la perter. Mai fac și ei un (alt) ban. Poate nimerești unul bun și la scara B. Doar ca șansele-s mai mici.
Si, ca o paranteza, competentele alea în implantologie sunt niște cursuri de 6 luni, cam fix pix. Specialitatea e altceva, durează minim 3 ani și chiar o faci pe bune. Iar cei ce o fac și n-au avut pile, dacă prind apoi o clinică smecheră, confirmă faptul ca chiar știu ce au de făcut. Pentru ca nu-i convine patronului, pe care îl vezi pe la televizor să-și facă reclamă și are n-spe clinici sa te apuci să zici public ca nu ești mulțumit de "cine a lucrat aici" ;)
De stiut: implantul e ultima soluție. Și nu prinde la toată lumea. Dacă medicul e bun, îți va explica dacă e cazul sa dai banul sau nu.
Concluzia: spălați-vă ma pe dinți când sunteți tineri. Altfel, o sa va spălați pe implanturi :)

#75
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View PostTehCube, on 16 august 2022 - 17:34, said:

...ca stiam ca in general probioticele sunt niste rahaturi....
la propriu.

#76
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Maine am programare la una dintre colegele doamnei Irina. Se ocupa de restul gurii. O curatare, o schimbare de plomba, alta radiografie etc. Urati-mi sancces.

#77
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

View PostPuferiu_, on 13 octombrie 2022 - 22:24, said:

Maine am programare la una dintre colegele doamnei Irina. Se ocupa de restul gurii. O curatare, o schimbare de plomba, alta radiografie etc. Urati-mi sancces.
Iti uram sancces.Posted Image

Edited by florinellll, 14 October 2022 - 09:50.


#78
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Acum ma intorc, sunt in tramvai. Mi-a descoperit vreo trei cariute. Mi-a facut si detartraj, dar pentru asta platesc data viitoare. Deocamdata am platit pentru o cariuta, 250 de lei.  Ne vedem peste doua saptamani.

#79
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009
Aooolooo ce santier ai acoloPosted Image
Cariile superficiale se trateaza intr-o singura sedinta.

Edited by florinellll, 14 October 2022 - 10:25.


#80
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Pe aria unde am deschis eu acest subiect, a postat un vechi prieten de-ai mei care are o problema asemanatoare. Povestea, pe scurt, e ca dentistul la care se ducea de obicei i-a recomandat sa-si puna implant, dupa aditie osoasa. Si a adaugat ca, cel care se ocupa de implant, vine special la cabinetul sau. Asa ca eu i-am spus prietenului meu, pe topicul respectiv, sa ceara si a doua opinie. Ce credeti ca s-a intamplat? Prietenul meu a cheltuit inca o poala de bani, dintii sunt pe duca, iar mesajul meu a fost sters. Ma rog, nu in ordinea asta. Dar, totusi...

#81
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
Prietenul tau facuse doua topice identice pe arii diferite. (nu sunt mod, nu l-am sters eu)

#82
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Astazi a fost episodul doi din "Sa reparam restul gurii lui Puferiu". O carie mare (250)+o carie mica (100)=love.
Episodul trei, miercurea viitoare. Suspansul atinge cote maxime. Oare prin ce va mai trece eroul nostru?

#83
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Mi-a mai reparat o carie, 250 de lei. A terminat cu partea dreapta, taman bine ca sa imi puna maine bontul si coroana. Sa pregatesc niste bani pentru fete.

Deci o carie jos (250), doua carii mari (250+250) si una mica (150) sus=faliment. Si inca n-a inceput partea stanga. Ziceam eu ca e miniserie, dar devine un adevarat serial. Pufu si dantura sa. Deh, taica, ti-au placut dulciurile si nu te spalai pe dinti cand trebuia. Marcheaza banul.

Asa ca, dragi copii, nu e nevoie sa va spalati pe dinti si mancati cat mai multe dulciuri, ca stiu eu doi dentisti buni.

#84
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Naivul din mine a crezut ca azi imi pune coroana. Nici vorba! Mi-a facut anestezie si mi-a taiat gingia, sa iasa surubul la iveala. Nici data viitoare nu mi-o pune (hihihi), ci imi ia mulajul. Pentru asta, nu i-am lasat niciun ban. Asa.

Si inca ceva. La cabinetul asta, imi da nereu botosei. Pentru asta am dat eu atatia bani pe adidasi, sa-i acopar?

#85
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Astazi a avut loc episodul 4 din 4, ultimul, din Gura Pufului. O singura carie, pe partea stanga. 200 de lei.

In total, 5 carii. Fucking hell!

Ne auzim joia viitoare, cu mulajul pentru coroana.

#86
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Mi-a luat mulajul si urmeaza sa ma sune cand e coroana gata. Ma poate suna oricand, ca nu sunt insurat.

#87
ketchup11

ketchup11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 30.08.2021
Puferiule,scopul tau e sa faci cat mai multe commenturi (personale) la topicul asta?:))..vad ca vorbesti singur pe aici in ultimul timp:))

#88
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
E un fel de jurnal personal. Astfel tin socoteala lucrarilor, banilor etc. Peste cativa ani, voi fi exemplu negativ pentru nepotii mei.


#89
ketchup11

ketchup11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 30.08.2021
Deci nu iei in considerare sa te înmulțești, din moment ce ai facut referire la nepoți si nu la copiii.

#90
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
Lasati-l in pace ca eu citesc, da' n-am ce comenta. Astept cu nerabdare ultimul episod sa imi dau seama daca va urma si sezonul 2 sau se termina aici...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate