Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

Intrare cablu internet la casa, din exterior, prin fata renovata

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 03.01.2019
Salut,
La casa parintilor au sunat cei de la Digi ca vin curand sa instaleze netul si mi-am dat seama tarziu ca nu am idee exact cum sa trag in casa cablul. Fatada a fost renovata, izolata, pusa tencuiala decorativa, termopan, glafuri dar parintii nu s-au gandit dinainte la viitoare cabluri trase.
Aveti o idee care ar fi cel mai elegant mod de dat o gaura intr-o casa si cel mai recomandat loc, avand in vedere ca fibra va veni de la stalpul din fata casei spre lateral, deci va intampina o fereastra si peretele exterior pe care se afla? Initial nu a fost prevazuta operatiunea in niciun fel si nu exista locuri prestabilite pentru cabluri.  
Ma gandeam ca pe un colt de jos al pervazului dar asta inseamna sanse sa treaca masina de gaurit si printr-o portiune a ferestrei de PVC si nu as vrea. Ma mai gandeam sa folosesc o teava dupa ce s-a dat gaura, pentru viitoare nevoi de cabluri (ex. camera de supraveghere) ca sa nu o iau de la capat cu spartul...
Multumesc pentru sugestii!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Dai gaura prin perete si infigi acolo o teava ( PP, Pexal). Ai grija sa nu fie in zona cu stalpi, sau grinda si la distanta de ferestre.

#3
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 03.01.2019
Ok, deci in niciun caz pe la fereastra. Dar nu e pacat totusi sa gauresc peretele asa pur si simplu? :) Parca nu vad bunatate de casa renovata cu o gaura in fatada...

#4
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,751
  • Înscris: 30.07.2006
O solutie ca sa nu faci gauri ar fi sa nu mai bagi net.

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 30.08.2006
Si televiziune nu ai ?

#6
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 03.01.2019
Nu, e o casa de vara acolo, unde nu se locuieste permanent dar cu gandul la viitor cred ca teava recomandata ar trebui sa fie suficient de groasa pentru doua / trei cabluri.

O recomandare si pentru acoperirea tevii, pe exterior? Ma gandeam sa pun silicon acrilic pe o culoare cat mai apropiata de tencuiala. E ok sau poate aduce mucegai si se va degrada de la vreme?

#7
pesticidul

pesticidul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 15.06.2022
Cablul de curent pe unde intra in casa? Poate ai loc pe acolo.

#8
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,396
  • Înscris: 25.10.2008
Mie mi-au tras o gaura, fix sub termopan, intr-un unghi destul de mare. La fel si la mine, casa izolata recent

#9
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,072
  • Înscris: 23.09.2005
Baga-l prin acoperis, si cobori cu el din pod in casa.

#10
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017

 ValentinVali, on 11 iulie 2022 - 23:44, said:

Ma gandeam ca pe un colt de jos al pervazului dar asta inseamna sanse sa treaca masina de gaurit si printr-o portiune a ferestrei de PVC si nu as vrea


Aiurea. De ce sa te complici. Trage-l in pod si ai grija sa duci acolo si un fir de curent de 220V. Vei alimenta routerul/ONT-ul  iar poi vei avea net in toata casa, fara nici un cablu la vedere.

#11
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,284
  • Înscris: 24.11.2002
La streasana duci cablu, il bagi in pod si cobori unde ai nevoie. Daca e doar cu wifi, duci circuit de alimentare cu 230V si la ONT-ul acolo, daca temperaturile in pod nu variaza in afara plajelor recomandate de producator si nu ajunge apa.

#12
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,854
  • Înscris: 22.02.2014
Baga FO pe sub streasina in pod. iar in pod montezi si routerul, si ai net in toata casa.

#13
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017
Pai si eu ce i-am zis ??

#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,889
  • Înscris: 14.10.2008

 stoshiba, on 12 iulie 2022 - 07:39, said:

Baga FO pe sub streasina in pod. iar in pod montezi si routerul, si ai net in toata casa.
Prea mari temperaturile din cursul verii in pod.

#15
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,284
  • Înscris: 24.11.2002
Daca e acoperisul din tigla ceramica, daca are guri de aerisire si.sau casa la munte pot avea si temperaturi ok pentru ONT.

#16
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,800
  • Înscris: 12.01.2018
sau prin pivniță dacă ai

sau faci o caură în V exact la colțul geamului pe sub el.o gaură oblică pe afară și una identică din interior.scobești puțin și gata

#17
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,284
  • Înscris: 24.11.2002
Si de pe stalp pana la coltul inferior al geamului cum ajunge? De ce anume il ancoreaza/asigura sufa? Nu trebuie dus la streasina si asigurat acolo? Apoi coborat pe acel perete pana la geam si pozat si bagat in casa? Cand prin pod ar putea rezolva fara impact vizual.

#18
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 03.01.2019

 pesticidul, on 12 iulie 2022 - 04:03, said:

Cablul de curent pe unde intra in casa? Poate ai loc pe acolo.
Pe acoperis, clasic, dar nu se urca Digi acolo.

 Phobos, on 12 iulie 2022 - 06:24, said:

Baga-l prin acoperis, si cobori cu el din pod in casa.
E o solutie buna atat ca oricum va trebui sa dau gaura in tavan in casa ca sa pot aduce cablul si nu cred ca are cine sa intre in pod, tata fiind mai voluminos.

 vestale, on 12 iulie 2022 - 07:37, said:

La streasana duci cablu, il bagi in pod si cobori unde ai nevoie. Daca e doar cu wifi, duci circuit de alimentare cu 230V si la ONT-ul acolo, daca temperaturile in pod nu variaza in afara plajelor recomandate de producator si nu ajunge apa.
Solutia era buna dar nu se locuieste decat pe timp mai cald si probabil iarna  sunt temperaturi aproape de inghet, deci nu cred ca e indicat pt router. E ok sa stea in  casa.

 vestale, on 12 iulie 2022 - 12:11, said:

Si de pe stalp pana la coltul inferior al geamului cum ajunge? De ce anume il ancoreaza/asigura sufa? Nu trebuie dus la streasina si asigurat acolo? Apoi coborat pe acel perete pana la geam si pozat si bagat in casa? Cand prin pod ar putea rezolva fara impact vizual.
Am noroc de un stalp langa geam, unde a stat o antena TV in trecut si cred ca se vor putea ancora acolo.

Multumesc, revin cu vesti

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate