Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Cumparare de pe saituri din afara

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#37
bogdansbg

bogdansbg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.04.2006

 myself1, on May 30 2006, 12:29, said:

bogdansbg, tu spui ca tot ce depaseste ca valoare 45 de euro, se va aplica 30% chiar daca vine din UE?

Nu styiu daca cineva are rabdarea sa citeasca Regulamentul Vamal Integrat blablabla
- vamesii sunt vamesi pentru ca isi stiu meseria, si aia e sa ia bani.
- produsele electronice produse in spatiul UE nu se taxeaza din cate stiu, dar trebuie sa scrie pe ele Made in UE sau Made in UK sau Made in France.

Tot ce depaseste 45 Euro se taxeaza cu 30% la textile. Alte catgorii se incadreaza (majoritatea) la vreo 15% taxa vamala si nu uitati de TVA :)

Papa

#38
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

 UnDen|eD, on Jun 21 2006, 00:06, said:

Dar ce se intampla daca am ghinionu sa vrea vamesu sa se uite in pachet tinand cont ca ar gasi acolo ceva in valoare de cateva sute de euro ?
Sau daca il pun pe tip sa le trimita ca "gift" se schimba cu ceva situatia ?
P.S. Valoarea reala a pachetului ar fi de 250 euro!!
nu prea are de ce sã þi-l confiºte, numai ca ar putea sã-l evalueze dupã cum ºtie/vrea el ºi sã plãteºti niºte taxe usturãtoare

 bogdansbg, on Jun 25 2006, 20:02, said:

- vamesii sunt vamesi pentru ca isi stiu meseria, si aia e sa ia bani.
- produsele electronice produse in spatiul UE nu se taxeaza din cate stiu, dar trebuie sa scrie pe ele Made in UE sau Made in UK sau Made in France.
Papa
pentru scutire de taxe vamale îþi trebui certificat de origine care sã vinã odatã cu marfa.

#39
TudorG

TudorG

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.06.2006
Salut,
Relativ legat de topic
Daca primesc prin posa electronice (un aparat foto digital, val = 1200$ in usa) platesc taxe in functie de listele lor in caz ca nu am factura sau in functie de factura daca o am(adica daca e trimis ca obiect personal de amici sau il cumpar de pe ceva site).
Intrebarile ar fi: ce se intampla daca vin cu el la gat ?
Ce se intampla daca am probleme cu el si il trimit la garantie dupa care il primesc inapoi reparat (mai platesc odata taxele la un produs la care am platit taxe odata ?)
Ce limite exista la electronicele pe care le aduc in sacosa din mana (aparatu foto cu care pozez avionu, mp3 playeru de la gat, etc..)?

Multumesc.

#40
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 19.08.2005
Taxele vamale le platesti in functie de factura. Doar daca nu ai factura platesti la valoarea din tariful vamal, dar nu cred ca ti-ai dori asta.
In cazul in care trimiti ceva la reparat in garantie, ceri o declaratie vamala de export temporar si nu mai platesti inca o data taxele.
Daca vii cu el de gat, ai toate sansele sa scapi fara nici o taxa.

Edited by ghevasalie, 27 June 2006 - 07:17.


#41
puiulnoptii

puiulnoptii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 06.01.2006
Eu obisnuiesc sa imi comand muzica pe diferite suporturi : cd, vinil. Au fost comenzi si de 90 de Euro per pachet, veneau 2 pachete de placi de vinil la posta din cartier, iar in cutie cand imi venea recomandata scria plic scrisoare mare. Ma duceam cu buletinul si nu plateam nici o taxa. S-a intamplat ca odata sa-mi comand si o pereche de casti profesionale in acelasi timp cu placile de vinil, castile au ramas in vama si placile le-am ridicat ca inainte de la posta din cartier. La vama, m-a intrebat daca am factura, s-a uitat pe factura, a vazut obiectul si a cautat in lista vamala. Erau `shpe mii de feluri de casti (de la profesionale la home made) si tariful vamal se calcula in functie de impedanta castilor si puterea. Era o femeie noua la vama si de atata cautat s-a plictisit si m-a lasat sa plec acasa fara nici o pretentie. I-am multumit frumos si am plecat ...

Imi mai aduc aminte ca se percep taxe de depozit, adica primesti pachetul si daca sta in vama ti se cere o taxa ... mi se pare ca era 5.000 lei pe zi.


Conform normelor in vigoare, stiu ca in Romania nu se trimit textile. Am consultat Terms & Conditions de pe Amazon, si tot ce trimit sunt casete vhs, cd-uri si carti. Pana acum mi-am comandat de pe Amazon doar carti si cd-uri, si sunt foarte scumpi la transport fiindca sunt in Statele Unite.

De unde pot face comenzi de haine ? M-ar interesa si pe mine.

Edited by puiulnoptii, 27 June 2006 - 16:43.


#42
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Eu am cumparat cu card, de pe un site din USA, 2 carti. Fiecare a costat 2.50$, iar taxele de expediere au fost de 7$ pentru fiecare. Au trimis 2 pachete separate (site-ul respectiv nu avea, practic, cartile, le luau de la alti anticari. Aici am luat teapa, eu intelesesem ca daca iau de la acelasi anticar, excat asa am facut, trimit un singur pachet, cu o singura taxa de expediere). Prima carte a ajuns dupa vreo 10-12 zile, am primit-o acasa, in plic, nu am mai platit nimic. A doua mai astept citeva zile.
Nu stiu exact cit mi-au luat din card (aveam 115 RON, cartile faceau 20.88$, deci vreo 56 RON, am mai platit la Cora vreo 35 de RON si s-a golit cardul, parca zicea la banca de vreo 15 RON limita minima pe card, dar nu stiu daca obligatoriu).
Am primit si un pachet gratuit (de la www.spammerordinarsiidiot.ro, Franta), o husa de telefon. Era tot in plic, dar s-a oprit la vama. Am asteptat vreo 3 ore, mi-a desfacut pachetul, vamesul era curios "unde e telefonu' ?" si am platit si 1,5 RON.

#43
marius_0701

marius_0701

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.06.2006
Salutare!
Dupa cum vedeti sunt nou in zona! dar vreau sa fac si eu o chestie faina pentru pretena mea care tocmai a plecat in america! mai exact vreau sa fac cumva sa-i ajunga un buchet de flori de ziua ei acolo unde lucreaza! dar din cate am observat imi trebuie un card care sa-mi permita plata pe internet! faza e ca mai sunt cateva zile pana la ziua ei si am vorbit la banca si dureaza cam 10 zile sa primesc cardul si pana la ziua ei mai sunt 11... azi e vineri si banca e deja inchisa! ma trezisi cam tarziu pentru card! ce vreau eu sa va rog? dati si voi o idee cum as putea face sa ajunga totusi florile la ea! poate cineva a mai facut vreo chestie de genul asta sau prin absurd cineva e din bacau.... are un card cu care se poate plati pe net si vrea sa ma si ajute!
Multumesc!
si daca cineva o sa vrea sa faca si glume..... nu ma supar :D

#44
moltit

moltit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 20.08.2004

 marius_0701, on Jun 30 2006, 19:36, said:

Salutare!
Dupa cum vedeti sunt nou in zona! dar vreau sa fac si eu o chestie faina pentru pretena mea care tocmai a plecat in america! mai exact vreau sa fac cumva sa-i ajunga un buchet de flori de ziua ei acolo unde lucreaza! dar din cate am observat imi trebuie un card care sa-mi permita plata pe internet! faza e ca mai sunt cateva zile pana la ziua ei si am vorbit la banca si dureaza cam 10 zile sa primesc cardul si pana la ziua ei mai sunt 11... azi e vineri si banca e deja inchisa! ma trezisi cam tarziu pentru card! ce vreau eu sa va rog? dati si voi o idee cum as putea face sa ajunga totusi florile la ea! poate cineva a mai facut vreo chestie de genul asta sau prin absurd cineva e din bacau.... are un card cu care se poate plati pe net si vrea sa ma si ajute!
Multumesc!
si daca cineva o sa vrea sa faca si glume..... nu ma supar :D


Incearca sa-ti faci card-ul la ING. Dureaza mult mai putin (3 zile).

Cu bine,

#45
crysti_91

crysti_91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 22.06.2006
ce ma enerveaza taxele astia.eu haine iau dp eastbay prin cineva si platesc 10$ in plus.mai bne decat tva si astia.eastbay nu livreaza in ro ca sa pot sami iau si fara ajutorul acelei persoane? :worthy:

#46
Razzvan

Razzvan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.07.2006
salut

am cumparat ceva de pe net in sua si vreau sa il aduc in romania. este o orga , si e destul de mare incat sa nu o pot ascunde in geanta de mana. daca vin cu ea intr-o husa(de orga,speciala) ma vor lasa sa trec cu ea nevamuita daca nu e in ambalajul original si eventual o fac sa para un pic folosita?

#47
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Eu am facut comanda de 2 carti pe un site din USA, am platit cu card.
Le-au trimit separat, in plic din ala mare si gros, mi le-a adus postasul direct acasa, nu a zis nimeni nimic de vama, taxe.... Valoarea era de 10$ la fiecare (3$ cartea, 7$ taxele postale), dar nu scria nicaieri pe plic valoarea.
Am mai primit o husa de telefon din Franta, gratuita, a trecut prin vama, mi-a luat 1.5 RON pentru ea. Se uita ofiterul vamal curios unde au ascuns aia telefonul. A fost extrem de dezamagit cind a gasit o bucata de carton in interiorul husei !!!!! Pachetul era, de fapt, tot un plic, nu stiu de ce s-a oprit la vama.
Alta data am primit un poster gigant (60x100 cm), ambalat... facut sul. Iara era gratuit, iara s-a oprit la vama, iara mi-a cerut money... 2 RON de data asta.

Acum, am si eu o intrebare.
Spuneti-mi si mie niste site-uri, din afara, de electronice. Vreau sa-mi iau un mp3 player, dar cu card, deci fara memorie interna.
Am cautat pe eBay, au numai plata prin PayPal, eu vreau plata prin card, Amazon trimite in Romania doar books*, DVDs, music, VHS videos.

#48
danna

danna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.08.2006
Salut,
Eu vreau sa-mi cumpar niste carti de pe amazon.uk si cautand mai multe informatii legate de taxele pe care ar trebui sa le platesc am dat de voi.
Poate cineva sa-mi spuna si mie cam ce taxe trebuie sa platesc si care ar fi valoarea lor, avand in vedere ca valoarea cartilor e in jurul a 10 lire sterline.
Si inca o intrebare. Eu am card pentru cumparaturi online de la Banca Transilvania. Acum vreau sa platesc prima data cu el. Stie cineva daca banca percepe ceva comision pentru platile pe internet?
Mersi.

#49
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 19.08.2005
Daca vine coletul pe persoana fizica, pana la valoarea de 45 euro nu platesti nici un fel de taxa vamala sau TVA.

#50
codz

codz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 07.02.2006
as dori si eu un raspuns concret la un exemplu concret .. cumpar de pe un site din america (sa zicem) un aparat foto de 1000USD (cu tot cu transport) .. vine prin DHL sau posta normala (daca sunt diferente dati-mi doua raspunsuri) .. cum se calculeaza taxa vamala, comision vamal si daca trebuie sa platesc TVA (de ce as plati de doua ori TVA .. odata cel al produsului si inca o data 19% tva de romania??? .. nu are sens)

pe site-ul customs.ro am gasit aparatele foto la sectiunea XVII si taxa vamala este de 10% .. comision vamal 0,2% .. asta ar fi ok dar lamuriti-ma cu TVA pls

#51
nickk

nickk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.07.2005
Sper sa ma poata sfatui si pe mine cineva, ca am vazut ca va pricepeti la taxe vamale.Eu imi comand niste cosmetice de pe un site din afara, din Asia mai exact.Stiu ca peste valoarea coletului de 45 euro se platesc taxe.Cum vreau sa comand mai multe produse, care ar depasi clar 45 E, m-am gandit daca nu cumva pot sa comand mai multe colete.Adica azi unul de 30 euro, maine unul de 30 euro si tot asa.Sau cate unul pe saptamana.Se poate asa ceva?sau zice ceva vamesul?este legal?ca persoana fizica am voie sa comand de mai multe ori pe luna colete sub 45 euro?
Va multumesc!

#52
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
vama poate să considere că activitatea de import pe care o vehiculezi e prea intensă ca să poata fi făcută de o persoană fizică, şi fie să te bage la plata taxelor, fie să=ţi ceară să treci importurile pe firmă.

#53
Sandman23ro

Sandman23ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.11.2006
Oameni buni am o intrebare mult mai clara:
    Eu vreau sa cumpar niste aparatura de pe Ebay (pe bune). Eu am sa cumpar de la o persoana fizica din state .
    De unde stie vama romana ce valoare are coletul?
    Avand in vedere ca vreau sa cumpar ceva de valoare mare cum am certitudinea ca nu o sa fiu inselat?
    Am auzit de societatile escrow care mediaza aceste tranzactii. Ce parere aveti despre ele?

#54
dnt

dnt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 04.12.2005
Cam vechi topicu', dar stie cineva unde ajunge coletul trimis de EMS China? La posta ,sau il livreaza un curier rapid, ceva?

Edited by dnt, 20 August 2007 - 14:11.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate