Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Omule, ești muritor

* - - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
31 replies to this topic

#1
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017
Spun Sfintii Parinti ca adevarata intelepciune este sa constientizezi ca vei muri si vei ajunge in fata lui Dumnezeu, a Creatorului tau. Fara a dispera,fara a deznadajdui, nu pentru a dobandi teama sau frica patologica, fiind incredintat cert de bunatatea, milostivirea si iubirea infinita a Domnului. Examenul este cel al constiintei noastre.Gandul la moarte ar trebui sa ne faca sa nu mai greșim,sa nu mai pacatuim,sa fim mai buni.

Ma gandesc câte emotii aveam la facultate pentru examene la care invatam, ma pregateam intens. Dar pentru cel mai mare, cel mai important si singurul care va conta cu adevărat m-am pregatit vreodata cum se cuvine? De cel care atarna soarta mea vesnica: viata,fericire vesnica sau moarte,tristete si chin vesnic. Nu de frica, ci din iubire,respect fata de Cel care mi-a dat viata.
Când voi ajunge in fata lui Dumnezeu si ma va privi în ochi ce voi simti? Las capul in jos. Rusine si parere de rau, caci ma uit la viata mea si nu sunt plin decat de păcate,greșeli,imperfecțiuni,alegeri greșite si neascultare de El și poruncile Lui.

Am dus viata pacatoasa, extrem de pacatoasa.Domnul m-a iertat cu o bunatate de nedescris,infinita,dar eu desi am hotarat de atatea și atatea ori sa imi indrept viata, sa nu mai păcătuiesc,sa nu mai greșesc deloc,sa nu mai fac nici o alegere gresita, sa devin mai bun, sa ma cunosc mai bine si sa ma perfectionez in toate,sa ma slefuiesc, nu am reușit niciodata.
Niciodata nu am reusit sa pun inceput bun vietii cu adevarat.

Daca pentru placeri trecatoare si reusite profesionale m-am straduit cu atata ravna și ambiție,pentru a scapa de starea de pacatosenie nu m-am straduit deloc cum ar fi trebuit. Mereu bârfesc,parasc,rautati,judecati si asa mai departe.

Noi oamenii chiar nu suntem raționali,logici deloc si mă uit la mine cand spun asta.Daca am fi cu adevarat nu am păcătui,ne-am lupta pe viata și pe moarte cu orice fel de cadere în greseala.

Vreau sa nu mai gresesc si totusi o fac mereu.
Si imi spun: Omule,ești muritor,ai uitat?
Pana la urma moartea este singura certitudine din viata ta,alta nu ai.

Dacă nu de teama,atunci de ce nici macar din iubire de Dumnezeu si de aproapele nu te opresti din rautati?

Oare de ce nu suntem ființe cu adevarat raționale?

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsergiu88888, on 08 iunie 2022 - 06:24, said:

Dacă nu de teama,atunci de ce nici macar din iubire de Dumnezeu si de aproapele nu te opresti din rautati?

Pentru ca dracii ne dau tarcoale.. Scoate mai intai dracii din tine si abia apoi vei putea simti iubirea lui Dumnezeu

Edited by MembruAnonim, 08 June 2022 - 06:34.


#3
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,082
  • Înscris: 24.02.2011
Adică să se castreze?

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,908
  • Înscris: 30.08.2006
Singura certitudine este propria ta viata. Moartea nu exista decat vazuta din propria existenta a fiecaruia.  Asa ca ceea ce conteaza e doar viata. Inainte sa te nasti ai fost intr-o nonexistenta de mii de miliarde de ani. Ti-a folosit acest timp la ceva ?

Pe mine m-a pregatit pentru aceasta viata.

Edited by Leo2006, 08 June 2022 - 06:50.


#5
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017

View PostLeo2006, on 08 iunie 2022 - 06:46, said:

Singura certitudine este propria ta viata. Moartea nu exista decat vazuta din propria existenta a fiecaruia.  Asa ca ceea ce conteaza e doar viata. Inainte sa te nasti ai fost intr-o nonexistenta de mii de miliarde de ani. Ti-a folosit acest timp la ceva ?

Pe mine m-a pregatit pentru aceasta viata.
Chiar dacă ești sceptic sau ateu poți lua măcar probabilist în calcul varianta ca după moarte urmează mii de miliarde de ani de viață.Mai mult : o eternitate.
Oare nu ar trebui să ne folosim de acești scurți ani de viață pentru a fi o eternitate fericita și nu una insuportabilă?
Gândind pe principiul prudentei.Minimal vorbind.

#6
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,376
  • Înscris: 11.08.2003
Deci pot fi bun la mine in casa sau trebuie sa merg la popi sa-mi spuna cum sa fac?
Daca pot fi bun si in piata, si la bere, atunci sunt de acord cu tine dar daca trebuie sa-i dau bani lui ninja sa-mi explice el ce sa fac, in conditiile in care el face pe dos, da-o-n ma-sa de viata de apoi. Cand popii n-or mai fi (femei de  moralitate scazuta, in jargon) atunci mai vedem. Prostia aia cu face ce zice nu ce face sa si-o bage in partea moale, inseamna ca toata cladirea e un puroi si nu-s in stare sa se faca bine.

#7
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,564
  • Înscris: 16.03.2007
Origen a zis "nu-ti mai bate capul, ceri iertare si cu asta basta". Adica sa pacatuiesti de toti banii la tinerete, apoi ceri iertare la batranete cand simti ca-ti vine sfarsitul... si te-ai scos.

Edited by laffin, 08 June 2022 - 07:10.


#8
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Daca nu pacatuiesti, inseamna ca Iisus a murit degeaba... Posted Image Posted Image Posted Image

#9
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,521
  • Înscris: 19.03.2022

View Postsergiu88888, on 08 iunie 2022 - 06:24, said:

Gandul la moarte ar trebui sa ne faca sa nu mai greșim,sa nu mai pacatuim,sa fim mai buni.
Cand spui ca ar trebui sa fim mai buni, inseamna ca suntem buni si sa devenim mai buni decat Dumnezeu. Ori asta e o absurditate findca isus spune ca doar Dumnezeu e bun. Noi suntem rai, inclusiv ingerii.
De ce spun ca si ingerii sunt rai ? Pai in actul de creatiune unii ingeri au facut si matrapazlicuri, au inventat tzantarii, paduchii, capusele . . .  toate creaturile care ne fac noua oamenilor viata insuportabila din partea unor vietuitoare. Si la acest lucru mai pune umarul si omul rau, exact ca si ingerii rai.
Dar, la un moment dat Dumnezeu va scapa de spiritul raului. pe care l-a tolerat prea mult timp findca a dat libertate, ca sa invatam ca raul produce la randul lui tot rau, e ca samanta ce se inmulteste.

#10
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostPaco_ste1, on 08 iunie 2022 - 08:16, said:

in actul de creatiune unii ingeri au facut si matrapazlicuri, au inventat tzantarii, paduchii, capusele . . .  toate creaturile care ne fac noua oamenilor viata insuportabila
Nuuuuu....Gresit!
Tot Dumnezeu le-a creat si pe aceste creaturi, ca sa ne testeze pe noi!

#11
Evonxxx

Evonxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 17.02.2022

View Postkolfleading, on 08 iunie 2022 - 08:39, said:

Nuuuuu....Gresit!
Tot Dumnezeu le-a creat si pe aceste creaturi, ca sa ne testeze pe noi!
De ce sa ne testeze pe noi daca El stie deja tot ce vom face ? ah nu stie? nu ii atot stiuitor ? bla bla bla live life .

#12
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,385
  • Înscris: 26.01.2007

View Postsorin147, on 08 iunie 2022 - 07:03, said:

Da-o-n ma-sa de viata de apoi. Cand popii n-or mai fi (femei de  moralitate scazuta, in jargon) atunci mai vedem.
Mie nu mi se pare foarte inteligent să-mi risc veșnicia pe motivul că popii-s cu... moralitatea scăzută.
Ei cu treaba lor.

Mai bine îmi fac partea mea, așa cum spune Dumnezeu, mai ascult și pe popii cu moralitate înaltă, că există și d'ăștia.
Și ies mai în avantaj.

#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,281
  • Înscris: 05.06.2002
[ https://i.kym-cdn.com/photos/images/facebook/001/951/236/76d.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,385
  • Înscris: 26.01.2007

View Postkolfleading, on 08 iunie 2022 - 07:17, said:

Daca nu pacatuiesti
Exclus. D'ăștia nu s-au născut p'aici, pe Terra. Decât Unul singur.

View PostEvonxxx, on 08 iunie 2022 - 09:18, said:

De ce sa ne testeze pe noi daca El stie deja tot ce vom face ?
Pentru că noi nu știm. Și credem, de pildă, că există oameni care nu păcătuiesc.

#15
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,521
  • Înscris: 19.03.2022

View Postkolfleading, on 08 iunie 2022 - 08:39, said:

Nuuuuu....Gresit!
Tot Dumnezeu le-a creat si pe aceste creaturi, ca sa ne testeze pe noi!
Singurul lucru  pe care Stapanul zeilor l-a facut a fost sa "sufle" duh/spirit de viata in creierul lui Adam, si bineinteles si in creierul Evei.
Dar a creat ingerii direct, i-a multiplicat la nesfarsit.

#16
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009

View Postsergiu88888, on 08 iunie 2022 - 06:53, said:

Oare nu ar trebui să ne folosim de acești scurți ani de viață pentru a fi o eternitate fericita și nu una insuportabilă?
De ce ar depine o etenitate de 70 ani? Matematic vorbind, raportul este zero.
Adica peste zece miliarde de ani sa-ti aduci aminte ce ai gresit cand erai extrem de tanar?

#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003

View Postsergiu88888, on 08 iunie 2022 - 06:53, said:

poți lua măcar probabilist în calcul varianta ca după moarte urmează mii de miliarde de ani de viață
Si daca ar fi sa fie asa, ce are una cu alta? Majoritatea covarsitoare sunt oameni cei nu fac rau. De unde disperarea asta ca e invers? Iar pe cei rai oricum nu cu teorii religioase ii tii in frau.

Edited by neagu_laurentiu, 08 June 2022 - 10:46.


#18
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017

View PostXORIAN_L, on 08 iunie 2022 - 10:13, said:


De ce ar depine o etenitate de 70 ani? Matematic vorbind, raportul este zero.
Adica peste zece miliarde de ani sa-ti aduci aminte ce ai gresit cand erai extrem de tanar?
Pentru ca după moarte nu mai poți face nimic.Nu fapte bune, nu te mai poți pocăi, nimic.
Doar cât ești în trup.
Eventual se mai pot ruga rudele ,cei dragi, te ajuta rugaciunea Bisericii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate