Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Unirii - Fantani

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#55
miliescu2019

miliescu2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 10.11.2019

 Vaccinatu, on 13 septembrie 2022 - 13:28, said:

L-am vazut pe Bendeac (actor roman) intrand intr-un bloc din asta de la subiect. Tanar fiind, credeam ca nu are afinitati "old fashion" cum au categorisit unii zona. Sau o fi fost in vizita?
Am fost sa vad spectacolul ala (mi-a placut) si cand sa-mi iau masina, hop, Bendeac!


Bendeac sta vis a vis de Park Lake.

#56
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,182
  • Înscris: 17.09.2021
https://observatorne...-ea-493131.html
Dacă facem o comparație pe partea de siguranță în construcții, la fântâni e departe tare de restul.
Vara ai și apă stocată în caz de incendiu. :)

#57
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 miliescu2019, on 13 septembrie 2022 - 23:01, said:

Bendeac sta vis a vis de Park Lake.

Cred ca acolo stau ai lui. L-am vazut destul de des in zona alba iulia - vulturilor, cand stateam pe acolo. Habar n-am daca a ramas in zona.

@Vaccinatu: blocurile de care zici sunt destul de nasoale. Am stat. Singurul lucru care le salveaza e pozitia.

#58
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
@ Vaccinatu : iar alea de la Fâtâni au fost făcute pentru cadre de nădejde. Cel puţin structura de rezistenţă. Iar ele sunt unite unele de altele, dar departe de cele de vis-a-vis.

#59
kaii

kaii

    Înjugați

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 17.12.2017

 figo1988, on 20 octombrie 2022 - 09:24, said:

Cred ca acolo stau ai lui. L-am vazut destul de des in zona alba iulia - vulturilor, cand stateam pe acolo. Habar n-am daca a ramas in zona.


Cred ca avea mari dureri de spate in perioada aia cand bantuia pe la Fantani - Alba Iulia - Decebal.
Si eu l-am vazut, se ducea dupa program cand se termina emisiunea, sunt niste cabinete de kinetoterapie si se lucreaza fara graba.

Arata bine dupa un masaj de relaxare, nu parea ca mai are dureri. Il cunosc ca pe un domn generos.
[ https://img.a1.ro/?u=https%3A%2F%2Fa1.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2017%2F5%2F16%2F660224%2F149494201268d28d45.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by kaii, 18 March 2023 - 18:49.


#60
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,182
  • Înscris: 17.09.2021
Se ducea sa ridice chiria. Nu stătea acolo decât puțin și rar.

 djl, on 20 octombrie 2022 - 09:33, said:

@ Vaccinatu : iar alea de la Fâtâni au fost făcute pentru cadre de nădejde. Cel puţin structura de rezistenţă. Iar ele sunt unite unele de altele, dar departe de cele de vis-a-vis.
Cine e de nădejde, structura sau cadrele?
Iar ele sunt departe de cele de vis-a vis, de cele de aproape tot departe sunt precum și de orice speranță de a putea fi cumpărate la ce prețuri au. Nu că ar apărea foarte des.
Unite sunt unele de altele pentru ca de aceea i-a si zis bulevardul Unirii. Mai sunt unite și prin faptul ca e aproape piata națiunilor unite.
Pe scări ai loc de pian, mai greu e sa-l bagi în casă. Dar au ghenă. Nerecomandate celor ce duc gunoiul cu geanta frigorifică.

#61
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Cadrele de nădejde se referă la cei care urmau să locuiască acolo, nu la cum sunt construite, deşi cred că au o structură destul de ţeapănă.
Sunt şi cu apartamente mari, dar astea cred că-s mai sus, spre rondul P-ţa Alba Iulia.
Să înţeleg că au preţuri mari.
Scările sunt standard a la blocurile din anii '70-'80 cred.
P-ţa Unirii s-a numit de-a lungul timpului P-ţa Bibescu Vodă (nu-s sigur), P-ţa 8 Iunie (restauraţia lui Carol al II-lea), P-ţa Naţiunii, P-ţa 28 Martie (ceva legat de Marea Adunare Naţioanlă) şi cred că concomitent cu 28 Martie s-a numit şi Unirii. În cele din urmă a rămas Unirii.
P-ţa Naţiunilor Unite (de fapt Naţiunile Unite îi zice acuma) s-a numit iniţial P-ţa Senatului (trebuiau să facă clădirea Senatului, dar au rămas fundaţiile pe care au făcut blocul turn), P-ţa Splauiului şi prin 1973, când a venit cineva de la Naţiunile Unite în vizită i-au zis aşa.

#62
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,182
  • Înscris: 17.09.2021
DJLule, ia numără câți de cred ai pus într-o postare.

#63
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Salut și scuze că mă bag peste topicul tău!

Cum te uiți la Academia Română, în stânga, între Bulevardul Unirii și Octavian Goga, pe un teren uriaș este turnată doar fundația unor blocuri. Ce știți despre istoria acelui loc?

#64
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Trebuia să fie clădirea unde să se ţină festivalul "Cîntarea României".

#65
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
M-ai lamurit. Lasa ca am dat eu o fuga pana acolo si am aflat, cat de cat, despre viitorul acelui loc. Teoretic.

Attached Files



#66
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,182
  • Înscris: 17.09.2021
Mulțumim puferiule!
Tii, cu atâți judecători, să vezi ce scad preturile în zona aia rău flamata! :)

#67
kaii

kaii

    Înjugați

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 17.12.2017
Ca la Residence sunt randarile cu ce se va face. Luati repede ca deja au facut credit judecatorii pentru studio 39mp cu chiuveta la usa.

Ramaneti fara chiriasi daca aveti la Fantani.

[ https://i.imgur.com/mwCotsD.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#68
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

 Vaccinatu, on 19 martie 2023 - 23:58, said:

Mulțumim puferiule!
Tii, cu atâți judecători, să vezi ce scad preturile în zona aia rău flamata! Posted Image
Spune-mi Paul, te rog. Am trecut pe acolo pentru ca stiam ca nu voi primi raspunsuri aici despre istoricul zonei. Am mai scris pe alte topicuri despre cainii vagabonzi, taximetristii care se pisa si despre cuplurile de barbati de-acolo.

#69
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,182
  • Înscris: 17.09.2021

 Puferiu_, on 20 martie 2023 - 00:17, said:

Spune-mi Paul, te rog. Am trecut pe acolo pentru ca stiam ca nu voi primi raspunsuri aici despre istoricul zonei. Am mai scris pe alte topicuri despre cainii vagabonzi, taximetristii care se pisa si despre cuplurile de barbati de-acolo.
Paule, trecut sau viitor, că mă prind greu!

Kaiiule, tradiția zonei e ca prima dată locuințele se repartizează. De serviciu cum era pe vechi. Apoi cei ce le iau pe degeaba (cum au zis băieții, secu, nomenk, servicii sexuale etc, lumea - i rea), se vor vinde către alții. Dar cum zona nu-i nordică, prețul va fi mic. Iar abundența va aduce în sfârșit prețul de 20k la garsoniera de la Fantani!
De ce oare 3S? Mută arestul capitalei și fac blocuri acolo? Sau vine de la Klase?

#70
kaii

kaii

    Înjugați

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 17.12.2017
Se repartizează. În rate.

”Noi beneficii pentru bugetari: plata ratelor la casă pentru magistraţi şi soldaţi”
https://adevarul.ro/...la-2174567.html

Și eu care credeam că apuc să dau avans 8k să îi triplez.

#71
kaii

kaii

    Înjugați

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 17.12.2017
Daca tot s-a vorbit despre cartierul justitiei, bag la oala si bucata Piata Unirii - Piata Alba Iulia


Cum in ultimii ani primarii au descoperit weekend break-ul cu bilete de avion la oferta, belind ochii prin orasele europene s-au intors si cu ceva idei.
Si-au dat seama ca nu degeaba s-au apucat confratii lor sa sparga strazile, eliminand din traficul auto si transformand centrul in zone pietonale.

De la 2 benzi auto pe sens
[ https://static1.ara.cat/clip/bc47a914-5d77-44bf-a84a-b15e19fa4cb0_source-aspect-ratio_800w_0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La o banda pe sens doar pentru transport public si riverani
[ https://static1.ara.cat/clip/b51cfecc-ff54-441f-bce0-188947cf3adb_source-aspect-ratio_800w_0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


La inceput nu i-a incantat ideea, dar prietenul si amicul lor care face contabilitatea la magazinul din colt le-a spus:
"Aici e rost de cascaval, va suparati voi ca nu mai circula masinile, dar incasati niste taxe de la buticurile care se deschid. Mai scoate lumea copilul la plimbare, ii cumpara o inghetata, hopa ti-a virat TVA-ul direct in vistieria sectorului."
"Oricum circulau masini de VS si luai qq, aia platesc impozitul auto in localitatea de bastina"

Zis si facut, s-a considerat ca centrul este Calea Victoriei si s-a pietonalizat. Cat de cat.
O fi el centrul centrurilor, dar cu atatea ruine, monumente istorice daramaturi, cladiri cazaturi cu risc seismic, cladiri cu probleme juridice in paragina, este foarte dificil sa il modernizezi.

Mai apare cate un nebun care incearca https://hagageurope....ei-139/?lang=ro dar cu o floare nu se face primavara.
Si nici floare nu poti sa plantezi ca nu ai unde, asa-zisul bulevard nu are latimea necesara, fiind conceput pentru atelaje trase de cai.

Asa ca dl. Negoita, tragand cu urechea si identificand oportunitatea, dar mai ales profitand de o conjunctura favorabila de a fi omul potrivit la momentul potrivit, a propus:

Primăria Sectorului 3 își propune realizarea obiectivului de investiții denumit „Amenajarea unei structuri urbane integrată natural prin reorganizarea traficului auto pe bd. Unirii – Tronson Piața Unirii – Piața Alba Iulia, sector 3, București”.
https://www.primarie...jul-unirii/3486

Pai cum sa nu ii placa, cu totul deja pus pe tava de nea Nicu.

Cladiri aliniate la strada sa se vada frumos? Bifat
Latime bulevard generoasa? Bifat
Cladiri prevazute cu spatii comerciale la parter? Bifat de doua ori
De ce de doua ori? Ca rade de Calea Victoriei care nu mai are voie sa inchirieze cladirile cu risc seismic, conform legislatiei in vigoare.

Si pentru puncte bonus, posibilitatea unei zone inverzite sa fie Greta satisfacuta. Si iubitorii de animale sa isi scoata cainii la pipi pe iarba, nu ca pe La Rambla la copac.
Bonus doi, sa nu credeti ca l-a uitat pe soferul din VS, pentru el special tunel cum nu au vazut urmasii lui Stefan cel Mare, sa circule in voie pe traseul Bragadiru-Pallady.


C-o fi ca n-o fi, parcarea subterana i-a iesit asa de incalzire.
[ https://www.romania-actualitati.ro/uploads/modules/news/0/2021/11/24/158697/1667248961-67277cc1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Prietenii si amicii din Giulesti-Sarbi aproba
[ https://i.redd.it/e1e9rr4mkt791.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by kaii, 24 March 2023 - 02:13.


#72
kaii

kaii

    Înjugați

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 17.12.2017
Apartamentul la Fântâni unde nu poți să bați în țeavă că are centrală.
Attached File  Screenshot_20230326-172400~2.png   350.76K   60 downloads

https://www.imobilia...amere-X658100K7

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate