Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Unirii - Fantani

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#91
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Mi se pare mie sau unele dintre apartamentele de pe axa Casa Boborului - fântâni - P-ţa Alba Iulia au tavanul un pic mai sus decât standardul 2,5 metri faţă de podea?

#92
kaii

kaii

    Înjugați

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 17.12.2017
Da, sunt unele blocuri din 93-94 cu 2,65m inaltime.

#93
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021

 kaii, on 18 aprilie 2023 - 08:07, said:

Da, sunt unele blocuri din 93-94 cu 2,65m inaltime.
Alea sunt copii. Cele originale au 2,5m.

Am terminat și cu Paștele la Paris. Așa că am putut sa masor (m):
Înălțime 2,50 de la parchet la tavan tencuit.
Centură spate 0,9
Centură față 1 (probabil placarea?)
Grinzi 0,35 - 0,38 (tencuiala?)
Înălțime grinzi +centuri 0,52 - 0,53
Distanță între grinzi 4 pe lungimea apartamentului și una pe jumătate, am uitat sa masor.

#94
bogzie

bogzie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,206
  • Înscris: 24.03.2018
eu am 200 cm parchet - grinda
si 260 cm parchet - tavan
grinzile de 41-42 cm - probabil niscaiva tencuiala, ele fiind de 40

#95
kaii

kaii

    Înjugați

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 17.12.2017

 Vaccinatu, on 18 aprilie 2023 - 18:18, said:

Alea sunt copii. Cele originale au 2,5m.

Am terminat și cu Paștele la Paris. Așa că am putut sa masor (m):
Înălțime 2,50 de la parchet la tavan tencuit.
Centură spate 0,9
Centură față 1 (probabil placarea?)
Grinzi 0,35 - 0,38 (tencuiala?)
Înălțime grinzi +centuri 0,52 - 0,53
Distanță între grinzi 4 pe lungimea apartamentului și una pe jumătate, am uitat sa masor.


Tu ai versiunea din '87 cel mai probabil.
La urmatoarea iteratie s-a rezolvat o problema importanta care a dus la ridicarea inaltimii cu ~15cm.

Dupa darea in exploatare s-a observat o problema foarte grava, si anume... infundarea ghenei.
Arhitectii de la acea vreme au facut simulari pentru a stabili coeficientii aerodinamici pe un HC 88 proiectat in 1989 la ICE Felix, si au ajuns la concluzia ca inaltimea optima pentru alunecare pe ghena este de 2,50m.

Ce nu au luat in calcul a fost dimensiunea sticlelor care se blocau pe ghena.
Exact acei 15cm care s-au adaugat in plus la inaltimea camerelor de la blocurile finalizate in '93-'94.

Asa trebuie sa arate o ghena conform noilor norme din 30 februarie 1989:
[ https://bloc19scarab.files.wordpress.com/2019/07/797.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

A se observa inaltimea ridicata a camerei ghenei.


Din cate stiu s-a incercat si retrofit, adica decopertarea a 15cm din plafon.
[ https://images3.bizoo.eu/image/img720/sale/2018/1/10/Schimbare-tubulatura-ghena_2601_1515606183.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Nu este numai la noi aceasta problema, se intalneste des chiar si in America.

"Initial, a aruncat gunoiul si aparent si telefonul mobil. Cand s-a aplecat dupa el, a cazut de la etajul 3 la 2."
"I s-a intamplat unui locuitor din America."
https://ciao.ro/caz-...-ghena-de-bloc/

#96
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021

 kaii, on 18 aprilie 2023 - 20:08, said:



Tu ai versiunea din '87 cel mai probabil.
La urmatoarea iteratie s-a rezolvat o problema importanta care a dus la ridicarea inaltimii cu ~15cm.

Dupa darea in exploatare s-a observat o problema foarte grava, si anume... infundarea ghenei.
Arhitectii de la acea vreme au facut simulari pentru a stabili coeficientii aerodinamici pe un HC 88 proiectat in 1989 la ICE Felix, si au ajuns la concluzia ca inaltimea optima pentru alunecare pe ghena este de 2,50m.

Ce nu au luat in calcul a fost dimensiunea sticlelor care se blocau pe ghena.
Exact acei 15cm care s-au adaugat in plus la inaltimea camerelor de la blocurile finalizate in '93-'94.

Asa trebuie sa arate o ghena conform noilor norme din 30 februarie 1989:
[ https://bloc19scarab.files.wordpress.com/2019/07/797.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

A se observa inaltimea ridicata a camerei ghenei.


Din cate stiu s-a incercat si retrofit, adica decopertarea a 15cm din plafon.
[ https://images3.bizoo.eu/image/img720/sale/2018/1/10/Schimbare-tubulatura-ghena_2601_1515606183.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Nu este numai la noi aceasta problema, se intalneste des chiar si in America.

"Initial, a aruncat gunoiul si aparent si telefonul mobil. Cand s-a aplecat dupa el, a cazut de la etajul 3 la 2."
"I s-a intamplat unui locuitor din America."
https://ciao.ro/caz-...-ghena-de-bloc/
Postările astea ale tale îmi aduc aminte de desenele alea cu câte greșeli intenționate găsești. Teste de atenție și de IQ. Eu le apreciez!

#97
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Grinzile se predimensioneaza cu inaltimea egala cu cca 1/10 din deschidere (inclusiv ce e inglobat in planseu), iar ferestrele nu pot avea cota de sus mai jos de 2m deasupra podelei finite.
Asa s-a ajuns la configuratia etajelor de la noi. Nu mergeau subtiate grinzile si redusa mai tare inaltimea pentru ca ajungeau stalpii prea desi si disparea economia de material. Nu mergeau crescute deschiderile pentru ca crestea costul cu armarea.
Asta e minimul absolut. Si continua sa fie.

#98
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Apartamentele sunt ok, pozitia e excelenta. Singurele minusuri sunt aspectul care e cam de kitsch si pretul care e un pic cam mare.

#99
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021
Mai e un inconvenient. Zona e trasă în jos sau sus și de adamesti care nu cad la pace. Și nici nu vor cădea. Iar până să ajungă pe mâna altcuiva mai e. În capătul celalalt e parlamentarul. Are potențial turistic enorm și nu exploatat deloc. M-am nimerit în avion cu niște greci pe care i-recunoscut ca vizitasera Versailles cu câteva zile în urmă și i-am îndrumat cu vizita la casa poporului, că nu prea e simplu de ajuns ca turist. La ieșire mi-au spus (poate din politețe, poate nu) ca le-a plăcut mai mult decât la Ludovici. Și acolo e ingramadeala pe cine sa pună mâna pe cașcaval. Și nu orice cașcaval ca nu e interesant turismul cât e securitatea oferită. Greu de interpretat jocurile. Pana una alta, e lăsată în voia sorții. Zona poate deveni zero Kelvin sau poate avea soarta Taj mahalului. Pentru locuit e beton.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate