Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

25k euro pt. 4x4 automat

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
sly888

sly888

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.09.2006
Multumesc pentru sugestii. Am pus pe hold cautarea pt. o perioada din lipsa de timp. Acum o iau de la capat, tinand cont de sfaturile voastre.

#56
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006

 sly888, on 26 martie 2022 - 20:55, said:

Salut!
Ma ajutati cu un sfat de achizitie, va rog? Caut un 4x4 ca singura masina a familiei, circulat zilnic in oras, si in weekend pe dealuri, pe drum forestier.

Bugetul e 25000 euro si mi-as dori asa:
- Transmisie: automata
- Tractiune: awd sau 4wd
- Garda la sol >= 20cm
- An >= 2016
- Portbagaj >= cu cel de Duster
- Combustibil: orice.

Ma oprisem la Nissan x-Trail 2.0 motorina, 2018. Dar sunt in dubii ca nu ma pricep. Si am zis sa va intreb...

Fix pentru aceleasi necesitati si in aceiasi bani eu am un A4 Allroad din 2018 2.0 diesel 163cp. Consuma putin si in oras, dar mai ale spe sosea, intru cu ea pe drum forestier fara probleme, si portbagaj destul pentru familie cu doi copii prescolari (pentru cine stie ce presupune asta :) )

#57
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Puteai scrie acelasi lucru si daca cerea sfaturi pt o masina de oras :)

Ideea ca e daca ai, te descurci cu ce ai atat timp cat este cat de cat acceptabil.
Dar cand alegi, alegi ceva cat mai potrivit.

A4 allroad nu e nici pe departe masina potrivita pt ce vrea el.
Consolele lungi, ampatament mare, garda modesta...

#58
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Audi quattro e o masina fragila,pentru tarile unde sunt bani,Elvetia.Austria,etc....Acolo sunt asezari montane,dar cu asfalt.

#59
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014

View Postunderb, on 28 aprilie 2022 - 09:07, said:

Cine vrea transmisie 4x4 sau 4WD cat mai buna nu are motive sa se uite la masini cu motoare transversale ca se uita degeaba. Toate au fata pe direct si un simplu cuplaj pt puntea spate care suporta un cuplu limitat pt o perioada limitata de timp.

In plus, arhitectura transversala este incompatibil cu montarea unui reductor. Maximul posibil dpadv este tr1 cat mai scurta (Duster si Jeepurile mici/compacte in versiunile Trail).

Singurii care au reusit sa faca ceva notabil cu arhitectura transversala au fost cei de la Alfa care cumva au reusit sa puna un dif central (Torsen) pe Crosswagon si pe alte modele inrudite.

Au transversal cateva variante urmarite de mine: Suzuki S-Cross, Lexus NX, Toyota Rav4, Mazda CX-60, pe acest topic: https://forum.softpe...sel-hybrid-4x4/

Se vede ca este o afirmatie bine documentata. Dar cum sunt astea cu ”4x4 doar daca este necesar, prin ambreiaj electric sau mecanic” ?

"MAI pune în mișcare roțile din față, un motor electric pune în mișcare roțile din față, un motor electric pune în mișcare roțile din spate. Este posibilă deplasarea în regim complet electric sau mixt. (Toyota, Lexus) https://www.auto-dat...d-i-e-cvt-41594

Sau permanent spate, iar daca este necesar ...rotile din fata, la Mazda CX-60 :
”MAI și motorul electric pun în mișcare roțile din spate ale mașinii cu posibilitatea de a se deplasa doar în regim mixt, iar dacă este necesar prin ambreiajul comandat electric sau mecanic, roțile din față sunt puse în mișcare.”  https://www.auto-dat...automatic-45483



Pai, ori sunt 4x4 ori ...? Pe gheata pana intervin sistemele de redresare la actualul E90-320D cu tractiune spate mai dureaza putin, mai intai plec stramb la semafor pe gheata, apoi se indreapta.

Am prefera un 4x4 permanent. Cine face? Auzisem ca Audi nativ si BMW cu posibilitate de setare a unui procent pe puntea fata si un procent pe puntea spate? Si alte marci cu 4x4 bun?

Edited by dana_1, 11 February 2023 - 16:23.


#60
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
Subaru cu AWD-ul lor sunt printre cele mai bune mașini cu AWD pt strada.

Altfel mai este Mitsubishi cu SuperSelect II de pe Pajero și L200 sau Fiat Fullback (este efectiv L200 cu sigla Fiat).

Pajero s-au fabricat până în 2018 pentru Europa așa că sunt destul de scumpe chiar și SH.

Pentru Subaru poți să cauți pe Google subaru symmetrical awd.

SuperSelect II este un sistem 4x4 care in principiu este cu tracțiune spate, dar la care poți selecta sa rulezi 4x4 permanent inclusiv pe suprafețe cu aderenta buna (asfalt).

Edited by Quoriah, 11 February 2023 - 17:56.


#61
sly888

sly888

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.09.2006
Abia acum m-am decis pentru un Kodiaq nou. Astept sa vina in decembrie.
Multumesc pentru sfaturi!!

#62
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
La 25k euro?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate