Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

25k euro pt. 4x4 automat

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016

View Posticssizero, on 28 aprilie 2022 - 08:43, said:

....
Nu cred ca un pick-up este ce trebuie, nu vad pe cineva plecand cu un Hilux sau L200 in ...Grecia in concediu.
Bafta !

Interesant punct de vedere :) Care sunt considerentele pe baza carora spui ca pickup-urile nu sunt masini potrivite pentru mers in concediu cu ele?

Nu de alta, dar eu am facut destule concedii in Grecia cu un L200. Inclusiv drum de +1k km si transfer cu feribot pe insule... Si a fost o idee buna pentru ca asa am gasit inclusiv plaje / locuri de baie la care nu ai fi avut acces fara o masina cu un sistem 4x4 bun.

Plus, au incaput foarte usor toate bagajele, mai ales daca ai cu tine si 2 genti maricele cu echipament pentru scuba/snorkeling.

Ai fi suprins sa vezi ca localnicii au destule pickup-uri in special in insulele muntoase.

#38
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Considerentul meu ar fi ca pasagerii de pe locurile spate isi roaga moartea de confortabil ce stau.
Personal nu pot sta in spate in genul asta de masini, ma ia cu capu dupa 50 de km.
Am pretentia de la masina pe care o cumpar sa imi ofere confort pe locurile din spate cel putin 80% din locurile din fata fiindca pasageri multumiti inseamna zero stres pentru mine, si nu am vazut asta la pick-up.
Am mers in spate in Mitsu, Toyo,Nissan, destul de mult sa imi fac o imagine, restul nu le-am incercat.
Fiecare cu perceptia lui, asta este a mea.

#39
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

View PostQuoriah, on 28 aprilie 2022 - 10:31, said:

…gasit inclusiv plaje / locuri de baie la care nu ai fi avut acces fara o masina cu un sistem 4x4 bun.

Plus, au incaput foarte usor toate bagajele, mai ales daca ai cu tine si 2 genti maricele cu echipament pentru scuba/snorkeling.


de doua ori (doi ani diferiti): L200/~7000km dus-intors/~6 saptamani. mirific!

#40
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Cati pasageri pe locurile din spate ?

#41
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
Bancheta spate de la un L200 este destul de confortabila comparativ cu alte pickup-uri unde e foarte inconfortabila.

DAR... In ultimii 4-5 ani producătorii de pickup-uri mici au făcut destul de multe schimbări pe parte de confort :)

Am avut și câte 2 pasageri în spate pentru +500km. Nu am avut plângeri.

Clar nu e comfort de mașina premium, dar nici căruța nu este.

Edited by Quoriah, 28 April 2022 - 18:42.


#42
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
Nu mai am cum sa editez...

Comparam confortul pickup-ului cu ce caută inițiatorul: 4wd, cât de cât capabil și pe dealuri, și garda la sol >20 cm.

Din start asta elimina mașinile confortabile. ok, avem SUV-urile premium cu capabilități in off-road, dar sunt prohibitiv de scumpe.

Altfel... L200-ele este la fel de confortabil ca un Duster sau Xtrail.

#43
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Posticssizero, on 28 aprilie 2022 - 14:02, said:

Considerentul meu ar fi ca pasagerii de pe locurile spate isi roaga moartea de confortabil ce stau.
Personal nu pot sta in spate in genul asta de masini, ma ia cu capu dupa 50 de km.
Am pretentia de la masina pe care o cumpar sa imi ofere confort pe locurile din spate cel putin 80% din locurile din fata fiindca pasageri multumiti inseamna zero stres pentru mine, si nu am vazut asta la pick-up.
Am mers in spate in Mitsu, Toyo,Nissan, destul de mult sa imi fac o imagine, restul nu le-am incercat.
Fiecare cu perceptia lui, asta este a mea.

E greu sa faci (la un pret rezonabil) o suspensie care sa functioneze rezonabil cu o variatia atat de mare de greutate cum trebuie sa o faca suspensia spate la un pickup. Si nici sa nu se rastoarne masina cand ridici centrul de greutate, bena fiind destul de sus.
Cu ceva incarcatura confortul e rezonabil.

Cu toate astea in ultima vreme unele pickupuri au inceput sa devina mai confortabile si sa se separe gama de lucru de cea sa zicem de lifestyle. Ba chiar au inceput sa apara pickupuri cu caroserii autoportante, arcuri elicoidale si suspensie independenta. Adica SUVuri cu bena. Vor veni si in Europa, daca nu au venit deja.

Edited by underb, 28 April 2022 - 19:53.


#44
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
De exemplu, ssangyong musso vine cu punte spate semirigidă cu 5 brațe multi-link care adaugă un plus de confort.

La fel, de multa vreme existau kituri de arcuri parabolice pentru confort.

#45
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Musso e un Rexton cu bena. Singura diferenta fata de un SUV mare e faptul ca are sasiu. Parca suspensia era independenta nu semirigida. Posibil sa ma insel.

#46
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
Asa știam și eu, dar am zis să verific și în pdf-ul cu preturi de pe site spunea semirigidă cu brațe multi-link.

#47
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Lamuriti-ma despre un aspect.De ce sa cumperi o masina awd cu bena cind poti agata o remorca atunci cind ai ceva de carat?

#48
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
Pentru ca dupa bena poti sa mai agati si o barca sau poti sa cari chiar si mai multe lucruri Posted Image Si nu toti oamenii au unde sa tina o remorca sau vor sa isi bata capul cu mentenanta unei remorci.

Deobicei majoritatea oamenilor care se plang ca un pickup e prea mare pentru oras, nu se pricep sa se descurce cu o remorca care le-ar mari lungimea intregului ansamblu.

Chiar si asa, bena are si avantajul ca lucrurile murdare care miros a dunare si fum stau in bena si nu in portbagaj in masina.

Si sa nu uitam... bena este un portbagaj lung de +1.5m si foarte util Posted Image

PS: pickup-urile au cam ramas printre putinele vechicule cu sistem bun 4wd. Chiar daca nu iti trebuie musai spatiul din bena, un pickup-up ramane o solutie ok daca vrei sistem "clasic" de 4WD. Nu de alta, dar offroaderele traditionale sunt chiar mai scumpe decat un pickup (MUUUUUULT mai scumpe chiar).

Am vazut de curand preturile la noile Land Cruiser si Patrol - OMFG!!!!

Edited by Quoriah, 28 April 2022 - 21:40.


#49
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022

View PostQuoriah, on 28 aprilie 2022 - 21:29, said:

Pentru ca dupa bena poti sa mai agati si o barca sau poti sa cari chiar si mai multe lucruri Posted Image
o masina cu bena are un consum pe masura,nu se justifica.Orice poti remorca si fara bena.

#50
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022

View PostQuoriah, on 28 aprilie 2022 - 19:48, said:

Nu mai am cum sa editez...

Comparam confortul pickup-ului cu ce caută inițiatorul: 4wd, cât de cât capabil și pe dealuri, și garda la sol >20 cm.

Din start asta elimina mașinile confortabile. ok, avem SUV-urile premium cu capabilități in off-road, dar sunt prohibitiv de scumpe.

Altfel... L200-ele este la fel de confortabil ca un Duster sau Xtrail.
Kuga are scaune reglabile pentru locurile din spate, cred ca sunt destul de confortabile.
Are AWD, are garda in cerinte.
Acum na, poate sa isi ia un ARO ...

#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMasutatsu-Oyama, on 28 aprilie 2022 - 16:34, said:

de doua ori (doi ani diferiti): ~7000km dus-intors/
Ai condus Nissan Skyline cu cutie de viteze automata  OS Giken?

#52
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

View PostMembruAnonim, on 01 mai 2022 - 14:01, said:

Ai condus Nissan Skyline cu cutie de viteze automata  OS Giken?

1. da
2. OS Giken produc numai transmisii secventiale.

#53
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostQuoriah, on 28 aprilie 2022 - 21:29, said:

...
Am vazut de curand preturile la noile Land Cruiser si Patrol - OMFG!!!!

Adica?
Tiguanul poate ajunge la 60k euro bifand o singura casuta in configurator.

#54
danamada

danamada

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.12.2009
Salutare, m-as uita putin si in curte la SSangyong la un Rexton din generatia 2015-2018. Motor de 2.0 - 155 hp, cutie automata, body on frame, brate pe spate pt confort, 7 locuri. Este categoric mult mai masina decat majoritatea jucariilor sugerate pana acum. In zona 15-20k euro gasesti una sub 50.000km.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate