Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 

Restricțiile au fost ridicate. Veți continua sã purtați masca?

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
459 replies to this topic

Poll: Masca (281 member(s) have cast votes)

Veți continua sã purtați masca?

  1. Da (171 votes [60.85%])

    Percentage of vote: 60.85%

  2. Nu (110 votes [39.15%])

    Percentage of vote: 39.15%

Vote Guests cannot vote

#91
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Da. Mai ales in spatii interioare aglomerate.
Pentru mine e clar ca funtioneaza, si ca m-a protejat in perioada asta. Singura raceala in ultimele trei ierni am luat-o de la prietena mea. In mod normal raceam de 2-3 ori pe an.

Am avut un seminar acum doua saptamani.
Am stat 5 oameni pe un rand. Eu si o colega am avut masca, ceilalti trei nu. Unul din ei era un pic racit (nu covid). Ceilalti doi colegi au luat raceala (exact acelasi simptome), noi (cu masca) nu.

#92
Sockpedia

Sockpedia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 16.08.2021
În douã farmacii și în lidl nici vânzãtoarele/farmacistele, nici paznicii nu purtau mascã.
Clienții...50/50

#93
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 28.12.2005

 Ger0nimo, on 09 martie 2022 - 15:06, said:

Daca ai covid medicul de familie iti da o reteta cu care te tratezi in maxim doua saptamani. Indiferent daca esti sau nu vaccinat. Ceea ce nu se intampla acum doi ani.

si ce scrie pe reteta aia?
ca daca e vorba de vitamine si paracetamol, tot alea erau si acum doi ani si tot nu e tratament pentru covid

#94
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021

 noris08, on 09 martie 2022 - 15:17, said:


si ce scrie pe reteta aia?
ca daca e vorba de vitamine si paracetamol, tot alea erau si acum doi ani si tot nu e tratament pentru covid

Xifia 400
Molerin
Aspenter
Tussin Forte
Controloc
Paracetamol

Tratament 6-30 zile, cost 140 lei

#95
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 28.12.2005
adica nimic ce ar putea trata covidul.
my point exactly!

#96
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021

 noris08, on 09 martie 2022 - 15:33, said:

adica nimic ce ar putea trata covidul.
my point exactly!

Stiu doua persoane care s-au tratat cu reteta asta, nevasta-mea una din ele, si intr-o saptamana au mers la servici.
Mai stiu ca nu mai moare lumea la ATI ca acum 2 ani.

#97
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Bineînțeles că nu voi mai purta! Voi umbla așa, în gura goală. = ))

Sunt fff fericită că am scăpat nevaccinată din toată nebunia asta! Yuhuuu! :proud:

#98
DrLexic

DrLexic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 01.08.2010
Am mers la sala toata pandemia, mai putin o luna cand credeam ca e sala inchisa si a fost deschisa ilegal. Am trait 18 ani la tara, nene, nu in colivie, la bloc. Am nevoie sa ma misc. Am lucrat de acasa.
Am avut covid de 2 ori. La fel si prietena. O data cu simptome si o data fara. Asa si ea, doar ca a avut simptome cand nu am avut eu si invers. Au avut si parintii mei cu simptome similare unei raceli (au 52 respectiv 60 de ani).
Am doua doze de vaccin facute (pentru ca am iesit din tara in 2021)

Nu o sa port masca.

Edited by DrLexic, 09 March 2022 - 15:56.


#99
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,064
  • Înscris: 18.12.2007

 Ger0nimo, on 09 martie 2022 - 15:22, said:

Xifia 400
Molerin
Aspenter
Tussin Forte
Controloc
Paracetamol

Tratament 6-30 zile, cost 140 lei

Asta e tratament pentru simptome, nu pentru boala.

#100
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 12.09.2021
Într-un fel mă bucur că s-a ajuns la un fel de conștientizare când vine vorba de mască.Ce vreau să spun, în Japonia de exemplu, este implementat în gândire de mulți ani, încă înaintea pandemiei și covidului faza cu purtatul măștii, adică oamenii care sunt răciți sau gripați, o poartă pentru a-i proteja pe ceilalți și a nu răspândi, cu asta sunt de acord. Țin minte că în urmă cu vreo 6-7 ani la fostul loc de muncă, m-am enervat într-o zi că aveam câțiva colegi răciți cobză ce totuși au venit la servici și roiau pe lângă mine, le-am spus atunci, ce bine ar fi dacă am fi și noi ca japonezii, când știm că suntem bolnavi să purtăm masca, au râs de mine, ziceau he he, abia așteptăm să răcești să te vedem cu masca să râdem...
Personal o voi purta doar în cazul în care sunt răcit, altfel nu-i văd rostul...

Edited by althea, 10 March 2022 - 15:35.
corectie: pandemie, covid


#101
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 22.03.2019
o sa mai port masca cand fac diferite lucrari si mai sar stropi.

#102
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,432
  • Înscris: 16.03.2011

 IncredibleWiring, on 09 martie 2022 - 12:22, said:

Mie nu-mi sa cred ca s-a terminat cu restrictiile. Asa cum a inceput, asa s-a si terminat.

As purta doar in spatii foarte aglomerate, piete, magazine, transport in comun. Virusul tot exista, nu putem nega acest fapt. Totusi, eu stau si ma intreb, daca se renunta de acum la restrictii, de ce nu se putea renunta de anul trecujt la ele? Adica.. virusul tot exista, medicamente tot nu sunt.. ce s-a schimbat fata de anul trecut?
Pt ca,atat a putut omicron,Teoretic nu poate fi mai rau fiind un parazit ce are nevoie de gazda,Noile tulpnini vor fi mai blande nu mai rele

 mirel3003, on 09 martie 2022 - 13:17, said:

Eu o sa port pentru o perioada, chiar daca am facut COVID si sunt vaccinat cu 3 doze.

Pana la urma daca s-au scos masurile nu inseamna ca am si scapat de covid. Ieri au fost raportate peste 5000 cazuri noi de covid. Deci inca nu am scapat.
Ieri,de maine nu se vor mai face teste si evindent nu vom mai avea 5000 de infectii

#103
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 03.01.2007

 bai3tzash, on 09 martie 2022 - 10:52, said:

Pe mine m-a ajutat masca in acesti 2 ani. Am luat covid, habar nu am de unde, dar de cand am purtat masca, nu am avut nicio raceala, viroza. Cam o data pe an raceam, dar cumva in ultimii 2 ani nu am racit deloc.
Eu am sa mai port masca in mijloacele de transport pana trece iarna, pana trec virozele de inceput de primavara.

Masca singura nu are efect 100%, ci doar impreuna cu celelalte masuri: spalat pe maini, distantare, etc.

Cred ca pana la urma, topicul asta nu ar trebui sa fie despre masca. Ci despre daca am invatat ceva in acesti 2 ani si daca nu vom uita ce am invatat. Pana la urma, niste chestiuni de bun-simt, de igiena personala, te pot apara de boala. Ca e o boala normala, ca una atipica.
Eu din ce stiu in Japonia daca te vad bodyguardzii/politistii ca stranuti sau tusesti si nu ai masca, iei amenda usturatoare. Asta se intampla inainte de covid. Pentru ca ei fiind multi pe metru patrat, au luat masuri contra celor care tuseau de-ampu...rurea. Ei mai au o lege... nu vorbesti la metrou... iti dai seama cum ar fi daca ar vorbi toti... metrouri gigantice, sali mari, 1 milion de oameni vorbind... guvern cu cap. Masca ajuta indiferent daca e covid sau nu.

Edit: Voi purta in continuare, nu ma intereseaza ce zice guvernu sau cei din jur, eu vreau sa ma protejez pe mine. Stiu ca pe cei din jur ii doare-n c' de mine.

Edited by FeDaYin, 09 March 2022 - 16:37.


#104
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 28.12.2005

 NFS01, on 09 martie 2022 - 16:29, said:

...
Ieri,de maine nu se vor mai face teste si evindent nu vom mai avea 5000 de infectii


pentru azi s-a mai anuntat vreun numar?

Edited by noris08, 09 March 2022 - 16:34.


#105
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 02.02.2008
s-o poarte aia care sunt raciti, gripati, etc. daca au simtul raspunderii.

#106
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 20.05.2013

 noris08, on 09 martie 2022 - 16:34, said:

pentru azi s-a mai anuntat vreun numar?

4176 noi cazuri

Eu cred ca se vor mai face teste dar va scadea nr de teste "La cerere"

Nu cred ca libertatea asta va dura mult, noi suntem un popor al extremelor. Cand se vor umple spitalele, probabil vor trebui sa ia masuri.

#107
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 28.12.2005

 zyppster, on 09 martie 2022 - 16:57, said:

s-o poarte aia care sunt raciti, gripati, etc. daca au simtul raspunderii.

sigur asa se va intamplaPosted Image

#108
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,412
  • Înscris: 24.09.2017

 unknown_35, on 09 martie 2022 - 17:01, said:

4176 noi cazuri

Eu cred ca se vor mai face teste dar va scadea nr de teste "La cerere"

Nu cred ca libertatea asta va dura mult, noi suntem un popor al extremelor. Cand se vor umple spitalele, probabil vor trebui sa ia masuri.
eu zic ca si cu legi si fara legi numarul cazurilor va fi tot pe acolo. cine vroia sa poarte, purta, cine nu, nu. nu cred ca au facut-o vreunii de teama autoritatiilor. poate la inceput, cand erau controale si se mai dadeau amenzi. acum o saptamana - doua politistii de la rutiera nici nu se stresau sa o mai poarte.

Edited by bobitad, 09 March 2022 - 17:12.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate