Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa porti botnita la ...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...
 SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Flatulenta și responsabilita...
 Nu merge internet și touchpad

Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024
 Tur auto 2024

Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC
 

Restricțiile au fost ridicate. Veți continua să purtați masca?

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
459 replies to this topic

Poll: Masca (281 member(s) have cast votes)

Veți continua să purtați masca?

  1. Da (171 votes [60.85%])

    Percentage of vote: 60.85%

  2. Nu (110 votes [39.15%])

    Percentage of vote: 39.15%

Vote Guests cannot vote

#127
Phereinike

Phereinike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 24.10.2021
O port in continuare oriunde ma duc.

Edited by Phereinike, 10 March 2022 - 15:42.


#128
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Nu. Am purtat-o din obligatie.

#129
gabirds

gabirds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 09.10.2006
Nici gand.... nu am purtat-o doar cand am fost obligat (magazine mari, mijloace de transport in comun). Nici distantarea nu am respectat-o, doar cu persoanele care se fereau de apropierea fizica. Dezinfectant nu am folosit deloc si virusul, totusi m-a ocolit... Ce am observat, ca se imbolnaveau cei carora le era frica si respectau toate regulile impuse si gravitatea bolii era diect proportionala cu frica....

#130
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,670
  • Înscris: 26.01.2014
are si virusu demnitatea lui

#131
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,631
  • Înscris: 20.05.2008
Voi purta masca - in autobuz de ex, in stații
piețe, ingramadeli, la vreo coada, institutii cu trecere mare de oameni, dispensar, farmacie, magazine mici.

In rest nu - adica pe-afara aiurea, nu am vazut niciodata rostul. Si nici in spatii mari - mall.

La sora mea la scoala - de saptamani de zile elevii nu mai prea vroiau sa poarte, chiar daca erau raciti/ covidati. Profesorii au purtat tot timpul - degeaba insa, multi au facut covid inclusiv ea si de la ea am luat si eu.

Acuma ea poarta la scoala cam asa si asa - la tabla nu mai poarta, cand preda nu mai poarta - in sfarsit pt ca era f obositor cu masca. Cand se apropie de elevi, de banci- pune masca. Cand vb cu colegii - poarta masca.

Noi o avem pe snur in jurul gatului o putem da jos si lua iar si iar, e f comod.

Nu pot vota, caci pozitia mea e la mijloc - da si nu, in functie de imprejurari


View PostNFS01, on 09 martie 2022 - 11:14, said:

Cam degeaba,masca o purta omul bolnav,nu stiam cine poate fi asa ca se imounea la toti

Omu bolnav cu simptome clare - sa stea acasa cateva zile. Indiferent daca are covid sau alta viroza.

Chiar daca in principiu persoana face față - nu se stie niciodata, boala vine și cu neatentia la pachet, cu stari de slabiciune ce duc la greseli la locu de munca.

Edited by tipareth, 10 March 2022 - 20:03.


#132
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,041
  • Înscris: 07.02.2003
In Franta cica de luni se scoarte si acolo alerta/restrictii. Multa lume va purta masca la interioare si dupa scoaterea obligativitatii ca s-au obisnuit si e mai safe (au facut un sondaj la tv).
Insa ramane pass-ul sanitar vaccinal pentru transport aerian.

Edited by andreic, 12 March 2022 - 10:31.


#133
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,170
  • Înscris: 16.04.2007
Incet incet punem sistemul imunitar pe tușă, "ne pierea samanta" daca eram așa plăpânzi de acum 2000 de ani.
Lasati sistemul imunitar sa lupte, faceti miscare, mancati cat se poate de sanatos si lasati fandoselile si 'protectiile' impuse de diversi doctoranzi plagiatori.

#134
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,949
  • Înscris: 26.02.2010
Nu prea am purtat nici înainte, cel puțin pe afara de vreun an de zile. În rest, mă bucur că am scăpat de vorba paznicilor, angajaților: puneți-vă masca, de parcă ar fi ajutat la ceva. Colegii care au purtat și 2 măști, au făcut de 2x boala.

#135
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Un lucru bun din toata nebunia asta, e ca acum vom putea diferentia speriatii vizual din departare.
E util de exemplu la angajare pentru job de paznic daca vine un barbat muiere din asta cu masca, il trimiti direct la plimbare si nu mai pierzi timpul cu interviuri. Ca e clar ca ultimul om pe care il vrei sa iti pazeasca bunurile e un speriat de povesti auzite pe la tv

Edited by dtd234, 11 March 2022 - 09:05.


#136
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,290
  • Înscris: 18.12.2007
Voi tot nu pricepeti ca masca e ca sa ii protejezi pe ceilalti de tine, nu a sa te protejezi tu de ceilalti.
Dar imi place cum topicul asta a scos la iveala antivaccinistii si cetatenii liberi si suverani.

Edited by AlexEn, 11 March 2022 - 09:08.


#137
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 24.10.2019
dtd234: Ai gandire posibil paguboasa. Nu e momentul de razbunari.

Eu port masca la exterior. :D pe frig.

Am o afectiune care se agraveaza la frig. Si masca reduce semnificativ efectul frigului.

Nevaccinat. Nu am iesit niciodata pozitiv.
Nici macar cand imi curgea nasul.

#138
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021

View PostAlexEn, on 11 martie 2022 - 09:08, said:

Voi tot nu pricepeti ca masca e ca sa ii protejezi pe ceilalti de tine, nu a sa te protejezi tu de ceilalti.
Dar imi place cum topicul asta a scos la iveala antivaccinistii si cetatenii liberi si suverani.

Aha sigur, hai sa nu ne mai amagim ca stim amandoi f bine ca e o diferenta intre rolul real unei masti de protectie si perceptia populatiei de rand. Protectia celorlalti e ultimul lucru la care se gandeste hipsterul Gigel dupa sedintele de "terapie intensiva" administrate de media zi de zi

#139
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,949
  • Înscris: 26.02.2010

View PostAlexEn, on 11 martie 2022 - 09:08, said:

Voi tot nu pricepeti ca masca e ca sa ii protejezi pe ceilalti de tine, nu a sa te protejezi tu de ceilalti.
Dar imi place cum topicul asta a scos la iveala antivaccinistii si cetatenii liberi si suverani.

Asta este o informație neadevarată, rostogolită în mass-media, până a devenit adevăr absolut. Nu poți proteja pe altul, dacă el nu are grija singur de el.

#140
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,794
  • Înscris: 28.12.2005

View Postaris86, on 11 martie 2022 - 09:01, said:

...Colegii care au purtat și 2 măști, au făcut de 2x boala.

daca purtau 3 masti, faceau de 3 x boalaPosted Image

#141
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,949
  • Înscris: 26.02.2010
Poate, de unde să știu eu.

#142
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,794
  • Înscris: 28.12.2005
pai e simplu:

0 masti --> 0 boala
1 masca --> 1 boala
2 masti --> 2 boli
3 masti --> 3 boli
.
.
.
Posted Image

#143
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,290
  • Înscris: 18.12.2007

View Postaris86, on 11 martie 2022 - 09:19, said:

Asta este o informație neadevarată, rostogolită în mass-media, până a devenit adevăr absolut. Nu poți proteja pe altul, dacă el nu are grija singur de el.

Cum ziceam, cetatenii liberi, suverani. care si0au luat doctoratul in medicina de pe facebook.

#144
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,631
  • Înscris: 20.10.2006
Anterior pandemiei nu vroiam sa vad lumea cu masti/sa port masca dar acum m-am obisnuit si am constat ca imi place sa port masca deci da, port si voi purta masca in continuare. Am mici avantaje cu masca. Insa nu voi purta cu strictete/masti doar medicale, la distractii chiar port doar masti cu led-uri (asemanatoare cu cele de la avatar). In locuri unde sunt doar tineri si nimeni nu poarta masca nu port nici eu, indiferent daca sunt spatii inchise, deschise, aglomerate sau nu. Daca chiar consider undeva pericol major - gen obligatoriu sa ma intalnesc cu batrani dupa ce am fost prin aglomeratii voi purta masca N95. Fata de tinerii cu care sunt prieten nu am considerat niciodata necesar sa ma feresc, nici ei fata de mine. Spre exemplu cand nu era voie sa iesim noaptea afara ne-am petrecut serile cu dormit unii la altii.

Edited by LunaCrystal, 11 March 2022 - 11:43.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate