Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Restricțiile au fost ridicate. Veți continua să purtați masca?

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
459 replies to this topic

Poll: Masca (281 member(s) have cast votes)

Veți continua să purtați masca?

  1. Da (171 votes [60.85%])

    Percentage of vote: 60.85%

  2. Nu (110 votes [39.15%])

    Percentage of vote: 39.15%

Vote Guests cannot vote

#73
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,757
  • Înscris: 07.02.2003

View Postalex1912, on 09 martie 2022 - 14:17, said:

Si uite asa apostolii vaccinarii
Voi sunteti arhanghelii antivaccinistilor sau ce ? Posted Image Lasand gluma acuma  sa retii ca in toate tarile unde s-au scos masurile s-a facut in primul rand pentru ca au ajuns la cote vaccinale mari si nu mai prezinta riscuri serioase. Daca mai tii tu minte campania din ianuarie 2021... vacinul contine libertate... e adevarat Posted Image
Ma rog, la noi in tara situatia e codasa fata de restul UE dar si asa... ai un instrument de protectie si-l folosesti.

Edited by andreic, 09 March 2022 - 14:37.


#74
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Multi tineri pana in 30 ani cu care m-am intalnit de sute de ori in ultimii 2 ani nu i-am vazut deloc fara masca! Cum sa renunte deodata?

#75
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postglassofwine, on 09 martie 2022 - 12:09, said:

Sunt un tip prea chipeș ca să mai port mască.
Pe mine ma avantajeaza portul mastii...
Serios, ma sufoca de nu mai pot dar o port.

#76
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,706
  • Înscris: 11.03.2006
Da, o sa o port in supermarket si spatii aglomerate. Pana cand scad cazurile suficient de mult.
Erau destui cu masca azi in Mega.

Edited by cumparator, 09 March 2022 - 14:38.


#77
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,757
  • Înscris: 07.02.2003

View PostSockpedia, on 09 martie 2022 - 14:15, said:

Am purtat masca pe nas cam 5 minute adunate in ultimii doi ani.
Vineri mergem in club, party până dimineață.
Alea care mai mergeau desigur, in becirile vilelor Posted Image In rest stii cum e, dupa razboi se arata vitejii...

View PostGer0nimo, on 09 martie 2022 - 14:35, said:

Multi tineri pana in 30 ani cu care m-am intalnit de sute de ori in ultimii 2 ani nu i-am vazut deloc fara masca! Cum sa renunte deodata?
Eu am vazut pe strada lume inca circula cu masca in spatii deschise, mai putini dar sunt.

Edited by andreic, 09 March 2022 - 14:40.


#78
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 28.12.2005

View Postdem3ntor, on 09 martie 2022 - 12:33, said:

... mergi pe o insula in Bahamas, singur si mananca numai eco ... aici a gresit 'statu' si toti prostii care il conduc!

nenorocit stat, sa nu ne trimita el in bahamasPosted Image

#79
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Pentru ca nu exista o a treia optiune am votat NU . Ar trebui sa existe optiunea ''in cazuri speciale'' . Desi sunt si am fost anti obligativitatea mastii , in special pentru cretinatatile de genul aer liber...in propria masina...etc. , voi mai tine in buzunar o masca pentru spatiile unde este mare aglomeratie si pe timp scurt .
Aia cu ''sa ma protejeze altii'' mi se pare de noaptea mintii si nu m-am bazat niciodata pe asta !

#80
Sockpedia

Sockpedia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 16.08.2021

View Postandreic, on 09 martie 2022 - 14:38, said:


Alea care mai mergeau desigur, in becirile vilelor :P In rest stii cum e, dupa razboi se arata vitejii...

Andrei, ia dă un search Hong Kong covid cases..să vezi azi aproape 40.000 de infectări zilnice la o zonă vaccinată și în lockdown

#81
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,757
  • Înscris: 07.02.2003

View PostSockpedia, on 09 martie 2022 - 14:40, said:

Andrei, ia dă un search Hong Kong covid cases..să vezi azi aproape 40.000 de infectări zilnice la o zonă vaccinată și în lockdown
Irelevant la Omicron, conteaza sa nu te agravezi, fara spitalizare si decese putine.
Honk Kong, alaturi de Coreea de Sud si Vietnam daca nu stiai, au intrat in valul 6, (explozie majora, peste 250k doar in Coreea de Sud), nu era lockdown nici restrictii de vreun fel, nu dezinforma.
Sa speram ca nu au scos vreo tulpina noua ori sa se propage si prin lume. In Ianuarie era cuminte in toata zona.

Edited by andreic, 09 March 2022 - 14:46.


#82
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004

View Postp243df, on 09 martie 2022 - 13:37, said:

La intrarea in tara, care mai sunt regulile?
Nu mai zice nimeni nimic despre asta.
Sa ai Pasaport sau CI valabile.
In rest nimic.

#83
Sockpedia

Sockpedia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 16.08.2021
Unii spun că graficul ăsta se datorează politicii de "covid zero" a Chinei!
Lumea nu a avut când să se imunizeze natural și acum a început procesul.

Attached Files



#84
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,757
  • Înscris: 07.02.2003
Gresit, e doar valul 6.. nu intelegi ? Omicron nu tine cont de imunitatea anterioara pe vaccinuri sau tuplina Delta... tot te face ca infectare dar daca ai avut imunitate faci forme ussoare. Doar imunitatea neultralizanta dobandita prin boala pe Omicron merge la preventia infectarii.
China ca de obicei controleaza bine pandemia, tureaza economia si n-are treaba.

Hai sa lasam covidul totusi si sa revenim la masti ca virusul e discutie pentru aria medicala nu pentru aici.

Edited by andreic, 09 March 2022 - 14:56.


#85
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postmiki07, on 09 martie 2022 - 10:30, said:

De azi, Starea de Alertă s-a terminat și toate restricțiile au fost ridicate. Veți continua să purtați masca?

Eu unul, voi continua să mai port masca o perioadă, mai ales în locurile aglomerate/transportul public.
Eu da, au terminat restrictiile din cine stie ce motive politice, dar virusul inca circula. Personal cunosc o multime de persoane proaspat virusate.
De personajele gen "Mircea, fa-te ca lucrezi", "fa-te ca esti pro-vaccin" "fa-te ca esti pro-ucraina" mi-este o scarba cronica.
Banuiesc ca ptr ei s-a terminat totul odata cu comanda la varf. Dar am sa urmaresc de curiozitate daca manifestarile absolut isterice si la fel de fake-uite, gen
"uite dusmanu' poporului" "uite teroristul"... au incetat brusc sau vor continua.

Edited by Cr1spy, 09 March 2022 - 14:54.


#86
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Nu cred ca topicul se va transforma iar intr-o lupta, s-a depasit faza aia. Covidul e un virus alaturi de alti virusi de care e bine sa te pazesti. Acum, dupa ce au gasit tratamentul, virusul nu mai e asa de mortal si o infectare de 20 la mie nu ne mai panicheaza ca un 3 la mie acum 2 ani. Deci cred ca ne vom reobisnui si fara masca si sa nu ne mai ferim cand cineva stranuta.

#87
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,061
  • Înscris: 18.12.2007
Nu s-a gasit niciun tratament, asa cum nu s-a gasit niciun tratament nici pentru gripa.
Vaccinul este preventiv.

#88
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Am fost mai devreme la Lidl. In afara de  mine cred ca mai erau maxim 5 fraieri cu masca. Dubios.
La OMV pana si vanzatoarele aveau masca.

#89
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Eu o port, încă, mai ales prin locurile aglomerate.
Pe stradă nu, dacă nu e multă populație.
La birou nu, doar când interacționez cu alte persoane decât cele întâlnite în mod frecvent.
Am o bănuială că zilele următoare va crește din nou numărul cazurilor de infectare cu acest blestemat de coronavirus.

Edited by pui, 09 March 2022 - 15:09.


#90
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021

View PostAlexEn, on 09 martie 2022 - 15:01, said:

Nu s-a gasit niciun tratament, asa cum nu s-a gasit niciun tratament nici pentru gripa.
Vaccinul este preventiv.

Daca ai covid medicul de familie iti da o reteta cu care te tratezi in maxim doua saptamani. Indiferent daca esti sau nu vaccinat. Ceea ce nu se intampla acum doi ani.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate