Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Restricțiile au fost ridicate. Veți continua să purtați masca?

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
459 replies to this topic

Poll: Masca (281 member(s) have cast votes)

Veți continua să purtați masca?

  1. Da (171 votes [60.85%])

    Percentage of vote: 60.85%

  2. Nu (110 votes [39.15%])

    Percentage of vote: 39.15%

Vote Guests cannot vote

#37
Florin7334

Florin7334

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 29.10.2021

View PostBursul, on 09 martie 2022 - 11:59, said:

Japonezii poarta masca in locurile aglomerate de multa vreme. Si noi ii vedeam ca fiind paranoici. Nu s-a schimbat mentalitatea.
Nu îi vedem ca pe niște paranoici dar ei poartă acea mască din cu totul alte considerente

#38
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 20.05.2013

View PostIncredibleWiring, on 09 martie 2022 - 12:22, said:

Mie nu-mi sa cred ca s-a terminat cu restrictiile. Asa cum a inceput, asa s-a si terminat.

As purta doar in spatii foarte aglomerate, piete, magazine, transport in comun. Virusul tot exista, nu putem nega acest fapt. Totusi, eu stau si ma intreb, daca se renunta de acum la restrictii, de ce nu se putea renunta de anul trecujt la ele? Adica.. virusul tot exista, medicamente tot nu sunt.. ce s-a schimbat fata de anul trecut?

Exista medicamente si vaccinuri. Cine a vrut sa se vaccineze a putut sa o faca, si sper sa poata face si rapelurile in continuare. Personal nu sunt OK cu ridicarea brusca a tuturor restrictiilor, dar asta e.

#39
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 24.10.2016

View Postunknown_35, on 09 martie 2022 - 12:29, said:

Exista medicamente si vaccinuri. Cine a vrut sa se vaccineze a putut sa o faca, si sper sa poata face si rapelurile in continuare. Personal nu sunt OK cu ridicarea brusca a tuturor restrictiilor, dar asta e.

Cred ca le-au ridicat din motive economice. Pandemie + (frica de) razboi baga cam totul in faliment. Preturile cresc de la o zi la alta. S-au terminat banii in vistieria tarii.

Edited by ovtd, 09 March 2022 - 12:33.


#40
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
Voi purta masca in spatiile aglomerate, in magazinele mici unde intru si ies fara sa stau mult nu

#41
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 16.04.2007
Aceste reguli obligatorii nu au fost necesare!
Cine doreste sa se protejeze TREBUIE sa o faca din proprie initiativa, nu fortat prin lege, ordonanta, prostie!
Vrei sa o porti, poarta, vrei vaccin, fa, vrei sa traiesti 100+, mergi pe o insula in Bahamas, singur si mananca numai eco ... aici a gresit 'statu' si toti prostii care il conduc!

#42
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

View Postdem3ntor, on 09 martie 2022 - 12:33, said:

Cine doreste sa se protejeze TREBUIE sa o faca din proprie initiativa, nu fortat prin lege, ordonanta, prostie!

Asa e. Sa nu fie nicio restrictie. Sa eliminam si prostia cu interzicerea condusului sub influenta alcoolului. Cine vrea sa se protejeze, sa nu consume alcool la volan!!! E simplu, dar ne conduc toti prostii!!!

#43
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 02.02.2014
Am venit de 20 min de la spital de la fizioterapie. Nu am purtat masca nici pe drum ,nici inauntru, la nicio procedura...

#44
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postdem3ntor, on 09 martie 2022 - 12:33, said:

Aceste reguli obligatorii nu au fost necesare!
Cine doreste sa se protejeze TREBUIE sa o faca din proprie initiativa, nu fortat prin lege, ordonanta, prostie!
Vrei sa o porti, poarta, vrei vaccin, fa, vrei sa traiesti 100+, mergi pe o insula in Bahamas, singur si mananca numai eco ... aici a gresit 'statu' si toti prostii care il conduc!

Pai d-ta nu ne spui cine plateste pt prostia de a fi gica contra ? Aia nu , aia nu , insa  vrei asistenta medicala de zeci de mii euro, paturi ATI , spitale inchise  , medicamente de ultima generatie , concediu medical 100% , economie daramata ,teste gratuite , sume colosale cheltuite pe idioti,etc Propria initiativa sa fie pe banii tai nu pe banii tuturor , acum platim propria initiativa de a fi prost si
a avea un guvern si mai prost care nu stie sa stabileasca corect prioritati pt a nu face gauri in buzunar

Edited by ciine, 09 March 2022 - 12:55.


#45
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017
la mine in oras, foarte putini purtau masca pe afara. de obicei cei mai in varsta si poate copii. la munca, la fel. maine de exemplu o sa fiu singur in ditamai cladirea de birouri, de obicei sunt eu si o persoana.

Am facut covid iar acum am o raceala de cateva zile, nici nu stiam ca poti avea atatia muci. Covid cred ca am luat de la ai mei, iar raceala de la fiu-miu, care a luat-o de la gradinita. Poti sa te protejezi cat vrei, de obicei iei de la cei din familie. Cunosteam unu care era mega paranoic, spala si pungile de mancare, purta manusi si dadea cu spirt pe manusi si tot a facut.

deci nu cred ca o sa mai port, poate la un lidl cand e foarte aglomerat. dar si asa, probabil se roaga copii de mine sa-i iau si pe ei si daca ei fac o sa fac si eu. nu circul cu transportul in comun. si acum imi vine sa rad la faza aia de la kaufland, in care stateam om langa om, iar 2 metrii mai incolo trebuia certificat verde.

Edited by bobitad, 09 March 2022 - 12:59.


#46
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
Doar in aglomeratii, in rest sanatate... au fost 2 ani plini de "valuri" si restrictii, o mare parte din ele absurde.

#47
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postovtd, on 09 martie 2022 - 12:32, said:

Cred ca le-au ridicat din motive economice. Pandemie + (frica de) razboi baga cam totul in faliment. Preturile cresc de la o zi la alta. S-au terminat banii in vistieria tarii.

Primul epidemiolog al tarii marele ministu al sanatatii  a avut mare noroc cu o varianta mai slaba  daca era in valul delta sa fi vazut ce pagube erau, cum justifica impotenta. Oricum suntem in faliment  , banii din pnnr ii toca marunt pe sinecuri si pomeni  electorale  marca USL, nimic in investitii in locuri de munca

#48
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 18.12.2007

View Postdem3ntor, on 09 martie 2022 - 12:33, said:

Aceste reguli obligatorii nu au fost necesare!
Cine doreste sa se protejeze TREBUIE sa o faca din proprie initiativa, nu fortat prin lege, ordonanta, prostie!

Ai inteles ca masca era necesara ca sa ii protejezi pe ceilalti de posibilele contaminari care vin de la tine?

View PostRangerBoy, on 09 martie 2022 - 12:24, said:

viata in mediu steril scade drastic eficienta sistemului imunitar.

Ce legatura are una cu alta?
Mediu steril inseamna spalat din cap pana in picioare cu alcool/clor si dezinfectare cu UV. Lasa trollingul ca nu tine.

Edited by AlexEn, 09 March 2022 - 13:14.


#49
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,884
  • Înscris: 04.10.2007
Eu o sa port pentru o perioada, chiar daca am facut COVID si sunt vaccinat cu 3 doze.

Pana la urma daca s-au scos masurile nu inseamna ca am si scapat de covid. Ieri au fost raportate peste 5000 cazuri noi de covid. Deci inca nu am scapat.

#50
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
si eu o sa merg cu masca in continuare in magazine si transport in comun.

dar viroze E BINE sa iei din cand in cand, altminteri o sa ajunga sistemul ala imunitar ca un adolescent emo, sa planga si sa se declare batut la prima febra

ce nu te omoara, te caleste - fraza asta NU e degeaba

Edited by cattavencu, 09 March 2022 - 13:21.


#51
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View PostFlorin7334, on 09 martie 2022 - 12:29, said:

Nu îi vedem ca pe niște paranoici dar ei poartă acea mască din cu totul alte considerente
Deci porti masca in functie de considerente. :D Eu recomand masca si daca iti pute gura a usturoi. Dar considerentul asta nu se pune. ;)

#52
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Eu voi purta masca mea din pânză, lavabilă în magazine, la cumpărături și pe stradă când indicele de poluare este ridicat.

#53
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View PostBursul, on 09 martie 2022 - 11:59, said:

Japonezii poarta masca in locurile aglomerate de multa vreme. Si noi ii vedeam ca fiind paranoici. Nu s-a schimbat mentalitatea.

exact! nu numai japonezii
https://www.voanews....es/6185597.html

Asians, especially in Japan, China and Taiwan, have worn masks for a host of cultural and environmental reasons, including non-medical ones, since at least the 1950s.

s-a generalizat din 2002 de când cu SARS
China, Taiwan și Singapore

deci de 20 de ani eu știu că purtau măști peste tot

#54
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postbobitad, on 09 martie 2022 - 12:53, said:

Cunosteam unu care era mega paranoic, spala si pungile de mancare, purta manusi si dadea cu spirt pe manusi si tot a facut.

Doar că ești paranoi nu înseamnă că ești și eficient în a te proteja împotriva unui virus. E o inepție să porți mănuși și să te umpli de spirt împotriva unui virus care se transmite pe cale respiratorie.

Evitarea aglomerației e metoda principală, iar masca este în cazul în care nu poți evita. Eu n-am prea mai avut vreo răceală de vreo 11 ani, de când am început să muncesc de acasă.
Înțeleg necesitatea măștii, de ce a fost necesară, dar aplicarea, cel puțin în România, a fost de-a dreptul idioate în unele situații. Eram obligat să port mască când plimbam câinele, singur, în parc, în timp ce mă vedeam oameni în cârciuma plină, care nu purtau.

Totuși, eu unul voi purta în continuare mască, în magazine, în perioada sezonului rece. Am o mamă bolnavă și nu vreau să risc să îi dau ceva, inclusiv gripă.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate