Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 

Prosumatori la Hidroelectrica

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
906 replies to this topic

#865
azteksorul

azteksorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 17.11.2009

 dogstyle, on 31 ianuarie 2024 - 09:40, said:

Cand ti se factureaza, iti scade doar energia activa fara TVA din factura, adica kWh consumati * 0.28 lei.
Ce ai livrat in plus, incepi sa primesti inapoi abia peste 2 ani.

Ok, peste 2 ani. Dar atunci când va fi emisă factura, peste 2 ani, suma de plată va fi cu minus în funcție de cât am livrat în rețea, iar toate celelalte facturi care vor urma tot atunci, se vor scădea puțin câte puțin, corect? Și asta pentru că așa e legea acum, corect?

#866
dogstyle

dogstyle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 12.06.2008

 azteksorul, on 31 ianuarie 2024 - 09:49, said:


Ok, peste 2 ani. Dar atunci când va fi emisă factura, peste 2 ani, suma de plată va fi cu minus în funcție de cât am livrat în rețea, iar toate celelalte facturi care vor urma tot atunci, se vor scădea puțin câte puțin, corect? Și asta pentru că așa e legea acum, corect?

Noi putem face speculatii, dar numai Dumnezeu stie ce-o sa fie peste 2 ani. Teoretic se va factura pe minus, iar ce ai de plata se va compensa cu soldul (ce ai pe minus). Acum, cred ca depinde de la furnizor la furnizor (de ex, cooperativa de energie vireaza banii in cont si in momentul de fata, nu asteapta 2 ani). Sa fim sanatosi, sa vedem ce schimbari ne mai pregatesc "astia" :)

#867
dansarariu

dansarariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 27.05.2009
Bună ziua,
să știți că mie mi-au scăzut în factura pentru noiembrie 2023 ce-am produs în plus în iunie 2023 și o parte din iulie 2023.

Attached Files


Edited by dansarariu, 31 January 2024 - 10:22.


#868
azteksorul

azteksorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 17.11.2009
Atunci înseamnă că ține de norocul fiecăruia cum facturează HidroPosted Image Posted Image

Edited by azteksorul, 31 January 2024 - 10:44.


#869
dogstyle

dogstyle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 12.06.2008

 dansarariu, on 31 ianuarie 2024 - 10:13, said:

Bună ziua,
să știți că mie mi-au scăzut în factura pentru noiembrie 2023 ce-am produs în plus în iunie 2023 și o parte din iulie 2023.

 azteksorul, on 31 ianuarie 2024 - 10:43, said:

Atunci înseamnă că ține de norocul fiecăruia cum facturează Hidro

Exact asta spuneam. Din soldul ce il ai, adica din ce ai livrat in retea iti compenseaza energia activa la pretul care l-ai introdus in luna respectiva, in cazul in care ce ai produs in Iunie, de exemplu, iti ia si din Iulie si tot asa, ca sa compensezi energia activa.
La ce se referea @azteksorul, este ce se intampla cu soldul ramas, necompensat, peste 2 ani. Ce se intampla cu acel sold, daca ti-l compenseaza valoric cu facturile de consum, sau daca iti vireaza in cont...

#870
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 17.01.2014

 dogstyle, on 31 ianuarie 2024 - 10:05, said:

... numai Dumnezeu stie ce-o sa fie peste 2 ani. ...

nu-l baga pe Dumnezeu in asta... de la om vine "necunoscuta" -> citeste de spre "liberul arbitru"!

#871
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 29.05.2004
pai soldul ala il consumi iarna si limita aia de 2 ani se muta mai departe, trebuie sa-si faca fiecare calculele si atunci o sa observe ca la cei cu consum foarte mic (10% din cat produc vara) vor incasa bani peste 3 ani sa zicem, cei care consuma cam 50% din cat injecteaza ...peste X ani.

#872
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,904
  • Înscris: 27.02.2008
Nu e gandita prea inteligent treaba asta cu prosumarea, sau nu in interesul prosumatorilor din ce vad. Nu stiu de ce au lungit-o pe 2 ani..si nu pe sezoane. Adica..ce produc vara asta sa-mi scada din ce consum iarna urmatoare, iar diferenta sa mi-o dea dupa sezonul de iarna, daca e vreo diferenta, iar regularizarea injectie/consum sa se termine intr-un sezon.

Ei o tot lungesc pe 2 ani, in care mai schimba regulile de vreo 15 ori..incat pierzi sirul sumelor..

#873
asincancu

asincancu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 27.02.2011
In final de ce am montat panouri si avem statutul se prosumatori , sa facem bani ( slabe sanse ) sau incercam sa ne acoperim cat mai mult procentual din consuml casnic . Eu nici nu as da bani niciodata ,ci in loc de compensarea cantitativ valorica as face o compensare doar in kwh ,in cazul Hidro sa zicem la 3kwh injectati primesti 1kwh.
Tot cam acelas lucru este ca si cu banii ,pe aceia in majoritatea cazurilor ii folosesti sa achiti alte facturi viitoare.
Macar la o compensare doar cantitativa mai se scapa de cei care impovareaza reteau gandinduse ca vor face bani .
Parerea mea

#874
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,904
  • Înscris: 27.02.2008
Da..daca scopul panourilor ar fi fost doar pt autoconsum..Dar ele mai au si rostul de a injecta in retea ..si pt consumul altora din acel moment, care in teorie, nu e produs de hidrocentrale si adus de cine stie unde..ci local..si consumat tot in zona in care e produs.

Edited by manghels, 31 January 2024 - 13:37.


#875
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 17.01.2014
ba e gandita foarte inteligent... pentru furnizori! crezi ca degeaba au facut si inca fac lobby ca "prosumatorii" sunt de vina pentru orice nu le convine lor?!?

obtin o energie care nu trebuie platita, ci rostogolita pe ani inainte, dar pe care incaseaza imediat -> este mana cereasca pentru furnizori... poti sa-i zici creditare cu domanda zero! cat timp nici nu-ti factureaza nu trebuie sa faca nici provizioane... deci... saru-mana conasule!

pentru distribuitori e ceva mai complicat, pe de o parte incaseaza taxe de transport pentru energia injectata de prosumatori ca si cum ar fi transportata zeci-sute de km (cu pierderile de rigoare) dar ea saraca este consumata de "vecinu'"... iar pe de alta parte au bataie de cap cu mentinerea calitatii sistemului, dat fiind ca acesta este vechi, banii se duc mai usor pe bonusuri si cheltuieli curente decat pe investitii, iar inertia si lenea sunt mari.
din modul lor de lucru actual, de genul "cainii latra - ursul trece", pare ca nu sunt afectati cu nimic si nu par sa aiba dorinta de a modifica ceva.

Edited by stoianalin, 31 January 2024 - 13:39.


#876
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,904
  • Înscris: 27.02.2008
Cred ca tre sa iasa prosumatorii in strada..cu invertoarele in brate..la proteste.

Gluma gluma, insa se pare ca prosumatorii nu au nici o reprezentare cand se fac legile/ordonantele astea. Dezbaterile publice pe temele astea is zero. Cum dicteaza furnizorii si distribuitorii ..asa se fac legile. Iar de verificat situatia in teren, cred ca se face doar daca apare vreun scandal pe la Digi sau Pro pt ca ANRE-ul doarme..daca nu e sezizat mediatic de cineva.

PS: se pare ca am sanse tot mai mari sa fiu si eu prosumator anul asta. Dar nu in scop de a injecta ceva..ci cu prioritate pt auto-consum: vara incarc masina, spal, racoresc casa, incarc bateriile ziua..si pt backup noaptea. Iar iarna, cat vor produce, bag tot in incalzire..

Edited by manghels, 31 January 2024 - 13:55.


#877
azteksorul

azteksorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 17.11.2009

 dansarariu, on 31 ianuarie 2024 - 10:13, said:

Bună ziua,
să știți că mie mi-au scăzut în factura pentru noiembrie 2023 ce-am produs în plus în iunie 2023 și o parte din iulie 2023.

Ce putere ai la instalatia de panouri?

#878
dogstyle

dogstyle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 12.06.2008

 azteksorul, on 31 ianuarie 2024 - 18:29, said:


Ce putere ai la instalatia de panouri?

Eu cred ca are 5kWpPosted Image

#879
ioanstanciu

ioanstanciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.01.2009
Sunt prosumator din Martie 2023 si nu am mai primit facturi din Noiembrie 2022. Am decis sa le fac o sesizare sa vad ce mai fac si ce au de gand cu facturarea.
Mai jos raspunsul primit de la Hidroelectrica

“Procesul de facturare a prosumatorilor este în curs de desfășurare.

Din cauza datelor de măsură inconsistente primite din partea Operatorilor de Distribuție, acest proces de emitere a facturilor din momentul activării contractului de vânzare-cumpărare până în prezent necesită intervenție manuală, ele neputând fi procesate similar cu facturile de consum.

Vă asigurăm că lucrăm intens, prin intermediul unei echipe dedicate, astfel încât primiți facturile care sa conțină și cantitatea de energie produsă în cel mai scurt timp.”

#880
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 20.06.2006
acelasi raspuns l am primit si eu chiar azi. amuzant e ca in portalul distribuitorului sunt toate datele :P poate le ofer un csv sa i ajut

#881
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 09.01.2008
Pe mine nu ma deranjeaza intarzierea facturilor, ma sperie idee ca astia nu incaseaza nimic un an de zile, intra in insolventa si se vor face praf cu noi atarnati de ei.

#882
2cata

2cata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 07.06.2023

 camsonat, pe 23 februarie 2024 - 23:12, a scris:

Pe mine nu ma deranjeaza intarzierea facturilor, ma sperie idee ca astia nu incaseaza nimic un an de zile, intra in insolventa si se vor face praf cu noi atarnati de ei.
Ce insolventa?
Ei iau kw de la tine și-l vând la vecinului tău.
Vecinul este cu facturile la zi și tu cu ele în urma cu 12 luni.
Sunt circa 100k de prosumatori și de vreo 6 ori mai mulți consumatori, asa ca cine întra în insolvență?
Distribuitorii fac bani pe spinarea producătorilor, atâta tot.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate