Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Prosumatori la Hidroelectrica

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
906 replies to this topic

#883
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Pai la consumatori emit facturi "la zi"?

#884
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 20.06.2006
eu mai am un contract de consumator in alta parte care acum este la zi, dar nu stiu daca e “regula”

Edited by at_b, 24 February 2024 - 16:23.


#885
2cata

2cata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,076
  • Înscris: 07.06.2023

 camsonat, pe 24 februarie 2024 - 16:06, a scris:

Pai la consumatori emit facturi "la zi"?
Eu și încă 3 vecini suntem în această situație.
Prosumatori cu facturi restante și consumatori cu facturi la zi.

#886
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 17.01.2014

Vizualizare mesajcamsonat, pe 24 februarie 2024 - 16:06, a scris:

Pai la consumatori emit facturi "la zi"?

nu !

apartamentul meu (in Bucuresti) este facturat doar pana in 06.2022

#887
marius_rg

marius_rg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 19.12.2006
Știți cumva ce termene mai au hidroelectrica la contractarea pentru prosumator? Actele par ca se pot trimite doar după ce distribuitorul emite un nou ATR, dar întreb dacă mai trebuie făcut ceva după urmarea pașilor de pe portal? (văzusem pe undeva în trecut ca se trimiteau niște e-mailuri la diverse adrese de la Hidroelectrica...)

Cu distribuția în Brașov încă nici un semn, așteptam deja de mai bine de o săptămână și de la nr de înregistrare nimic...)

Mulțumesc

#888
asincancu

asincancu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,221
  • Înscris: 27.02.2011
Dupa o sesisare la ANRE in luna Februarie in legatura cu emiterea facturilor si termen maxim de rezolvare stabilit pe 05.03.2024 ,am primit ieri toate facturile restante din luna Iulie cand am devenit prosumator ..
Ciudat este ca termenul de plata pentru surplus chiar si pt cel din Iulie 2023, este Martie 2026 , adica doi ani de cand au emis factura.

Poatea ma insel dar nu era doi ani de cand sa injecta surplusul...adica iulie 2023 - iulie 2025.


#889
oxbridge

oxbridge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 22.10.2011
Peste 20k prosumatori avea Hidroelectrica la 31.12.2023, mai mult decât dublu decât la începutul anului. Adică vreo 20% din numărul total.

https://www.economic...ica_736358.html

#890
2cata

2cata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,076
  • Înscris: 07.06.2023

Vizualizare mesajasincancu, pe 29 martie 2024 - 20:29, a scris:

..
Ciudat este ca termenul de plata pentru surplus chiar si pt cel din Iulie 2023, este Martie 2026 , adica doi ani de cand au emis factura.

Poatea ma insel dar nu era doi ani de cand sa injecta surplusul...adica iulie 2023 - iulie 2025.
Conform ordinului ANRE 15/2022, termenul de plată pentru energia în exces livrată de prosumatori în reţea este de „24 de luni de la data facturării”. De aici se poate observa că întârzierile în facturare generează îmbogăţirea fără justă cauză a furnizorilor de energie care nu emit facturi conform legii. Considerăm că aceste întârzieri nu sunt datorate unor probleme tehnice ci unor interese financiare care aduc prejudicii prosumatorilor”, se arată în comunicat.
Asociaţia Prosumatorilor şi a Comunităţilor de Energie din România (APCE) solicită ANRE penalizarea furnizorilor de energie electrică licenţiaţi în România pentru întârzierea facturării cu mai mult de 30 zile calendaristice faţă de data convenită în contract, conform unui comunicat al asociaţiei.

#891
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 17.01.2014
Posted image

ordin 15/2022, art 12, pct 2, litera b... nu mai stie nimeni ce si cum, dar clar nu e o scuza ca in 2024 inca sa se emita facturi pentru 2022 !

Attached Files



#892
CLAU03

CLAU03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 05.06.2021
Mda, si in modificarile aduse de Ordinul 95/2022 se spune ca termenul de plata este de 24 luni de la data emiterii facturii.
Pe de alta parte, furnizorul e obligat sa factureze lunar consumurile de energie electrica, nu dupa 1 an si ceva.
In aceiasi situatie sunt si eu, nu am factura pe consum/injectie de cand am devenit prosumator, adica din octombrie 2022.

Attached Files



#893
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,412
  • Înscris: 10.05.2007

 CLAU03, on 01 aprilie 2024 - 18:58, said:

Mda, si in modificarile aduse de Ordinul 95/2022 se spune ca termenul de plata este de 24 luni de la data emiterii facturii.
Pe de alta parte, furnizorul e obligat sa factureze lunar consumurile de energie electrica, nu dupa 1 an si ceva.
In aceiasi situatie sunt si eu, nu am factura pe consum/injectie de cand am devenit prosumator, adica din octombrie 2022.
deja e un joc periculos sa schimbi furnizorul ca îți baga 17 facturi cu termen de scadenta 45 zile

Edited by mihai93, 01 April 2024 - 19:19.


#894
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Pai si nu ai banii pusi de-o parte pt asta? Exista oameni care nu-si citesc indexul si nu-si calculeaza cam cat ar fi factura pe luna ce tocmai a trecut? Si la mine au oprit facturarea in iunie 2023 si pana acum, in cel mai sumbru scenariu, am sa le dau 3.500 lei. Daca mai scad ceva din ce am exportat, sa fie primit. Nu pot concepe sa stau cu morcovul 2 ani sa vad ce minune de factura imi vine.

#895
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010

View PostCLAU03, on 01 aprilie 2024 - 18:58, said:

Mda, si in modificarile aduse de Ordinul 95/2022 se spune ca termenul de plata este de 24 luni de la data emiterii facturii.
Pe de alta parte, furnizorul e obligat sa factureze lunar consumurile de energie electrica, nu dupa 1 an si ceva.


Unde scrie asta? adica termenul, e o luna, doua sau la dorinta lor?
Multumesc.

P.S. de facturat lunar factureaza acolo unde nu sint prosumator... la prosumator cam dupa un an si si alea cu greseli.

Edited by Ion_Bumbu, 02 April 2024 - 18:42.


#896
CLAU03

CLAU03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 05.06.2021
Din ce stiu eu legea spune ca facturarea e lunara pt serviciul universal si convenita intre parti la regim concurential.
La HE scrie in contract... la cel de consumator scrie "Factura va fi emisă în luna următoare celei de consum, după ce se primesc datele de masurare de la operatorul de distributie". OD ia lunar citirile de la mine si le trimit si eu lunar catre HE.
La cel de prosumator e ceva mai neclar... art.7(1) "Pe întreaga durată a contractului, contravaloarea cantității de energie electrică vândute/cumpărate conform prezentului contract, în fiecare lună contractuală..."  iar la art.7 (2)  "Pe lângă facturile emise conform prevederilor alin. (1), în fiecare lună contractuală"... se vorbeste mai mult de cantitati pe luna contractuala.

Eu am 3 locuri de consum la HE (2-consumator si 1-prosumator). La un loc de consum sunt cu facturile la zi, la alt loc de consum nu am kwh facturati din septembrie 2022, iar la prosumator din octombrie 2022. Asa ca nu e regula ca factureaza la consumatori si la prosumatori nu.

Pe mine nu ma deranjeaza ca nu ma factureaza... e un credit fara dobanda pe care l-am luat de la HE (kwh sunt la mine, banii sunt la mine). Singurul lucru care ma deranjeaza e ca pentru surplusul de energie livrat in retea compensarea se va face peste dupa cele cel putin 17 luni de nefacturare + 24 luni legale.... ca asa zice ordinul, "de la data emiterii facturii"

#897
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Da, corecta observatia, la ENEL ca prosumator se pare ca e la latitudinea lor cind emit facturile.
Daca intrebi...modificarea legislatiei e calul de bataie.

#898
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 17.01.2014
la HE, eu am un loc de consum simplu nefacturat din Iulie 2022, iar la socri din Septembrie 2022... anul trecut le-am facut cateva reclamatii/cereri sa factureze, dar nimic... nici nu ma mai deranjez!
la PPC (ENEL), prosumator fiind, dupa inca o reclamatie la ANPC, au inceptut sa factureze aproape zilnic cate o luna din urma...  abia au ajuns la Martie 2023

#899
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Azi mi-a ajuns cea din mai-iunie 2023 ca asa a mers citirea.

#900
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
ieri am primit facturile pt perioada octombrie-decembrie 2023, si corespunde indexul de la contor( eu tin evidenta lunar , am un tabel excel ) atat la 1.8.0 cat si la 1.8.1, se pare ca in sfarsit le merge aplicatia si factureaza complet( fiind client Hidroelectrica inca din 2019 am avut surprize neplacute cu facturarea, facturi dublate etc, fapt ce ma determinat sa tin o evidenta lunara, eu nu mai trimit citirea contorului de 12 luni si se pare ca citesc corect indecsi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate