Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Prosumatori la Hidroelectrica

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
906 replies to this topic

#55
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,412
  • Înscris: 10.05.2007
Dar factureaza foarte greu si cu interventia ANRE, pana acum mai imi datoreaza 1400 RON.

#56
photon

photon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 16.11.2007
Eu ieri 29.07.2022 am depus certificatul de racordare la prosumator la hidroelectrica punct ro sunt curios cand imi vine contractul. Sunt client existent deci nu mai trebuie sa semnez ctr si sa trimit inapoi, doar cererea pentru compensare. Dar oare daca nu vreau compensarea si nu depun cererea, o sa beneficiez si eu de pretul PZU? Ca ar fi o smecherie, mai ales ca o sa ajunga si 1 leu/kwh cam din iarna...

#57
vasilicasenzafrica

vasilicasenzafrica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 05.10.2021
DIn pacate se pare ca aceasta compensare este obligatorie pentru instalatii sub 200KW.
Doamna care se ocupa de prosumatori la Hidroelectica mi-a spus ca aceasta este pozitia companiei, compensarea cantitativa trebuie semnata sau nu primesti nimic.
Din ce am citit la CEZ pe site, se pare ca au dreptate, practic legea te obliga sa beneficiezi de compensare cantitativa.

Q2. Prosumator: Sunt prosumator si am deja incheiat un contract de vanzare-cumparare cu CEZ Vanzare, mai trebuie sa fac ceva pentru a beneficia de regularizarea cantitativa?
CEZ: Daca sunteti deja prosumator si aveti deja incheiat cu CEZ Vanzare un contract de vanzare-cumparare pentru energia produsa si injectata in retea  va vom trimite  pe canalul de comunicare agreat in contract (e-mail sau posta) pana la 01.05.2022 noul model de contract. Returnarea contractului semnat, in termenul mentionat in adresa de inaintare, va asigura dreptul de a beneficia de regularizarea cantitativa, incepand cu 01.05.2022.  Daca nu returnati contractul semnat in termenul mentionat in adresa de inaintare, acesta se anuleaza. Puteti incheia un alt  contract si dupa aceasta data, insa  va intra in vigoare la data mentionata in contract.

Q7. Prosumator: Daca am solicitat compensare cantitativa voi ramane definitiv in aceasta situatie sau pot, dupa o anumita perioada de timp, sa trec din nou la compensarea financiara, daca fac o noua cerere?
CEZ: Conform Metodologiei aprobata prin Ordinul ANRE nr. 15/2022  prosumatorii cu putere instalata sub 200 kW pot beneficia de mecanismul de compensare cantitativa pana la data de 31 decembrie 2030. Doar dupa aceasta data pot beneficia, la cerere, de mecanismul de regularizare financiara prevazut in metodologie.

#58
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 vasilicasenzafrica, on 30 iulie 2022 - 14:01, said:

DIn pacate se pare ca aceasta compensare este obligatorie pentru instalatii sub 200KW.
Asa este.
OUG care a introdus "compensarea cantitativa" contine articole clare prin care se abroga OUG anterior cu plata la pretul mediu ponderat din anul calendaristic anterior.

Acuma, ca unii furnizori aleg sa riste sa incalce legea ... e pe riscul lor.

Este discutabil daca un contract anterior, bazat pe prevederile unui OUG abrogat intre timp, mai poate fi pastrat in vigoare, in situatia in care a aparut un OUG nou, cu noi reglementari legale fix pentru activitatea din contract.

Edited by kolfleading, 30 July 2022 - 14:38.


#59
vasilicasenzafrica

vasilicasenzafrica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 05.10.2021
Am facut cerere de schimbare furnizor azi, de la hidro la CEZ.
Vedem ce iese.

#60
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 04.02.2008
Wtf? Care e ideea sa mergi la unul mai scump? Compensarea nu e oarecum oblicatorie?

#61
gbrl

gbrl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 29.09.2003
Sunt client HE din luna iunie 2022.
Pana pe data de 10 august vreau sa depun dosarul de prosumator si am nevoie de o factura de la HE care va fi emisa  dupa 15 septembrie.

Cum as putea sa intru in posesia facturii mai repede ... Am sunat la serviciul clienti..... am dat email.....Fara succes

Edited by gbrl, 02 August 2022 - 13:20.


#62
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

View Postcatalincre, on 02 august 2022 - 10:22, said:

Wtf? Care e ideea sa mergi la unul mai scump? Compensarea nu e oarecum oblicatorie?
Trăiește cu speranța că surplusul de producție ii va fi plătit la prețul furnizorului, care la cez e mult mai mare. Regularizarea se face la 2 ani, se întâmplă multe până atunci.

#63
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,670
  • Înscris: 26.11.2001
Am depus pentru tata actele la adresa de email dedicata din data de 14.07.2022 pt furnizare Hidroelectrica, prosumator.

Au trecut cele 10 zile lucratoare si NIMIC.

#64
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,139
  • Înscris: 22.05.2003
Pt cei care nu primesc contractul de prosumator in cele 10 zile lucratoare cf legii ANRE, recomand noua sectiune de reclamatii.

https://client.hidro...a.ro/reclamatii

#65
vasilicasenzafrica

vasilicasenzafrica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 05.10.2021

View PostBloodRa, on 02 august 2022 - 16:51, said:

Trăiește cu speranța că surplusul de producție ii va fi plătit la prețul furnizorului, care la cez e mult mai mare. Regularizarea se face la 2 ani, se întâmplă multe până atunci.
Exact cu speranta asta traiesc, ai zis bine.
Din ce am tot discutat de vreo saptamana cu colegii, parca picasem de acord ca plata se face la PZU din luna anterioara, nu la pretul furnizorului. Valabil pentru toti furnizorii mai putin Hidro si pentru prosumatorii care beneficiaza de plafonarea vietii, cea pana in 300 KW consum.

Legat de cei doi ani, mai rau decat sa stau la Hidro nu vad ce s-ar putea intampla. Poate colectivizarea sistemelor fotovoltaice daca revine Iliescu.....

#66
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
La hidroelectrica merită doar dacă estimezi că produci mai puțin decât consumi. In afară de preț, nu și nici un avantaj

#67
gbrl

gbrl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 29.09.2003
De ce spui ca la HE e convenabil doar dacă produci mai PUȚIN? Devin și eu prosumator în câteva săptămâni sper...la HE.

#68
KTF

KTF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.11.2003
Inca nu stim foarte clar cum se compenseaza dar ideea e :

1. pentru fiecare kwh exportat teoretic ar trebui sa primesti pretul din contract (0.25RON la HE). Vad ca tot schimba astia regulile totusi...
2. pentru fiecare kwh pe care l-ai exportat si importat la loc, platesti taxe + accize + TVA la valoarea energiei active (0.25RON)
3. in 2 ani de zile daca ai excedent, ti se platesc kwh la pretul ala de energie activa, 0.25RON

La alti furnizori, o sa pierzi la pasul 2 , ca platesti TVA la o suma mai mare dar e posibil sa castigi la pasul 3, daca ai excedent. Daca nu ai excedent, atunci clar nu mai ai nici un beneficiu si e mai bine la HE.

#69
vasilicasenzafrica

vasilicasenzafrica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 05.10.2021
La Hidro primesti 0.25 RON, la ceilalti PZU pe luna anterioara, acum in jur de 1.1-1.2 lei/KW.
Initial legea prevedea sa primesti pretul energiei active din contract, dar daca se mutau 5000 de prosumatori la un furnizor cu 3-4 lei KW il bagau in faliment dupa 2 ani.
La CEZ e bine pentru prosumator, pretul energiei active la ei e sub 1 leu, deci primesti mai mult cu PZU.
SI asa se pare ca ii baga statul in faliment, la cum restituie compensarile acordate.

Edited by vasilicasenzafrica, 05 August 2022 - 09:15.


#70
KTF

KTF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.11.2003
Daca nu produci mai putin decat consumi (asta pe o perioada de 24 de luni), nu e mai bine la CEZ, e simtitor mai rau.

De asta zicea @BloodRa ca e mai convenabil la HE daca produci mai putin.

#71
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 04.02.2008
La HE e bine daca ai pompa de caldura. Nu intru in detalii pentru ca nu vreau sa dau idei sau sa fiu offtopic.

#72
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Imi amintesc ca s-a mentionat pe forum (asa cred) un nume, o doamna (email) de la HE ca contact pentru contractul de prosumator, iar cei care au apelat au spus ca e operativa.

Isi aminteste cineva?

Edited by radurus, 12 August 2022 - 15:19.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate