Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Prosumatori la Hidroelectrica

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
906 replies to this topic

#73
vasilicasenzafrica

vasilicasenzafrica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 05.10.2021
Mirela.Stanculescu # hidroelectrica.ro

#74
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

 gbrl, on 05 august 2022 - 06:22, said:

De ce spui ca la HE e convenabil doar dacă produci mai PUȚIN? Devin și eu prosumator în câteva săptămâni sper...la HE.
Pentru că banii pe care ii primești sunt penibil de puțin, raportat la prețul pieței. Trebuie să găsești un balans între investiția inițială, care e în jurul a 1000 euro + tva și amortizarea viitoare. La hidro ai cel mai ieftin curent de pe piață așa că nu e mare stres cu supradimensionarea sistemului.


În cazul meu vorbim de un consum de 25MWh, un sistem care să acopere un astfel de consum se ridică la un cost destul de ridicat și, mai ales, acoperă o suprafață impresionantă. Așa că am mers pe 18kw și modificarea unghiului panourilor. Dacă sunt sub cei 25 nu e mare bai, la hidro curentul e cam la juma de preț

Edited by BloodRa, 12 August 2022 - 20:16.


#75
adihor

adihor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.02.2007

View PostKTF, on 05 august 2022 - 08:51, said:

Inca nu stim foarte clar cum se compenseaza dar ideea e :

1. pentru fiecare kwh exportat teoretic ar trebui sa primesti pretul din contract (0.25RON la HE). Vad ca tot schimba astia regulile totusi...
2. pentru fiecare kwh pe care l-ai exportat si importat la loc, platesti taxe + accize + TVA la valoarea energiei active (0.25RON)
3. in 2 ani de zile daca ai excedent, ti se platesc kwh la pretul ala de energie activa, 0.25RON

La alti furnizori, o sa pierzi la pasul 2 , ca platesti TVA la o suma mai mare dar e posibil sa castigi la pasul 3, daca ai excedent. Daca nu ai excedent, atunci clar nu mai ai nici un beneficiu si e mai bine la HE.
Nu cred.
Tva se plătește la transport plus certificate plus cogenerare.
Nu are legătură cu prețul.
Doar cu kwh produși și compensați cantitativ

Edited by adihor, 13 August 2022 - 13:04.


#76
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 11.01.2009
Eu zic sa crezi.

#77
KTF

KTF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.11.2003

View Postadihor, on 13 august 2022 - 13:03, said:

Nu cred.
Tva se plătește la transport plus certificate plus cogenerare.
Nu are legătură cu prețul.
Doar cu kwh produși și compensați cantitativ

TVA se plateste la tot ce iti livreaza operatorul, ca e firma. Ce iti compenseaza dupa ce te taxeaza pentru tot este doar pretul energiei active (sau mai nou pretul mediu zilnic), si ala fara TVA, pentru ca esti persoana fizica.

#78
dogsgame

dogsgame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 30.07.2007
De ce tot vb de pzu? Cu excepția instalațiilor de peste 200kw  Nu am găsit nicăieri chestia asta.

#79
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Am auzit ca in noul ordin valabil de la 1.aug.2022(??), parca, se accepta pretul PZU mediu lunar si la prosumatorii sub 200kw.

Am auzit, nu am citit...

Edited by radurus, 13 August 2022 - 21:46.


#80
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Ca să fie o vânzare însoțită de TVA, emițătorul trebuie să fie plătitor de TVA. Persoanele fizice nu sunt plătitoare de TVA.

#81
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

View Postradurus, on 13 august 2022 - 21:45, said:

Am auzit ca in noul ordin valabil de la 1.aug.2022(??), parca, se accepta pretul PZU mediu lunar si la prosumatorii sub 200kw.

Am auzit, nu am citit...
Pe site la ANRE apare Ordinul 95 publicat în Monitorul Oficial din 1 Iulie 2022, dar se referă la sisteme cu peste 200 kW. Are cineva alte informații?

#82
vasilicasenzafrica

vasilicasenzafrica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 05.10.2021
Aparea undeva in ordinul dat la 1 iulie, dar nu mai gasesc unde.
Poate ne ajuta colegul topcat36, parca el a descoperit modificarea cu PZU si sub 200KW.

Daca totusi se plateste pretul energiei active sub 200KW, la primavara ma mut la cel mai scump furnizor mare care nu are taxa fixa zilnica.
O sa ii dau TVA mai mult, dar peste 2 ani recuperez multi bani din investitie.
Clar la un furnizor mare, nu genul care baga insolventa si imi arata degetelul.

#83
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,412
  • Înscris: 10.05.2007

View Postvasilicasenzafrica, on 15 august 2022 - 09:17, said:

Aparea undeva in ordinul dat la 1 iulie, dar nu mai gasesc unde.
Poate ne ajuta colegul topcat36, parca el a descoperit modificarea cu PZU si sub 200KW.

Daca totusi se plateste pretul energiei active sub 200KW, la primavara ma mut la cel mai scump furnizor mare care nu are taxa fixa zilnica.
O sa ii dau TVA mai mult, dar peste 2 ani recuperez multi bani din investitie.
Clar la un furnizor mare, nu genul care baga insolventa si imi arata degetelul.
Daca va mai exista furnizorul in 2 ani!

#84
vasilicasenzafrica

vasilicasenzafrica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 05.10.2021
De unde si nevoia de a alege un furnizor mare....nu cred ca vor disparea Electrica, Engie, Eon sau CEZ de pe piata.

#85
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
tocmai ce am primit a 2-a factura la HE , pretul pe kWh a crescut de la 70 la 77 bani !  a crescut tariful de distributie de la 21 la 25 bani( fara tva). in momentul asta la mine e mai scumpa distributia fata de energia activa , 0,252 vs 0,25  ( fara tva)   :)

#86
Bubut1978

Bubut1978

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.08.2022
Salutare,
Mi-a iesit de curand certificatul de prosumator pe care l-am trimis le Hidroelectrica pe adresa de email specificata in site-ul lor "[email protected]" insa vad ca dureaza pana raspunde cineva.
Am inteles ca ar exista o alta adresa de email unde raspund mai repede, stie cineva aceasta adresa? Am tot cautat printre mesaje dar nu am gasit inca nimic.
Mi-a fost montat si ceasul cu dublu sens si ma intreb daca este bine sa dau drumul la injectie in retea sau nu (momentan sunt limitat). Hidroelectrica va lua in considerare ce injectez fara sa am contractul gata?

#87
dogsgame

dogsgame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 30.07.2007
Vezi în posturile anterioare.

#88
photon

photon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 16.11.2007

 csi1, on 20 august 2022 - 04:25, said:

tocmai ce am primit a 2-a factura la HE , pretul pe kWh a crescut de la 70 la 77 bani !  a crescut tariful de distributie de la 21 la 25 bani( fara tva). in momentul asta la mine e mai scumpa distributia fata de energia activa , 0,252 vs 0,25  ( fara tva)   :)
Ne arati și nouă factura?

EU am avut noroc, în ziua a 11-a lucrătoare am trimis mail la doamna din postările anterioare, și a doua zi am avut contractul de prosumator pe mail.
Nu mi-au cerut sa completez cererea aia pt compensarea cantitativa, în schimb contractul a venit ditlrect cu prețul de achiziție de 0,25lei/kwh produs.

#89
Bubut1978

Bubut1978

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.08.2022

 Bubut1978, on 25 august 2022 - 11:56, said:

Salutare,
Mi-a iesit de curand certificatul de prosumator pe care l-am trimis le Hidroelectrica pe adresa de email specificata in site-ul lor "[email protected]" insa vad ca dureaza pana raspunde cineva.
Am inteles ca ar exista o alta adresa de email unde raspund mai repede, stie cineva aceasta adresa? Am tot cautat printre mesaje dar nu am gasit inca nimic.
Mi-a fost montat si ceasul cu dublu sens si ma intreb daca este bine sa dau drumul la injectie in retea sau nu (momentan sunt limitat). Hidroelectrica va lua in considerare ce injectez fara sa am contractul gata?
LE: am gasit pana la urma adresa si am trimis ieri cererea iar azi am contractul semnat!! Nu ma asteptam! :) Adresa de email pentru cine mai are nevoie: [email protected]
Se pare ca vor lua in considerare pt calcul, data de la care a fost emis certificatul de prosumator, cel putin asa inteleg eu din contract.

#90
gbrl

gbrl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 29.09.2003
Ce pret primesti pentru energia injectata ? 0.25 lei Kw ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate