Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Prosumatori la Hidroelectrica

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
906 replies to this topic

#109
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,163
  • Înscris: 11.01.2009
E cineva prosumator la Hidroelectrica si a primit vreo factura, chiar de consum, de la 1 iunie incoace?
Sunt curios daca sunt cat-decat pusi la punct cu facturarea. Gen sa nu te factureze in avans pentru consum si apoi sa primesti compensarea, trebuind sa platesti consumul si fara sa stii daca ti se va compensa ceva vreodata.

#110
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 07.06.2019
Cine încă ezita sa se mute la HE in calitate de consumator face o greșeala enorma. Noile tarife de la Engie sunt acum 4,420lei/kWh. Da, 4 lei/kWh, doar energia activa!
https://www.engie.ro/electricitate/
Enel vinde energie la 2,074lei/kWh
https://www.enel.ro/...fix-online.html
Scria cineva mai sus ca CEZ vinde la sub 1leu (n-am verificat). La prețurile astea ma întreb cine mai rămâne la restul operatorilor? Cu compensațiile făcute de stat, prețurile la energie vor merge doar in sus, ca sa aibă de unde încasa furnizorii.

#111
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,163
  • Înscris: 11.01.2009
Pai ca sa treci la Hidroelectrica trebuie sa faci ceva.
Daca pe oameni ii  costa la fel sa nu faci nimic, este evident ce vor alege.

#112
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,418
  • Înscris: 10.05.2007
Ma intreb ce se intampla daca nu era hidroelectrica, ne mai compensa statul consumul inca vreo 2-3 ani ?

#113
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 20.06.2006

View Postsparkyson, on 30 august 2022 - 18:48, said:

E cineva prosumator la Hidroelectrica si a primit vreo factura, chiar de consum, de la 1 iunie incoace?
Sunt curios daca sunt cat-decat pusi la punct cu facturarea. Gen sa nu te factureze in avans pentru consum si apoi sa primesti compensarea, trebuind sa platesti consumul si fara sa stii daca ti se va compensa ceva vreodata.

eu abia acum 2 saptamani am semnat contractul de prosumator la HE, dar, ultima factura emisa in august a fost pentru perioada 28.04.2022 - 31.05.2022 pentru toata lumea din cate stiu, deci nu exista nici un fel de factura de orice fel pe iunie

#114
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,418
  • Înscris: 10.05.2007
Am primit facturile de la prosumatori hidroelectrica, in linii mari super tzeapa!
1. pana in mai pret energie injectata 0.539ron/kw
2. dupa 1 mai 0.25ron/kw
3. energie reportata cu pretul de 0.25Ron/kw cu scadenta in 2024, deci valoare ce nu se scade din facturile curente, sau poate din urmatoarele facturi? la atitudinea furnizorului..

Attached Files


Edited by mihai93, 02 September 2022 - 13:40.


#115
gbrl

gbrl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 29.09.2003
Adică pentru energia înjectata în rețea banii vor fi încasați în 2024....?
Mai mare prostie ca asta nu exista..

Edited by gbrl, 02 September 2022 - 13:40.


#116
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,418
  • Înscris: 10.05.2007

View Postgbrl, on 02 septembrie 2022 - 13:40, said:

Adică pentru energia înjectata în rețea banii vor fi încasați în 2024....?
Mai mare prostie ca asta nu exista..
Eu sper sa se scada din viitoarele facturi, dar nu stiu daca vor face asta.

#117
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 20.06.2006

View Postmihai93, on 02 septembrie 2022 - 13:31, said:

Am primit facturile de la prosumatori hidroelectrica, in linii mari super tzeapa!
1. pana in mai pret energie injectata 0.539ron/kw
2. dupa 1 mai 0.25ron/kw
3. energie reportata cu pretul de 0.25Ron/kw cu scadenta in 2024, deci valoare ce nu se scade din facturile curente, sau poate din urmatoarele facturi? la atitudinea furnizorului..

562kw este productia ta intreaga pe luna respectiva?

#118
gbrl

gbrl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 29.09.2003
Sunt client la HE adică la STATUL ROMAN.... Care nici acești 0,25 lei pe KW nu vrea sa ii plătească, în condițiile în care din banii mei am pus un sistem de 16 KW...
In ce tara trăim....

#119
adicuu

adicuu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 04.01.2016
Ce ati face daca ati fi dincolo de baricada? Daca produci singur cu 0.25 lei/kwh, de ce sa cumperi de la prosumatori cu mai mult?
Cat despre plata peste 2 ani ... .
Unde e compensarea cantitativa? La o adica mihai93 a produs 1000 kwh din care a injectat 562 kwh. Dupa parerea mea ar trebui ca in Decembrie cand o sa produca 200 kwh sa nu mai plateasca cei 300 kwh de care mai are nevoie pentru consum propriu si sa se scada din cei injectati cand a produs mai mult. Dupa 2 ani sa se traga linie si sa "plateasca" diferenta. Asta daca nu se schimba guvernul si schimba directori si schimba legi si schimba metodologii si schimba si pe m a s a.

#120
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 20.06.2006
am vazut ca nu este pus in topic, asa arata ultimul contract de prosumator de la HE. mi se incurca creierul in el dar eu inteleg ca in cursul unei luni ar trebui sa fie si o compensare cantitativa si in restul lunilor o compensare financiara? poate ne poate lamuri cineva mai abil ...

Attached Files

  • Attached File  pag2.jpg   398.4K   49 downloads
  • Attached File  pag3.jpg   462.32K   45 downloads


#121
KTF

KTF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 13.11.2003
Voi cred ca nu ati citit topicul asta  : https://forum.softpe...nt-prosumatori/

Nu exista compensare cantitativa. Este o compensare pe bani, doar pe energia activa. Adica pentru orice kwh produs, exportat si apoi importat platesti TVA la valoarea energiei active + toate taxele de transport.  Si da, esti platit la kwh la acelasi pret pe care il ai in contractul de achizitie energie electrica. Tot ce ramane neconsumat dupa 24 de luni se plateste de catre furnizor.

Edited by KTF, 02 September 2022 - 15:29.


#122
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,418
  • Înscris: 10.05.2007

View Postat_b, on 02 septembrie 2022 - 13:50, said:

562kw este productia ta intreaga pe luna respectiva?
Nu, productia a fost de 562+ 205=767 kw injectati
Dar am consumat 205 din retea ce au fost cumva compensati cu 205 injectati de mine.
Si acum am de plata 110 ron ce nu iau in calcul cei 140 ron cu minus ce vor urma sa se compenseze.

Attached Files


Edited by mihai93, 02 September 2022 - 18:06.


#123
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,163
  • Înscris: 11.01.2009
Mersi pentru factura!
Foarte interesant ca fac compensarea pe aceeasi factura, deci nu mai platesti TVA la ce consumi.
Asta inseamna ca, atat timp cat ai supra-productie, nu conteaza pretul energiei active.

Desi, odata ce se termina schema de compensare, daca ai injectat energie la pretul compensat de 0.4-0.5 lei/kWh de energie activa, iar tu incepi sa consumi la 2 lei/kWh (Enel), cum compensarea se face in ordinea facturilor de productie, o sa ai compensat doar 0.5 lei.

Sa vedem. Putem trece la alt furnizor cand se termina cu compensarea ca sa incepem "pe curat".

#124
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 20.06.2006

View Postsparkyson, on 02 septembrie 2022 - 19:53, said:

Foarte interesant ca fac compensarea pe aceeasi factura, deci nu mai platesti TVA la ce consumi.

vad pe factura ca pun tva ul cu + la kwh consumati dar e 0 unde ar tb sa l scada :(

#125
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,163
  • Înscris: 11.01.2009
Mda, nu vazusem.
Deci, cum ne asteptam, platesti TVA + accize + tarife transport. Cu cat e mai scumpa energia, cu atat platesti mai mult, chiar daca ai supraproductie.

#126
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 20.06.2006
deci in practica aceasta compensare cantitativa (eyeroll) inseamna la hidro ori discount de 0.25 / kwh daca l consumi candva, ori 0.25 /kwh dupa 2 ani de la factura pt surplus si ramane de vazut daca din surplus iti scad la lunile cu productie sub consum, nu?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate