Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Prosumatori la Hidroelectrica

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
886 replies to this topic

#37
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 10.05.2007

View Postdogsgame, on 13 iunie 2022 - 06:23, said:

Pt ca aveai contractul semnat anterior sau de ce?
Era semnat anterior, dar am si trimis email la 2 persoane diferite @hidroelectrica.ro si mi-au transmis raspuns ca pot ramane la vechea legislatie.

#38
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,967
  • Înscris: 01.03.2013

View Postmihai93, on 13 iunie 2022 - 07:27, said:

2 persoane diferite @hidroelectrica.ro si mi-au transmis raspuns ca pot ramane la vechea legislatie.
Este o prostie ... dar este prostia lor.
Noua legislatie ABROGA explicit vechea legislatie. De la 1 Mai, vechea legislatie nu mai exista


Ord. ANRE nr. 15 / 2022, publicat in Monitorul Oficial pentru aprobarea noii metodologii de "compensare cantitativa":

Quote

Art. 9 (a) - Se abroga ...
  • Ord. ANRE 50 / 2021
  • Ord. ANRE 227 / 2018, art. 1 - 4


#39
dogsgame

dogsgame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 30.07.2007
Kolfleading, fiind vorba de un contract civil părțile trebuie sa respecte legislația de la momentul încheierii contractului, indiferent dacă se abroga sau nu. Doar în situația în care în contractul de vânzare a energiei era vreo clauza care stipula ca vânzarea se face doar cât timp este în vigoare ordinul respectiv se putea modifica contractul

#40
robertaccess

robertaccess

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 03.11.2007
Eu sunt la hidroelectrica din august 2021, am venit de la enel ca prosumator, dar tot a trebuit sa fac contract si cu ei (normal) de vanzare a energiei. Numai ca "nu am' nici o factura pana astazi. De fapt, am aflat ca mi-au emis trei facturi in decembrie 2021, dar care nu au ajuns la mine ca adresa de mail era trecuta gresit in sistemul lor, in schimb au primit reclamatiile si contractele semnate de mine si au stiut unde sa le trimita inapoi... doar adresa de facturare era gresita Posted Image .
In facturi (toate trei emise in aceeasi zi) imi calculeaza curentul reactiv, care nu ar fi trebuit, in schimb poductia 0 ... atunci de ce curent reactiv??? Asa ca aia 7 -8 MW de anul trecut nu stiu daca ii mai recuperez insa macar ci de anul asta ca vreu sa imi pun centrala pe inductie....  Asa ca am facut reclamatii peste reclamatii si pe mail si telefonic si intr-un final am facut si la ANRE, si spre surprinderea mea ce credeti ca s-a intamplat... nimic... Asa am patit si inainte la enel, bagau scuze ca nu se poate citi contorul ca e defect si venea o echipa lunar sa il reseteze, dar consumul se putea citi... maagari toti...
Nici nu stiu ce sa fac cu astia daca nu vor sa emita facturi, eu cu sistemul daca ma si incalzesc nu ma acopar total si mi-e sa nu se suceasca astia la iarna sa imi bage vreo factura sa ma falimenteze total Posted Image Posted Image

#41
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 29.05.2004
consuma linistit, daca ce or sa zica ei la prima factura nu da cu ce stii tu - ii dai in judecata, la ce nebunie au in contabilitate sigur nu vor putea proba corect versiunea lor, e simplu, poti face totul online de acasa.

#42
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 04.02.2008
Azi am semnat contractul de prosumator. Asta dupa ce am facut reclamatie ANRE in a 11 a zi lucratoare dupa depunere CR. Am si trimis cererea de compensare. Total 27 zile pentru semnare contract. Si 1,5 ani ca sa devin client.

#43
Seethelight

Seethelight

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.08.2021
SI eu am semnat contractul de prosumator pe 7 iunie, cerere facuta din feb 2022, cu 3 reclamatii la Hidroelectrica si 1 reclamatie la ANRE.

#44
cata31lin

cata31lin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 09.05.2005
Am primit si eu contractul astazi, 22.06, actele trimise pe 21.04 (dupa vreo 2 reclamatii la ei si una la ANRE). Ce este interesant, chiar daca se misca greu:

(1) Prezentul contract intră în vigoare la data de 26.04.2022 și este valabil până la data de 25.04.2023. (la 5 zile dupa data ce am trimis actele, oficial nu prea pierzi kwh)
(3) Prezentul contract se poate prelungi prin act adițional, cu condiția ca data până la care acesta se prelungește să fie cel mult egală cu data până la care este valabil contractul de furnizare.
(4) După încetarea contractului, părțile nu vor mai fi ținute de termenii și condițiile din contract decât pentru punerea în executare a drepturilor și obligațiilor care iau naștere din derularea contractului până la data încetării acestuia.

Deci trebuie avut mare grija cand expira pentru a intocmi un act aditional de prelungire(chiar daca nu schimbi furnizorul si mergi din inertie tot cu ei)

#45
romario1923

romario1923

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.07.2022
@cata31lin
Ti-au raspuns la sesizari ? Chestia asta ca-ti fac contractul aproape de data cand ai trimis actele e chiar buna. Ca la ritmul la care proceseaza ei cererile nu vor termina niciodata daca nu schimba nimic.
Eu am trimis pe mail certificatul de racordare pe 9 Iunie si desi am facut reclamatie si zeci de mailuri am fix 0 raspunsuri. Intre timp am dat de acest forum si cand vad ca se ajunge si la 3 luni, mi se pare incredibil. Si sper sa fie tot asa data de inceput a contractului.

#46
cata31lin

cata31lin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 09.05.2005
Nu au raspuns la sesizari. A venit un sigur raspuns de la ANRE dupa vreo 30 zile in care imi spuneau: "Solicităm  SPEEH  HIDROELECTRICA  SA să  verifice  aspectele  semnalate  raportat  la prevederile legale, dar și contractuale și să remedieze în cel mai scurt timp situația semnalată. O copie a  răspunsului  care  urmează  a  fi  transmis  reclamantei  va  fi  comunicat  ANRE  până  la  data  de 28.06.2022, însoțită de dovada transmiterii." Intre timp am primit si contractul de la Hidro.

Edited by cata31lin, 12 July 2022 - 10:19.


#47
vasilicasenzafrica

vasilicasenzafrica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 05.10.2021
Am trecut si eu de curand la Hidro ca prosumator si mi s-a transmis ca este obligatorie compensarea cantitativa de la 1 mai.
Stie cineva daca se face compensare 1 la 1 sau doar la pretul energiei active, adica in jur de 3 la 1?
Si daca aveti surplus mare injectat in retea, nu ar fi logic sa trecem la furnizori cu pret al energiei active mult mai mare, din moment ce surplusul este platit la valoarea energiei active din contractul de furnizare?
Pretul la Hidro e in jur de 0.25, la unii furnizori ajunge si la 3-4 lei pe KW energie activa.

#48
romario1923

romario1923

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.07.2022
Asa ai fi tentat sa faci, catre cei care ai pret mai mare pe kwh. Cu legea asta ei iti vor face acelasi pret si pe ce consumi si pe ce injectezi in retea, poate sa fie 1 sau 7 lei nu conteaza. Treaba e ( o mare magarie ) ca ei nu aduna / reporteaza luna de luna kwh pe care ii ai ca surplus ci ii transforma in bani, fac calcule si iese ce iese. Atat ca mie nu-mi convine cand la iarna o sa consum in jur de 1500kwh pe luna pentru ca ei vor calcula taxe si tva la acesti 1500kwh si atunci ma intereseaza ca pe vremea cand voi consuma mult sa fie factura cat mai mica in valoare iar tva sa le dau cat mai putin.  Daca tot e compensare pai fa-o frate la kwh..dar na si-au bagat coada unii..

#49
vasilicasenzafrica

vasilicasenzafrica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 05.10.2021
DIn ce am inteles eu, se reporteaza luna de luna timp de 2 ani.
Calculul in lei la ce injectezi in plus fata de consum s-ar face doar pentru a tine cont la ce pret ai injectat KW, pentru a fi compensat eventualul surplus dupa acesti 2 ani.
Evident, trebuie vazut in practica ce se intampla...

#50
robertaccess

robertaccess

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 03.11.2007
Sunt niste magari. Nu iti fac contract de prosumator sa "manance" cat mai mult de la tine... din experienta va spun in a 11-a zi faceti reclamatie direct la ANRE sa trimita contractul de prosumator, pentru ca il trimit dupa luni de zile iar tot ce se injecteaza in retea se calculeaza din contractul de prosumator si nu cel de furnizare. HOTII dreaq!!!

#51
photon

photon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 16.11.2007
Salut, furnizorul nu trebuie sa factureze cu minus prețul KW injectat în rețea la prețul mediu ponderat în piața de ziua urmatoare cf art. 3 di ord anre 15/2022?
Cred ca de aia are Mihai94 curentul consumat la 0.25 lei, iar cel injectat la 0.53 lei sau îmi scăpa ceva?

Edited by photon, 29 July 2022 - 17:21.


#52
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Nu cred,  altfel nu își are rostul regularizarea la 2 ani.

#53
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 10.05.2007
Nu am semnat compensarea cantitativa( am contractul vechi) iar cand am intrebat am primit raspuns : ''Doar daca doriti sa beneficiati de compensare atunci completati cererea .
Daca nu, se ramane la vechea legislatie.''
respectiv ''In cazul in care nu se opteaza pentru compensarea cantitativa , veti ramane la pretul PZU de 0.539ron/kw in masura in care nu mai apar modificari legislative .''
Am intrebat in scris 2 persoane diferite de la hidroelectrica.

Edited by mihai93, 29 July 2022 - 18:16.


#54
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Atunci ai răspunsul deja.
Dacă e real 0.539lei nu e deloc rău.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate