Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Solutie temporara de ACM cu boiler electric

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
brainwashed

brainwashed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 14.02.2006

View Postsebulbus, on 04 martie 2022 - 10:58, said:

Functie de ce centrala alegi, unele din cele noi stiu sa treaca pe GPL dintr-o simpla setare in meniu. Asta inseamna ca in intrarea de gaz a centralei poti pune o butelie de aragaz sau una de propan si va functiona normal.
Ai cam 7kWh intr-un litru de GPL si un metru cub de apa la 40 grade la teava robinetului te costa vreo 40kWh, deci sub 6l.
Si constructorul a recomandat butelii, dar am inteles ca trebuie practic pusa de 2 ori in functiune centrala, doua instalatii de gaz (cea temporara plus cea de la retea) si costurile cam de 3-4x mai mari la butelie. Asta e solutia aleasa de altii in situatia mea, pentru ca ofera si incalzire, dar studiez alternative.

#20
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postbrainwashed, on 04 martie 2022 - 10:57, said:


dar panourile solare costa in total 1€/W,
Gasesti mult mai ieftin : https://www.e-solare...gi-solar-370w-1

#21
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postbrainwashed, on 04 martie 2022 - 08:53, said:

Daca vrei sa faci dus pana baga GN , decat cu boiler electric mai bine instant pe gpl cu tiraj fortat , o butelie de 12,5Kg ajunge la 3 persoane , 2 luni . Ia un exemplu

Edited by BaXXXon, 04 March 2022 - 11:09.


#22
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 28.11.2017
Sau varianta fara tiraj fortat varsat intr-un boiler electric.
Ridica instantul pana la 40C si de la 40 la 45 se ocupa electricul, fara rist de oparire , fara reglat stanga/dreapta de dracia aia din baie!
Merge si un boiler mult mai mic, gen 30-50l.

#23
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,050
  • Înscris: 03.12.2005

View Postbrainwashed, on 04 martie 2022 - 11:00, said:


Si constructorul a recomandat butelii, dar am inteles ca trebuie practic pusa de 2 ori in functiune centrala, doua instalatii de gaz (cea temporara plus cea de la retea) si costurile cam de 3-4x mai mari la butelie. Asta e solutia aleasa de altii in situatia mea, pentru ca ofera si incalzire, dar studiez alternative.

Pentru GPL nu cred ca trebuie PIF, sau nu cred ca e ceva de care te impiedici neaparat. GPL poate fi jumatate din pretul gazului la teava sau poate fi aproape identic, depi de ce iti ofera furnizorul ca si pret al gazului. Ce e cert e ca curentul va costa minim dublu fata de GPL.

Pentru ACM tot ce ai nevoie e o butelie si un racord gaz puse imediat langa centrala. Cantitatea de energie e suficienta pentru saptamani in sir de apa calda.

#24
brainwashed

brainwashed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 14.02.2006
Cred ca ma gandeam la baterii de propan, cele mari. Stiu mai multi care folosesc asa, temporar, si costurile, cu tot cu incalzire, sunt enorme. Poate doar pentru apa calda nu e asa rau.

EDIT:
Drept exemplu, o cunostinta platea cam 1200 ron pe butelii acum 4 ani(!) iar acum plateste cam 300-400 ron in aceleasi conditii, ma refer iarna. O alta cunostinta, cu duplex izolat, a platit deja cca 1500 ron pentru trei saptamani de iarna. Dar acolo nu stiu, poate nu era reglata centrala bine.

Edited by brainwashed, 04 March 2022 - 11:40.


#25
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,050
  • Înscris: 03.12.2005
S-a mai discutat. Gazul s-a scumpit foarte tare in ultimul an, GPL nu a evoluat prea mult. Raportul intre preturi a ajuns de la 4-5:1 la mai putin de 2:1.

La 3.8lei/litru, GPLul costa cam 0.55 lei/kWh. Gazul costa cat scrie pe factura ta, dar iarna asta e plafonat la 0.35 lei/kWh.

#26
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,069
  • Înscris: 14.10.2008
GPL-ul nu are confortul retelei de GN. GPL se poate termina oricand, la GN doar vine factura mai mare. Posted Image

#27
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,050
  • Înscris: 03.12.2005
Doar daca proprietarul e idiot, ceea ce uneori poate fi un pericol real. Altfel, la o prima strigare, exista diverse masuri. Primele trei care imi vin in cap sunt faptul ca centralele mai noi contoruzeaza singure cativ kWh au ars, buteliile pot fi cantarite sau au indicator de nivel, pot fi grupate in bancuri folosite succesiv samd.

#28
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 28.11.2017
Sau sunt firme care monteaza butelii de 1000l si cica se ocupa si de incarcare.
Asta nu inteleg eu,
De exemplu la scoala din comuna au centrala pe lemne care necesita multa munca.
De ce naiba nu au pus o butelie mare de gpl si centrala mare pe gpl cu mentenanta odata la nustiu cate luni.
Ca presupun ca se gasesc centrale sa incalzeasca 10-15 camere mari.

#29
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,069
  • Înscris: 14.10.2008
Asa are la Spineni un inginer agronom. Scump dar comod.

#30
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022

View PostBaXXXon, on 04 martie 2022 - 11:06, said:

Daca vrei sa faci dus pana baga GN , decat cu boiler electric mai bine instant pe gpl cu tiraj fortat , o butelie de 12,5Kg ajunge la 3 persoane , 2 luni . Ia un exemplu

Merge foarte bine şi pe tiraj natural, am unu de 13 ani!

#31
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,069
  • Înscris: 14.10.2008
Destui de la tara au din ala cu tiraj natural. Comfort 2000 se numea unul vazut de mine la Maruntei.

#32
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
E un feroli, zefiro se numeşte, am dat 500 lei în 2009!Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate