Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 

Ajunge memorie de 3GB de RAM la un telefon?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 22.05.2011
Pentru ce vrei tu sa faci,merge si cu 2 gb...

#20
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,590
  • Înscris: 01.03.2015
Poate iti place telefonul asta.  https://www.ihunt.ro...t-s22plus_black Sincer m-a uimit cat de misto e. la 400 de de lei este chiar foarte bun. Gasesti recenzie si pe you tube. 😏

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posteu-DECEBAL, on 20 februarie 2022 - 10:59, said:

Poate iti place telefonul asta.  https://www.ihunt.ro...t-s22plus_black Sincer m-a uimit cat de misto e. la 400 de de lei este chiar foarte bun. Gasesti recenzie si pe you tube. ��

Mamăăă, S22 la 400ron, si review-urile sunt bune :) tare!

#22
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,590
  • Înscris: 01.03.2015
Are un procesor foarte bun. 😏

#23
marianj91

marianj91

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 08.01.2021

View Postmihai311, on 20 februarie 2022 - 01:53, said:

Doresc sa cumpar un smartfone ieftin cu 3 ram, imi este de ajuns 3 ram in browser si aplicati gen watsapp?
Mentionez nu ma intereseaza jocuri,doar internet, comunicare-video si oarecum bateria sa tina acceptabil...

Iti recomand Vivo y11s.. e la oferta...350 de lei.

https://altex.ro/tel.../SMTVIVOY11SBL/

Il am si eu si tine bateria 3 zile. Eu am dat 570 de lei pe el.

#24
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018

View Postxmanyacs77, on 20 februarie 2022 - 09:49, said:

[ https://lcdn.altex.ro/media/catalog/product/T/e/Telefon-NOKIA-G10_-32GB_-3GB-RAM_-Dual-SIM_-Dark-Blue_3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Iti recomand acest Nokia G10 care are Android 10 si baterie de 5000 mAh: https://altex.ro/tel...0BL/#additional

Am avut un Nokia din asta facut de hmd global si am ramas dezamagit. Dupa 6 luni cedase portul de incarcare usb-c, trebuia tinut intr-o pozitie ca sa incarce. S-a intors Nokia dar s-a intors execrabil.

View Posteu-DECEBAL, on 20 februarie 2022 - 10:59, said:

Poate iti place telefonul asta.  https://www.ihunt.ro...t-s22plus_black Sincer m-a uimit cat de misto e. la 400 de de lei este chiar foarte bun. Gasesti recenzie si pe you tube. 😏

Pentru maxim un an ar fi bun, dupa devine pocnitoare.
Nu stiu cate update-uri mai ofera iHunt la OS

#25
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,884
  • Înscris: 03.02.2005
Nu, nu sunt suficienti 3GB de RAM.
Am un Xiaomi Mi A1, cu 4GB, de prin 2018.
Recent i-am flash-uit ultimul firmware stock, care si ala e vechi de prin 2020, dar astfel am un telefon curatat de toate mizeriile ce i le-am instalat eu de-a lungul timpului.
Firmware-ul stock e Android curat, nu e Miui. Il folosesc ca telefon pentru back-up si mai ales pe el am instalate aplicatii pentru 2FA.
Uneori fac browsing pe el sau ma uit pe YouTube, ei bine are lag in browser (Chrome - nu e cel mai bun browser mai ales pentru dispozitive cu resurse limitate), YouTube-ul e okish, te poti uita, dar per total, telefonul se misca undeva parca la 70% din viteza telefonului meu curent, un Mi 10, din 2020, cu 8GB RAM.
Oricum comparatia mea nu e una tocmai ok, pentru ca eu compar mere cu pere, adica Mi A1 nu e un fost flagship, deci nu a beneficiat de un procesor puternic, care si el conteaza, pe cand Mi 10 e un fost telefon din gasca flagship-urilor.
Asadar alege ceva care sa aiba cel putin 6GB, cu un firmware cat mai curat si fara prea multe brizbriz-uri (teme, fonturi non standard etc.), eventual vezi ceva ce-a fost flagship in urma cu cativa ani.

Edited by Ciubex, 20 February 2022 - 13:25.


#26
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Sincer, nu prea. Măcar cu 6, recomandat cu 8 GB.

View PostCiubex, on 20 februarie 2022 - 13:19, said:

Nu, nu sunt suficienti 3GB de RAM.
...
Adică un Pixel, care sunt cam overpriced.

Edited by Ciubex, 20 February 2022 - 13:25.


#27
mihai311

mihai311

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 04.04.2011
Ma intereseaza modelul asta: https://altex.ro/tel.../SMTVIVOY11SBL/
NU ma intereseaza jocuri,doar browser si comunicati gen watsapp,viber etc.
Daca il cumpar se poate instala android 9 sau 10?sau mai bine opresc din aplicati-optimizez?

View Postmarianj91, on 20 februarie 2022 - 11:46, said:

Iti recomand Vivo y11s.. e la oferta...350 de lei.

https://altex.ro/tel.../SMTVIVOY11SBL/

Il am si eu si tine bateria 3 zile. Eu am dat 570 de lei pe el.

Salut,modelul asta ma intereseaza si pe bine,cam cat ram iti consuma cand ai browserul deschis si wiber sau watsapp???ce android are 10 sau 11??

#28
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,885
  • Înscris: 25.01.2007
pai are android 10. ia-l si asta e. pentru bugetul ala e prea bun.

#29
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,884
  • Înscris: 03.02.2005
Modelul indicat de tine are si 32 GB spatiu de stocare, ceea ce e foarte putin.
La mine Whatsapp-ul ocupa vreo 2 GB, trimit multe filmulete si poze rudelor cu baietelul meu si tot imi cer si mai multe :D

Edited by Ciubex, 20 February 2022 - 14:21.


#30
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,590
  • Înscris: 01.03.2015
Omul vrea un telefon de buget si probabil ca nu are bani de unul cu 4 dau 6 gb de ram. Depinde si la ce folosesti un telefon. Al meu [mia3] are 4 gb de ram si zboara prin aplicatii. Am 7 aplicatii si nici un watsapp sau facebook. Nu imi plac astfel de aplicatii.

#31
marianj91

marianj91

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 08.01.2021

View Postmihai311, on 20 februarie 2022 - 14:12, said:

Ma intereseaza modelul asta: https://altex.ro/tel.../SMTVIVOY11SBL/
NU ma intereseaza jocuri,doar browser si comunicati gen watsapp,viber etc.
Daca il cumpar se poate instala android 9 sau 10?sau mai bine opresc din aplicati-optimizez?



Salut,modelul asta ma intereseaza si pe bine,cam cat ram iti consuma cand ai browserul deschis si wiber sau watsapp???ce android are 10 sau 11??


Android 11.la sfarsitul lunii aprilie primeste android 12. Ti-am facut o poza cu chrome deschis si un widget pentru monitorizarea memoriei ram.

#32
Evonxxx

Evonxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 17.02.2022
Iti ajunge, mama mea foloseste un samsung j5 din 2016 si inca se mentine bine pentru browsing youtube si facebook.

#33
marianj91

marianj91

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 08.01.2021

View Postmarianj91, on 20 februarie 2022 - 14:29, said:

Android 11.la sfarsitul lunii aprilie primeste android 12. Ti-am facut o poza cu chrome deschis si un widget pentru monitorizarea memoriei ram.

Nush de ce nu a mers sa postez poza... la postul anterior.
O pun acum.

https://ibb.co/VQNMnT3

#34
mihai311

mihai311

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 04.04.2011

View Postmarianj91, on 20 februarie 2022 - 14:29, said:

Android 11.la sfarsitul lunii aprilie primeste android 12. Ti-am facut o poza cu chrome deschis si un widget pentru monitorizarea memoriei ram.

Salut,nu vad poza....?Nu ai atasat,deschide crome si whatsapp sa vad cat ram consuma?

Mai am o intrebare, referitor la smarfone astea mai noi .6.5 inch,care au ecran mare,e bine ,dar e o problema voi unde il tineti sa nu-l pierdeti pe strada,ca in buzunar la pantalon un sfert iese, risc de furt?

Edited by mihai311, 20 February 2022 - 17:22.


#35
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,590
  • Înscris: 01.03.2015
Pe al meu il car numai in rucsac. Nu mai incape in buzunar.😎

#36
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Posteu-DECEBAL, on 20 februarie 2022 - 14:29, said:

Omul vrea un telefon de buget si probabil ca nu are bani de unul cu 4 dau 6 gb de ram. Depinde si la ce folosesti un telefon. Al meu [mia3] are 4 gb de ram si zboara prin aplicatii. Am 7 aplicatii si nici un watsapp sau facebook. Nu imi plac astfel de aplicatii.
Zboară... Ia deschide mai multe odată, să vezi că-l gâtui. Un YT în fundal, browsing, G Maps ceva, o filmare/foto, jocuri ceva dacă te pasionează etc.

View Postmihai311, on 20 februarie 2022 - 17:20, said:



Salut,nu vad poza....?Nu ai atasat,deschide crome si whatsapp sa vad cat ram consuma?

Mai am o intrebare, referitor la smarfone astea mai noi .6.5 inch,care au ecran mare,e bine ,dar e o problema voi unde il tineti sa nu-l pierdeti pe strada,ca in buzunar la pantalon un sfert iese, risc de furt?
Mie îmi încape în pantaloni, fără probleme. Într-adevăr, în cei scurți vara, poate nu intră complet. Dacă nu, atunci la piept când am geacă. În niciun caz, în buzunarul de la spate sau în rucsac, buzunar exterior.

Ideea e că 4gb RAM pe un telefon în 2022, sunt fix degeaba. În timp, va încetini mult memoria lui. La un telefon normal, 6-8 GB RAM, ori daca e flagship, se poate opta de la 8 în sus, chiar și 12/16. Din punctul ăsta de vedere, Apple a făcut o treabă bună cu IOS-ul, că le e ușor să-l optimizeze pt o mână de device-uri, fiind un sistem închis. La Android, ai atâția producători, cu o gamă variată  de modele, vezi doar Xiaomi și Samsung câte au, care trebuie optimizate fiecare în parte, fiindcă vin cu procesor diferit și alte cele, de la cele mai ieftine, undeva până în 5-600 ron, până la flagship-uri, de 5-6000, chiar și 8-9000 Ron.

Edited by Vlad_22, 20 February 2022 - 17:55.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate