Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

izolare fonica sub parchet laminat

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Laurentiu7245

Laurentiu7245

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.02.2022
Salutare tuturor!
Oameni buni, vreau si eu un sfat va rog
Am cumparat parchet laminat de stejar  de 8 mm si sub el vreau sa pun ceva material izolator fonica
Va explic si necesitatile.
E vorba de zgomotul aerian nu cel de impact
Pe scurt, vreau sa reduca pe cat posibil tipetele de copii de la vecinii de jos, si in acelasi timp, sa le reduca si pe cele de la mine din casa, deoarece am parinti mai in varsta care vorbesc tare si aparent e deranjant
Nu mi spuneti sa ma inteleg cu vecinii sau sa sun la politie, sunt lucruri din viata de zi cu zi pentru care nu te poti certa cu nimeni, dar as vrea sa le reduc.
Deci, m-am gandit sa pun vata bazaltica dar aia nu e solida, si daca pun sub parchet asa ceva se va lasa cu mobila, fiind foarte moale.
Ce altceva ar mai fi care sa izoleze in ambele sensuri? Adica si de sus in jos si de jos in sus, izolarea termica nu ma intereseaza.
Blocul e vechi din beton, rasuna tot.
Polistirenul extrudat ar ajuta? Nu ala expandat. reduce ceva? Nu se lasa sub greutatea mobilei sau a pasilor?
Am vazut si solutiile profesionale, podea flotanta, membrane nu stiu de care dar nu am bani de asa ceva.
Pluta de aia la rola daca pun e buna de ceva ? Ce ar mai fi..rigips ? Ala nu se macina daca pun sub parchet ?
Nu ma injurati va rog, nu ma pricep, poate am scris ceva amuzant pentru voi dar nu sunt in domeniu.
Rog frumos niste pareri de la cei care stiu sau au incercat ceva si ce rezultate ati avut
Multumesc  din suflet.

#2
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Ai nevoie de așa ceva:
https://www.hornbach...923/produs.html

Lipită bine, izolează excelent.   Este cel mai bun mod de izolare fonică.   Nu-ți mai pierde timpul căutând altceva, asta este soluția.

Sau ceva și mai bun:
Covor din cauciuc pentru uz general 1mx1,25m grosime 20mm  –  178 RON / ml

https://dalecauciuc....tru-uz-general/

#3
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Cauta placi Basotect . Pt ce doresti , minim 3 cm .

#4
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,996
  • Înscris: 08.06.2005
Polistiren nu pune de nici un fel. Cauta pe google ''sapa flotanta''. Daca ai deja sapa turnata e cam greu.

Exista vata pentru podea.   https://www.isover.r...ucts/isover-t-p


Pe vremuri se folosea nisip.

#5
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 13.07.2006
Interesanta ideea cu covorasele de cauciuc. Totusi nu degaja mirosul specific? Ar trebui eventual acoperit cu o sapa subtire?

#6
Laurentiu7245

Laurentiu7245

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.02.2022
A folosit cineva aceste covorase? Sau e doar o idee? M-ar interesa opinia cuiva care le-a folosit, cam ce rezultat REAL au.

#7
adi37male

adi37male

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 14.12.2009

View PostLaurentiu7245, on 14 februarie 2022 - 11:30, said:

A folosit cineva aceste covorase? Sau e doar o idee? M-ar interesa opinia cuiva care le-a folosit, cam ce rezultat REAL au.

Foloseste asta ! [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/d1s_8yaLf6Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,238
  • Înscris: 15.10.2006

View PostLaurentiu7245, on 12 februarie 2022 - 19:12, said:

Rog frumos niste pareri de la cei care stiu sau au incercat ceva si ce rezultate ati avut
Multumesc  din suflet.
Sunt solutii de izolare sub parchet de la cel mai mare lant de bricolaj din Romania si de la celalalt lant nemtesc.
De la cel mai mare lant este un carton-lemn reciclat care daca il montezi bine nu lasa sunetele aeriene sa treaca dar se pare ca la impact, il poate produce chiar el.  Sub 9 lei/mp. Trebuie aerisit 4...5 zile ca altfel te sufoci, scrie si prin comentarii.
De la nemti ai tot cateva solutii, care par chiar mai promitatoare din polistiren, dar nu le-am incercat, tot pe la  9 lei pe mp.
In zilele urmatoare pot sa iti zic daca solutia din straturi (14 lei/mp plus banda de lipice) pe care am aplicat-o se apropie de ceva profesional: am locuit intr-un apartament cu parchet laminat la care se aud de la vecini doar tobele sau bilele scapate pe parchet, dar nu stiu ce este folosit ca izolator fonic.
Pluta e scumpa si nu prea merge covorul si trebuie si ea groasa si costa cam mult.

#9
petrepavlov

petrepavlov

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 15.01.2021

View Postmircea812, on 13 februarie 2022 - 08:16, said:



Se poate monta si daca podeaua e foarte denivelata? Tocmai doream sa torn o sapa autonivelanta in tot apartamentul pentru a aduce la drept podeaua.

View Postcipaul, on 29 ianuarie 2023 - 22:40, said:



Despre ce solutie din staturi e vorba? Este eficienta in mod simtitor?

Edited by althea, 08 May 2023 - 19:05.


#10
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,238
  • Înscris: 15.10.2006

View Postpetrepavlov, on 08 mai 2023 - 18:57, said:



Se poate monta si daca podeaua e foarte denivelata? Tocmai doream sa torn o sapa autonivelanta in tot apartamentul pentru a aduce la drept podeaua.



Despre ce solutie din staturi e vorba? Este eficienta in mod simtitor?
Depinde ce vrei sa obtii: la zgomotul direct am obtinut o izolate fonica buna spre foarte buna. Surpriza neplacuta e ca se transmite zgomotul prin peretele de caramida prin placa de beton si pe urma prin peretele de caramida de la celalalt nivel, de obicei usi care se trantesc Sau lovituri.

#11
petrepavlov

petrepavlov

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 15.01.2021

 cipaul, on 08 mai 2023 - 20:50, said:

Depinde ce vrei sa obtii: la zgomotul direct am obtinut o izolate fonica buna spre foarte buna. Surpriza neplacuta e ca se transmite zgomotul prin peretele de caramida prin placa de beton si pe urma prin peretele de caramida de la celalalt nivel, de obicei usi care se trantesc Sau lovituri.

Zgomotele de usi trantite sau lovituri nu se transmiteau inainte? Sau acum le auzi doar pe acestea?

#12
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,238
  • Înscris: 15.10.2006

 petrepavlov, on 11 mai 2023 - 16:55, said:


Zgomotele de usi trantite sau lovituri nu se transmiteau inainte? Sau acum le auzi doar pe acestea?

Normal ca se auzeau si inainte.
Am locuit intr-un apartament f. bine izolat fonic in care se aud doar zgomote de impact gen obiecte scapate pe jos dar apartamentul are si peretii izolati cu vata minerala.

#13
petrepavlov

petrepavlov

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 15.01.2021

View Postcipaul, on 11 mai 2023 - 20:21, said:


Normal ca se auzeau si inainte.
Am locuit intr-un apartament f. bine izolat fonic in care se aud doar zgomote de impact gen obiecte scapate pe jos dar apartamentul are si peretii izolati cu vata minerala.

Poti sa lasi linkul la solutia in straturi?

Este cumulata si ea cu pereti izolati cu vata minerala? Sau este doar pentru podea?

Se apropie ca si izolatie de apartamentul in care ai locuit anterior?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate