Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Șanse de acordare credit pentru PFA nou

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
RobBob84

RobBob84

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.01.2022
Salutare!

Am găsit un proiect rezidential nou, terminat, ce-mi place destul de mult după câteva vizionări. Am decis să facem o rezervare amiabilă de 3 zile cu vânzătorul din partea proiectului (nu agent imobiliar) pentru un apartament de 2 camere. Prețul acestuia este de 125.000€ cu TVA (5%). Eu am un avans de în jur de 30.000€. Problema acum este că am un PFA de o vechime de 11 luni, voi face 1 an luna viitoare. Veniturile minime lunare sunt în jur de 28.000 LEI (~5,660 EUR), spun minime pentru că am un contract cu o companie din străinătate ce-mi garantează acest venit pe perioadă nedeterminată. Țin să menționez că sunt pe normă de venit.

Eu am încercat să obțin deja un credit înainte la BT dar aceștia îmi oferă maxim 55.000€ până fac 1 an minim la PFA.

Întrebarea mea către voi este, sunt șanse ca un broker de credite să mă ajute să obțin creditul necesar de 95.000€ odată ce fac 1 an la PFA? Vânzătorul este dispus să mă lase să rezerv apartamentul pentru 2 luni contra sumei de 2.000€, ce se achită la apartament dacă perioada nu este depășită... dacă nu, banî în vânt Posted Image

Sunt la primul meu credit.

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,820
  • Înscris: 12.01.2018
La banii  pe care zici ca-i faci  lunar trebuia sa poti lua apartamentul cash fara caciuleli cu banca

#3
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,706
  • Înscris: 22.05.2011
Cum anume iti garanteaza compania din strainatate acel venit ?  Asta e cel mai important aici dupa parerea mea…

#4
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

 EMPP, on 11 februarie 2022 - 06:26, said:

La banii  pe care zici ca-i faci  lunar trebuia sa poti lua apartamentul cash fara caciuleli cu banca


Pai n-avea cum.

5.5k x 11 luni = ~60k. Minus haleu, cam aia sunt 30k ce are omul de avans Posted Image

Edited by murdar, 11 February 2022 - 06:42.


#5
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Nu exista “garanteaza acest venit pe perioada nedeterminata”. Ca PFA tu ai un contract care poate fi incheiat oricand.

#6
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Cred ca se refera la suma minima din contract atâta timp cât contractul e activ. Dar contractul se poate rezilia, bineînțeles.

Nu exista răspuns decât sa vorbești la diferite bănci și cu niste brokeri de credite.

#7
RobBob84

RobBob84

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.01.2022

 EMPP, on 11 februarie 2022 - 06:26, said:

La banii  pe care zici ca-i faci  lunar trebuia sa poti lua apartamentul cash fara caciuleli cu banca

N-are legătură, dacă tu ești angajat acum pe salariul ăsta gata îți permiți orice dintr-o dată ? Slabă logică. Posted Image

 jakota, on 11 februarie 2022 - 06:34, said:

Cum anume iti garanteaza compania din strainatate acel venit ?  Asta e cel mai important aici dupa parerea mea…

Compania îmi garantează venitul minim pe lună, apoi orice se poate întâmplă oricând bine înțeles, dar dat contextul companiei, un Startup care explodează în cifre în momentul ăsta nu cred că ar marca un risc cu adevărat. Apoi înțeleg băncile, cât mai puțin risc, bla bla... Vom vedea la broker.

#8
XtremePWN

XtremePWN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 26.11.2019
E amuzant ca daca lucrezi in IT si castigi aproape 6k € lunar abia iti poti face credit in Romania si daca esti bugetar si castigi salariul mediu pe economie toate bancile se inghesuie sa iti dea credite

#9
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Daca ai o treime din suma aia pe CM pe perioada nedeterminata, fara PFA si alte aberatii, primesti fara probleme. Problema la PFA, mai ales pe norma de venit...

#10
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 XtremePWN, on 11 februarie 2022 - 10:58, said:

E amuzant ca daca lucrezi in IT si castigi aproape 6k € lunar abia iti poti face credit in Romania si daca esti bugetar si castigi salariul mediu pe economie toate bancile se inghesuie sa iti dea credite
pentru ca stabilitatea bate succesul rapid (si temporar)

#11
RobBob84

RobBob84

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.01.2022

 Flat, on 11 februarie 2022 - 12:47, said:

pentru ca stabilitatea bate succesul rapid (si temporar)

De ce ar fi temporar ? Posted Image Zic totuși să nu mai generalizăm și asumăm prostii în necunoștință de cauză..

#12
XtremePWN

XtremePWN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 26.11.2019

 Flat, on 11 februarie 2022 - 12:47, said:

pentru ca stabilitatea bate succesul rapid (si temporar)

Ala care castiga in IT 6k eur/luna in principiu nu e retardat si nu a ajuns acolo dintr-un tun sau prin pile.

#13
neoq

neoq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 13.08.2020

 XtremePWN, on 11 februarie 2022 - 14:18, said:



Ala care castiga in IT 6k eur/luna in principiu nu e retardat si nu a ajuns acolo dintr-un tun sau prin pile.

Banca analizează veniturile sustenabile, nu o interesează aptitudinile tale intelectuale sau CV-ul tau.
Retardații nu lucrează, au pensie de handicap.

Edited by neoq, 11 February 2022 - 14:41.


#14
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 10.09.2018
Pai daca ai conditii decente de locuit si chiar castigi lunar cat zici ca castigi cu garantia acestor castiguri pe termen lung si reusesti sa pui deoparte 30k/an atunci mai asteapta 2-3 ani si vei avea banii jos fara sa te mai legi la cap cu credit la banca. In mod sigur vei gasi ceva care sa iti placa si dupa ce vei avea banii stransi.  Desi 125k euro pentru 2 camere mi se pare enorm. Pe deasupra mai platesti si dobanda la banca - cu banii astia iei ditamai vila. Eu am avut credit prima casa de vreo 50k euro pentru 2 camere si chiar si asa mi s-a parut prea mult, am suferit crize de anxietate groaznice pana cand am terminat de platit. As recomanda creditul doar ca si ultima solutie, cand nu ai garantia ca vei avea banii jos pentru o locuinta intr-o durata de timp rezonabila.

Edited by Winc, 11 February 2022 - 17:06.


#15
RobBob84

RobBob84

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.01.2022

 Winc, on 11 februarie 2022 - 17:05, said:

Pai daca ai conditii decente de locuit si chiar castigi lunar cat zici ca castigi cu garantia acestor castiguri pe termen lung si reusesti sa pui deoparte 30k/an atunci mai asteapta 2-3 ani si vei avea banii jos fara sa te mai legi la cap cu credit la banca. In mod sigur vei gasi ceva care sa iti placa si dupa ce vei avea banii stransi.  Desi 125k euro pentru 2 camere mi se pare enorm. Pe deasupra mai platesti si dobanda la banca - cu banii astia iei ditamai vila. Eu am avut credit prima casa de vreo 50k euro pentru 2 camere si chiar si asa mi s-a parut prea mult, am suferit crize de anxietate groaznice pana cand am terminat de platit. As recomanda creditul doar ca si ultima solutie, cand nu ai garantia ca vei avea banii jos pentru o locuinta intr-o durata de timp rezonabila.

Creditul nu este necesar un lucru rău precum îl văd mulți... Dacă aș aștepta 3/4 ani să pun destul de o parte există riscul deprecierii banilor din cauza inflației la fel și riscul creșterii prețurilor imobiliare, nu e cea mai strălucită idee. Plus că nu intenționez să țin creditul pe 30 ani ci să-l plătesc în avans în 7/8 ani cel mult. Scopul acestuia este să-mi ofere comfortul și flexibilitatea de care poți beneficia datorită unui credit. Nu aș mai trăii în chirie ci într-un apartament destul de calitativ într-o zonă destul de civilizată Posted Image Prețul plătit la credit pentru mine este complet rezonabil și justificabil, apoi fiecare cum crede.

#16
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
Nu am inteles. cei de la BT iti dau 55k acum, nu ti-au zis cat iti dau peste o luna cand faci un an? Oricum mica suma. Ce sa faci cu doar 55k.
Ei au niste reguli interne pe care le urmaresc. Mai bine intrebi un broker daca-ti poate gasi ce vrei. M-as astepta ca dupa 1 an sa gasesti (macar o banca care-ti da).

#17
RobBob84

RobBob84

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.01.2022

 Shade14, on 11 februarie 2022 - 21:56, said:

Nu am inteles. cei de la BT iti dau 55k acum, nu ti-au zis cat iti dau peste o luna cand faci un an? Oricum mica suma. Ce sa faci cu doar 55k.
Ei au niste reguli interne pe care le urmaresc. Mai bine intrebi un broker daca-ti poate gasi ce vrei. M-as astepta ca dupa 1 an sa gasesti (macar o banca care-ti da).

Problema este că managerul ce se ocupă de dosarul meu la BT este extrem de neecoperant și trebuie să scot fiecare cuvânt din gura lui. BCR-ul mi-a analizat dosarul și-mi oferă până la 167.000€, dar trebuie minim 2 ani pentru PFA. Luni vorbesc cu brokerul Posted Image

#18
act_of_terrorism

act_of_terrorism

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 27.03.2007
Am intrebat un broker pentru un credit luat cu venituri din dividende, de la un SRL cu activitate recenta.
Mi-a zis de mai multe banci, dar toate cer minim 1 an, ideal 2 ani de activitate cu profit.
Pentru varianta cu activitate de 1 an, parca tot de BT mi-a spus ca imi poate acorda credit ipotecar, dar doar pe 10 ani (in cazul asta rata lunara fiind mai mare, respectiv suma acordabila mai mica).

Cel mai ok cauti pe google numere de la firme de brokeraj si le spui situatia; e in interesul lor sa te ajute :).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate