Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 

Vecinul deranjeaza

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
Asasu

Asasu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 07.02.2022
Vad ca mai multi luati la misto.
Nu mai dati sfaturi cu muzica, iar altii nu au inteles ca am mai chemat politia dar degeaba.
Cel cu inregistrarea pe telefon: pe noi nu ne deranjeaza ca al 3 lea urla 10min cu sotia ci ca asta bate ritmic usile din 2 in 2 minute. Cum sa inregistrez asta? Si daca fac inregistrare 2 ore va zice nevasta sa si politia: da se lucra in bloc, renoveaza...

Nu ma trezesc la 6, nu bat in calorifer, tevile sunt separate, si nu vreau ca restul sa fie suparati pe mine. La asa ceva nu se raspunde la fel. Am crezut ca dati solutii, legi, nu ca faceti misto!

Edited by Dany_Darke, 07 February 2022 - 15:41.


#20
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,828
  • Înscris: 07.06.2014
urmatoarele comentarii la misto vor avea si cate 3 zile de suspend. cine e viteazul?

#21
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 04.01.2006
Eu ti-am spus, din punctul meu de vedere, solutiile. Daca esti convins ca NU se produce zgomot din apartamentul vostru, vecinul ori aude din alta parte (si trebuie sa inteleaga), ori e dus cu pluta. In ambele cazuri, o reactie de "cui pe cui", sa bati si tu in perete sau o reactie violenta nu vor rezolva nimic.

Cand am avut o situatie similara, pe care am descris-o, eu m-am mutat. Dar nu asta a fost motivul principal, ci proprietara, care ma deranja constant si nu stia ce e aia "chirie" + vicii ale apartamentului pe care le-am descoperit tarziu. Desi n-am nicio placere in asta, daca insista cu prostiile lui si eu voiam sa mai stau acolo, mergeam la sectie. De mai multe ori daca era cazul.

Nu cred ca mutarea este o solutie in cazul tau.

Un vecin dement care vine la usa sau bate in perete cand i se nazare cam miroase a hartuire si poti merge linistit la politie.
Tot nu am inteles daca politistii chemati ti-au zis sa nu-i mai deranjezi pe ei sau pe vecini. Daca se simt deranjati politistii, mergi la sectie si discuta.
Am avut o data un caz in care am chemat politia si la fel mi-au sugerat sa nu-i deranjez. A doua oara am mers direct la sectie si am rezolvat.

#22
Asasu

Asasu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 07.02.2022
E clar ca ambii si el si sotia au probleme la mansarda. Si alti vecini sunt la fel de deranjati, mai ales noi  care stam langa +deasupra lui. Ce solutii legale avem? Nu e solutie sa raspunzi la fel. Si cu telef inregistrare ok, dar ei nu se cearta doar pocnesc usa ritmic. Ce putem demonstra asa?

#23
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,606
  • Înscris: 30.08.2017

View PostAsasu, on 07 februarie 2022 - 13:34, said:

El zice ca e microunda in bloc ne iradiaza, mai e un alt vecin (50+) care se cearta rareori cu sotia (odata pe luna), deci vecinul asta tranteste usile. Ce ar fi daca am face toti la fel?


Omul e ticnit...n-ai ce sa-i faci. Eventual poti sa te joci putin cu ticneala lui sa-i zici ca ai cuptor cu microunde si-l iradiezi prin perete daca nu se potoleste.

Edited by george_alexandru, 07 February 2022 - 16:31.


#24
Asasu

Asasu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 07.02.2022
Am deschis pe drept civil. Nu e cineva in domeniu sa ne ajute cum sa argumentam la politie ca avem dreptate? Singurul raspuns ok era cel cu inregistrarea insa ei nu se cearta si cine va asculta va zice ca se repara in bloc...

#25
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017
Deoarece traim la marginea Balcanilor cu tot ce rezulta de aici, politia nu te va ajuta deci uita-i.
ori te razbuni ori cazi la pace cu ei. A treia varianta e sa te muti

#26
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009

View PostAsasu, on 07 februarie 2022 - 16:08, said:

E clar ca ambii si el si sotia au probleme la mansarda. Si alti vecini sunt la fel de deranjati, mai ales noi  care stam langa +deasupra lui. Ce solutii legale avem? Nu e solutie sa raspunzi la fel. Si cu telef inregistrare ok, dar ei nu se cearta doar pocnesc usa ritmic. Ce putem demonstra asa?

Mergi la secția de politie de care aparții cu domiciliul, împreună cu ceilalți vecini deranjați de zgomot, și depuneti fiecare câte o reclamație în scris, împotriva vecinului care face gălăgie (acesta încalcă legea 61/1991, art 25 și 26).


#27
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,406
  • Înscris: 09.08.2006

View PostAsasu, on 07 februarie 2022 - 12:31, said:

Locuiesc la bloc si am un vecin care de vre-un an bate in perete fara motiv, zice ca aude sunete.
Am vorbit cu nevasta sa stie dar nu are ce sa faca. Si ea zice ca alti vecini deranjeaza.
Cineva a si chemat politia locala dar cand au venit a deschis nevasta si nu era zgomot. Politistii au zis sa nu ii deranjam.
Ce mai putem face?
Te muti la casa/vila.

#28
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 02.02.2008
s-au desfiintat azilele de nebuni.

#29
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
Nu prea ai ce sa faci, decat sa te intelegi cu el.

#30
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 26.02.2008
Probabil ar fi util un constatator legal care sa stea si sa urmareasca zgomotele. Aici incerc sa mobilizez oamenii sa facem ceva pentru linistea caminului.|
https://forum.softpe...stea-caminului/

#31
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,766
  • Înscris: 21.03.2020

View PostAsasu, on 07 februarie 2022 - 15:21, said:


Cel cu inregistrarea pe telefon: pe noi nu ne deranjeaza ca al 3 lea urla 10min cu sotia ci ca asta bate ritmic usile din 2 in 2 minute. Cum sa inregistrez asta? Si daca fac inregistrare 2 ore va zice nevasta sa si politia: da se lucra in bloc, renoveaza...

Nu ma trezesc la 6, nu bat in calorifer, tevile sunt separate, si nu vreau ca restul sa fie suparati pe mine. La asa ceva nu se raspunde la fel. Am crezut ca dati solutii, legi, nu ca faceti misto!
Daca renoveaza ar trebui sa poata dovedi asta...  e destul de usor. SI o renovare nu tine ani de zile non-stop. Si da telefonul cand filmeaza de obicei inregistreaza si sunetul

Si da poti demonstra inclusiv cu martori ce face dobitocu. Si da politia ii poate da amenzi zilnice pentru tulburarea linisitii si ordinii publice!

Si ar trebui sa mergi sa faci plangere in scris la Politia locala inclusiv pentru agentii care ti-au spus "sa nu-i mai deranjezi"!

vrei sa-ti facem noi treaba de fapt ?

#32
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007

View PostAsasu, on 07 februarie 2022 - 15:21, said:

Am crezut ca dati solutii, legi, nu ca faceti misto!

Nu exista solutii legale pentru asa ceva in fara de chemat organul pentru constatare (daca nu ii prinde in fapt nu ai castig de cauza si poti fi sanctionat daca insisti cu apeluri catre ei), de facut sesizare in scris (ideal ar fi sa fie de la mai multi vecini), care cel mult se soldeaza cu amenzi.
Sau te muti.

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vorbiti cu administratorul si presedintele blocului, intra in atributiile lor respectarea orelor de liniste. Daca nu merge politie din nou, probabil vor veni alti agenti!

Edited by MembruAnonim, 09 February 2022 - 09:10.


#34
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
Numai poliția să vină și să constate că ăla nu e în regulă și să cheme echipaj cu salvare și să îl ducă la spital de nebuni pentru consult și internare 24 de ore.

Ca să facă asta poliția ar trebui ca ăla să facă circ sau să aibă comportament ciudat în fața lor.

Dacă polițiștii nu văd ei personal că ăla are probleme nu poate nimeni să cheme salvare să îl consulte pe ăla sau să îl ia la nebuni 24 de ore.

Asta e procedura și pentru bețivii care sparg beți - duși 24 de ore la nebuni.

Edited by emeral, 09 February 2022 - 09:26.


#35
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007

View PostMembruAnonim, on 09 februarie 2022 - 09:10, said:

Vorbiti cu administratorul si presedintele blocului, intra in atributiile lor respectarea orelor de liniste.

Tot repeti treaba asta. Ce crezi ca pot face presedintele/administratia?
Si poti sa dai un text de lege in care se mentioneaza aceste atributii?

#36
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,828
  • Înscris: 07.06.2014
scrie pe langa, evident, desi habar nu are despre ce vb fiind pe juridic totusi.

ca sa nu mai emita asemenea greseli, ii voi explica: asociatia de proprietari in cadrul adunarii generale, prin vot majoritar conform legii, poate decide un program extins de liniste fata de cel legal general valabil.

prin vot, acesta devine obligatoriu in cadrul asociatiei (blocului) in care s-a votat aceasta decizie. asadar, nu este mai presus de lege, insa este complementara ei, evident, conform legii asociatiilor.

nerespectarea acestor hotarari poate aduce somatii din partea asociatiei. aici se opreste autoritatea asociatiei de proprietari in aceasta speta.

asadar, ei pot doar sa constate vizual situatia, si pot, dar nu obligati, sa faca somatie ori sa cheme politia in cazuri extreme, mai ales cand acestia nici nu stau in imobilul in cauza, iar problemele de vecini mereu sunt care pe care, iar constatarea legala nu e atributia, obligatia si mai ales competenta lor. de solutionare si contraventie nici nu amintesc.

ca sa inteleaga si nael ideea, asociatia nu este politistul, avocatul si/sau mediatorul locatarilor, in cadrul asociatiei

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate