Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

IT-ul mai cautat decat popia sau medicina

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#163
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,625
  • Înscris: 15.06.2007

View Postutopium, on 18 februarie 2022 - 15:05, said:


Well, majoritatea prietenilor mei fac IT din pasiune ... faptul ca au ajuns sa castige bine a fost un noroc, cand am inceput noi liceul de info pe la inceputul anilor '90 nu aveam nici cea mai mica idee ca va fi o meserie foarte bine platita pentru Romania. Si majoritatea sunt la nivel upper-middle class sau chiar upper class si nu mai sunt de ceva vreme in punctul in care sa fie banii motivatia ... vor sa faca chestii care le plac, iar daca iau si 2.500-3.500 de euro pe luna pentru asta ca angajati sau 5.000+ ca manageri/antreprenori, foarte bine.
vezi.. upper class la 5000+  cum zicea ala in clip, ca in NYC un "janitor" are spre 6000 de dolari pe luna, in timp ce un programator are pe la 70-110k anual.  Cred ca si bosketarii nostri cu ajutor social romanesc se pot numi upper class daca sunt parasutati in Somalia. Doar ca bosketarii nostri nu au nici o legatura cu somalezii, in timp ce o mare parte din IT ul romanesc este strans legat de cel american in general.

Edited by tfmercedez, 18 February 2022 - 15:12.


#164
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,241
  • Înscris: 24.02.2007

View Posttfmercedez, on 18 februarie 2022 - 15:10, said:

vezi.. upper class la 5000+  cum zicea ala in clip

Te-a convins sa-i dai cateva mii pentru euro pentru a te invata sa devii freelancer?

#165
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,910
  • Înscris: 14.08.2007

View Posttfmercedez, on 18 februarie 2022 - 15:10, said:

vezi.. upper class la 5000+  cum zicea ala in clip, ca in NYC un "janitor" are spre 6000 de dolari pe luna, in timp ce un programator are pe la 70-110k anual
Upper-class-ul e calculat la puterea de cumparare peste tot, e irelevant care e nivelul salarizarii in New York daca acolo un apartament ca al meu e 1.5 milioane de dolari.

#166
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,241
  • Înscris: 24.02.2007
Un Porsche sau un Bugatti insa nu-s mai scumpe ca in Romania...

Edited by dani.user, 18 February 2022 - 16:01.


#167
Evonxxx

Evonxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 17.02.2022
Upper class ii 500k, middle class 100-250 k , in uk.
Un software engineer in uk incepe de la 55k anum . Nu ajungi tu upper class doar daca ai propria firma de development .

#168
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postutopium, on 18 februarie 2022 - 15:48, said:


Upper-class-ul e calculat la puterea de cumparare peste tot, e irelevant care e nivelul salarizarii in New York daca acolo un apartament ca al meu e 1.5 milioane de dolari.
Pai nu stai in Manhattan, fiule, evident. Acu, sincer, nu înțeleg de ce ar vrea cineva să stea în aglomerația și mizeria aia, dar în fine.

Edited by Vlad_22, 18 February 2022 - 18:13.


#169
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,241
  • Înscris: 24.02.2007
Pentru unii telul suprem in viata e sa aibe locuinta proprie, si in centru. Altii au mai evoluat de atunci.

#170
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007

View Postdani.user, on 18 februarie 2022 - 18:17, said:

Pentru unii telul suprem in viata e sa aibe locuinta proprie, si in centru.

Si care este problema?
Oamenii au nevoi si aspiratii diferite. Nu e treaba nimanui sa ii judece.

#171
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,625
  • Înscris: 15.06.2007

View PostVlad_22, on 18 februarie 2022 - 18:12, said:

Pai nu stai in Manhattan, fiule, evident. Acu, sincer, nu înțeleg de ce ar vrea cineva să stea în aglomerația și mizeria aia, dar în fine.
n-ai auzit ca au scris prin nu'ș ce kkt de "revista" Forbes sau alta cu nume sonor ca Cluju' e un fel de Silicon Valey (est) European, ca e fabulos si pe toate partile.  
Asteptam sa se dea la schimb garsonierele din Cluj cu cele din Monaco.

Si eu "sunt milionar" in comparatie cu altii doar pentru simplul fapt ca am peste 100mp locuibili, stau la cca 2-3km de centru si n-am datorii la banci.

View Postdani.user, on 18 februarie 2022 - 15:59, said:

Un Porsche sau un Bugatti insa nu-s mai scumpe ca in Romania...
in Romania se ia SH dar problema e sa nu depaseasca 2000cmc la motor, ca e naspa la impozite.

Edited by tfmercedez, 18 February 2022 - 19:00.


#172
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,910
  • Înscris: 14.08.2007

View Postdani.user, on 18 februarie 2022 - 18:17, said:

Pentru unii telul suprem in viata e sa aibe locuinta proprie, si in centru. Altii au mai evoluat de atunci.
Da, telul lor e un Porsche sau un Bugatti :D Definitia upper class nu are nici o legatura cu Porsche-ul sau Bugatti-ul. Daca Warren Buffet umbla cu un Ford vechi, nu insemna ca nu era mai bogat decat toti Gigeii din Romania posesori de Porsche si Bugatti la un loc :D

View PostVlad_22, on 18 februarie 2022 - 18:12, said:

Pai nu stai in Manhattan, fiule, evident. Acu, sincer, nu înțeleg de ce ar vrea cineva să stea în aglomerația și mizeria aia, dar în fine.
Doar zic ca degeaba castigi 5.000 de dolari in New York si iti permiti doar o garsoniera, iar altul in cel mai dezvoltat oras din Romania castiga "doar" 3.000 dar sta la vila. Tocmai de aia definitia upper class nu are legatura cu venitul, ci cu puterea de cumparare. Iar puterea de cumparare nu se calculeaza in cate Porsche-uri iti permiti, cum cred baietandrii de liceu :D E o combinatie de imobiliare, servicii si produse pe care ti le permiti, medii in care te invarti, iar masina e doar o foarte mica parte.

PS: eu am avut prieten cu Porsche si garsoniera. A fost alegerea lui, dar intre timp si-a luat si el vila :D

#173
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,625
  • Înscris: 15.06.2007

View Postdani.user, on 18 februarie 2022 - 15:29, said:



Te-a convins sa-i dai cateva mii pentru euro pentru a te invata sa devii freelancer?
de ce sa ma convinga? Eu nici 5 minute nu as sta pe scaun la pc, ca pe urma sa ma rupa durerile de spate .

View Postutopium, on 18 februarie 2022 - 19:14, said:


Da, telul lor e un Porsche sau un Bugatti :D Definitia upper class nu are nici o legatura cu Porsche-ul sau Bugatti-ul. Daca Warren Buffet umbla cu un Ford vechi, nu insemna ca nu era mai bogat decat toti Gigeii din Romania posesori de Porsche si Bugatti la un loc :D


Doar zic ca degeaba castigi 5.000 de dolari in New York si iti permiti doar o garsoniera, iar altul in cel mai dezvoltat oras din Romania castiga "doar" 3.000 dar sta la vila.
Sta la vila un drac. Sau nu stiu ce intelegi tu prin vila.   Din salar de 3000 de euro nu-ti faci o casa de juma de milion de euro.
Ideea era ca un ITst castiga muncind de oriunde din lume, ca poate sta si pe o barca cu un laptop conectat  la net, salar platit cu 60-100$ pe ora, dar la corporatie in Cluj si nu numai, primeste 10-20$.

View Postutopium, on 18 februarie 2022 - 19:14, said:

Daca Warren Buffet umbla cu un Ford vechi, nu insemna ca nu era mai bogat decat toti Gigeii din Romania posesori de Porsche si Bugatti la un loc



Chill man, are si avion privat pe care a dat milioane de dolari, desi mergea si cu transoortul public.

Quote


In 1989, after spending nearly $6.7 million of Berkshire's funds on a private jet, Buffett named it "The Indefensible". This act was a break from his past condemnation of extravagant purchases by other CEOs and his history of using more public transportation.

Edited by tfmercedez, 18 February 2022 - 19:57.


#174
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,910
  • Înscris: 14.08.2007

View Posttfmercedez, on 18 februarie 2022 - 19:52, said:

Sta la vila un drac. Sau nu stiu ce intelegi tu prin vila.   Din salar de 3000 de euro nu-ti faci o casa de juma de milion de euro.
Ideea era ca un ITst castiga muncind de oriunde din lume, ca poate sta si pe o barca cu un laptop conectat  la net, salar platit cu 60-100$ pe ora, dar la corporatie in Cluj si nu numai, primeste 10-20$.
O casa noua, moderna, confortabila, bine utilata si spatioasa e deja o vila. Am destui prieteni care au asa ceva la salarii de 3.000 de euro (multi si le-au cumparat de ceva vreme, cand erau inca 150-200.000 de euro). In plus daca mai are si partenerul de viata inca 1.000 de euro pe langa aia 3.000 ai IT-istului, deja sunt 4.000.

Nu ai nevoie de jumate de milion de euro nici macar in Cluj pentru asa ceva, ce sa zic prin alte orase din Romania (nu zice nimeni ca trebuie sa stai la 3 minute de centru). La 400.000 iti poti face inca vila cu o gramada de sisteme smart, cu grad inalt de eficienta energetica, piscina acoperita, garaj, la sub 15 minute de centru (ok, nu in zona de top, dar in oras).

Aia nu inseamna ca nu gasesti in zone de top si case prapadite de 60mp, vechi, in stare proasta care se vand cu jumate de milion de euro (datorita pretului terenului).

Edited by utopium, 18 February 2022 - 20:35.


#175
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,910
  • Înscris: 14.08.2007

View PostEvonxxx, on 18 februarie 2022 - 16:28, said:

Upper class ii 500k, middle class 100-250 k , in uk.
Nu esti nici macar pe-aproape:
https://www.thisismo...est-Europe.html
Ok, din 2010 a mai fost ceva inflatie, poti sa mai pui 30% la sumele alea ca sa fie la zi, dar dupa cum vezi nivelul de middle class si upper class e mult mai jos decat crezi.

Nu stiu de unde e ideea asta ca trebuie sa fii bogat ca sa fii in middle class ... middle class sunt fix oamenii aia cu salarii medii, ca de aia ii zice middle class :D

#176
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,625
  • Înscris: 15.06.2007
Vecinu meu "itist" nu stiu in ce datorii s-a bagat, dar pe casa cu teren a dat 174000 acuma doi ani. A mai bagat 100000 pana acuma in extinedere, pivnita,  mansardare, acoperis nou  si tot la rosu este.  Numa gardul si garajul o sa-l coste 30000. Norocu lui ca banii de casa initiala i-a dat  babacu'. Oricum, casa inainte, a fost scoasa la vanzare cu 250000, dar avarii aia de mostenitori din Otopeni au avut nevoie de doi ani sa priceapa ca zona 3 din Timisoara nu este egal cu Pipera sa ceara 2000€/mp, si pe urma au mai scazut din pret.

View Postutopium, on 18 februarie 2022 - 20:28, said:


O casa noua, moderna, confortabila, bine utilata si spatioasa e deja o vila.
Pe vremuri, vilele aveau camere de 30 mp, cu tavan la minimum 3m, saloane, etc in camerele goale ai ecou.

Edited by tfmercedez, 18 February 2022 - 20:46.


#177
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,241
  • Înscris: 24.02.2007

View Posttfmercedez, on 18 februarie 2022 - 19:52, said:

de ce sa ma convinga? Eu nici 5 minute nu as sta pe scaun la pc, ca pe urma sa ma rupa durerile de spate .

Clipul mentionat de tine e facut in contextul afacerii respectivului ce invata lumea sa devina freelanceri contra cost.

#178
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,625
  • Înscris: 15.06.2007
Pai tipu zicea ca e gratis, ca ofera consultanta gratis, in mai multe randuri a zis.

#179
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,241
  • Înscris: 24.02.2007
https://forum.softpe...-libertateinit/

#180
catabalint23

catabalint23

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.01.2022

View Posttfmercedez, on 18 februarie 2022 - 20:59, said:

Pai tipu zicea ca e gratis, ca ofera consultanta gratis, in mai multe randuri a zis.
Consultanta gratis e de fapt un apel cu omul lui de vanzari

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate