Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

LibertateInIt

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Salut,

Cristian Dascalu (tipul cu internship-uri la Google si Facebook) a deschis de ceva timp programul numit LibertateInIt, menit sa ajute programatorii sa faca migrarea de la angajati la contracting (sau cum ii spun ei, freelancing :D).

Din ce am auzit, programul lor are un pret de 4000-5000E, si au multe testimoniale pe canalul lor de YouTube.

Ce cred eu ca iti ofera: acces la un network mare de persoane, clienti, si sfaturi de a te "vinde" posibililor clienti. Cel mai de valoare tind sa cred ca este acel network, doar ca nu stiu daca merita 4000-5000E.

Voi ce parere aveti?

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
”acces la un network mare de persoane”
Adică o rețea mare, dar nu ai găsit cuvântul?

#3
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucºeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016
Zic sã nu crezi negustorul care umblã cu cioara vopsitã.

#4
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

 ericmario, on 02 ianuarie 2022 - 13:14, said:

”acces la un network mare de persoane”
Adicã o rețea mare, dar nu ai gãsit cuvântul?
Da, hai sã discutãm totuși la subiect.

#5
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucºeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016
La subiect, te mulge de bani pentru ceva ce nu valoreazã în mod sigur 4-5 mii euro

#6
Anthraxs

Anthraxs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 11.04.2010
Uite aici: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eIj_cumSSw0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aici e si apelul: https://upstream.to/twf6molasn4p

Si aici: https://www.reddit.c...de_mentorat_in/

#7
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

 jegmihai, on 02 ianuarie 2022 - 13:05, said:

Cristian Dascalu (tipul cu internship-uri la Google si Facebook)

E un fucking internship ... gandeste-te daca femeia de servici , care are contract pe perioada nedeterminata va posta o "oferta" similara ce succes va avea Posted Image

Quote

acces la un network mare de persoane, clienti, si sfaturi de a te "vinde" posibililor clienti.
Acel "network" il gasesti pe linkedin Posted Image , sa fim seriosi . Pana la urma, in IT , daca vrei sa te angajezi, conteaza competentele pe care le ai. Daca vrei sa o arzi pe freealncer, un portofolio ajunge

LE : eu job-ul actual l-am gasit intr-o postare pe facebook. Fiind freelancer, am zis, "hai sa vad ce ofera" Posted Image . Si am ramas "la ei" . Lucrez remote + vanzari bunuri digitale + freelancing Posted Image . E timp pentru toate si nu ma pot plange. Nu cred ca ai nevoie de un mentorat. Adica, plm ... asta e exact cum vezi pe la americani acele meeting-uri unde vine unu sa iti spuna de 10 ori pe minut ca trebuie sa crezi, sa ai incredere in tine, iar la final iti da un pliant cu "partea a 2-a" , unde iti va dezvalui mai multe secrete dar costa o caruta de bani. Cam toata informatia de care ai nevoie in ziua de azi o gasesti pe internet , GRATIUT . (Vlogs, Blogs, Forumuri, etc)

Edited by Andreysc7, 02 January 2022 - 13:47.


#8
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

 Andreysc7, on 02 ianuarie 2022 - 13:39, said:

Acel "network" il gasesti pe linkedin Posted Image , sa fim seriosi . Pana la urma, in IT , daca vrei sa te angajezi, conteaza competentele pe care le ai.
De acord. Totusi, din propria experienta, sa stii sa te prezinti si sa te "vinzi" conteaza la fel de mult, in special daca nu vorbim de o corporatie.

#9
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucºeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016
Sa stii sa cauti e un mare skill al programatorului, care se presupune ca-l au clientii lui Cristian Dascalu

#10
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

 jegmihai, on 02 ianuarie 2022 - 13:47, said:

Totusi, din propria experienta, sa stii sa te prezinti si sa te "vinzi"

Tot din propria experienta iti spun, eu nu am cautat niciodata un proiect, ci ele m-au gasit pe mine, eu postand doar portofolio-ul pe anumite site-uri, dar de tip "comunitate" , nu site-uri de freelancing. Gandeste-te ca primul client serios, cu care am continuat sa lucrez pentru 4-5 ani, m-a gasit pe forumul de la 4tuning :lol:

Am mai avut dupaia ceva activitate si pe freelancer.com , dar cam aiurea. Pentru 85% din proiectele facute, am fost cautat, nu am cautat eu :)

Ma rog, cu exceptia faptului unde m-am bagat pt job-ul actual , dar la fel, nu am cautat, a aparut pur si simplu in feed pe facebook si am zis "hai sa vad"

#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

Quote

Voi ce parere aveti?

 ericmario, on 02 ianuarie 2022 - 13:14, said:

”acces la un network mare de persoane”
Adică o rețea mare, dar nu ai găsit cuvântul?
Am eu cateva civinte,  sistem comunist de pile  si relatii sau un nepotism mascat; in sistemul capitalist se vinde sub termenul de "networking".

 jegmihai, on 02 ianuarie 2022 - 13:47, said:

De acord. Totusi, din propria experienta, sa stii sa te prezinti si sa te "vinzi" conteaza la fel de mult, in special daca nu vorbim de o corporatie.
Chestiile astea nu sunt un secret.

 Andreysc7, on 02 ianuarie 2022 - 13:39, said:

Nu cred ca ai nevoie de un mentorat. Adica, plm ... asta e exact cum vezi pe la americani acele meeting-uri unde vine unu sa iti spuna de 10 ori pe minut ca trebuie sa crezi, sa ai incredere in tine, iar la final iti da un pliant cu "partea a 2-a" , unde iti va dezvalui mai multe secrete dar costa o caruta de bani.
asta imi aminteste de FHM care ne spunea sa ne facem un dus inainte sa iesim la intalnire.

Edited by MarianG, 02 January 2022 - 14:36.


#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Din pacate Cristian Dascalul este un tepar in devenire. Aveam alte asteptari cand l-am vazut prima oara pe youtube.

Edited by MarianG, 02 January 2022 - 14:35.
fiecare mentor cu topicul sau


#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 jegmihai, on 02 ianuarie 2022 - 13:05, said:

sa ajute programatorii sa faca migrarea de la angajati la contracting (sau cum ii spun ei, freelancing Posted Image).
Sunt doua meserii distincte, nu poti excela in ambele.

 jegmihai, on 02 ianuarie 2022 - 13:05, said:

programul lor are un pret de 4000-5000E
Pai unii dau navala cand e vorba de pret mare.

 jegmihai, on 02 ianuarie 2022 - 13:05, said:

Voi ce parere aveti?
Ca e un vanzator bun.

#14
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 07.03.2012
Bre, dascălu este țepar! Patronează ceva ce seamănă cu țepele tipice gen "milionar la minut" sau "afacere online de acasă" sau "câștigă milioane din copywriting"! Cine ține la banii lui, nu-i dă lui dascălu!

By the way, ia aruncă un ochi, ca lumea, pe canalul de youtube coffeezilla. O să vezi acolo vreo 15-20 de dascălu și o să recunoțti și modul de operare!

#15
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 jegmihai, on 02 ianuarie 2022 - 13:47, said:

De acord. Totusi, din propria experienta, sa stii sa te prezinti si sa te "vinzi" conteaza la fel de mult, in special daca nu vorbim de o corporatie.
Cu alte cuvinte inseamna sa induci in eroare clientul, spunand ca un serviciu sau produs este extraordinar dar tu stii ca nu este chiar asa?

#16
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Oferta prinde la fraieri, aia care a ceva in cap stiu ca se pot descurca si singuri. Netul e mare si sunt multe site-uri pentru freelanceri.
Mai greu la inceput pana faci portofoliu dar apoi merge bine.
Nu merita 4-5.000 de euro. Dascalu e baiat destept dar tinde sa devina "vrajitor".
Daca prinde 10-20 de fraieri scoate ceva bani.

Edited by Friskey, 02 January 2022 - 15:43.


#17
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Cum se masoara "networkul de persoane": in TBps, mii de like-uri sau tone in viu?

Edited by __Dan__, 02 January 2022 - 15:47.


#18
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

 jegmihai, on 02 ianuarie 2022 - 13:05, said:

Ce cred eu ca iti ofera: acces la un network mare de persoane

Sa zicem ca ai intalnit deja cateva zeci chiar sute de persoane din domeniu (unele poate chiar aici pe forum). Cum profiti acum de asta?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate