Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Moment bun de investitii la BVB

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
447 replies to this topic

#91
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006

View Postrexx, on 29 noiembrie 2022 - 12:21, said:

ultima oara cand au fost dividende speciale au primit 200 lei, deci cam 10% din valoarea actiunilor, dar asta doar in mod exceptional.

Excepțional era un 15%, așa nu e mare fâs. N-am prea urmărit dividendele intrate dar m-am uitat acuma de curiozitate.
Suma e undeva la 8%-9% din valoarea acțiunilor înainte de drepturile de alocare.

Attached Files

  • Attached File  dvd.jpg   12.79K   52 downloads

Edited by hyp3rion, 29 November 2022 - 18:08.


#92
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
am spus in mod exceptional ca asta a fost cea mai mare valoare a dividendelor pe SNP luate in ultimii ani
daca te uiti la datele puse de mine vezi ca au fost 0.020-0.034 lei/actiune si doar ultimele date acum in toamna au fost de 0.045 le/actiune

#93
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 01.02.2017
Am vazut cu TLV-ul a inceput sa scada si ma gandesc sa mai cumpar.
Ce parere aveti? Pana la cat credeti ca o sa scada pana sa inceapa sa creasca din nou?
Ma gandesc ca iarasi va fi un varf in ianuarie ca si anul trecut si ma gandesc ca as putea scoate ceva profit luand acum.

Edited by stearom, 14 December 2022 - 11:59.


#94
silviu99

silviu99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 13.07.2021
BVB este o bursa "aranjată" , nu merita 1 leu investit, nu vedeti ce a facut FP ? a dat cu dedicatie actiunile sale.

#95
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 01.02.2017

View Postsilviu99, on 15 decembrie 2022 - 08:32, said:

BVB este o bursa "aranjată" , nu merita 1 leu investit, nu vedeti ce a facut FP ? a dat cu dedicatie actiunile sale.
Eu nu prea stiu chiar atat de multe detalii de BVB ca sunt incepator pana la urma. Am bagat bani in BVB pentru ca am cont la BT si e mie mi-e putin mai usor cu toate.
Si eu am primit pentru TLV-uri dividente asta vara. Exact cand nu mai stiu, cred ca prin iulie, dar nu sunt sigur.

Au dat cu dedicatie "actiuni" sau dividente?

#96
catalinin

catalinin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 19.05.2008

View Postsilviu99, on 15 decembrie 2022 - 08:32, said:

BVB este o bursa "aranjatã" , nu merita 1 leu investit, nu vedeti ce a facut FP ? a dat cu dedicatie actiunile sale.

Oriunde in lumea asta un ABB se face doar cu investitori calificati (nu este un IPO sau un SPO).
Daca voiai SNP puteai lua ieri sub 0.45, sau acum 2-3 luni in 0.40-0.42, adica sub pretul din ABB. Si acum 2 luni era acelasi SNP, nu s-a schimbat nimic la nivel de fundamente.

Edited by catalinin, 15 December 2022 - 09:20.


#97
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 01.02.2017
Eu merg pe investitie pe termen lung. Gen am investit din 2018 in fiecare an si deobicei primavara in luna mai. Pe castiguri scurte nu am asa experienta de mare incat sa ma joc. Cred ca daca as face tranzactii fulger as iesi pe pierdere.

#98
silviu99

silviu99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 13.07.2021

View Poststearom, on 15 decembrie 2022 - 09:17, said:

Eu nu prea stiu chiar atat de multe detalii de BVB ca sunt incepator pana la urma. Am bagat bani in BVB pentru ca am cont la BT si e mie mi-e putin mai usor cu toate.
Si eu am primit pentru TLV-uri dividente asta vara. Exact cand nu mai stiu, cred ca prin iulie, dar nu sunt sigur.

Au dat cu dedicatie "actiuni" sau dividente?

https://www.economic...unt_634395.html

#99
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014

View Poststearom, on 15 decembrie 2022 - 09:17, said:

dividente?

dividende. nu exista dividente.

#100
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
https://www.bursa.ro...la-bvb-65835843

#101
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
am mai spus pe aici mai demult: anul asta am primit la SNP in dividende (cele date in toamna 2022) o suma care reprezinta cam 9.5-10% din valoarea actiunilor
are careva idee cand se calculeaza nr de actiuni detinute ptr distribuirea de dividende? adica care e momentul de timp la care se ia o imagine a actionarilor si se distribuie dividendele?
pe site-ul asta https://www.omvpetro...dr/dividende-ro am vazut ca in general se ia ca limita jumatatea lunii mai a fiecarui an.

Edited by rexx, 20 December 2022 - 14:28.


#102
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Te referi la data ex-dividend ? Mereu este undeva in  luna mai.

#103
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
da, la dividendele anuale obisnuite, nu le cele suplimentare/speciale cum s-au dat anul acesta
ptr ca ma astept ca la anul dividendele sa fie o suma mai mare si sa depaseasca bine 10% din valoarea actiunilor

#104
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
ai de asteptat.... petrolul e in cadere libera. De unde atata profit?
Aia de la fp nu de nebuni au vandut actiunile.

#105
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
20% sunt estimarile.
Petrolul abia acum scade, profitul e cel realizat in 2022 si repartizat (o parte) sub forma de dividende.

View Postdhaneey, on 22 decembrie 2022 - 15:45, said:

Aia de la fp nu de nebuni au vandut actiunile.
FP pana la urma se va desfiinta, incet incet lichideaza tot.

Edited by Remicade, 22 December 2022 - 15:50.


#106
tiberiuion

tiberiuion

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 03.04.2021

View Poststearom, on 15 noiembrie 2022 - 09:16, said:

tiberiuion tu vinzi si cumperi si pe diferente mai mici la bursa? Stiu ca e riscant asta.
Nu e vorba ca e riscant, dar nu e profitabil. Da, mai vand si mai cumpar nu stau inghetat, dar cat pot nu fac tranzactii. Dar daca imi trebuie cash vand  si daca imi place ceva (aflu o stire interesanta etc) atunci cumpar. Tin, sau incerc sa tin, cam 10-20% cash mereu. De ex saptamana trecuta aveam ordine la cumparat pe SNP si FP dar nu la primul pret dar mai jos 2-3 pozitii si daca scadea atunci cumparam.

#107
tiberiuion

tiberiuion

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 03.04.2021

View Postdhaneey, on 22 decembrie 2022 - 15:45, said:

ai de asteptat.... petrolul e in cadere libera. De unde atata profit?
Aia de la fp nu de nebuni au vandut actiunile.
Eu zic ca au vandut ca au nevoie masiv de cash, se pregatesc de listarea Hidroelectrica. S-au vandut ca painea calda. Unii de nebuni au vandut altii de nebuni au cumparat. Bursa e, inca, totusi cel mai bun mecanism de echilibrare a ce merita si ce nu. Stirile din presa nu sunt de crezut mai mult, si sunt o gramada de striri despre OMV ba consortiu norvegian care cumpara ba fond de investii din Abu Dhabi etc. Fiecare discerne cat poate. Unii zic ca OMV pierde licenta anul asta ii expira. Deci o stire buna alta proasta. Peste toate, domeniile de petrol si gaze inca produc (si produc bine).

#108
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
De ce a crescut cu 40% BVB in ultimul an ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate