Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 

Moment bun de investitii la BVB

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
447 replies to this topic

#433
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

Vizualizare mesajmaxx05, pe 09 februarie 2024 - 15:17, a scris:

Banca Transilvania a cumparat OTP Bank. In acest moment actiunea TLV este suspendata de la tranzactionare pe BVB https://bvb.ro/Finan...omania-SA/D5B51

Orice persoană care tranzactionează si e la curent cu ce se întâmplă pe BVB stia de acest lucru. De ce crezi că era nevoie să mai scrii si aici ?

#434
maxx05

maxx05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 15.07.2007

Vizualizare mesajprimuministru, pe 10 februarie 2024 - 10:30, a scris:

Orice persoană care tranzactionează si e la curent cu ce se întâmplă pe BVB stia de acest lucru. De ce crezi că era nevoie să mai scrii si aici ?

Pentru a face postari. Ma cam plictisesc!

#435
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 12.07.2022
Chiar a fost suspendata de la tranzactionare? Pe site-ul BVB apare tranzactionabil si sunt fluctuatii de pret ieri dupa anunt.

#436
maxx05

maxx05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 15.07.2007

 JohnnyRambo, on 10 februarie 2024 - 12:26, said:

Chiar a fost suspendata de la tranzactionare? Pe site-ul BVB apare tranzactionabil si sunt fluctuatii de pret ieri dupa anunt.

A fost suspendată pentru puțin timp. Acum e tranzactionabila.

#437
in_the_soup

in_the_soup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 19.08.2021
Știe cineva daca exista vreun site care să urmărească numărul de acțiuni (outstanding shares) emise de companiile de la BVB de-a lungul anilor?


#438
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Ce parere aveti de pretul actiunilor Bancii Transilvania (TLV) ? Dupa ce a aparut stirea ca va prelua BRD Pensii pretul a crescut accelelrat. Ieri a trecut de 26 lei / actiune. Anul trecut prin toamna am citit o analiza, nu mai stiu de cine era facuta, in care aparea ca pretul tinta pentru 2024 ar fi 26 lei. Deja a ajuns la acest pret. Mai are prespective de crestere in continuare ?

#439
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 13.06.2005
O părere bună :)

Attached Files



#440
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Poti sa detaliezi putin :) ?

#441
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,623
  • Înscris: 13.03.2005
Se vede din Portofoliul său, ce să detalieze?

#442
clusium

clusium

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 20.02.2023

View Postlaurcj, on 23 februarie 2024 - 10:01, said:

Ce parere aveti de pretul actiunilor Bancii Transilvania (TLV) ? Dupa ce a aparut stirea ca va prelua BRD Pensii pretul a crescut accelelrat. Ieri a trecut de 26 lei / actiune. Anul trecut prin toamna am citit o analiza, nu mai stiu de cine era facuta, in care aparea ca pretul tinta pentru 2024 ar fi 26 lei. Deja a ajuns la acest pret. Mai are prespective de crestere in continuare ?
E greu sa faci astfel de analize si estimari, nu stiu daca forumul e un loc bun unde sa ceri astfel de opinii. Daca investesti pe termen lung, ar trebui sa fie ok, a tot crescut BT in timp, pe termen scurt insa e foarte greu de zis daca e ok sa te bagi la 26 de lei.

Multe chestii pe care le am au pretul "sus" si parca nu par asa de atractive pentru alte investitii in ele, dar realitatea e ca nimeni nu stie cum vor evolua pentru ca sunt prea multi factori care influenteaza pretul. Eventual niste insideri care stiu informatii cu impact major pot sti in ce directie va merge pretul.

#443
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

 laurcj, pe 23 februarie 2024 - 10:01, a scris:

Ce parere aveti de pretul actiunilor Bancii Transilvania (TLV) ? Dupa ce a aparut stirea ca va prelua BRD Pensii pretul a crescut accelelrat. Ieri a trecut de 26 lei / actiune. Anul trecut prin toamna am citit o analiza, nu mai stiu de cine era facuta, in care aparea ca pretul tinta pentru 2024 ar fi 26 lei. Deja a ajuns la acest pret. Mai are prespective de crestere in continuare ?

Eu mă astept la un pullback. Nimic nu poate creste la infinit. Bineînțeles nimeni nu stie cand va veni si nici cu cat se va corecta pretul actiunii. Trebuie sa tineti cont de faptul ca TLV este una din companiile cu cea mai mare pondere din indicele BET, aproximativ 20%, ceea ce face ca atat interesul investitorilor instituționali cat si volumele de tranzactionare să fie mai mari decat pe alte companii. Eu personal  nu vad o creștere mare in următoarele 6-9 luni, pretul atingand o rezistență unde a devenit tentant de vandut. Institutionalii, cei cu detineri mari, trebuie sa mai faca si TP, nu numai hold. Cine a cumparat anul trecut cu 15-17 lei are un randament de peste 50%.



#444
neaorin

neaorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,936
  • Înscris: 11.05.2006
La profit bugetat de 3 miliarde RON, suntem încă cu un forward P/E sub 8.
Cumulat cu creșterea anunțată, nu cred că o să fie un pullback serios - dacă ar fi unul, eu aș mai acumula.

#445
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 13.06.2005
Se apropie sezonul dividendelor... Abia după (deși BT nu-s prea darnici). Pânăn-n toamna piața va bălti...

#446
maxx05

maxx05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 15.07.2007
In AGOA Romgaz de ieri a fost aprobat un articol interesant:

,,Articol 1
Avand in vedere Referatul nr. 10053/08.03.2024, Adunarea Generala  Ordinara a Actionarilor  SNGN Romgaz SA aproba achizitionarea de servicii juridice de consultanta, de asistenta si/sau de reprezentare externa a SNGN Romgaz SA necesare in cazul achizitionarii unui pachet de actiuni/active/ in cazul unui transfer de business de  la o societate care activeaza in domeniul furnizarii energiei electrice si a gazelor, in vederea diversificarii portofoliului existent.'' https://bvb.ro/Finan...ilie-2024/1A484

Urmeaza achizitia E.ON? https://www.profit.r...-piata-21532264

#447
Carol_I

Carol_I

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 14.03.2024
Daca conflictul Israel - Iran va ecalada, cum se tot vehiculeaza, vom avea un recul pe burse, dar o crestere sustinuta a pretului petrolului.

Sa vedem ce va fi, deci.

#448
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Pullback-ul a cam început de săptămâna, de luni probabil o sa vedem multe sell-panic pe bursă. Pentru mine corectiile sunt binevenite, sunt oportunități de a cumpara mai ieftin.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate