Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Moment bun de investitii la BVB

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
442 replies to this topic

#55
tiberiuion

tiberiuion

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 03.04.2021
Nu prea se mai merita nici sa cumperi(situatia este si poate fi si mai complicata pentru o perioada lunga) nici sa vinzi(companiile care sunt acum chiar daca au pret scazut sunt aceleasi si produc la fel ca inainte, mai putin, poate, bancile). Poate.. alea de gaz OMVPetrom si Romgaz ar putea sa creasca binisor acum. Daca ne obisnuim cu situatia, si intra "in normalitate", poate o sa inceapa si bursa sa-si revina. Dar se poate si mai rau(nu vreau sa ma gandesc) deja au inceput sa cada avioane si pe la noi..:(

#56
Arhanghelul_Mihail

Arhanghelul_Mihail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 06.01.2022
-5% vineri pe BET.

E de cumparat. Preturile-s in galeata si e de intrat in trepte. Se pot face banuti frumosi.

#57
the_lion_king

the_lion_king

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 10.02.2022
N-as vrea sa va stric ziua dar cineva a luat la final de zi vroe 370.000 actiuni la 44.95 direct de pe piata de la SNN!
Asta inseamna 16.631.500 lei. O fi ceva nou de aflat despre ei?

#58
catalinin

catalinin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,673
  • Înscris: 19.05.2008
Da, s-a dat ordonanta! :)

#59
Ilmrulz

Ilmrulz

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 15.09.2021
@lionking - eu sunt mai noob in ceea ce priveste bursa, de unde stii daca e vanzare sau cumparare la tranzactia de 345k unitati? La mine in aplicatie nu apare nici un semn

#60
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View PostIlmrulz, on 18 martie 2022 - 23:21, said:

@lionking - eu sunt mai noob in ceea ce priveste bursa, de unde stii daca e vanzare sau cumparare la tranzactia de 345k unitati? La mine in aplicatie nu apare nici un semn
cineva vinde ca să poți cumpăra.nu merge una fără alta

#61
Ilmrulz

Ilmrulz

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 15.09.2021
Haha, ok :-)))

Intrebam ca la absolut toate celelalte tranzactii vad fie semnul < fie >.

Doar la cea de 345k nu apare nimic.

#62
sergiuhusca

sergiuhusca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 06.03.2009
Ce bataie e pe FP!

Ce bataie e pe FP!

Ce bataie e pe FP!

Ce bataie e pe FP!

#63
in_the_soup

in_the_soup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 19.08.2021
BVB-ul e o gluma acum. Volumele zilnice sunt mici. Preturile sunt undeva aproape de nivelul din prima parte a lunii februarie.
Poate unii vor sa experimenteze pe propria piele cum e sa "buy high and sell low".

Chiar nu vad de ce ar mai investi lumea acum in bursa de la noi sau in cea din US. In US  cresterea S & P -ului din ultimul an e sub rata inflatiei.

A trecut perioada banilor facuti usor.

#64
Ilmrulz

Ilmrulz

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 15.09.2021
Vad ca la unele companii volumele nu-s chiar mici, gen BRD, SNG (depinde si cu ce le compari).
Daca le compari cu primele zile ale razboiului, da sunt mici.

Si ce faci cu banii, ii tii in banci?II bagi in crypto?

Intreb doar fiindca si eu ma gandesc sa nu mai bag o perioada dar singurul motiv ar fi ca ma astept sa cada si as vrea sa cumpar atunci

#65
in_the_soup

in_the_soup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 19.08.2021

View PostIlmrulz, on 15 aprilie 2022 - 08:34, said:

Vad ca la unele companii volumele nu-s chiar mici, gen BRD, SNG (depinde si cu ce le compari).
Daca le compari cu primele zile ale razboiului, da sunt mici.

Si ce faci cu banii, ii tii in banci?II bagi in crypto?

Intreb doar fiindca si eu ma gandesc sa nu mai bag o perioada dar singurul motiv ar fi ca ma astept sa cada si as vrea sa cumpar atunci

In crypto nu. Nu am investit si nici nu voi "investi" vreodata in asa ceva.

Orice investitie e riscanta acum. Eu am cumparat (dupa 24 februarie) actiuni la niste companii europene , actiuni ce au scazut cu cateva zeci de procente de cand a inceput razboiul.

Sunt pe minus acum (in special din cauza actiunilor cumparate inainte de razboi), recunosc. Nu am nevoie de acei bani in perioada urmatoare; nu am credite.

Daca as fi avut un credit in perioada asta probabil o buna parte din banii disponibili i-as fi folosit pentru plata anticipata a creditului (sau daca as fi avut mai multe, as fi incercat achitarea celui cu dobanda cea mai mare, s.a.m.d)

Nici partea cu tinutul banilor in banci nu e OK; dar parca n-as baga multi bani in niste actiuni romanesti cand BVB-ul indexes sunt aproape de maxime istorice.

#66
Ilmrulz

Ilmrulz

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 15.09.2021
Multumesc pentru raspuns.

Acum la aceste 2 variante am ramas si eu
1 - bagat in credit (am unul frumos de aproximativ 300k ron)
2 - tinut de bani pana pica bvb si intrat atunci.

Ps - eu pentru moment sunt pe 0 pe bvb si am intrat foarte urat, mai exact in februarie inainte de razboi :-))

#67
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
La BVB se poate crea un cont gratuit doar pt alerte ?

#68
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.02.2017
O intrebare pentru cei ce au bagat in TRP: oare aceasta de acum este valoarea lui reala, nu mai exista sanse sa revina la 1-1.3 cum a fost acum un an?

#69
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Daca se termina razboiul urca toate. Se deschide o noua piata de desfacere, speram si pentru firmele romanesti.

#70
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 19.05.2005

View Poststearom, on 14 noiembrie 2022 - 14:19, said:

O intrebare pentru cei ce au bagat in TRP: oare aceasta de acum este valoarea lui reala, nu mai exista sanse sa revina la 1-1.3 cum a fost acum un an?

Eu nu cred ca va reveni acolo prea curand, eu am pretul mediu sub 0.8 si cred ca va ramane ca pierdere mult timp. Poate am sa mai cumpar, macar sa scad costul mediu.

#71
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.02.2017
Tu stai ok atunci. Eu am cumparat pe la aproximativ 1.05 la inceputul lui noiembrie in speranta ca va trece de 1.3 la inceputul anului, dar cu razboiul si toate cele s-a dus de sunt pe pierdere acum mai mare de 50%. Nu vreau sa scot oricum pana nu creste la loc, dar incep sa cred ca asta mai dureaza cel putin inca un an.

#72
tiberiuion

tiberiuion

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 03.04.2021
TRP are PER mare acum(prost adica, nerecomandat sa cumperi), dar daca ar fi sa se termine razboiul o sa ii sara pretul in aer mai mult decat aproape la toate celelate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate