Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Moment bun de investitii la BVB

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
447 replies to this topic

#73
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 01.02.2017
tiberiuion tu vinzi si cumperi si pe diferente mai mici la bursa? Stiu ca e riscant asta.

#74
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021

View Poststearom, on 14 noiembrie 2022 - 15:21, said:

Tu stai ok atunci. Eu am cumparat pe la aproximativ 1.05 la inceputul lui noiembrie in speranta ca va trece de 1.3 la inceputul anului, dar cu razboiul si toate cele s-a dus de sunt pe pierdere acum mai mare de 50%. Nu vreau sa scot oricum pana nu creste la loc, dar incep sa cred ca asta mai dureaza cel putin inca un an.

Gandeste-te la varianta de a vinde toate actiunile, in pierdere bineinteles, sa stai cu banii in cont un an - timp in care toate actiunile scad, si apoi sa cumperi mai multe actiuni INAINTE de terminarea razboiului.

#75
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 01.02.2017
E simplu de zis "INAINTE de a se termina razboiul", dar cand v-a fi asta? Doar cu TRP-ul sunt in pierdere acum pentru ca am cumparat in noiembrie. Daca stiam de razboi nu cumparam sub nici o forma.
Nu credeam ca in 2022 se poate intampla asa ceva, mai ales aproape de noi.

#76
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Daca ma uit pe un TF mai mare vad ca TRP a avut evolutie aproximativ constanta in 2020 si a intrat pe un trend crescator in 2021 cand a inregistrat ATH-ul pe 01.09 dupa un bounce cam artificial as spune. A urmat o perioada de scadere a tranzactiilor si implicit a volumelor, apoi trendul a continuat sa fie descrescator. In prezent se afla la nivelul din martie 2021, iar graficul nu arata prea bine. Volumele mici dar si actiunile de rascumparare efectuate in octombrie par sa fi influentat negativ biasul investitorilor. E posibil ca pretul sa revina, nimeni nu garanteaza ca va atinge sau va depasi fostul ATH, pentru asta trebuie ca atat interesul investitorilor cat si volumul tranzactiilor sa creasca. Deocamdata atat institutionalii cat si retailul sunt destul de retinuti in a investi sume mari pe burse atat situatiei economice si politice la nivel international dar si a inflatiei galopante din zona euro.
Oricum, retailul din Romania ca procent e asa mic incat e nesemnificativ in raport cu institutionalii.

Edited by primuministru, 18 November 2022 - 12:18.


#77
Arhanghelul_Mihail

Arhanghelul_Mihail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.01.2022
TRP a avut o evolutie dezamagitoare anul asta. Am pierdut tot castigul din anii trecuti..

#78
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Ai pierdut doar daca ai vândut acum TRP....

#79
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 01.02.2017

 wertyck, on 27 noiembrie 2022 - 20:29, said:

Ai pierdut doar daca ai vândut acum TRP....

Atunci expresia cea mai buna e "sunt pe pierdere" in momentul de fata.

#80
catalinin

catalinin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 19.05.2008
TRP a avut anul trecut niste rezultate exceptionale pentru simplul motiv ca au vandut o parte din business (o chestie ireproductibila). Ceea ce a ramas insa e departe de a performa. In momentul de fata vorbim de o actiune care este la PER 69 si care a avut pierdere in trimestrul 3.

#81
Arhanghelul_Mihail

Arhanghelul_Mihail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.01.2022

 wertyck, on 27 noiembrie 2022 - 20:29, said:

Ai pierdut doar daca ai vândut acum TRP....

Da, este vorba despre o pierdere teoretica. Inca n-am vandut nimic, dar chiar si asa, evolutia este dezamagitoare.

#82
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
No pain, no gain

#83
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
In ce companii ati investi la momentul actual pe bursa pentru termen lung, peste 10 ani, urmarind ca dividendele primite sa depaseasca macar cu un punct rata depozitelor bancare, evident stim ca performanta anterioara nu garanteaza nimic pe viitor si nu stim cat va fi rata inflatiei, de asemenea stim ca politica de dividende in multe cazuri e haotica.
De ce as cumpara Medlife sau AROBS care nu dau dividende (astia parca au dat actiuni care tot plus valoare aduc- chiar 100%), doar ca sa vand actiunile daca cumva vor creste in viitor ?

#84
catalinin

catalinin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 19.05.2008
In primul rand ar fi SNP, care probabil va da (conform politicii de dividend) in jur de 0.09/actiune, din doua dividende. Vine cam 20% randament.

Apoi ar fi SNP si SNG, de la care ma astept sa dea cam 4-4.5 lei/actiune (aici nu mai e politica de dividend, ci obligatie legala pentru 50% din profitul distribuibil, in cazul lor totuna cu profitul net), ar veni vreo 10% randament.

TEL ar putea sa dea bine, desi mare parte din profit este bazat pe venituri restrictionate, si asta e o problema (depinde cat de flamanzi vor fi ciuca/ciolacu). La EL conteaza daca statul va vira banii pentru plafonare/compensare (profit vor avea imens, cu cash-flow-ul e mai complicat).

In afara de energetice, care fac bani cu lopata si vor face si in continuare, restul - Dumnezeu cu mila. Mai ales ca vine si recesiunea ...

Edited by catalinin, 29 November 2022 - 09:40.


#85
catalinin

catalinin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 19.05.2008
Corectie: (... SNP si SNG ...) = (... SNN si SNG ...)

#86
C0Bu

C0Bu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 25.01.2006
catalinin, ai un price target pentru SNP ?

Caut de ceva vreme sa intru ideal pe la 0.41.

#87
catalinin

catalinin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 19.05.2008
Nu, nu am niciodata un price target. Tot ce stiu e ca SNP e la PER=2.7 si dupa rezultatele la Q4 o sa coboare in zona 2.4. Si ca au o politica de dividend prin care dau in jur de 40% din cash-flow-ul operational (care va fi cam 13 mld anul asta).

Piata considera ca 0.45 e un pret corect pentru o astfel de actiune? Asta e, piata e suverana. Ah, ca nu poate sa ramana aici pe termen mediu/lung mi se pare evident (mai ales ca perspectivele in O&G arata foarte bine, in ciuda diverselor bla-bla-uri de pe la televizor).

Deci piata poate fi irationala mult timp, dar mai devreme sau mai tarziu se va intoarce la fundamente. Cat timp fundamentele nu se schimba, nu e nici o graba.

Edited by catalinin, 29 November 2022 - 11:08.


#88
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005

 Remicade, on 29 noiembrie 2022 - 08:39, said:

In ce companii ati investi la momentul actual pe bursa pentru termen lung, peste 10 ani, urmarind ca dividendele primite sa depaseasca macar cu un punct rata depozitelor bancare, evident stim ca performanta anterioara nu garanteaza nimic pe viitor si nu stim cat va fi rata inflatiei, de asemenea stim ca politica de dividende in multe cazuri e haotica.
De ce as cumpara Medlife sau AROBS care nu dau dividende (astia parca au dat actiuni care tot plus valoare aduc- chiar 100%), doar ca sa vand actiunile daca cumva vor creste in viitor ?
ai mei au niste actiuni la SNP petrom ramase de la marea privatizare si doar anul asta am reusit sa obtinem un extras de cont si sa le transferam la un broker.
valoarea actiunilor era cam 2000 lei si anual primeau dividende de 140-170 lei. ultima oara cand au fost dividende speciale au primit 200 lei, deci cam 10% din valoarea actiunilor, dar asta doar in mod exceptional.

 catalinin, on 29 noiembrie 2022 - 09:39, said:

In primul rand ar fi SNP, care probabil va da (conform politicii de dividend) in jur de 0.09/actiune, din doua dividende. Vine cam 20% randament.
In afara de energetice, care fac bani cu lopata si vor face si in continuare, restul - Dumnezeu cu mila. Mai ales ca vine si recesiunea ...

pana acum SNP a dat dividende din ce in ce mai mari:
2021 speciale: 0,0450
2021: 0,0341
2020: 0,0310
2019: 0,0310
2018: 0,0270
2017: 0,0200
2016: 0,0150
2015: - - - -
2014: 0,0112
2013: 0,0308
2012: 0,0280
2011: 0,0310
2010: 0,0177

#89
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005
da, dar actiunile alea valorau 0.10 lei una iar acum 0.45 lei. Iar 140 de lei la 2000 nu e chiar rau.

#90
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
cand am timp ma uit pe hartii si va spun exact
cand am facut extrasul anul asta aveam 5293 actiuni cu o valoare de piata de 2381 RON
ulterior am aflat de majorarea de capital si am mai cumparat inca vreo 5-600 actiuni la pretul de 0.1 RON, dar asta a fost in toamna 2022, deci dividendele anterioare au venit pe nr initial de actiuni

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate