Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Colet valoare Londra București

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 

Pretul la gaze - 2022 (generalitati)

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
2071 replies to this topic

#739
anelise

anelise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 13.05.2003
O intrebare in legatura cu DGS. Am facut acum ceva vreme, cont pe site la distribuitor. Pe 1.04 au venit si mi-au citit index-ul la gaze. Toate bune si frumoase. Am primit si factura totul corect. Dar ieri cand ma uit in cont la DGS observ ca a fost pus corect index-ul la zi dar la furnizor actual, casuta aceea este libera acum, unde pana acum scrie numele furnizorului meu. Nu am facut nici un demers de schimbare de furnizor, nimic de genul. Totul ca pana acum. Stie cineva ce se intampla? De ce casuta de la furnizor actual este acum goala?

La index-ul actualizat scrie "citire companie". Care companie? Furnizor sau distribuitor?

Edited by anelise, 12 April 2022 - 11:08.


#740
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 24.12.2010

View Postbbseptik2017, on 29 martie 2022 - 18:00, said:

Am incercat si eu cu Engie faza asta si m-au trimis la plimbare. Ceva de genul ca daca nu imi convine tariful pot intra pe situl lor sa optez pentru alta oferta (mult mai mare, logic..)!!

eu m-am mutat de la electrica la hidroelectrica cu energia electrica
m-au sunat sa ma intrebe de sanatate
le-am spus am 0.68 la hidro, faceti o oferta mai buna? un 0.65 macar ca sa merite sa stau cu voi? oricum le eram client fidel de vreo 20 de ani
au zis nu. pai daca va trageti pe cwr, sanatate


View Postslai, on 11 aprilie 2022 - 07:06, said:

pai nici acum nu e prea inversata. pe comparator anre energia electrica e cam 1.7 lei cu taxe. gazul cam 5.3 lei.
iarna, la un apartament de 2 camere consumi cam 1500kw, adica 2550 lei.
sau 300mc, adica 1550 lei.
excludem plafonari, compensari si alte pomeni, excludem oferta hidroelectrica care e si ea o anomalie, pomana stabilita la nivel politic.

300 mc de gaz la apartament 2 camere? sunt 2 camere de palat sau de ce?
eu la 75mp 3 camere in cea mai friguroasa luna de iarna am consumat 191 mc cu 23 grade in casa si izolatie la bloc de 15. din mai pana in octombrie am intre 30-50mc de gaz/luna
bine acolo deja o dau pe energie electrica pentru ca merg ac-urile, deci mare economie nu fac

Edited by mikaell, 12 April 2022 - 12:24.


#741
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,233
  • Înscris: 01.12.2005

View Postanelise, on 12 aprilie 2022 - 11:07, said:

O intrebare in legatura cu DGS. Am facut acum ceva vreme, cont pe site la distribuitor. Pe 1.04 au venit si mi-au citit index-ul la gaze. Toate bune si frumoase. Am primit si factura totul corect. Dar ieri cand ma uit in cont la DGS observ ca a fost pus corect index-ul la zi dar la furnizor actual, casuta aceea este libera acum, unde pana acum scrie numele furnizorului meu. Nu am facut nici un demers de schimbare de furnizor, nimic de genul. Totul ca pana acum. Stie cineva ce se intampla? De ce casuta de la furnizor actual este acum goala?

La index-ul actualizat scrie "citire companie". Care companie? Furnizor sau distribuitor?

Aceeasi problema am sesizat-o si eu de luni. Ca bagasem si indexul citit de mine si am vazut ca au disparut respectivele informatii. Am sunat la ei si mi-au confirmat ca indexul e inregistrat si care e furnizorul actual. Deci poate e vreo buba la baza de date, ca nu mai apar nici informatiile despre perioada de revizie/verificare a instalatiei.

LE. De exemplu, daca exporti instoricul de consum (fisier excel) la nume furnizor o sa apara "FALSE"  - cred ca e ceva stricat la ei in portal

Edited by SwatKat, 12 April 2022 - 20:56.


#742
ForsakenTotal

ForsakenTotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 27.08.2021

View Postanelise, on 12 aprilie 2022 - 11:07, said:

O intrebare in legatura cu DGS. Am facut acum ceva vreme, cont pe site la distribuitor. Pe 1.04 au venit si mi-au citit index-ul la gaze. Toate bune si frumoase. Am primit si factura totul corect. Dar ieri cand ma uit in cont la DGS observ ca a fost pus corect index-ul la zi dar la furnizor actual, casuta aceea este libera acum, unde pana acum scrie numele furnizorului meu. Nu am facut nici un demers de schimbare de furnizor, nimic de genul. Totul ca pana acum. Stie cineva ce se intampla? De ce casuta de la furnizor actual este acum goala?

La index-ul actualizat scrie "citire companie". Care companie? Furnizor sau distribuitor?

Confirm ce a zis SwatKat, la fel e si la mine. A disparut inclusiv campul care afisa data reviziei/verificarii urmatoare.
Cred ca putem considera ca e un bug in baza de date, din pacate pare nu doar vizual caci exportul in Excel omite furnizorul. Index-ul l-a luat din fericire corect.
Citire companie e cu certitudine de catre distribuitor, DGS in speta. E la 3 luni, la mine a fost in martie.

#743
anelise

anelise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 13.05.2003
@SwatCat, nu m-am gândit sa fac un export de istoric de consum. L-am făcut acum si da, si la mine câmpul furnizor e FALSE.

@ForsakenTotal La mine la fel câmpul cu data verificării/reviziei este complet înghețat si gri. Clar e bug. Noroc ca indexul e la zi si corect.

Am făcut azi o reclamație prin formularul de contact. Vedem ce răspuns au.

#744
Bergibergi

Bergibergi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 18.04.2007
Identic și la mine în contul DGS, a dispărut furnizorul, apare  FALSE în istoricul de consum. Sper să nu apară vreo grozăvie pe-acolo după ce se remediază problema.

#745
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,233
  • Înscris: 01.12.2005
Eu astept sa vad ca indexul bagat de mine e salvat. Deocamdata apare doar indexul de luna trecuta (cand au citit ei). Telefonic mi-au confirmat ca s-a inregistrat indexul (sunt de luni in perioada de autocotire) insa pe platforma inca nu apare. Vad dupa ce se incheie perioada de autocitire daca s-a inregistrat.

#746
Bergibergi

Bergibergi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 18.04.2007
La mine a apărut indexul nou imediat după ce s-a încheiat perioada de autocitire.

#747
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,233
  • Înscris: 01.12.2005
Da, e ok si la mine. Apare dupa ce se termina perioada de autocitire.

Stie cineva daca si la gaze furnizorii trebuie sa elimine abonamentul lunar conform OUG-ului minune? Ca stiu ca la energie asa e, dar nu stiu daca si la gaze...

#748
anelise

anelise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 13.05.2003
Restul datelor dispărute, câmpul furnizor , data verificare/revizie, au reapărut?

#749
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,233
  • Înscris: 01.12.2005
nu

#750
ForsakenTotal

ForsakenTotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 27.08.2021
Am o problema cu Enel si nu stiu cum sa o rezolv. De cand am trecut in octombrie la ei de la Restart, desi am dat in fiecare luna indexul si au fost si 2 citiri ale distribuitorului, in decembrie si martie, in fiecare luna ei emit factura calendaristic, pe baza "estimare distribuitor", mentionand indexul autocitit in factura dar neemitand pe baza lui.
Am sunat in ianuarie la ei, au zis ca se rezolva la urmatoarea factura, nu s-a intamplat.

La 1 aprilie le-am trimis si lor si furnizorului poza cu indexul si le-am cerut fie sa emita factura la 31 martie cu indexul autocitit transmis prin poza, fie in perioada 6-10 aprilie normala de transmitere a indexului autocitit, pe baza lui. Enel a raspuns laconic ca a inregistrat indexul, distribuitorul ca facturarea tine de Enel.
Factura au emis-o acum cateva zile, bineinteles tot cu estimare.

Problema e ca estimarea e mult mai mica, gen cu 80-90 mc, fata de real. Asta duce, daca pastreaza estimarea, la pierderea compensarii de 40%, daca imi muta consumul in mod fictiv dincolo de 31 martie. In contract e prevazut ca se foloseste estimarea doar daca nu se transmite indexul autocitit.

Sa le contest factura la Enel, si apoi daca nu accepta sa trec la ANRE si ANPC? Alte sugestii?
Multumesc!

#751
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 26.01.2019
Exact: contesta factura, apoi reclamatie la ANRE.
N-are sens sa faci reclamatie la ANPC caci ANPC o va re-directiona tot catre ANRE.

#752
anelise

anelise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 13.05.2003
Update la DGSR. Azi, ultima zi la mine de intrat indexul pentru furnizor, au revenit datele lipsa. In fine, doar numele furnizorului. Data la care a fost făcuta ultima verificare si revizie, sunt încă lipsa.

Comunicarea a fost ca au avut/au probleme pe partea de IT.

Edited by anelise, 06 May 2022 - 16:29.


#753
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,233
  • Înscris: 01.12.2005
Da, asa e si la mine!

#754
mm777

mm777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 17.09.2013
M-am trezit acum (cam tarziu recunosc) sa vad cu reinnoirea contractului la Eon. Asta si pentru ca mi-a venit pe email notificare ca imi va expira contractul in iunie si daca nu optez pentru ceva anume, imi tranteste un aditional la contract care intra in vigoare automat si tacit daca nu le raspund in vreun fel.
Nevasta-mea se ocupa de plata facturilor (de fapt are un debit direct, deci de fapt nici nu se ocupa... ).
Anul trecut am reinnoit contractul la energie electrica, si nu doar la mine ci si la parinti si socrii. Am facut totul online. Si mi-au dat un pret cat de cat ok, mai ales ca aveam si curent si gaz de la ei.
Anul asta am uitat sa reinnoiesc si la gaz. Imi venisera oferte cu pret bun gen Eon Promo Gas Digital, cu 0.194 / kWh, data undeva la sfarsitul anului trecut, aplicabila in maxim 3 zile. N-am bagat-o de seama confundand gazul cu curentul (eu stiam ca ma ocupasem de reinnoiri, doar ca uitasem ca fusese vorba de curent si nu si de gaz. Ei imi dadusera chipurile pret adaptat pt ca le am pe amandoua... whatever).
Amu, nu mai pot sa ma intorc la tipul ala de contract, oricum as da-o.
Iar aditionalul propus spre acceptare (tacita) imi arunca un pret de 0.54 / kWh.

Am vazut ca exista posibilitatea de reinnoire contract, chiar online, dar din optiunile puse la dispozitie nu scad cu mult pretul.
Cel mult 0.49, ....0.44 daca aleg un contract mai lung, gen EON Life (daca nu gresesc).


Partea mai fancy e ca in aditional exista o clauza:

Quote

Prețul este variabil pe toată perioada contractuală și poate fi actualizat prin Notificarea
transmisă către Dvs. conform art. 7, astfel cum se prevede în Articolul 143 alineatul (1) litera (i)
din legea nr. 123/2012.
specificat de fapt mai bine in emailul care specifica despre aditional:

Quote

În situaţia în care, nu recepţionăm din partea ta o astfel de notificare, în acord cu prevederile contractuale și legislația specifică în domeniu, vom considera că avem acceptul tău tacit şi vom continua furnizarea gazelor naturale conform noului act adițional, începând cu 1 iulie 2022.

Altfel zis si-au rezervat optiunea sa modifice contractele cumva unilateral incat sa fie cu tarif variabil, si sa poata fi modificate si unilateral doar prin notificare, la care daca nu raspunzi, intra in vigoare ce iti propun ei ...si basta.

Cand am reinnoit contractul de curent anul trecut, mi-am notat intr-un tabel in excel tarifele de la acea ora la gaz 0.235 / kWh (si cele si mai vechi, valabile pana la reinnoirea contractului de curent, adica 0.133 / kWh ehe... alte timpuri) . Iar acum sa observ ca nici macar tariful de la momentul negocierii nu s-a pastrat, fiind actualmente 0.237.
Nu cumva aveau deja vreo ceva stipulat incat au avut marja de crestere asa incat au ajuns sa adauge inca ceva la tarif de anul trecut pana acum?

Dintre voi a semnat cineva vreun contract dinasta promotional la inceputul anului asta? Are cumva stipulat in el tot tarif dinasta variabil si cu paragraf dinasta cu modificare unliaterala cu notificare si intrare in vigoare din oficiu/tacit daca nu raspunzi?

PS. am inteles totusi deja  ca pana in martie anul viitor se va aplica OUG nr. 27/2022. Ma interesau insa modificarile astea despre ce se stipuleaza in noile contracte.

LE: ce-i si mai ciudat, e ca am observat pe facturile din noiembrie pana acum ca am beneficiat si de compensare, desi cumva tot tarif de 2.35 mi s-a aplicat. Nu prea am inteles de ce. Pe linia cu compensarea zice de tarif de 0.56 sau chiar 0.60 si ceva... . Dar eu nu mi-am dat acordul pentru majorare de tarif intre timp? sau a fost tot asa o chestie "tacita" cumva iar... ?

Edited by mm777, 14 May 2022 - 21:20.


#755
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In principiu nu prea ai ce face.
1. Accepti ce ti se baga pe gat.
2. Cauti alt furnizor si apoi 1.
3. Intri pe FUI.

#756
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005

View Postmm777, on 14 mai 2022 - 21:16, said:

Iar aditionalul propus spre acceptare (tacita) imi arunca un pret de 0.54 / kWh.

Am vazut ca exista posibilitatea de reinnoire contract, chiar online, dar din optiunile puse la dispozitie nu scad cu mult pretul.
Cel mult 0.49, ....0.44 daca aleg un contract mai lung, gen EON Life (daca nu gresesc).
Imi puteti da si mie un link unde gasesc aceste optiuni? Sunt chiar foarte bune fata de ce mi-au oferit mie.

Mie actul aditional imi da un pret de 0.65301 pentru categioria C1 - la care banuiesc ca sunt eu trecut.
In plus am : 0,65097 (pentru C2), 0,64800 (pentru C3) si 0,61536 (pentru B1)
Daca se poate lamuriti-ma va rog unde gasesc limitele pentru aceste categorii? Poate daca schimb categoria primesc un pret mai bun.

Multumesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate