Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Investitie in bursa pe termen lung (10 ani)

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

View Postflc, on 14 ianuarie 2022 - 10:27, said:

ar fi grav pentru clientii etoro sa faca asta, eu unul nu cred

Nu e chestie de crezut sau nu, se specifica clar ca nu iti poti transfera actiunile https://www.etoro.co...-service-acats/
Ca idee, nu sunt singurii care practica asa ceva (de ex, la fel e la Trading 212).

Din partea mea, ei pot sa tot foloseasca tot felul de artificii in limbaj (le cumpara ei, dar "in numele tau", bla-bla), dar daca sunt actiunile tale, si ei doar sunt brokerul care se ocupa de achizitie, as vrea sa-mi explice cineva de ce nu le poti transfera la un alt broker. La Interactive Brokers poti. La XTB poti. Pana si chestia numita Robinhood (ok, din state, but still) au asa ceva.

Edited by pumbacu90, 14 January 2022 - 10:40.


#38
eugentim

eugentim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.12.2015
salutare .
scuze ca intervin in topic .
am o nelamurire ,daca sa spunem am 10 actiuni la o firma si in 2 luni cresc cu 20% ar fi ok sa le vind si sa le cumpar la loc cind scad (teoretic asa cred eu ca scad )?
am o mica investitie pe bursa pe revolut si nu stiu daca e ok asa o miscare sau sa le las asa si sa consider o investitie pe termen lung si cu ceva dividente?

#39
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008
Sigur ca este foarte ok sa vinzi si sa faci profit.
Insa in investitiile pe termen lung este o alta abordare si nu se vinde (indiferent de profit) decat daca asta face parte din strategia de tranzactionare

#40
utilizatorok

utilizatorok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 24.12.2021

View Postsgn30, on 07 ianuarie 2022 - 10:39, said:

M-am gandit sa incep sa investesc la bursa ca si un fond de economii....
M-am gandit sa investesc in indici (gen SP500/NSDQ100) fiind mult mai stabili ca actiunile in sine....
La un mic calcul cu o investitie de 100$ pe luna cu o crestere de 12%/an dupa 10 ani ai investit 12.000$ si ar trebui sa am in cont 24.000$.
Nu e o suma mare dar oricum e mai mult ca orice dobanda oferita banca.
Voi ce parere aveti?
O suta de dolari e o valoare f. mica, e ok sa o joci.
Da, bursa e teoretic o platforma de investitii, practic e un joc ce a ajuns global.
Intr-un final nu conteaza cat de solide sunt societatile in care se investeste, ce reitinguri au primit, deoarece lumea financiar-bancara si chiar economiile au ajuns sa se raporteze la finante fictive, din pix, totul e o colosala bula speculativa ce va crapa la momentul oportun, nu s-a invatat absolut nimic din experienta bursiera 2008 - 2009, din contra si din criza ce a urmat.
Fa-ti aceasta pofta, simte-te bine, simte-te investitor, calculeaza profiturile pe anii urmatori, bucura-te, e cel mai important lucru, ceea ce ai cumparat este bucurie de 100 de dolari, daca dureaza cativa ani, ti-ai scos un profit sufletesc frumusel, cu conditia sa nu fii genul prapastios si o eventuala deziluzie sa te zgaltaie prea tare.
Iti spun sincer, merita 100 de dolari investiti in fericirea ta, bafta, da, bafta si nimic altceva!

#41
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007
Daca actiunile sunt la firme stabile sau ETFs nu vinzi nimic... Cand investesti ai o strategie pe cel putin 5-10 ani..... Pentru scaderi de genul asta ai intotdeuna un 10-15% cash deoparte si cumperi.

View Posteugentim, on 21 ianuarie 2022 - 00:55, said:

salutare .
scuze ca intervin in topic .
am o nelamurire ,daca sa spunem am 10 actiuni la o firma si in 2 luni cresc cu 20% ar fi ok sa le vind si sa le cumpar la loc cind scad (teoretic asa cred eu ca scad )?
am o mica investitie pe bursa pe revolut si nu stiu daca e ok asa o miscare sau sa le las asa si sa consider o investitie pe termen lung si cu ceva dividente?


Daca ai fi vandut actiunile TESLA cumparate acum 3-4 ani cand au crescut de la $40 la 50$ ai fi pierdut oportunitatea sa creasca la $1000... Investiti, nu speculati...

Edited by KING_99, 21 January 2022 - 05:49.


#42
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003

View Postpumbacu90, on 14 ianuarie 2022 - 10:39, said:

[...] Interactive Brokers poti. La XTB poti. [...]

Deci... dacă vreau să am acces la BVB cât și la bursele europene și US ... ce broker (sau mai mulți?) recomandați? Tot la o investiție pe 10 ani mă uit (pt. bătrâneți fericite, LOL)

Mulțumesc.

#43
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

View Postshiva, on 21 ianuarie 2022 - 09:39, said:

Deci... dacă vreau să am acces la BVB cât și la bursele europene și US ... ce broker (sau mai mulți?) recomandați? Tot la o investiție pe 10 ani mă uit (pt. bătrâneți fericite, LOL)

Mulțumesc.

Asumand ca ai rezidenta fiscala in Romania, cel mai ok (in opinia mea) e Tradeville pt BVB si Interactive Brokers pt extern. Dar, depinde ce prioritati ai, de exemplu, Interactive Brokers nu au tocmai cel mai user-friendly UX sau process de inregistrare, pt unii asta e deal-breaker.

Vezi mai multe pareri aici:

https://forum.softpe...le-din-romania/
https://forum.softpe...iuni-americane/

#44
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008

View Postshiva, on 21 ianuarie 2022 - 09:39, said:

Deci... dacă vreau să am acces la BVB cât și la bursele europene și US ... ce broker (sau mai mulți?) recomandați? Tot la o investiție pe 10 ani mă uit (pt. bătrâneți fericite, LOL)

Mulțumesc.

Investitia in RON la BVB este incompatibila cu ceea ce iti doresti. Incearca sa intelegi ce vrei, dar si modalitatile in care se poate intampla asta cu sanse de reusita

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate